Optoma HD 27 ,αξίζει για home cinema?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

tasosGR

New member
31 October 2011
43
Ιωάννινα
Επειδή ακόμη ψάχνομαι για αγορά προτζέκτορα για οικιακή χρήση,προσανατολίζομαι στον optoma hd27 που είναι ότι πιο προσιτό σε HD.H χρήση του θα είναι σε σαλόνι για ποδόσφαιρο-ταινίες καθώς και στο μπαλκόνι το καλοκαίρι γιατί έρχεται και μουντιάλ!Η οθόνη που θέλω να προβάλω θα είναι 100' με 120'.Εχω διαβάσει όλα τα σχετικά ποστς ,ξέρω ότι θα έπρεπε να πάω σε κάτι σαν τον epson 5650 αλλά το όριο είναι τα 650-700 ευρώ...
Παρακαλώ τα φώτα σας!
 

κωστας1

Senior Member
8 January 2007
472
Re: OPTOMA HD 27 ,αξίζει για home cinema?

Επειδη εχω optoma hd142x οπου ειναι σχεδον ιδιος με τον 27 και Viewsonic Pro7827HD να πω πως εχουν ιδια εικονα παρομοια φωτεινοτητα και μαυρο λιγο καλυτερο ο Viewsonic. Eκει που υπερτερει ο Viewsonic ειναι στα χρωματα, ενω στο χρωματικο τριγωνο καθονται και οι δυο προβολεις μια χαρα ο Viewsonic εχει πιο φωτεινα χρωματα λογο τροχου. Στα χρηματα που δινεις θα προτεινα Viewsonic.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Re: OPTOMA HD 27 ,αξίζει για home cinema?

Μην απορρίπτεις και τον BenQ W1090 σαν επιλογή. Είναι κοντά στα χρήματα και θα τον προτιμούσα προσωπικά. (και οπότε βρεθείς με λίγα έξτρα χρήματα τον καλιμπραρεις και τον κάνεις σχεδόν benQ W2000)
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Re: OPTOMA HD 27 ,αξίζει για home cinema?

Μην απορρίπτεις και τον BenQ W1090 σαν επιλογή. Είναι κοντά στα χρήματα και θα τον προτιμούσα προσωπικά. (και οπότε βρεθείς με λίγα έξτρα χρήματα τον καλιμπραρεις και τον κάνεις σχεδόν benQ W2000)
δεν χρειάζεται να τον καλιμπράρει, πανομοιότυπη απόδοση με τον W2000 έχει out of the box.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Re: OPTOMA HD 27 ,αξίζει για home cinema?

Δεν τον ειχα ποτε (εγω ειχα 1070 και 2000) εδω https://www.projection-homecinema.fr/2016/09/24/test-benq-w1090/

...διάβασα το εξής
After the popular success met by the BenQ W1070 and W1070 + , the Taiwanese manufacturer No.1 sales of DLP projectors intends to reoffend by proposing as early as October 2016 a lighter version of the W2000 and will take the reference W1090. If it is touted as the successor of the W1070 , it is assembled on a W2000 basis. It loses its lens-shift and CinematicColor certification but still incorporates a Cinemaster sound system and other visual qualities of the W2000. In addition, it is especially the price that will delight you with a recommended public price of 699 !

This new testbed will help us to determine if this new W1090 will become the future hit of the sales of video projectors of this end of year 2016 and why not of the year 2017!

οπότε υπέθεσα οτι θα ήθελε λίγο πείραγμα.

Αν δεν θελει ομως ακόμα καλύτερα! (επρεπε και γω αυτον να παρω μου φαίνεται)

Γενικά από οτι διαβάζω οι BenQ πρέπει να είναι λίγο πιο στιβαροί από τους optoma (τουλάχιστον σε αυτά τα χρήματα) και η διαφορά στην τιμή στα συγκεκριμένα μοντέλα είναι αμελητέα οπότε...ας τον έχει στο νου το ο φίλος.
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Aπο που το υπέθεσες αυτό?δεν λέει κάτι τέτοιο πουθενά. Το μόνο που δεν έχει είναι το lens shift, το color certification είναι ένα απλά certification.
Nαι, οι benq είναι κατασκευαστικά καλύτεροι από τους optoma, συμφωνώ.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Γράψε λάθος, my bad. Διαβάζοντας οτι δεν εχει την "βούλα" θεώρησα οτι δεν θα είναι το ίδιο καλά ρυθμισμένος out of the box γιατί σκέφτηκα οτι αν ήταν γιατί να μην είχε και το certification.
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Γράψε λάθος, my bad. Διαβάζοντας οτι δεν εχει την "βούλα" θεώρησα οτι δεν θα είναι το ίδιο καλά ρυθμισμένος out of the box γιατί σκέφτηκα οτι αν ήταν γιατί να μην είχε και το certification.

100 βουρδουλιές το λιγότερο για να συγχωρεθείς :flipout:
Η κάθε βούλα πλέον μπαίνει τα μικρά DLP μόνο για λόγους marketing...
 
Last edited by a moderator:

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
100 βουρδουλιές το λιγότερο για να συγχωρεθείς :flipout:
Η κάθε βούλα πλέον μπαίνει τα μικρά DLP μόνο για λόγους marketing...

Noooooooooooooo τσάμπα τα 200ε έξτρα ρε γμτ. Αν δεν παθεις δεν θα μάθεις.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
...για τον 1110 πηγαινα και δεν τον ειχαν.....και μου το πε ο Παχης παρε τον 1090 και γω ειπα οχι θα παω για τον 2000 που ειναι καλυτερος....:bang::firstprize:
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Ναι αλλά ίσως έχει καλύτερα πλαστικά ο ακριβότερος, λιγότερο θόρυβο και διαρροές φωτός.
 

tasosGR

New member
31 October 2011
43
Ιωάννινα
Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις,τις διαβάζω όλες προσεκτικά!(Βέβαια την "βούλα'' του 1090 δεν πολυκατάλαβα αλλά μόνο από τα συμφραζόμενα...).Είδα ότι βγηκε και optoma hd 27e,με λίγο περισσότερη φωτεινότητα που μάλλον δεν χρειάζεται απ´ότι κατάλαβα ή κάνω λάθος?
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Ναι αλλά ίσως έχει καλύτερα πλαστικά ο ακριβότερος, λιγότερο θόρυβο και διαρροές φωτός.

Τι εννοείς ίσως?ο ίδιος προβολέας ακριβώς είναι.Πως να συμβούν αυτά που λες?
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Τι εννοείς ίσως?ο ίδιος προβολέας ακριβώς είναι.Πως να συμβούν αυτά που λες?
στον σχεδιασμό είναι ακριβώς ίδιος;
Τα πλαστικά μέρη είναι ακριβώς ίδια;
Απλά το χρώμα αλλάζει;

Αν ναι τότε είναι ίδιοι. Αλλά άλλο πράγμα παίζουν ίδια.. και άλλο είναι και σαν υλικά κατασκευής, σχεδιασμό ίδιοι.
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
στον σχεδιασμό είναι ακριβώς ίδιος;
Τα πλαστικά μέρη είναι ακριβώς ίδια;
Απλά το χρώμα αλλάζει;

Αν ναι τότε είναι ίδιοι. Αλλά άλλο πράγμα παίζουν ίδια.. και άλλο είναι και σαν υλικά κατασκευής, σχεδιασμό ίδιοι.

Είναι ίδιοι και οπτικά και κατασκευαστικά (πλην χρώματος), και φυσικά παίζουν ακριβώς ίδια.
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Είναι ίδιοι και οπτικά και κατασκευαστικά (πλην χρώματος), και φυσικά παίζουν ακριβώς ίδια.
Τότε την πάτησε ο τεντι μπόις

Αν και εγώ θα έπαιρνα τον μαύρο 2000+ γιατί δείχνει πιο ωραίος και θα είναι πιο στιλάτος για σαλόνι (αν μπει πχ σε βιβλιοθήκη) ή dedicate χώρο που είναι όλα μαύρα. Αν όμως θα στηριχτεί σε λευκό ταβάνι ίσως ο λευκός, με μια μικρή λευκή βάση να είναι καλύτερη επιλογή από θέμα αισθητικής.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Τότε την πάτησε ο τεντι μπόις

Αν και εγώ θα έπαιρνα τον μαύρο 2000+ γιατί δείχνει πιο ωραίος και θα είναι πιο στιλάτος για σαλόνι (αν μπει πχ σε βιβλιοθήκη) ή dedicate χώρο που είναι όλα μαύρα. Αν όμως θα στηριχτεί σε λευκό ταβάνι ίσως ο λευκός, με μια μικρή λευκή βάση να είναι καλύτερη επιλογή από θέμα αισθητικής.

Τώρα εσυ βαλτος είσαι....:flipout: