Ηχεία σε Ford Ka mod:1999 1.3cc

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Κάτοχος FORD KA 1999 με τις εξής ιδιαιτερότητες:
Ηχεία μόνο δύο και αυτά μόνο στις πόρτες(ευτυχώς), με εργοστασιακή θέση για οβάλ, με ρηχό βάθος...~5 -6 cm δυστυχώς,(6χ7 ή 6χ9, δε θυμάμαι).
Τα πλα'ι'νά των θυρών είναι παλιά και μάλλον θα αλλαχτούν ή με ιδιοκατασκευή ή με νέα εργοστασιακά. Επίσης δε δίνουν χώρο για κάποια ίσως κατασκευή για τα ηχεία τα καινούργια που θα αγοράσω.
Πηγή παλαιού ιδιοκτήτη sony cd......κάτι η οποία πετάχτηκε και αντικαταστάθηκε απο την παλαιά ,επίσης, δική μου alpine cda 1505r σε συνδυασμό με την cha-s624, για τους γνώστες.
Οπότε ο διαφωτισμός που χρειάζομαι, μάλλον, αφορά στο τι ηχεία να βάλω, και αυτο λόγω του μικρού βαθους, και της σχεδόν άμεσης επαφης αυτών με το πλαινό της πόρτας.
Υπάρχουν βάσεις για 16αρια αλλά και πάλι θα βρίσκουν στο πλαινό δυστυχώς.
προβλέπω αναγκαστική κατασκευή πλαινού-πάνελ , τα οποία βέβαια θα μου δώσουν την ευχέρεια για την τοποθέτηση 16cm διαιρούμενων για να έχω κάπως καλό ήχο χώρις ενισχυτ και τα σχετικά γιατί δεν υπαρχουν και πολλά λεφτά, δυστυχώς,
αν και ένας μικρός ενισχυτάκος για ένα οχταράκι sub θα ήταν ιδανικό.
Συγνώμη για την μακρυγορία μου, Βαλάντης, Οινόη Βοιωτίας
ΥΓ: θα ανεβάσω και φωτος για να δείτε τον ακριβη χώρο.
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,453
Πειραιάς
Καλησπέρα Βαλάντη κ καλώς ήρθες στην παρέα μας!!
Η κατασκευή νέων πλαϊνών δεν θα είναι φθηνή έτσι κ αλλιώς...
Αν πας προς τα εκεί τότε σίγουρα οποίος τα φτιάξει, μετρά για 16,5άρια ηχεία διαιρούμενα κ τελείωσες οριστικά.
Διαφορετικά κρατάς τα πλαϊνά ως έχουν κ με τα χρηματά σου βάζεις ηχεία κ πιθανά ένα αυτό ενισχυόμενο υπογουφερ.
 

Tasos98

Established Member
26 October 2007
179
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Ηχεία σε Ford Ka mod:1999 1.3cc

Τώρα είδα το ποστ και δεν ξέρω αν έκανες καμιά κίνηση.

Έχω το ίδιο αμάξι και μπροστά έβαλα κάποια 5x7 μέσης τιμής. Αν εξαιρέσεις την τυπική απόδοσή τους, το ευχάριστο είναι ότι οι θέσεις στις πόρτες είναι καλά σχεδιασμένες και δίνουν καλό μπάσο και 'όγκο".

Οπότε, μπορείς να βάλεις κάποια αξιοπρεπή στις θέσεις αυτές χωρίς μετατροπές και τα χρήματα που θα κερδίσεις να τα δώσεις σε ένα woofer-άκι στο χώρο αποσκευών.

Στην πίσω εταζέρα είχα 13-άρια που χωρούσαν μια χαρά. Τα άλλαξα με 16-άρια, αλλά βρίσκουν λίγο στην πίσω πόρτα.

Είχα σκοπό να βάλω sub πίσω, αλλά τα 16-άρια δίνουν καλό μπάσο για το μικρό χώρο του αμαξιού και τελικά δε θα βάλω τίποτε.

Σκέφτομαι μόνο να αλλάξω τα μπροστινά. Μάλλον αυτά

http://ican.gr/Autokinito/ihia-autokinitou/focal-auditor-rcx-570?mfp=manufacturers[47,53],8f-[79]

ή αυτά

https://www.megasound.com.gr/hertz_dcx-570.el.aspx
 
Last edited: