ΕΜ1 ΙΙ defish

19 June 2006
4,594
Θεσσαλονίκη
Eπειδή κάττι δεν μου έκατσε καλά με το in_camera_defish της ΕΜ1ΙΙ στο https://avclub.gr/forum/showthread....γραφία?p=1058081794&viewfull=1#post1058081794

Εμένα μου φάνηκε και η αποκαμπύλωση να το παραέκανε και οι αναλογίες να βγήκαν αφύσικες (σαν να φαρδαινουν οι κολωνες ψηλά) .. μερικα screenshots που δείχνουν τι εννοώ (και δεν ηταν οφθαλμαπάτη ..)

E-M1II-defish1.jpgE-M1II-defish2.jpg
E-M1II-defish3.jpgE-M1II-defish4.jpg

Τώρα το φάρδεμα φαίνεται να είναι μετρήσιμο (και μικρό) αλλά σε μένα τουλάχιστον φαίνεται έντονο .. πιθανώς εμπλέκεται και ενα μερίδιο οφθαλμαπάτης επειδή στην πραγματικότητα βλέπουμε τις κολώνες να στενεύουν καθ'υψος (λόγω απόστασης) οποτε κάνει αντιστάθμιση και το σύστημα της όρασής μας .. έε όταν φαρδαίνουν αυτό δείχνει πιο πολύ .. ;)
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
22,156
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
όπως σου ξαναείπα ψειριζεις την μαϊμού :smash: αλλά καλά κάνεις :eek:perator: για να με βάλεις στην μπριζα να το ψάξω πιο πολύ την επόμενη φορά

Για να πεις όμως αν φταίει στο τελικό αποτέλεσμα η αυτόματη λειτουργία ή όχι και ειδικά στη συγκεκριμένη σκηνή που όντως ήταν πιο έντονο και εμφανές με το μάτι, θα πρέπει να τραβήξεις το ίδιο θέμα και με ένα κανονικό ευρυγώνιο ίδιας εστιακης και από την ίδια απόσταση, ώστε να συγκρίνεις προοπτική μιας και ημουν πολύ κοντά, μην σε επηρεάζει οτι δείχνει μακριά. Φυσικα μετά να κανεις σύγκριση τα δύο jpeg (γιατί το απείραχτο Raw του γεωμετρικού φακού θα έχει και εκεί ένα 5-10% γεωμετρική παραμόρφωση ως συνήθως στους m43 φακούς).
Επιπλέον στο fisheye παίζει σημαντικό ρόλο στην μπουκάλα που αναφέρεσαι αν θα εμφανιστεί και πόσο και ο χρήστης , στη συγκεκριμένη περίπτωση εγώ, αφού χαμηλώνοντας τον φακό ή ανεβάζοντας τον πάνω από τον ορίζοντα η μπουκάλα αναποδογυρίζει ως βάση, το βλέπεις στην οθόνη αλλά είναι δύσκολο να το φέρεις αν δεν είναι η μηχανή σε τριποδι εκεί που το θες με ακρίβεια, ειδικά στην μικρή οθόνη με χάλια μάτια σαν τα δικά μου (αν και έχω ενεργό γεωμετρικό κανναβο) γιατί εχεις και τη σύνθεση στα υπόψην. Ε από το να βγάλω τα μάτια μου να το πετύχω προτιμώ να κάνω ένα κλικ μετά σε ένα προγραμμα και να το διορθώσω.

παντως για αρχή χωρις να τοχω ψάξει σε βάθος τα δείγματα για εμένα ήταν θετικά, όταν θα βρω χρόνο για σκότωμα θα κάνω πιο εμπεριστατωμένα τεστ έχοντας ένα τρίποδο και ένα δεύτερο γεωμετρικό φακό μαζί.
 
Last edited:
19 June 2006
4,594
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: ΕΜ1 ΙΙ defish

όπως σου ξαναείπα ψειριζεις την μαϊμού :smash: .

Και κεφαλαία να το έγραφες δεν θα με πείραζε ;)

Κοίτα τι γίνεται .. δεν έχω εμπειρία απο fisheye καθόλου, ούτε σκαμπάζω πολλά απο προβολές .. ακούω/διαβάζω διάφορα (άλλος το διορθώνει μερικώς μόνο, άλλος λέει οτι βγάζει καλό αποτέλεσμα με κάτι μυστήριες προβολές) και δεν μπορώ να κατασταλάξω.
Ενας LeeJay στα Dpreview forum που τον παραδέχομαι στις απόψεις του προτιμάει fisheye απο οποιονδήποτε υπερευρυγώνιο (αλλά δεν αναφέρεται σε αρχιτεκτονικά θέματα ..) .. εε τι να κάνω .. το ψάχνω.

Αν έχεις το RAW ευκαιρία θα είναι να ψαχτώ με Hugin.

Δεν ξέρω πως θα πάει το θέμα .. το έβαλα πολύ ειδικά .. έχουμε γενικό θέμα για γεωμετρικές παραμορφώσεις/προβολές ?

Π.χ. μιλώντας για παραμορφώσεις πρέπει να λαβαίνουμε υπόψην και σε τι μέγεθος & απόσταση βλέπουμε το αποτέλεσμα ..

Ωραίο παράδειγμα είναι με τα πατσουλά κεφάλια/μπάλες και γενικώς σχήματα στερεα σφαιροειδή που πέρνουμε απο του ευρυγώνιους στα άκρα .. (κάτι που το γλυτώνεις με την fisheye προβολή .. αλλά παίρνεις και καμπύλες στην θέση των ευθειών )

https://www.dpreview.com/forums/post/59373993

45941560fd74496e94b14c5ba2ab25d1


5 coins and 2 spheres, Sigma 10-20 f4-5.6 wide angle at 10 mm APS-C
"Display the wide angle image at full size on your monitor, and move closer to the centre of the screen. When the image subtends the same angle of view as seen by the camera, both spheres appear circular, but the coins at the edge of the field are now foreshortened."

Πλησιάζοντας στα 10εκ μια χαρά σφαίρα την βλέπω την ακριανή !!
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
22,156
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: Απάντηση: ΕΜ1 ΙΙ defish

ωραία νόμιζα οτι εφοσον είσαι καραψαγμένος σε ολα τα τεχνικά θα είχες και αναλογη εμπειρία και στο συγκεκριμένο θέμα.

Το θέμα της προοπτικής που ανέφερα είναι ανεξάρτητο από το αν ο φακός είναι fisheye ή rectangular, αν ο παρατηρητής είναι χαμηλά και έχει μπροστά του ένα πανύψηλο θέμα μπορεί να τραβήξει ένα μικρό τμήμα του κάδρου με τον φακό που χρησιμοποιεί και να μην έχει διορθωση προοπτικής μεγάλη. Για να το κάνει αυτό θα πρέπει να έχει τον φακό (και τον αισθητήρα) παράλληλο με το αντικείμενο και να είναι στο κέντρο του θέματος. Λίγο πολύ όπως είναι το παράδειγμα σου που ο παρατηρητής είναι από πάνω από τα νομίσματα και στο κέντρο. Τα πράγματα αλλάζουν αν μετακινηθείς δεξιά αριστερά πάνω κάτω , εκεί αλλάζει προοπτική το θέμα.

Εγώ για να τραβήξω τις κολώνες καραευθεία με οποιοδήποτε φακό θα έπρεπε να είχα μια σκάλα και να ανέβω στο μέσο του ύψους από το δάπεδο μέχρι το ταβάνι και να κρατήσω τη μηχανή κατακόρυφη και παράλληλη με τις κολώνες. Όσο πιο ευρυγώνιο φακό θα είχα θα επερνα στο κέντρο απόλυτα κάθετες γραμμές και στα άκρα θα είχα κάποιες αλλοιώσεις από τη γεωμετρία του ευρυγώνιου φακού , αν ήταν ένας καλός αρχιτεκτονικά διορθωμένο φακός θα ήταν και εκεί σχεδόν τέλειες , αν ήταν fisheye θα είχαν καμπυλότητα χωρίς διορθωση και θα ήταν τέλειες ακόμη και με την αυτόματη διόρθωση (υποθέτω). Αν είχα τη δυνατότητα την σκάλα να την μεταφέρω 10-20μ πίσω δεν θα χρειαζόταν να διορθώσω κάν τα άκρα αφού το κεντρικό κομμάτι θα έφτανε για να δώσει το ίδιο αποτέλεσμα.
Σε ολα τα παραπάνω είμαι ανεβασμένος στην σκάλα , αν κατέβω κάτω αλλάζω τελειως την προοπτική και πρέπει να έχω ένα μονόποδο ύψους όσο η σκάλα για να κλέψω την προοπτική ή ένα καλό αρχιτεκτονικό φακό όπου θα μετακινώ τον φακό προς τα πάνω (shift φακός) σε σχέση με τον αισθητήρα για να ισοφάρισω με πολλαπλά κλικ και ενωμα ένα αρχείο διορθωμένο ως προς την προοπτική. Ειδάλλως η προοπτική θα δώσει κάρτες γραμμές που ξεκινούν από τον παρατηρητή και καταλήγουν σε κάθε αντικείμενο με κάποια γωνία.

Αυτή τη διορθωση της προοπτικής την κάνει και αυτόματα η ΕΜ1.2 με ανάποδο τρόπο, γέρνοντας εσωτερικα τον παλλόμενο αισθητήρα είτε πάνω κάτω είτε δεξιά αριστερά και όχι το γυαλί, είναι η λειτουργία keystone που έχει δίνει αρχιτεκτονικό αρχείο jpeg με οποιοδήποτε φακό χωρίς αυτός να είναι shift. Δυστυχώς όπως έγραψα η συγκεκριμένη λειτουργία δεν μπορεί να δουλέψει παράλληλα με τη αυτόματα διορθωση defish , αρα διορθωση προοπτικής δεν μπορείς να κανεις με το fisheye πάρα μόνο διόρθωση γεωμετρίας δηλ. να διορθώσεις τις καμπύλες στα άκρα οσο μπορεί.

Αυτή η διορθωση της προοπτικής μαζί και της γεωμετρίας μπορεί να γίνει με ένα προγραμμα μετά (το DXO είναι από τα καλύτερα) ή modules όπως τ9 Hugin, παλιό ptlens (από όπου ξεκίνησαν τα περισσότερα) κλπ.
Εγώ για χάρη της παρουσίασης δεν έκανα άλλη επέμβαση μετά γιατί το έδωσα το αρχείο απευθείας από τη ταμπλέτα όπου δεν έχω ψάξει να βρω προγραμμα που το κάνει (κακώς) μιας και στο LR Mobile δεν έχουν ενσωματώσει αναλογη λειτουργία.

Υπόψην οτι το fisheye της Olympus δεν είναι πλήρες σφαιρικό πάνω κάτω , μπορώ φυσικά να βρω το raw και να στο ανεβάσω είναι 200% σίγουρο οτι με το Hugin θα φέρεις καλυτερο αποτέλεσμα αλλά και εγώ με ένα δυο κλικ μπορώ να μαζέψω το συγκεκριμένο αρχείο από εκεί που είναι τώρα και όχι από την αρχή , αυτό είναι ο διτός σκοπός της συγκεκριμένης λειτουργίας , για τους άσχετους με προγράμματα να σε παει κοντά και αν θες και κάτι καλυτερο να κανεις απλή χρήση ενός προγράμματος και για τους έμπειρους που θα δουλέψουν με το RAW να σου εξασφαλίσει στο πεδίο την καλύτερη θέση του φακού (βλέποντας το μόνιτορ) ως προς την προοπτική για να μην κόψεις μετά από το κάδρο κάτι που θες οπωσδήποτε να περιλαμβάνει.
 
Last edited:

nicksoti

AVClub Addicted Member
14 April 2013
1,911
Kώστα με μπέρδεψε η τελευταία σου πρόταση. Εννοείς ότι η mark II σου δείχνει σε πραγματικό χρόνο στην LCD τη διόρθωση;
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
22,156
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Re: ΕΜ1 ΙΙ defish

Kώστα με μπέρδεψε η τελευταία σου πρόταση. Εννοείς ότι η mark II σου δείχνει σε πραγματικό χρόνο στην LCD τη διόρθωση;

ναι και ανάλογα το mode που είσαι μιας έχει 3 διαφορετικά σε διόρθωση βλέπεις το τελικό αποτέλεσμα live στην οθόνη ή το EVF, αυτό είναι το μεγάλο ατού της αυτόματης διόρθωσης και γιαυτον που δεν θα δουλέψει με το jpeg (για άλλους λόγους) , ο οποίος θα μπορεί τελικά έχοντας άποψη πόσο διορθωση χωράει στο κάδρο μετά το απαραίτητο crop να μην κουτσουρεψει κάτι σημαντικό στο post που θα κάνει με κάποιο εξειδικευμένο προγραμμα διόρθωσης. Πρέπει να αναθέσεις τη λειτουργία σε ένα κουμπί και πατώντας το περνάς από fisheye σε defish οπτική , εγώ το κάνω στο πεδίο με ένα κουμπί Ταλιμπάν που έχω μόνιμα ανατεθειμένο σε focus peaking και ανάλογα το αλλάζω σε έξτρα λειτουργίες (μακάρι να επερνε έξτρα προγραμματιζόμενο πληκτρολόγιο η μηχανή).