Σύστημα ήχου max 1500

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

kabel

New member
20 February 2018
49
Καλημέρα.
Είμαι νέος στον χώρο και θα ήθελα την βοήθεια σας.Διαβάζω εδώ και λίγους μήνες το forum και ένα ακόμη γειτονικό αλλά έχω μπερδευτεί με τον όλο θέμα του ήχου.
Με ενδιαφέρει να στήσω ένα αξιοπρεπές σύστημα ήχου (κυρίως για μουσική) στο σαλόνι μου.Αυτη τη στιγμή χρησιμοποιώ έναν ενισχυτή ( yamaha 202d),ένα πικάπ,ένα android tv box (συνδεδεμενο με την τηλεόραση) στο οποίο είναι καρφωμένος ο σκληρός δίσκος με τα mp3 και το spotify και δύο παλιά ηχεία δαπέδου sharp 3 δρόμων.Απο αντίστοιχη συζήτηση σε γειτονικό forum κατέληξα ότι θα αλλάξω σίγουρα τα ηχεία αλλά δεν ξέρω τι πρέπει να επιλέξω.
Επειδή λοιπόν έχω χάσει λίγο τη μπάλα και σκέφτομαι να διαθέσω max το ποσό των 1500 θα ήθελα αν είναι δυνατόν μια ολοκληρωμένη πρόταση στο συγκεκριμένο budget.
Δηλ αν έχετε πρόταση για κάποια ηχεία.
Αν αυτά είναι ενεργά η παθητικά.Αν είναι ενεργά θα χρειαστώ προενισχυτή;Κρίνεται απαραίτητο το dac?Πρέπει να κοιτάξω για network streamer?κτλ κτλ.Σημειωνω ότι το πικάπ δεν θα αλλάξει στην παρούσα φάση άρα προφανώς δεν υπολογίζεται στο budget.
Επίσης να διευκρινίσω ότι υπάρχει η δυνατότητα να ακούσω ότι υπάρχει στη Θεσσαλονίκη γιατί ζω σε επαρχιακή πόλη κοντά σε αυτή.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε βοήθεια.
 

Attachments

  • 166655_42c2eed501c1f207838d69a4309be398 (1).jpg
    166655_42c2eed501c1f207838d69a4309be398 (1).jpg
    70.6 KB · Views: 566
Last edited:

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Καλημέρα kabel! Πριν σου προτείνουν μηχανηματα και ηχεία να ρωτήσω κατι: αν κεντραρεις τον καναπέ και το σύνθετο στο κέντρο του δωματίου πόσος χώρος μένει δεξιά κα αριστερά? Η Συμμετρία ειναι σχεδόν όσο σημαντική οσο και οι επιλογές σου στα υπόλοιπα.
Επισης αν μπορείς στησε τα ηχεία 1μ+ από τον πίσω τοίχο και 1μ+ απο τον καθε πλαινο τοίχο.

Ας υποθέσουμε οτι αυτο γινεται. Εγω θα αγοραζα ενα σετ καλα ενεργά για να μην μπλεκω με ματσαρισματα τελικών με ηχείο ,εναν προενισχυτη και ενα dac. Η εστω ενα μεσω dac/preamp σε περιπτωση που δεν βρεις κατι απο τα προηγούμενα μεταχ σε καλη τιμη.
 
Last edited:

kabel

New member
20 February 2018
49
Καλημέρα και πάλι.
Δυστυχώς γνωρίζω ότι η διαμόρφωση του χώρου είναι πρόβλημα αλλά δυστυχώς δεν μπορεί και να στηθεί κάπως αλλιώς.Το ηχείο νούμερο 1 έχει δίπλα του τζάκι και δεν μετακινείται άλλο.Το ηχείο νούμερο 2 είναι κοντά στον τοίχο.Οχι τόσο όσο φαίνεται στο σχέδιο αλλά απέχει μόλις 15-20 πόντους από αυτόν.Το μόνο που μπορώ να κάνω και το εφάρμοσα μετά από συμβουλή φίλου είναι ότι τα έστρεψε κατά το δυνατόν προς το κέντρο τριγωνικά.

Ευχαριστώ
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,469
Θεσσαλονικη
Οπως γράψανε και τα παιδιά πιό πρίν το κυριότερο πρόβλημα είναι χώρος και η αναγκαστική τοποθέτηση των ηχείων στις θέσεις που σημειώνεις.
Ξεκινώντας με τη παραδοχή -αποδοχή αυτή πιθανόν η αγορά ενεργών ηχείων αποτελεί την καλύτερη λύση .
Αν ο ενισχυτής που έχεις βγάζει μια έξοδο pre ,τότε πιθανόν να διαθέσεις όλο το ποσό για τα ενεργά αφού θα παίζει το ρόλο του πρό
Απ ότι είδα πρόχειρα πρεπει να έχει μια εξοδο tape out , αλλά δεν είμαι σίγουρος
 

Music matters...

AVClub Enthusiast
9 March 2017
1,110
Μια εναλλακτική τοποθέτηση θα μπορούσε να είναι αυτή;
29512934_1475394095922179_6259431790221175985_n.jpg


Αν ναι, επειδή οι αποστάσεις είναι μεγάλες θα σου πρότεινα να πας σε ηχεία δαπέδου...
Value for money για την εποχή που ζούμε, τα "δεύτερο χέρι" μηχανήματα....ηλικίας 2-4 ετών....ψάξε στις αγγελίες στα φόρουμ, σε xe.gr και φυσικά/οπωσδήποτε στα καταστήματα του χώρου όπου θα μπορούσες να έχεις και επίδειξη στο σπίτι....
 

Music matters...

AVClub Enthusiast
9 March 2017
1,110
Παράδειγμα από μια πρόχειρη έρευνα: ηχεία αυτά https://www.ihoekfrasi.gr/Ήχος/Speakers/proac-studio130-floorstanding-cherry-demo.html με 850 ευρώ και ενισχυτής αυτός https://www.ihoekfrasi.gr/Εκποίηση/Hi Fi /Amp/arcam-ALPHA10 -Amplifier- Black - Demo.html με 550 ευρώ...αλλά ειδικά για το ηχείο τρέχα!!!!!
Επίσης καλή περίπτωση από τις αγγελίες του φόρουμ αυτός ο ενισχυτής https://avclub.gr/forum/showthread.php/160580-XTZ-A100D3-integrated-amplifier

 
Last edited:

kabel

New member
20 February 2018
49
Μια εναλλακτική τοποθέτηση θα μπορούσε να είναι αυτή;
29512934_1475394095922179_6259431790221175985_n.jpg


Αν ναι, επειδή οι αποστάσεις είναι μεγάλες θα σου πρότεινα να πας σε ηχεία δαπέδου...
Value for money για την εποχή που ζούμε, τα "δεύτερο χέρι" μηχανήματα....ηλικίας 2-4 ετών....ψάξε στις αγγελίες στα φόρουμ, σε xe.gr και φυσικά/οπωσδήποτε στα καταστήματα του χώρου όπου θα μπορούσες να έχεις και επίδειξη στο σπίτι....

Δυστυχώς δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα.Επίσης στην επαρχία δεν υπάρχει κατάστημα που να κάνει επίδειξη στο χώρο.Ευχαριστώ για την απάντηση και τον κόπο που έκανες με την κάτοψη.
 

kabel

New member
20 February 2018
49
Οπως γράψανε και τα παιδιά πιό πρίν το κυριότερο πρόβλημα είναι χώρος και η αναγκαστική τοποθέτηση των ηχείων στις θέσεις που σημειώνεις.
Ξεκινώντας με τη παραδοχή -αποδοχή αυτή πιθανόν η αγορά ενεργών ηχείων αποτελεί την καλύτερη λύση .
Αν ο ενισχυτής που έχεις βγάζει μια έξοδο pre ,τότε πιθανόν να διαθέσεις όλο το ποσό για τα ενεργά αφού θα παίζει το ρόλο του πρό
Απ ότι είδα πρόχειρα πρεπει να έχει μια εξοδο tape out , αλλά δεν είμαι σίγουρος

Ο ενισχυτής έχει μια έξοδο Line out.Κάνει αυτή;
Για ενεργά έχεις κάποια πρόταση;;8 ιντσών να κοιτάξω;;
Dac και κάποιο network streamer δεν θα βελτιώσουν τον ήχο ικανοποιητικά ώστε να προβλεφθούν στο budget??
Η αλήθεια είναι πως από αυτά που έχω διαβάσει προσανατολιζομαι στην λύση των ενεργών αλλά δεν έχω ακούσει και πότε τέτοια ηχεία.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Σε ενα μήνα απο τώρα (28 Απρίλη) θα έχουμε έκθεση του ήχου στη Θεσσαλονίκη. Είναι καλη ευκαιρία για μια βόλτα.
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,469
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: Σύστημα ήχου max 1500

Ο ενισχυτής έχει μια έξοδο Line out.Κάνει αυτή;
Για ενεργά έχεις κάποια πρόταση;;8 ιντσών να κοιτάξω;;
Dac και κάποιο network streamer δεν θα βελτιώσουν τον ήχο ικανοποιητικά ώστε να προβλεφθούν στο budget??
Η αλήθεια είναι πως από αυτά που έχω διαβάσει προσανατολιζομαι στην λύση των ενεργών αλλά δεν έχω ακούσει και πότε τέτοια ηχεία.

Aν είναι φίξ [δηλαδή δεν αυξομειώνει την ένταση ] τότε θα πρέπει να υπάρχει αυτή η δυνατότητα στα ενεργά .
Ο Θανάσης,πολύ σωστά, σου πρότεινε να επισκεφτείς την έκθεση
 

kabel

New member
20 February 2018
49
Σε ενα μήνα απο τώρα (28 Απρίλη) θα έχουμε έκθεση του ήχου στη Θεσσαλονίκη. Είναι καλη ευκαιρία για μια βόλτα.

Θα περάσω οπωσδήποτε!!
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,738
Βόλος
Τα ηχεία θα πρέπει να τα φέρεις πιο μακρυά από τον πίσω τοίχο. Επίσης το δεξί πρέπει να φύγει από την γωνία. Αλλιώς δεν θα μπορέσει ποτέ να αποδώσει σωστά το σύστημα.
Αν πρέπει οπωσδήποτε να μείνουν εκεί, χρειάζεσαι κάτι μικρό με σαμπγούφερ.
Στα ηλεκτρονικά:
Η μία λύση είναι dac/pro συν ενεργά (αλλά μην ξεχνάς ότι αυτό σημαίνει ότι πρέπει να έχεις και μπρίζες κοντά στα ηχεία).
Η άλλη λύση είναι να πάρεις ένα σύστημα που να έχει όλα τα ηλεκτρονικά μαζί (dac/amp) και παθητικά ηχεία.

Αφού είσαι Θεσσαλονίκη, περίμενε μέχρι την έκθεση να δεις από κοντά τα μοντέλα.
 

kabel

New member
20 February 2018
49
Κάτι τετοιο https://europe.yamaha.com/en/products/audio_visual/hifi_components/r-n803d/index.html σύν ένα ζευγάρι παθητικά εννοείς??

Θα περιμένω λοιπόν την έκθεση στη Θεσσαλονίκη και μετά θα αποφασίσω.
Το βασικό δίλημμα αυτή τη στιγμή είναι αν θα πάω σε ενεργά+pre amp+dac+streamer ή αν θα πάω σε ενισχυτή hifi+παθητικα ηχεία hifi.Στην δεύτερη περίπτωση επικρατέστεροι ενισχυτές είναι ο x-i75 και ο yamaha rn-803d.Απλα δεν νομίζω οτι μου φτανει το budget.
 

eyebee

AVClub Enthusiast
3 April 2008
858
Vultureland
Κάτι τετοιο https://europe.yamaha.com/en/products/audio_visual/hifi_components/r-n803d/index.html σύν ένα ζευγάρι παθητικά εννοείς??

Θα περιμένω λοιπόν την έκθεση στη Θεσσαλονίκη και μετά θα αποφασίσω.
Το βασικό δίλημμα αυτή τη στιγμή είναι αν θα πάω σε ενεργά+pre amp+dac+streamer ή αν θα πάω σε ενισχυτή hifi+παθητικα ηχεία hifi.Στην δεύτερη περίπτωση επικρατέστεροι ενισχυτές είναι ο x-i75 και ο yamaha rn-803d.Απλα δεν νομίζω οτι μου φτανει το budget.

Preamp και DAC και streamer, είναι τρελό overkill και αχρείαστο. Στη θέση σου θα έβγαζα το stremer τελείως από την κουβέντα, κι εγώ με android tv box ακούω παραπάνω από ικανοποιητικά. Έτσι κι αλλιώς mp3 ακούς, οπότε ένα καλό DAC είναι υπερ-αρκετό.