Samsung 40-43MU6102 ή κάτι άλλο ;

Valant1s

New member
13 May 2016
59
Καλησπερα σε ολους,θελει να παρει ο αδερφος μου μια τηλεοραση σχετικα απλη και οικονομικη και η συγκεκριμενη θα του βγει περιπου 400 ευρω.Γνωριζω οτι τωρα βγαινουν τα φετινα μοντελα αλλα λογικα θα ειναι ακριβα,απο οτι εχω διαβασει οι 40ρες 6102 εχουν ολες (;) VA panel οποτε ισως να θυσιασει τις 3'' για την σιγουρια στο πανελ.Σε σχεση με την 6122 οι διαφορες τους ειναι στο smart remote,στο Bluetooth και που αλλου ; Υπερτερει πουθενα η 6122 ; Καπου ειχα διαβασει οτι εχει διαφορετικο δεκτη ή κατι παρεμφερες (δεν γνωριζω πολλα απο αυτα :p ) και οτι αυτο θα ειναι αξιοποιησιμο σε ~5 χρονια απο σημερα. Επισης η 6102 ειναι ιδια με την 6100 ;

Αν εχετε να προτεινετε και καποια αντιστοιχη ειτε Samsung ειτε αλλης μαρκας,ευπροσδεκτη καθε προταση.Προτεινεται η αγορα απο το eshop.gr ; Θα ειναι σαν να την παιρνω απο τον Κωτσοβολο,Public κτλ ή ειναι παραεισαγωγης (εντος ή εκτος εισαγωγικων) ; Το ρωταω αυτο γιατι σε ολα τα αλλα καταστηματα ειναι εξαντλημενη και λογικα δεν θα την στοκαρουν ξανα υποθετω.

Ευχαριστω για τον χρονο σας και συγγνωμη για το μακροσκελες μηνυμα και τις πολλες αποριες !
 

Valant1s

New member
13 May 2016
59
Ξεχασα να ρωτησω αν αξιζουν τα παραπανω χρηματα για την 6400-2 και αν υπαρχουν σοβαρες διαφορες μεταξυ τους.Ευχαριστω και παλι.
 

vgiozo

New member
28 January 2018
27
Φίλε μου ενώ στο displayspecifications λέει ότι έχουν VA εδώ στο φόρουμ έχω διαβάσει ότι δεν έχει βρεθεί Samsung σε αυτή τη κατηγορία τιμής με VA panel...

...στο Πλαίσιο, που είχα πετύχει ένα πολύ εξυπηρετικό πωλητή, μού είπε ότι δεν είναι VA...τώρα η Samsung βγάζει τα PLS, πιθανότατα είναι κάτι τέτοιο...

...κι εγώ γι αυτές ψηνόμουν (6102/6122/6172..η τελευταία υποστηρίζει και DVB-T2 HD) αλλά δυστυχώς έχουν "κολλήσει" οι τιμές τους, την ώρα που 50-55άρες βγαίνουν στα ίδια λεφτά, ενώ είναι αμφίβολο αν θα πάρεις καλύτερη ποιότητα απεικόνισης...

..θα τύχεις τουλάχιστον καλύτερης εξυπηρετήσεις από την αντιπροσωπεία αν προκύψει πρόβλημα εντός εγγύησης; Προσωπικά έχω διαβάσει αντικρουόμενα σχόλια...

...κι εγώ περίμενα να πέσουν οι τιμές, αλλά βαρέθηκα και τελικά πήρα μια 43 F&U στα 299 κι είμαι ευχαριστημένος.
(με εξαίρεση την μία θύρα USB, που όμως δεν έχει δημιουργήσει θέμα μέχρι τώρα, αφού υποστηρίζεται usb hub)

Δεν σε παροτρύνω να πάρεις αυτό που πήρα εγώ, απλώς εκθέτω τον δικό μου προβληματισμό που οδήγησε στη δική μου απόφαση...

Αν εγώ πετύχαινα τη Samsung στα 350 , θα την έπαιρνα...αλλά στα 400-450 ούτε γι αστείο...για την ανώτερη σειρά της 6400 θα σε βοηθήσει καλύτερα κάποιος άλλος, εγώ δεν θα έδινα τόσα για τηλεόραση (σημασία έχει περισσότερο τί βλέπεις εδώ πού τα λέμε)

Αν μπορείς περίμενε ή ρίξε μια ματιά στις νέες Hisense του Κωτσόβολου (ειδικά τη μεσαία σειρά) που διαβάζω είναι εξαιρετικό VFM...μέχρι το καλοκαίρι όλο και κάποια προσφορά θα κάτσει...έχε το νού σου (το φόρουμ προσφορών του insomnia βοηθάει πολύ σ' αυτό)

Θα σου πρότεινα επίσης να αξιοποιήσεις την "Αναζήτηση", γιατί το ενδιαφέρον των περισσότερων χρηστών έχει μετατοπιστεί προς μεγαλύτερων ιντσών μοντέλα, οπότε είναι πιο πιθανό να βρεις παλιότερα σχόλια για τις τηλεοράσεις που ενδιαφέρεσαι, παρά να υποβληθούν στο μέλλον σχόλια γι αυτά τα μοντέλα.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Το ότι στο rtings.com τηλεοράσεις με διαφορά αρκετών εκατοντάδων ευρώ παίρνουν κοντινή βαθμολογία στο κομμάτι tv shows δεν είναι τυχαίο...
Είναι μια πιο χαλαρή βαθμολόγηση για περιεχόμενο που δεν είναι 4Κ και όταν θα δεις τηλεόραση χωρίς σβηστά φώτα
 

Valant1s

New member
13 May 2016
59
Σας ευχαριστω πολυ και τους 2 για τις απαντησεις σας.Η διαφορα της 6102 με την 6172 βρισκεται μονο στον εξτρα δεκτη (ή οπως αλλιως ονομαζεται) στην 6172 ; Αρα ειναι ακριβως το ιδιο μοντελο αλλα στα ιδια χρηματα π.χ. υπερτερει η 6172 ; Εχει η 6102 κατι που δεν το εχει η 6172 ; Συνεχιζω και ρωταω για αυτες τις Σαμσουνγκ γιατι ειναι λιγο "κολλημενος" ο αδερφος μου και δεν θα ηθελε καποια αλλη μαρκα αν και του το προτεινα και εγω.

p.s. Εξακολουθει η 40αρα 6172 να εχει κατα 99% VA panel ; Γιατι ειχα διαβασει πως η 6122 δεν εχει,ενω η 6102 εχει.
 

Valant1s

New member
13 May 2016
59
50αρα 6102 με 500 ευρω αξιζει ;

Υπαρχει σιγουρια οτι φοραει VA panel (ή εστω κατα ενα 99%) ;

Υπαρχει κατι αναλογο ή καλυτερο σε αυτα τα χρηματα ή να προχωρησουμε σε αγορα ;

Αν γινει η αγορα απο το eshop.gr εχω να κανω με το site ή την αντιπροσωπεια σε περιπτωση βλαβης ; Προτεινεται η αγορα απο το συγκεκριμενο site ;

υ.γ. Εχω δει μερικα μοντελα να αναφερονται ως 49'' και αλλα ως 50''.Τι συμβαινει ακριβως ; Δεν με ενοχλει η 1'' απλα θελω να ειναι VA και απο οτι ειχα διαβασει οι 49αρες δεν ειναι ενω οι 50αρες ειναι.
 
Last edited:

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Στις 50" δεν έχω δει μέχρι στιγμής PLS αλλά αυτό δε σημαίνει ότι είναι και σίγουρο..

Οι 49" είναι άλλη διάσταση και άλλο panel απο τις 50" εκεί ότι έχω δει φοράει PLS.

Με το budget που έχεις, μια 50MU6102 είναι προτιμότερη απο 40ρες και 43ρες.

Στο e-shop έχεις να κάνεις με το κατάστημα, σε κάθε περίπτωση όμως αυτό το ερώτημα είναι καλύτερα να το θέσεις σε αυτούς για να πάρεις σίγουρες απαντήσεις.
 

Valant1s

New member
13 May 2016
59
Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση.Νομιζω πως θα καταληξω σε αυτην.

Με τα hz θα υπαρχει μεγαλο προβλημα ; Γενικα δεν θα χρησιμοποιηθει για αθλητικα ή video gaming,θα ειναι αισθητα κακο το γεγονος πως ειναι 50hz (αν δεν κανω λαθος) ;
 
Last edited:

Valant1s

New member
13 May 2016
59
Ευχαριστω και παλι.Οι διαφορες μεταξυ των 6102 και 6172 στο tuner ειναι αποτρεπτικες για την αγορα της 6102 ; Απο οτι ειδα η 6172 εχει παραπανω DVB-S+S2 & DVB-T2 HD. Το S αναφερεται σε συνδεση με δορυφορικο πιατο ; Αν δεν εχει η τηλεοραση DVB-S δεν θα μπορει να συνδεθει καθολου ή θα συνδεθει με καποιον αλλον τροπο ; Ποια η διαφορα του T2 HD με το απλο T2 ; Προκειται να ερθει ποτε στην Ελλαδα ή θα ερθει μονο το T2 οποτε στην ουσια δεν υπαρχει διαφορα σε αυτα τα 2 ; Η διαφορα στην τιμη ειναι αμελητεα απλα η 6172 δεν ειναι διαθεσιμη αυτην την στιγμη,και αν σε ολα τα υπολοιπα -κυριως στο VA panel - ειναι ιδιες,να περιμενω για την 6172 ; Απλα ειχα διαβασει καποτε πως η 6122 40'' δεν φορουσε VA ενω η 6102 φορουσε,για την 6172 δεν ειχα διαβασει κατι.

Ευχαριστω για τον χρονο σας,καθε απαντηση ευπροσδεκτη.
 
Last edited: