4Κ HDR ενισχυτής με 11 channel pre-out

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Για να έχουμε την καλύτερη δυνατή διάταξη atmos 7.1.4 χρειαζόμαστε ενισχυτή με 11 κανάλια.

επειδή ομως τα φορμά αλλάζουν και (κατα την άποψη μου) δεν έχει πολύ νόημα, να αγοράζουμε ακριβούς av ενισχυτές ή av pro, αφου σε μερικά χρόνια θα πρεπει να τον αλλάξουμε, καταλήγω στην λύση του φθηνότερου av reveiver με τα περισσότερα pre-out ωστε να συνδέσουμε κανα παλιότερο avr ενισχυτή που έχουμε ή τελικό/τελικούς οπου θα μας δώσουν και καλύτερο ηχητικό αποτέλεσμα απο τα ψευτοwatt που δηλώνουν οι εταιρίες στα χαρακτηριστικά τους. Φυσικά ο νέος avr θα πρέπει να υποστηρίζει και ολα τα νέα φορμα εικόνας και ήχου, HDR, auro, hdcp κτλ οπως και υπηρεσίες streaming.

μερικοί που βρήκα ειναι οι Denon 4400H, Marantz 6012, 7011, 7012.
Αν γνωρίζετε κάποιους άλλους παρακαλώ ενημερώστε το νήμα αυτό.



 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,595
Αθήνα
4400 εναντίον 7012 είναι η "κόντρα". Τους υπόλοιπους που είπες ξέχνα τους. Αν θέλουμε να μιλάμε για όλα τα φορμά ήχου κ' εικόνας.

Επίσης στο σημείο αυτό θα ήθελα να εκφράσω καθέτως, διαγωνίως και οριζοντίως εντός των ορίων των προδιαγραφών του Home Cinema, :flipout: τη διαφωνία μου ως προς το αν έχει νόημα η όχι η αγορά ξεχωριστού pro. Φυσικά και έχει. Και είναι ακριβότερος γιατί χρησιμοποιεί καλύτερα εξαρτήματα σε σχέση με εκείνα που βρίσκουμε στο προενισχυτικό στάδιο του αντίστοιχου ενισχυτή AV πάνω στον οποίο "φαινομενικά" βασίζεται.
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
4400 εναντίον 7012 είναι η "κόντρα". Τους υπόλοιπους που είπες ξέχνα τους. Αν θέλουμε να μιλάμε για όλα τα φορμά ήχου κ' εικόνας.

απο όσο γνωρίζω, ο 6012 με τον 7012 ειναι ίδιοι, απλα ο 7012 εχει περισσότερα watt ανα κανάλι.

αυτό το Neo6 που υποστηρίζουν οι marantz και όχι ο denon τί ειναι;
 
Last edited:

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
4400 εναντίον 7012 είναι η "κόντρα". Τους υπόλοιπους που είπες ξέχνα τους. Αν θέλουμε να μιλάμε για όλα τα φορμά ήχου κ' εικόνας.

Επίσης στο σημείο αυτό θα ήθελα να εκφράσω καθέτως, διαγωνίως και οριζοντίως εντός των ορίων των προδιαγραφών του Home Cinema, :flipout: τη διαφωνία μου ως προς το αν έχει νόημα η όχι η αγορά ξεχωριστού pro. Φυσικά και έχει. Και είναι ακριβότερος γιατί χρησιμοποιεί καλύτερα εξαρτήματα σε σχέση με εκείνα που βρίσκουμε στο προενισχυτικό στάδιο του αντίστοιχου ενισχυτή AV πάνω στον οποίο "φαινομενικά" βασίζεται.

εχεις δίκιο σε αυτό, αλλα δυστυχώς κοστίζουν 2 και 3 φορές παραπάνω απο αυτους που αναφέρω.
 

savvas01

AVClub Enthusiast
15 February 2009
753
Γαλατσι
4400 εναντίον 7012 είναι η "κόντρα". Τους υπόλοιπους που είπες ξέχνα τους. Αν θέλουμε να μιλάμε για όλα τα φορμά ήχου κ' εικόνας.

Επίσης στο σημείο αυτό θα ήθελα να εκφράσω καθέτως, διαγωνίως και οριζοντίως εντός των ορίων των προδιαγραφών του Home Cinema, :flipout: τη διαφωνία μου ως προς το αν έχει νόημα η όχι η αγορά ξεχωριστού pro. Φυσικά και έχει. Και είναι ακριβότερος γιατί χρησιμοποιεί καλύτερα εξαρτήματα σε σχέση με εκείνα που βρίσκουμε στο προενισχυτικό στάδιο του αντίστοιχου ενισχυτή AV πάνω στον οποίο "φαινομενικά" βασίζεται.
Και ο ξεχωριστος pro?
τι πιστευεις οτι πρεπει να ειναι?καποιος ενισχυτης που κανει αποκλειστικα αυτη τη δουλεια?αυτο το κομματι δεν μπορει να το αναλαβει ενας 2ος AV που εχουμε "παρκαρισμενο" αν εχει τις αναλογες pre outs ?
Sorry για το εκτος θεματος..
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,595
Αθήνα
απο όσο ξέρω ο 6012 με τον 7012 ειναι ίδιοι απλα ο 7012 εχει περισσότερα watt ανα κανάλι.

Μην ψάχνεις τις διαφορές από e-shopάδικα. Δεν θα σου πουν ότι ο 6012 δεν έχει Auro 3D.

Η τιμή εξ' άλλου του 7012 είναι πολύ κοντά σε εκείνη του 6012 και η επιπλέον ισχύς και η επιλογή του Auro είναι σημαντικά πλεονεκτήματα.

Από κει και πέρα, σε σχέση με τον 4400 πληρώνεις τα HDAM του 7012 που δεν έχει το "αδελφάκι" του 4400. Μιλώντας για διαφορές ουσίας και όχι διαφορές που σήμερα δεν έχουν νόημα (π.χ. 7.1 analogue input).
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,595
Αθήνα
Και ο ξεχωριστος pro?
τι πιστευεις οτι πρεπει να ειναι?καποιος ενισχυτης που κανει αποκλειστικα αυτη τη δουλεια?αυτο το κομματι δεν μπορει να το αναλαβει ενας 2ος AV που εχουμε "παρκαρισμενο" αν εχει τις αναλογες pre outs ?
Sorry για το εκτος θεματος..

Είναι αυτονόητο ότι ο AV7704 π.χ. έχει καλύτερο προενισχυτικό τμήμα από τον π.χ. SR7012.

Το άλλο που λες, γίνεται και το έχουν δοκιμάσει και καναδυο εδώ μέσα.
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Μην ψάχνεις τις διαφορές από e-shopάδικα. Δεν θα σου πουν ότι ο 6012 δεν έχει Auro 3D.

Η τιμή εξ' άλλου του 7012 είναι πολύ κοντά σε εκείνη του 6012 και η επιπλέον ισχύς και η επιλογή του Auro είναι σημαντικά πλεονεκτήματα.

Από κει και πέρα, σε σχέση με τον 4400 πληρώνεις τα HDAM του 7012 που δεν έχει το "αδελφάκι" του 4400. Μιλώντας για διαφορές ουσίας και όχι διαφορές που σήμερα δεν έχουν νόημα (π.χ. 7.1 analogue input).

τι κανουν αυτά τα HDAM;

στην κοντρα δηλαδή 7012 και 4400, ποιος ειναι ο νικητής αν χρησιμοποιηθεί αυτόνομα (χωρίς δηλ. έξτρα ενίσχυση)
και ποιος αν πχ συνδέσουμε εναν παλιοτερο avr για έξτρα ενίσχυση;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,595
Αθήνα
τι κανουν αυτά τα HDAM;

στην κοντρα δηλαδή 7012 και 4400, ποιος ειναι ο νικητής αν χρησιμοποιηθεί αυτόνομα (χωρίς δηλ. έξτρα ενίσχυση)
και ποιος αν πχ συνδέσουμε εναν παλιοτερο avr για έξτρα ενίσχυση;

Είναι καλύτερης ποιότητας τελεστικοί στο προενισχυτικό τμήμα. Η επιλογή της D&M είναι να πλασάρεται ως πιο ποιοτική μάρκα η Marantz. Απλά τις διαφορές τις δίνουν με το σταγονόμετρο. Ανάμεσα σε 7012 vs 4400 προτιμώ 7012.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,588
Έχοντας δοκιμάσει σχεδόν όλους τους consumer προ και μεγάλους όλοκληρωμενους της αγοράς, έχω καταλήξει στο ότι οι Marantz είναι μακράν οι καλύτεροι.

Ένας καλός pro επίσης κάνει πολύ μεγαλύτερη διαφορά απ όσο νομίζει κάποιος που δεν έχει ακούσει αλλά κρίνει μόνο από specs και με «μαθηματική» λογική.
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Έχοντας δοκιμάσει σχεδόν όλους τους consumer προ και μεγάλους όλοκληρωμενους της αγοράς, έχω καταλήξει στο ότι οι Marantz είναι μακράν οι καλύτεροι.

Ένας καλός pro επίσης κάνει πολύ μεγαλύτερη διαφορά απ όσο νομίζει κάποιος που δεν έχει ακούσει αλλά κρίνει μόνο από specs και με «μαθηματική» λογική.

για τους pro ενισχυτές εχεις καταλήξει οτι ειναι μακράν καλυτεροι οι marantz;
ή για τους μεγάλους όλοκληρωμενους;
 
Last edited:

FINIX

AVClub Fanatic
22 November 2010
11,679
Οι πιο ακριβοι av σαφως εχουν καλυτερα υλικα,πχ ο ονκυο σου και ο δικος μου εχουν τοροιδη μετασχηματιστη που δεν εχουν τα μικροτερα μοντελα,η pionner στα ακριβοτερα μοντελα της εχει ψηφιακους τελικους κοκ, αλλα εαν παρεις εναν 3-5καναλο τελικο καλυτερα θα οδηγουνται τα ηχεια σου,αυτο ειναι κατι που το καταλαβαινεις αμεσως, ακομα και σε μικρες εντασεις, ακομα και εαν εισαι ασχετος,και τα λεφτα για ακριβοτερα υλικα θα πανε χαμενα,ενω τον τελικο τον κρατας μπορει και για παντα..
ενα ερωτημα στην προενισχυση τωρα ειναι κατα ποσο "ακουγονται" τα hdam η αλλα ακριβα υλικα, και εαν ακουγονται ,ακουγονται τοσο ωστε να δικαιολογουν την διαφορα τιμης?
Δεν ξερω κατα ποσο ειναι λογικο την σημερον ημερα να σκας τριχιλιαρα-πεντοχιλιαρα για εναν av ολοκληρωμενο η pro,την αλλη μερα να βγαινει ενα dolby stratosphaire και να μενεις παγωτο,
ποσες φορες παλιοτερα δεν βλεπαμε σε αγγελιες lexicon η αλλους παρομοιους που κοστιζαν 5χιλιαρα να πουλουνται για ψιχουλα και να μην τους θελει κανενας?
αλλο να δωσεις τοσα χρηματα για δικαναλο, αυτος μπορει να σου μεινει για παντα ,να "ακους" τα χρηματα που κοστιζει και θα χει σιγουρα καλη αξια μεταπωλησης.
Εγω θα αποκλεια την onkyo μονο και μονο για αυτο που εγινε πριν χρονια με τις hdmι που καιγονταν στους μισους,η συμπεριφορα της εταιριας εκτος οτι της ξεφυγαν τοσες παρτιδες,απαραδεκτη και ακομα και εαν εχει τους καλυτερους ενισχυτες σημερα εγω την αποριπτω,πηρα Μαραντζ αλλα εαν ειχα παρα πανω χρηματα θα πηγαινα σε Yamaha,προσωπικη εκτιμιση οτι ειναι η πιο αξιοπιστη εταιρια..
αυτα απο εναν μη πολυ σχετικο,οποτε οποιος θελει να με διορθωσει στις βλακειες που λεω ευπροσδεκτος..
Τωρα διαβασα την θεση του spcav ,οποτε πηρα την απαντηση για τους προ απο εναν εμπειρο χρηστη..
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Οι πιο ακριβοι av σαφως εχουν καλυτερα υλικα,πχ ο ονκυο σου και ο δικος μου εχουν τοροιδη μετασχηματιστη που δεν εχουν τα μικροτερα μοντελα,η pionner στα ακριβοτερα μοντελα της εχει ψηφιακους τελικους κοκ, αλλα εαν παρεις εναν 3-5καναλο τελικο καλυτερα θα οδηγουνται τα ηχεια σου,αυτο ειναι κατι που το καταλαβαινεις αμεσως, ακομα και σε μικρες εντασεις, ακομα και εαν εισαι ασχετος,και τα λεφτα για ακριβοτερα υλικα θα πανε χαμενα,ενω τον τελικο τον κρατας μπορει και για παντα..
ενα ερωτημα στην προενισχυση τωρα ειναι κατα ποσο "ακουγονται" τα hdam η αλλα ακριβα υλικα, και εαν ακουγονται ,ακουγονται τοσο ωστε να δικαιολογουν την διαφορα τιμης?
Δεν ξερω κατα ποσο ειναι λογικο την σημερον ημερα να σκας τριχιλιαρα-πεντοχιλιαρα για εναν av ολοκληρωμενο η pro,την αλλη μερα να βγαινει ενα dolby stratosphaire και να μενεις παγωτο,
ποσες φορες παλιοτερα δεν βλεπαμε σε αγγελιες lexicon η αλλους παρομοιους που κοστιζαν 5χιλιαρα να πουλουνται για ψιχουλα και να μην τους θελει κανενας?
αλλο να δωσεις τοσα χρηματα για δικαναλο, αυτος μπορει να σου μεινει για παντα ,να "ακους" τα χρηματα που κοστιζει και θα χει σιγουρα καλη αξια μεταπωλησης.
Εγω θα αποκλεια την onkyo μονο και μονο για αυτο που εγινε πριν χρονια με τις hdmι που καιγονταν στους μισους,η συμπεριφορα της εταιριας εκτος οτι της ξεφυγαν τοσες παρτιδες,απαραδεκτη και ακομα και εαν εχει τους καλυτερους ενισχυτες σημερα εγω την αποριπτω,πηρα Μαραντζ αλλα εαν ειχα παρα πανω χρηματα θα πηγαινα σε Yamaha,προσωπικη εκτιμιση οτι ειναι η πιο αξιοπιστη εταιρια..
αυτα απο εναν μη πολυ σχετικο,οποτε οποιος θελει να με διορθωσει στις βλακειες που λεω ευπροσδεκτος..
Τωρα διαβασα την θεση του spacv ,οποτε πηρα την απαντηση για τους προ απο εναν εμπειρο χρηστη..

όλο ψώνια μου εισαι εσυ..
ποιον πηρες παλι;
:ears:
 

FINIX

AVClub Fanatic
22 November 2010
11,679
Toν 5011, το χω ξαναγραψει αλλα δεν το πηρες πρεφα..
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Toν 5011, το χω ξαναγραψει αλλα δεν το πηρες πρεφα..
Καλορίζικος καλοακουστος!

Όλοι οι Marantzακιδες εδώ μαζευτηκαν..

Εγώ θα ήθελα έναν με dirac αλλά δεν με παίρνει και για 3 δουλειά.. Ο χρόνος μας σε αυτό τον κόσμο είναι μετρημένος.
Να δεις το ordet, έχει μια φοβερή σκηνή με τους χτύπους από ένα ρολόι..
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,588
για τους pro ενισχυτές εχεις καταλήξει οτι ειναι μακράν καλυτεροι οι marantz;
ή για τους μεγάλους όλοκληρωμενους;

Μιλάω για προ ή μεγάλο ολοκληρωμένο για χρήση ως προ (τα ενισχυτικά στάδια τα θεωρώ απλώς μικρό bonus)
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Μιλάω για προ ή μεγάλο ολοκληρωμένο για χρήση ως προ (τα ενισχυτικά στάδια τα θεωρώ απλώς μικρό bonus)
Θεωρείς ότι ο 7012 με τον 8012 (αυτός δεν είναι η ναυαρχίδα των ολοκληρωμένων της marantz?) έχουν μεγάλες διαφορές στον ήχο;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,595
Αθήνα
Το μεγάλες είναι πολύ σχετικό φίλε μου. Σίγουρα θα έχουν διαφορές στον ήχο που οφείλεται στα καλύτερα εξαρτήματα σε κάθε σημείο του μηχανήματος. Δεν έχω πρόσβαση στα service manual, επομένως λίγο οφθαλμόλουτρο με τον SR8012... δεν βλάπτει.

Η πλακέτα με τα 13 HDAM που συζητούσαμε προηγουμένως

Marantz_SR8012_13-ch-HDAM-board_HiFiReview_PersonalAudio.jpg



Η διάταξη με τις ξεχωριστές πλακέτες/κανάλι ισχύος και τον κεντρικό θωρακισμένο τοροειδή

Marantz_SR8012_Top_inside-2_HiFiReview_PersonalAudio.jpg


Το διπλό σασί που πατάει επάνω στο επιχαλκωμένο "σκάφος". (Πρόσεξε τους 2 ανεμιστήρες/ανα ψύκτρα)

Marantz_SR8012_double-chasis_HiFiReview_PersonalAudio.jpg



Και διάφορες άλλες λεπτομέρειες που δεν γνωρίζουμε σίγουρα, σε κομβικά σημεία. Όλα αυτά μαζί σαν σύνολο δίνουν καλύτερο ήχο. Αλλά το πόσο καλύτερο είναι σαν να ρωτάς πόσα κιλά καλύτερο, συνεπώς δύσκολα θα σου απαντήσει κάποιος.
 

FINIX

AVClub Fanatic
22 November 2010
11,679
Για να κοιταξεις εαν θα παρεις μεγαλυτερο η μικροτερο μοντελο πρεπει να σκεφτεις π.χ ποσο καιρο θελεις να κρατησεις τον ενισχυτη,εαν θα πας σε μεγαλυτερο χωρο οπως λες ,ποσο μεγαλυτερος χωρος θα ναι αυτος και ποτε θα πας,εχεις σκοπο να οδηγησεις τα ηχεια σου με τελικους?και εαν ναι ποσα καναλια απο τα 11?
Εαν π.χ πας σε μεγαλο χωρο, σχετικα γρηγορα, ισως πρεπει να πας σε μεγαλυτερο μοντελο για να οδηγεις καποια απο τα 11 ηχεια καλυτερα..