Αγορα ενισχυτη για home theater

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

zer_raiden

New member
16 February 2018
26
Γεια σας,

Μετα την πολυτιμη βοηθεια σας για την αγορα προτζεκτορα (epson eh-tw5650 και οθονη 100") θα ηθελα βοηθεια και με τον ηχο.

Το σαλονι ειναι 3.5χ4 οπου απο τη μια μερια συνεχιζει σε ενιαια κουζινα. Αποσταση προβολη 2.8μ και ο καναπες ακουμπαει τοιχο πισω.

Θελω να ξεκινησω απλα και καποια στιγμη να φτασω σε ενα 5.1 συστημα. Καταρχας βρηκα ηχεια απο θειο με τα οποια και θελω να ξεκινησω και σιγα σιγα να παω σε αναβαθμισεις. Τα ηχεια ειναι 2 + 2, bose 201 series iii και wharfedale diamond 8.1. Δεν με πειραζει ειτε να ξεκινησω με τα 2 ειτε και με τα 4 και σιγα σιγα να το ολοκληρωσω. Ισως κανω αγορα και κεντρικου.

Οποτε κι ερχομαστε στο θεμα του ενισχυτη. Εχω προταση για μεταχειρισμενο Pioneer sc-lx 72. Απο κει και περα, θελω τη βοηθεια σας. Αυτον ή καποιον καινουργιο? Δεν εχω και τις ιδιαιτερες γνωσεις, εχω διαβασει αρκετα εδω μεσα αλλα καπως το χασα. Πηγη ειναι ο υπολογιστης.

Οσο αναφορα το μπατζετ, δεν θα θελα να ξεφυγω τα 500ε στον ενισχυτη. Ηδη εχω δωσει πολλα τον τελευταιο μηνα στο στησιμο του σπιτιου.

Ευχαριστω πολυ.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Υποθέτω πως στα χρήματα αυτά θα κοιτούσα αυτον.
Για καλό yamaha θες παραπανω και pioneer ακόμη περισσότερα. Ο lx72 είναι παρα πολύ παλιό μοντελο. Πολύ καλό αλλα και πολύ παλιό. Τα βασικά τα έχει. Καλό συστημα ισοστάθμισης, υποστήριξη hdma και καλη ποιότητα κατασκευής. Αλλα ακόμα κι εγώ που είμαι πολύ επιφυλακτικός με το 4κ, πλεον δε θα αγοραζα ενισχυτή χωρίς αυτό. Επίσης αλλες διαδικτυακές δυνατότητες έχουν οι καινούργιοι.
Και τόσο παλιος, λογικά τίθεται και θέμα αξιοπιστίας. Σε αυτά τα μηχανήματα (avr) κάτι αν πάθει μια πλακέτα το κοστος αποκατάστασης είναι σοβαρότατο. Βεβαια αν τον τσεκαρεις και η τιμή είναι καλη... Επίσης η προσθήκη sub θα δώσει παρα πολλά στον ήχο. Έχε το στα υπόψην σου.
 
Last edited:

zer_raiden

New member
16 February 2018
26
Κι εμενα αυτο ειναι το βασικο μου προβλημα, οτι ειναι παλιος. Θα του λειπουν πραματα τα οποια προστεθηκαν την τελευταια 10ετια. Ισως και οχι πολλα βεβαια, δεν το ξερω καλα αυτο.
Απο κει και περα δεν ξερω που αλλου να κινηθω ομως. Σε αυτα τα λεφτα το μονο που βλεπω ειναι οι πολλες προτασεις για τον denon 1400H αλλα καταλαβαινω πως ειναι πολυ entry ενισχυτης. Οσο για το 4Κ, δεν αντιλεγω, απλα με τον συγκεκριμενο προβολεα, χωρις να ξερω τι μας επιφυλασσει το μελλον, δεν εχω 4Κ. Βεβαια ειναι μια επενδυση κι αυτο.
Sub θα μπει, οπως και surround, απλα οχι ακομα γιατι οπως καταλαβα τα sub κοστιζουν.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
zer_raiden πολύ καλά κάνεις και το πας βήμα βήμα. Δεν θα το μετανιώσεις. + το οτι σκαλοπάτι σκαλοπάτι θα χαρείς πολλές φορές τις σταδιακές αναβαθμίσεις.
 

zer_raiden

New member
16 February 2018
26
Για καποιο λογο δεν μπορω να κανω edit. Τωρα παρατηρησα οτι στο "αυτον" υπαρχει λινκ. :p ναι, κι αυτος. Απο οτι καταλαβα απο τις διαφορες προτασεις που γινονται, πως σε αυτα τα λεφτα πας για αυτους τους 2.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Edit μπορείς να κάνεις για 15 λεπτά (μπορεί και 10 δεν είμαι σίγουρος) αφού γράψεις το μήνυμά σου, αργότερα κλειδώνει και μένει όπως είναι.
 

zer_raiden

New member
16 February 2018
26
Αα λεω κι εγω. Γιατι ειχα κανει edit σε αλλο και λεω τι φαση; με κλειδωσαν απεξω; :p
 

achilleas8095

Senior Member
26 June 2006
430
Κι εμενα αυτο ειναι το βασικο μου προβλημα, οτι ειναι παλιος. Θα του λειπουν πραματα τα οποια προστεθηκαν την τελευταια 10ετια. Ισως και οχι πολλα βεβαια, δεν το ξερω καλα αυτο.
Απο κει και περα δεν ξερω που αλλου να κινηθω ομως. Σε αυτα τα λεφτα το μονο που βλεπω ειναι οι πολλες προτασεις για τον denon 1400H αλλα καταλαβαινω πως ειναι πολυ entry ενισχυτης. Οσο για το 4Κ, δεν αντιλεγω, απλα με τον συγκεκριμενο προβολεα, χωρις να ξερω τι μας επιφυλασσει το μελλον, δεν εχω 4Κ. Βεβαια ειναι μια επενδυση κι αυτο.
Sub θα μπει, οπως και surround, απλα οχι ακομα γιατι οπως καταλαβα τα sub κοστιζουν.

Θα σου έλεγα ότι αν δεν σε ενδιαφέρει το 4Κ και επίσης τα atmos & dts:x (αν δηλαδή δεν έχεις σκοπό να βάλεις ηχεία στο ταβάνι ) να μην απορρίψεις το lx72 , με την προϋπόθεση βέβαια να εμπιστεύεσαι τον πωλητή. Ο denon αλλά και κάθε εισαγωγικός av αυτής της κατηγορίας είναι πολύ αδύναμος με ελλείψεις Π.χ pre out αν βέβαια σε ενδιαφέρει να προσθέσεις τελικούς αργότερα και τέλος εξαρτάται και από την τιμή που θα τον πάρεις. Το ιδανικό θα ήταν αν μπορούσες να τον πάρεις για δοκιμη στο σπίτι για να έχεις και προσωπική άποψη.
Αλλιώς καλύτερα να κανείς υπομονή και οικονομία
για να πας σε καλύτερο μοντέλο ( είτε καινούργιο ή και πιο πρόσφατο μεταχειρισμένο καθώς πάντα παρουσιάζονται ευκαιρίες ).
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Πάντως βάσει των ηχείων που έχει ο φίλος και γενικότερα της στάσης του απέναντι στο θέμα, θεωρώ οτι δεν θα έχει άμεσα αναγκη απο preouts, περισσότερη ισχύ κλπ ενω το δικτυακό κομματι μπορεί να του φανεί πολύ χρησιμο. Αναπαραγωγή μέσω κινητού, app, spotify κλπ.
Και φαντάζομαι οτι κανει αγορά με κάποιον ορίζοντα.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,394
Αθήνα
Τον Denon AVR-X2400H ψηφίζω κι εγώ σε αυτά τα χρήματα. Δεν νομίζω ότι μπορείς να βρεις κάτι καλύτερο στα 500+κάτι.
 

achilleas8095

Senior Member
26 June 2006
430
Πάντως βάσει των ηχείων που έχει ο φίλος και γενικότερα της στάσης του απέναντι στο θέμα, θεωρώ οτι δεν θα έχει άμεσα αναγκη απο preouts, περισσότερη ισχύ κλπ ενω το δικτυακό κομματι μπορεί να του φανεί πολύ χρησιμο. Αναπαραγωγή μέσω κινητού, app, spotify κλπ.
Και φαντάζομαι οτι κανει αγορά με κάποιον ορίζοντα.
Δεν θα διαφωνήσω καθόλου! Αν μπορεί όμως να να δοκιμάσει τον ενισχυτή στο χώρο του δεν έχει να χάσει τίποτε , αν δεν του κάνει απλά του τον επιστρέφει. Αρκεί βέβαια να είναι και κοντά του ο πωλητής και να τον πάρει με την προϋπόθεση της επιστροφής!
Και τα λέω αυτά γιατί ο lx72 πέρασε από τα χέρια μου και είναι πράγματικα θηρίο με τρομερή ποιότητα κατασκευής καμμία σχέση με μεταγενέστερους που πέρασαν από τα χέρια μου (lx85 & lx59).Οσο αφορά τα καλούδια, ναι αν τον φίλο τον ενδιαφέρουν τότε ας κοιτάξει κάποιον σύγχρονο!


Στάλθηκε από το SM-N910F μου
 
Last edited:

zer_raiden

New member
16 February 2018
26
Tο 4Κ θα με ενδιεφερε αλλα δεν μπορω να κανω κατι ετσι οπως ειμαι τωρα. και δεν νομιζω να αλλαξει αυτο εκτος κι αν σκασουν λεφτα απο το πουθενα και παω για 4Κ προβολεα. Τηλεοραση δεν εχω καν και ουτε προκειται να παρω.
Για dolby atmos δεν ξερω αν θα βαλω διοτι ο χωρος ειναι μικρος και θα μπουκωσει αν βαλω και στο ταβανι ηχεια.
Τον πωλητη τον εμπιστευομαι, αυτο που με κραταει πισω ειναι η παλαιοτητα. διοτι αν παρω κατι τωρα, δεν ξερω αν θα μπορεσω να το αλλαξω στο κοντινο μελλον. θελω να ειναι και καπως future proof δηλαδη.
Για τελικους τωρα ουτε που το σκεφτομαι, αν θα χρειαστω καποια στιγμη δυστυχως δεν μπορω να το κρινω τωρα. Ειμαι σιγουρος πως θα ανεβει η ποιοτητα αλλα με πονανε τα λεφτα που θα πρεπει να δωσω για ενισχυτη με preouts.
Να κανω υπομονη αλλα θα πρεπει να το κοιταω και συνεχεια και να ειμαι και τυχερος, αυτη τη στιγμη ομως ειμαι με ενα λειψο 3.1 logitech του κατοσταρικου στο πισι κι ακουω απο τα πλαγια τις ταινιες και προφανως γενικα δεν θελω καν να το αναφερω αλλα απο εδω ακουω τωρα.
Η αναπαραγωγη απο το κινητο, spotify κλπ δεν ειναι κατι το οποιο το κοιταω διοτι απο τη στιγμη που ο υπολογιστης δεν κλεινει τα εχω ολα εδω μεσα κατευθειαν.
Αγορα κανω με σκοπο να φτασω σε ενα ικανοποιητικο 5.1 συστημα για ταινιες, κατα βαση, και μουσικη. Ξεκινωντας με αυτα τα ηχεια που υπαρχουν και στη συνεχεια η οποια προσθηκη/αναβαθμιση.
Ισως στο μελλον ζητησω κατι παραπανω, ισως μετανιωσω που πληρωσα τοσα λιγα ή πολλα επειδη ειναι η πρωτη μου φορα σε ολα (προτζεκτορας + συστημα home cinema) αλλα ετσι εχει η κατασταση τωρα.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,394
Αθήνα
Ένας λόγος παραπάνω λοιπόν αφού χρησιμοποιείς PC να πας σε κάποιον καινούργιο. Αναπαραγωγή μέσω δικτύου στον ενισχυτή κλπ. Και επειδή μιλάς για σταδιακό χτίσιμο, σε καινούργιο με κλειστά μάτια, όσο πιο future proof γίνεται.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Θα συμφωνήσω κι εγώ με όσους λένε να πας για καινούριο ενισχυτή, φαντάσου να πάρεις τον μεταχειρισμένο και να σου βγάλει πρόβλημα στο εξάμηνο και να πάνε τσάμπα τα λεφτά σου γιατί δεν θα αξίζει και να τον φτιάξεις, ενώ μ έναν καινούριο θα έχεις και την εγγύησή σου και όλα τα νέα καλούδια της εποχής. Τα ηχεία σου κι ο χώρος σου δεν ζητάνε απαραίτητα pre outs και τελικό κι αφού θες να χτίσεις ένα σύστημα 5.1 θα συμφωνήσω με τον Pleo να πας βουρ για τον Denon 2400 και μην ανησυχείς, έχεις ξεκινήσει ιδανικά και θα το καταλάβεις αυτό στο μέλλον.
 

fotis1976

AVClub Enthusiast
6 February 2014
812
Χανιά
1 ενισχυτή εχω πάρει μεταχειρισμένο και μου χάλασε πριν βγάλει μια σεζόν καλά καλά.Πάρε καινούριο να χεις το κεφάλι σου ήσυχο.
 

zer_raiden

New member
16 February 2018
26
Καλησπερα,

Επανερχομαι εχοντας βρει εναν Marantz sr5012 μεταχειρισμενο 5 μηνων, στα 600ε, και θελω να μαθω αν ειναι καλυτερος, αν αξιζει σε σχεση με τον denon 2400h. Απο οτι ειδα λιγο ειναι σχεδον ιδιοι αλλα ο marantz εχει και preouts.
 

zer_raiden

New member
16 February 2018
26
Καλησπερα,

Επιστρεφω να ζητησω τη βοηθεια σας και παλι. :idea: Η αγορα του ενισχυτη εγινε επιτελους χθες. Πηρα τον denon 2400 τελικα. Πανω του εχω τα 2 bose 201 series iii. Και τωρα σκεφτομαι την αγορα του sub κι ενα κεντρικο. Τα surround θα μεινουν για πιο μετα.
Οσο αναφορα το sub τωρα καταληγω στο Klipsch Reference R-12SW.
Για κεντρικο ηχειο, δεν εχω ιδεα.
Ευχαριστω και παλι.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,394
Αθήνα
Πάρε τριάδα εμπρός και βάλε τα bose για surround. Θα κάνουν και ωραίο εφέ που είναι direct/reflecting.
 

zer_raiden

New member
16 February 2018
26
Μπορει να γινει αυτο στη συνεχεια. Προς το παρων δεν θελω να ξοδεψω παραπανω απο το κεντρικο+sub. Θελω να ξερω οτι ειμαι καλα με το συγκεκριμενο sub, το θελω κυριως για ταινιες, και να παρω ενα κεντρικο οπου στη συνεχεια θα μπορω να κανω αυτο, να συμπληρωσω με 2 μπροστα και να φυγουν τα bose πισω.
 
Last edited: