Crystal Audio 12'' THX subwoofer

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

savvas01

AVClub Enthusiast
15 February 2009
753
Γαλατσι
Καλημερα
Υπηρχε νημα πριν χρονια αλλα ειναι κλειστο.Οποτε ξαναανοιγω για μια ερωτησουλα.Εχω το εν λογω sub και ρωταω για μια ρυθμιση
11.JPG

Σε ποια φαση να το βαλω?γιατι ο νεις ενισχυτης (denon 3400) μου φαινεται δεν εχει τετοια ρυθμιση,εκτος αν δεν εψαξα καλα
Επισης οταν ειναι στη θεση VAR το μπασο ειναι αισθητα λιγοτερο(στην ιδια σταθμη παντα) απο οτι στην θεση THX
Που προτεινετε?
Επισης ποσο μακρυα απο τον τοιχο για να μην ενοχλω τους διπλα???ειναι προβλημα αυτο !
 
Last edited:

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Τη φάση άστη στο Normal γιατί τη ρυθμίζει ο ενισχυτής μέσω Audyssey.

To Var θα πει Variable και ενεργοποιεί το ρυθμιστικό του sub ως προς το φίλτρο των χαμηλών. Η θέση THX είναι καρφωτή στα 80 Hz. Στο Var λοιπόν και στο τέρμα το ρυθμιστικό του crossover (αν έχει), αφού και αυτό μέσα από τον ενισχυτή θα ρυθμιστεί.

Για τους δίπλα, παίξε με την επιλογή Audyssey LFC μέσα από το μενού και δες το range που ρυθμίζεται σε 16 βήματα.

Γενικά τρέξε το Audyssey.
 

savvas01

AVClub Enthusiast
15 February 2009
753
Γαλατσι
Το έχω τρέξει το Αudyssey και όταν ρύθμιζε το sub έλεγε να ρυθμίσω με το χέρι στα 75hz.τη στάθμη δεν την έχω πειράξει
Όσο για τους δίπλα αν το ενεργοποίησω αυτό στην ουσία δεν έχει χαμηλές... σχεδόν τις αφαιρεί όσο ανεβαίνει η ρύθμιση του

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Στα 75dB σου έλεγε να βάλεις το ρυθμιστικό της έντασης στην πρώτη μέτρηση.