4k HDR σε παλιό ενισχυτή

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Εχω έναν παλιο ενισχυτή ONKYO 5007 που ΔΕΝ υποστηρίζει 4K HDR.
Το Mi box media player που υποστηρίζει 4Κ HDR και εναν προβολέα που υποστηρίζει σήμα 4Κ HDR.

επειδή θα αργήσω αρκετά να προβώ σε αγορά νέου ενισχυτή με υποστήριξη 4Κ HDR και θα ήθελα να παρακολουθώ 1-2 ταινιες σε 4Κ HDR τον μήνα, προσπαθώ να βρω μια οικονομική λύση μέχρι την αγορά του νέου ενισχυτή.

Η πιο απλή λύση που δοκίμασα με επιτυχία ειναι:
Mi box HDMI > PROJECTOR HDMI (για εικόνα 4K HDR)
Mi box optical in > ONKYO 5007 (για ήχο 5.1)

επειδή ομως θα κάψω κανα μηχάνημα απο το βάλε βγάλε HDMI καθε φορά που θα θέλω να δω 4Κ, θα ήθελα κατι μόνιμο και αν γίνεται να έχω DTS-HD MA αντι του απλού DTS 5.1 που δίνει η οπτική ίνα.

1) Αγορά ενος HDMI splitter με υποστήριξη 4Κ HDR και DTS-HD MA.
ποιο ομως;

2) Επειδή εχω και ενα popcorn hour media player, μπορώ να αναπαράγω μεσω του popcorn την ταινια απο το απλο 1080p bluray για να έχω ηχο DTS-HD MA.

Ενω για εικόνα 4Κ HDR, να εχω συνδεμένο το Mi box HDMI > Projector HDMI
αλλα θα πρέπει να μπορώ να ξεκινήσω ταυτόχρονα και τα δυο media player, ωστε να ειναι συγρονισμένα,
η 4Κ εικόνα του UHD BLURAY (mi box) με τον ασυμπίεστο ηχο DTS-HD MA του απλου 1080p BLURAY (popcorn).
λιγο πολύπλοκο..

υπάρχει κάποια άλλη λύση, εύχρηστη και οικονομική;
ευχαριστώ
 
Last edited:

nektar

Supreme Member
4 January 2007
4,326
Μελίσσια
Απάντηση: Re: Απάντηση: 4k HDR σε παλιό ενισχυτή

Εχει και πιο φτυνο παντως που βλεπω

Χωρις να εχω δοκιμασει βεβαια ποιοτητα

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ποιο λες?
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Δυστυχώς το Egreat H10 ειναι OUT OF STOCK

Μήπως υπάρχει καποιο media player σαν το Egreat A11 το οποιο έχει 2 HDMI OUT με την μια να ειναι AUDIO ONLY αλλα οικονομικότερο απο το Egreat A11;
ΔΕΝ με ενδιαφέρει αν έχει υποστήριξη για εσωτερικό σκληρό δίσκο καθώς και η υποστήριξη wifi, θα χρησιμοποιώ καλώδιο ethernet.
 
Last edited:

FINIX

AVClub Fanatic
22 November 2010
11,618
Δεν γινεται να χεις dts-hd ma χωρις να το υποστηριζει ο ενισχυτης,μονο εαν υπαρχει καποιο player που να αποκωδικοποιει και να βγαζει 7 εξοδους που να τις συνδεσεις με τον ενισχυτη στο multi ch in,δεν ξερω εαν υπαρχει,αλλα χαμενα λεφτα θα ναι, με αλλα λιγα θα παιρνεις ενισχυτη.
Εγω πηρα τον φθηνοτερο ενισχυτη που τα υποστηριζει ολα αυτα γυρω στα 600 εναν Marantz με pre out και εκανα τον παλιο μου Onkyo που ειναι σχεδον ιδιος με τον δικο σου ,τελικο επειδη εχει καλυτερα ρευματα..
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,410
Μεταμορφωση
Δυστυχώς το Egreat H10 ειναι OUT OF STOCK

Μήπως υπάρχει καποιο media player σαν το Egreat A11 το οποιο έχει 2 HDMI OUT με την μια να ειναι AUDIO ONLY αλλα οικονομικότερο απο το Egreat A11;
ΔΕΝ με ενδιαφέρει αν έχει υποστήριξη για εσωτερικό σκληρό δίσκο καθώς και η υποστήριξη wifi, θα χρησιμοποιώ καλώδιο ethernet.


Απο παλιά που θυμάμαι, τα splitter ειχαν γενικά τα θεματακια τους. Πχ καποια δεν υποστηριζαν 23.976 που σου ειναι αναγκαίο.
Το Η10 ειναι εξαιρετικο σπλιτερακι που υποτιθεται οτι παιζει σωστά.
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Απο παλιά που θυμάμαι, τα splitter ειχαν γενικά τα θεματακια τους. Πχ καποια δεν υποστηριζαν 23.976 που σου ειναι αναγκαίο.
Το Η10 ειναι εξαιρετικο σπλιτερακι που υποτιθεται οτι παιζει σωστά.

Ναι θελω οπωσδήποτε να υποστηρίζει σωστά 23,976!

δεν υπάρχει δηλαδή καποιο άλλο media player με 2 HDMI OUT?
ουτε απο αυτά που ΘΑ κυκλοφορήσουν; οπως πχ τα dune;
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Δεν γινεται να χεις dts-hd ma χωρις να το υποστηριζει ο ενισχυτης,μονο εαν υπαρχει καποιο player που να αποκωδικοποιει και να βγαζει 7 εξοδους που να τις συνδεσεις με τον ενισχυτη στο multi ch in,δεν ξερω εαν υπαρχει,αλλα χαμενα λεφτα θα ναι, με αλλα λιγα θα παιρνεις ενισχυτη.
Εγω πηρα τον φθηνοτερο ενισχυτη που τα υποστηριζει ολα αυτα γυρω στα 600 εναν Marantz με pre out και εκανα τον παλιο μου Onkyo που ειναι σχεδον ιδιος με τον δικο σου ,τελικο επειδη εχει καλυτερα ρευματα..

Βρε ο Onkyo 5007 ασφαλώς και υποστηρίζει DTS-HD MA και TRUE HD οπως και πολλά άλλα..ηταν η ναυαρχίδα της onkyo τοτε.
απλα τοτε που βγήκε, δεν υπήρχε 4K οποτε πρεπει να στέιλω το σήμα της εικονας απευθείας στον προβολέα και τον ήχο με HDMI στον ενισχυτή.
Με οπτική ίνα μπορεις να πάρεις το Core του DTS-HD MA δηλαδή απλό DTS 5.1
 

FINIX

AVClub Fanatic
22 November 2010
11,618
ναι και ο δικος μου ο ονκυο τα υποστηριζει τα μπερδεψα με το ατμος,εαν δεν θελεις ατμος μπορεις να παρεις και ενα br player με δυο hdmi εξοδους,αλλα τα λεφτα που θα δωσεις να παρεις br η adroid player,hdmi splitter και οπτικες με αλλα λιγα παιρνεις εναν Marantz 5012 που εχει στις αγγελιες και καθαριζεις,μαλιστα μπορεις να τον συνδεσεις με τον ονκυο και να χεις συνδιασμο προ τελικος,τα υπολοιπα θα σου ναι αχρηστα μολις παρεις νεο ενισχυτη και θα ναι χαμενα λεφτα..
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,316
Νέο Ηράκλειο
Ναι θελω οπωσδήποτε να υποστηρίζει σωστά 23,976!

δεν υπάρχει δηλαδή καποιο άλλο media player με 2 HDMI OUT?
ουτε απο αυτά που ΘΑ κυκλοφορήσουν; οπως πχ τα dune;
Ναι αλλα ειναι πιο φτηνό να παρεις νεο ενισχυτη

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,410
Μεταμορφωση
Βρε ο Onkyo 5007 ασφαλώς και υποστηρίζει DTS-HD MA και TRUE HD οπως και πολλά άλλα..ηταν η ναυαρχίδα της onkyo τοτε.
απλα τοτε που βγήκε, δεν υπήρχε 4K οποτε πρεπει να στέιλω το σήμα της εικονας απευθείας στον προβολέα και τον ήχο με HDMI στον ενισχυτή.
Με οπτική ίνα μπορεις να πάρεις το Core του DTS-HD MA δηλαδή απλό DTS 5.1


Σπύρο μεχρι να αναβαθμιστεις σου προτεινω να μην μπεις στη διαδικασια του spliiter.
Ας "ανεχτεις" το απλο DD και DTS.
Δεν ξερω βεβαια τι ηχοσύστημα εχεις.
 

nektar

Supreme Member
4 January 2007
4,326
Μελίσσια
Απάντηση: Re: 4k HDR σε παλιό ενισχυτή

Απο παλιά που θυμάμαι, τα splitter ειχαν γενικά τα θεματακια τους. Πχ καποια δεν υποστηριζαν 23.976 που σου ειναι αναγκαίο.
Το Η10 ειναι εξαιρετικο σπλιτερακι που υποτιθεται οτι παιζει σωστά.
Σωστά τα παίζει τα 23.976

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Σπύρο μεχρι να αναβαθμιστεις σου προτεινω να μην μπεις στη διαδικασια του spliiter.
Ας "ανεχτεις" το απλο DD και DTS.
Δεν ξερω βεβαια τι ηχοσύστημα εχεις.

Θα περιμένω τότε τον Αι Βασίλη να του αγοράσω εναν νέο 4K av receiver.. και να μου τον φέρει με τον τάρανδο!
Marantz 7012, Denon 6400 ή οποιος άλλος ειναι τότε κοντά στα χρήματα αυτων.

και αν μέχρι τοτε βγει και σε stock το egraet h10 ίσως το χτυπήσω αλλα μετά θα ειναι πεταμένα χρήματα..
για το DIΥ παντως, το Blade runner 2049 θα προσπαθήσω να το δω με 2 media player!
 

nektar

Supreme Member
4 January 2007
4,326
Μελίσσια
Απάντηση: Re: 4k HDR σε παλιό ενισχυτή

Θα περιμένω τότε τον Αι Βασίλη να του αγοράσω εναν νέο 4K av receiver.. και να μου τον φέρει με τον τάρανδο!
Marantz 7012, Denon 6400 ή οποιος άλλος ειναι τότε κοντά στα χρήματα αυτων.

και αν μέχρι τοτε βγει και σε stock το egraet h10 ίσως το χτυπήσω αλλα μετά θα ειναι πεταμένα χρήματα..
για το DIΥ παντως, το Blade runner 2049 θα προσπαθήσω να το δω με 2 media player!

Ταπεινή μου γνώμη είναι ότι το H10 ποτέ δεν θα είναι πεταμένα χρήματα γιατί και συ να μην το θέλεις, μπορείς να το πουλήσεις μετά άνετα.
Δεν αλλάζουμε εύκολα ενισχυτές του διχίλιαρου για να πάρουμε μόνο atmos που χρειάζεται και έξτρα ηχεία.