Ενισχυτής περιορισμένων διαστάσεων - ηχεία.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

dis83

Senior Member
22 September 2013
345
Καλησπέρα.

Λόγω αλλαγής επίπλου (και σχεδόν καταστροφής των παλιών) ψάχνω ένα «βασικό» σετ ενισχυτή - ηχείων για το σαλόνι.

Υπάρχει ένας Kenwood KA 1080 και δυο ηχεία Jamo. Τίμια, τα έβγαλαν τα λεφτά τους σχεδόν 15 χρόνια τώρα. Λόγω μη χρήσης κυρίως ο ήχος είναι από ανύπαρκτος έως το πολύ απαράδεκτος. Οι μπόρνες του ενισχυτή είναι κατεστραμμένες σε ίδια κατάσταση και τα ηχεία. Δεν ψήνομαι να μπω σε διαδικασία επισκευής. Υποθέτω δεν αξίζει κιόλας.

Καμία ιδιαίτερη απαίτηση σε ήχο. Καθαρό ήχο σε χαμηλή ένταση θέλω μόνο. 99% θα παίζει ιντερνετικό ραδιόφωνο από πηγή συνδεδεμένη με BT.

Μόνη απαίτηση ο ενισχυτής να έχει μέγιστο ύψος 9-10 cm (ύψος ραφιού 11cm) και τα ηχεία να μπορούν να μπουν στις μεταλλικές βάσεις που ήδη υπάρχουν.

f4abbdfdbb86421ebd69549050d8d530.jpg


Βρίσκω αρκετά ενδιαφέρων τον Cambridge audio Topaz AM10
3af68ad3e91f26b37dff418d70d7736d.jpg

και ένα σετ βασικά ηχεία της εταιρείας.

Κάποια γνώμη ;

Ευχαριστώ.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Πολύ τίμια και ποιοτικά για τα λεφτά τους.
Όμως από την στιγμή που τα αλλάζεις όλα και για την χρήση που
περιγράφεις σκέψου και την λύση των ενεργών ηχείων.
Υπάρχουν σε λογικές τιμές με wireless και bluetooth δυνατότητα.
π.χ με 700 τα http://ican.gr/audioengine-hd6-aytoenisxyomena-ixeia
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,470
Θεσσαλονικη
Θεωρώ ότι κάποια επιλογή σαν αυτή που περιγράφει ο Πέτρος [Sonorus] αποτελεί τη πιό λογική επιλογή .
 

Music matters...

AVClub Enthusiast
9 March 2017
1,110
Πολύ τίμια και ποιοτικά για τα λεφτά τους.
Όμως από την στιγμή που τα αλλάζεις όλα και για την χρήση που
περιγράφεις σκέψου και την λύση των ενεργών ηχείων.
Υπάρχουν σε λογικές τιμές με wireless και bluetooth δυνατότητα.
π.χ με 700 τα http://ican.gr/audioengine-hd6-aytoenisxyomena-ixeia

Ωραίος...και γλυτώνεις και τις γνωστές απορίες...που καταλήγουν σε δημιουργικές διαμάχες για το τι ενισχυτή να πάρεις, ή ποιος ενισχυτής ταιριάζει πιο πολύ με τα ηχεία μου και άλλα τέτοια για νά'χουμε να λέμε...
Βέβαια τα ενεργά ηχεία απαιτούν υψηλό ποσοστό συνειδητοποίησης για το βήμα που θα κάνεις.....
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,738
Βόλος
Όχι, είναι ζευγάρι. Όλα τα ηλεκτρονικά είναι στο ένα ηχείο, το άλλο συνδέεται με καλώδιο.
 

dis83

Senior Member
22 September 2013
345
Ευχαριστώ για το χρόνο και τις απόψεις.

Ενδιαφέρουσα η επιλογή των αυτοενισχυόμενων που δεν είχα σκεφτεί και δεν έχω και προηγούμενη εμπειρία, αλλά νομίζω ότι περιορίζουν ενδεχόμενη μελλοντική αναβάθμιση. Πολύ απίθανη και μακρινή γι αυτό δεν την ανέφερα, αλλά πάντα υπάρχει.

Επίσης απ ότι βλέπω από τα συγκεκριμένα που προτάθηκαν (δεν έψαξα για άλλες επιλογές) ξεφεύγουν αρκετά και στην τιμή.

Ο ενισχυτής που ανέφερα μαζί με τα Aeromax 2 της ίδιας εταιρείας υπήρχαν πρόσφατα σε προσφορά στο eshop περίπου στα 600 αν θυμάμαι καλά. Και σε αυτή την τιμή βγαίνουν συχνά.

Οπότε λόγω καλών κριτικών που έχω διαβάσει γι αυτά και του αρκετά χαμηλού ύψους του ενισχυτή τα θεωρούσα καλή επιλογή.

Κάποιος παρόμοιος συνδυασμός από άλλη εταιρεία ;

Όπως προανέφερα δεν έχω κάποια ιδιαίτερη απαίτηση στο θέμα ήχου. Ούτε για ένταση ψάχνω ούτε για λεπτομέρεια. Έτσι κι αλλιώς η πηγή δεν αφήνει περιθώρια. Ιντερνετικό ραδιόφωνο, Spotify, Apple Music κτλ καθαρά σε χαμηλή ένταση θέλω να ακούω.

Θα μου πείτε πάρε HomePod, αλλά δε νομίζω ότι το αποτέλεσμα συγκρίνεται.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Για τα ηχεία που ανέφερες ο ενισχυτής δεν φτάνει.
Ο συγκεκριμένος ενισχυτής είναι μόνο για πολύ εύκολα ηχεία.
Τα aeromax 2 χρειάζονται μίνιμουμ τον CXA80.
 

Music matters...

AVClub Enthusiast
9 March 2017
1,110
Αφού, από ό,τι φαίνεται, έχει αποφασίσει τι θα πάρει....δεν έχει νόημα η συζήτηση...ως συνήθως, απλά θέλει μια επιβεβαίωση ότι αυτά που έχει βάλει στο μάτι, θα έχουν και την δική μας έγκριση!
 

dis83

Senior Member
22 September 2013
345
Για τα ηχεία που ανέφερες ο ενισχυτής δεν φτάνει.
Ο συγκεκριμένος ενισχυτής είναι μόνο για πολύ εύκολα ηχεία.
Τα aeromax 2 χρειάζονται μίνιμουμ τον CXA80.
Ευχαριστώ για την απάντηση.

Αρχικώς, για τη χρήση που προορίζεται προτείνεται κάποιος άλλος ενισχυτής ; Από την μη έμπειρη και γρήγορη αναζήτηση που έκανα ήταν ο πιο «απλός» που βρήκα στις διαστάσεις και στην τιμή που ήθελα.

Αν κρατήσουμε τον ενισχυτή αυτό, ποιο ζευγάρι ηχεία θα του ταιριάξει ; Τα SX-60 ας πούμε τα σηκώνει ;

Αφού, από ό,τι φαίνεται, έχει αποφασίσει τι θα πάρει....δεν έχει νόημα η συζήτηση...ως συνήθως, απλά θέλει μια επιβεβαίωση ότι αυτά που έχει βάλει στο μάτι, θα έχουν και την δική μας έγκριση!
Τι αποφάσισα να πάρω ;;; Πες το μου αν έχεις την καλοσύνη για να μην ψάχνομαι κι εγώ και σταυρώνω τον κόσμο.


Καταλαβαίνω ότι κάποιοι λόγω επαγγέλματος ή λόγω χόμπι έχετε φτάσει το θέμα ήχου σε αλλά επίπεδα και ψάχνετε και την παραμικρή λεπτομέρεια. Λογικό, κατανοητό και μαγκιά σας. Μακάρι να μπορούσα κι εγώ.

Δεν ψάχνω κάτι τέτοιο, ούτε επιβεβαίωση ψάχνω για τις επιλογές μου. Όπως έγραψα τον συγκεκριμένο τον επέλεξα λόγω διαστάσεων...

Λόγω όμως καμίας επαφής με το αντικείμενο γνώμη πιο έμπειρων ψάχνω για να μην πετάξω τα λεφτά μου σε κάτι άχρηστο.

Ευχαριστώ.
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,738
Βόλος
Αν ο ενισχυτής έχει 10cm ϋψος και το ράφι είναι μόλις 11cm φοβάμαι ότι δεν θα ψύχεται σωστά...
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Και όμως τελικά τα aeromax 2 είναι πιο εύκολα από τα sx-60 αφού τα πρώτα είναι 90 dB ευαισθησίας ενώ τα δεύτερα στα 89 dB.
Σε λογικές εντάσεις δεν θα έχεις πρόβλημα με κανένα από τα δύο.
Σε τι απόσταση θα ακούς;
 

Music matters...

AVClub Enthusiast
9 March 2017
1,110
Ευχαριστώ για την απάντηση.

Αρχικώς, για τη χρήση που προορίζεται προτείνεται κάποιος άλλος ενισχυτής ; Από την μη έμπειρη και γρήγορη αναζήτηση που έκανα ήταν ο πιο «απλός» που βρήκα στις διαστάσεις και στην τιμή που ήθελα.

Αν κρατήσουμε τον ενισχυτή αυτό, ποιο ζευγάρι ηχεία θα του ταιριάξει ; Τα SX-60 ας πούμε τα σηκώνει ;


Τι αποφάσισα να πάρω ;;; Πες το μου αν έχεις την καλοσύνη για να μην ψάχνομαι κι εγώ και σταυρώνω τον κόσμο.


Καταλαβαίνω ότι κάποιοι λόγω επαγγέλματος ή λόγω χόμπι έχετε φτάσει το θέμα ήχου σε αλλά επίπεδα και ψάχνετε και την παραμικρή λεπτομέρεια. Λογικό, κατανοητό και μαγκιά σας. Μακάρι να μπορούσα κι εγώ.

Δεν ψάχνω κάτι τέτοιο, ούτε επιβεβαίωση ψάχνω για τις επιλογές μου. Όπως έγραψα τον συγκεκριμένο τον επέλεξα λόγω διαστάσεων...

Λόγω όμως καμίας επαφής με το αντικείμενο γνώμη πιο έμπειρων ψάχνω για να μην πετάξω τα λεφτά μου σε κάτι άχρηστο.

Ευχαριστώ.

Οκ λοιπόν, πες μας πόσα χρήματα διαθέτεις, αν είσαι ανοιχτός σε αγορά μεταχειρισμένων και κυριότερον, πες μας σε τι χώρο θα τοποθετήσεις τα ηχεία....γιατί ως γνωστόν πρώτα διαλέγεις ηχεία που να ταιριάζουν στον χώρο και μετά βρίσκεις κάποιον ενισχυτή που να τα οδηγεί σωστά....
 

dis83

Senior Member
22 September 2013
345
Αν ο ενισχυτής έχει 10cm ϋψος και το ράφι είναι μόλις 11cm φοβάμαι ότι δεν θα ψύχεται σωστά...
Πολύ σωστά. Το έχω σκεφτεί, αν και οι ώρες και η ένταση θα είναι στο μίνιμουμ. Ο ΑΜ10 είναι στα 8cm ωστόσο. Οπότε δε νομίζω πως θα έχει θέμα.

Και όμως τελικά τα aeromax 2 είναι πιο εύκολα από τα sx-60 αφού τα πρώτα είναι 90 dB ευαισθησίας ενώ τα δεύτερα στα 89 dB.
Σε λογικές εντάσεις δεν θα έχεις πρόβλημα με κανένα από τα δύο.
Σε τι απόσταση θα ακούς;

Οκ λοιπόν, πες μας πόσα χρήματα διαθέτεις, αν είσαι ανοιχτός σε αγορά μεταχειρισμένων και κυριότερον, πες μας σε τι χώρο θα τοποθετήσεις τα ηχεία....γιατί ως γνωστόν πρώτα διαλέγεις ηχεία που να ταιριάζουν στον χώρο και μετά βρίσκεις κάποιον ενισχυτή που να τα οδηγεί σωστά....

Ο χώρος του σαλονιού είναι μικρός. Περίπου 25 τμ., ίσως λίγο περισσότερο.

Οι θέσεις του καναπέ είναι στα 2.50 - 3.00 μ από το έπιπλο της τηλεόρασης, δεξιά κι αριστερά του οποίου θέλω να μπούν τα ηχεία στις βάσεις.

Δε θέλω να δώσω περισσότερα από 600€. Μεταχειρισμένα δεν αποκλείονται.

Ευχαριστώ.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Για στάθμη 95db στα 2.5 μ με συνεχές πρόγραμμα χωρίς να κλιπάρει ο ενισχυτής για το aeromax 2 (90db) χρειάζεται περίπου 40w. Συνεπώς ο ενισχυτής δεν επαρκεί. Βασικά ο ενισχυτής αυτός είναι για πολύ μικρά και ευαίσθητα ηχεία σε κοντινές αποστάσεις. Χρειάζεσαι τον CAX - 60 και θα είσαι ΟΚ. Επίσης το συγκεκριμένο ηχείο ταιριάζει στον χώρο λόγω μπροστινού bass reflex αφού από ότι φαίνεται θα έχεις τα ηχεία κολλημένα στον πίσω τοίχο.
 

dis83

Senior Member
22 September 2013
345
Για στάθμη 95db στα 2.5 μ με συνεχές πρόγραμμα χωρίς να κλιπάρει ο ενισχυτής για το aeromax 2 (90db) χρειάζεται περίπου 40w. Συνεπώς ο ενισχυτής δεν επαρκεί. Βασικά ο ενισχυτής αυτός είναι για πολύ μικρά και ευαίσθητα ηχεία σε κοντινές αποστάσεις. Χρειάζεσαι τον CAX - 60 και θα είσαι ΟΚ. Επίσης το συγκεκριμένο ηχείο ταιριάζει στον χώρο λόγω μπροστινού bass reflex αφού από ότι φαίνεται θα έχεις τα ηχεία κολλημένα στον πίσω τοίχο.

Ο οποίος είναι 11.50 cm και διπλάσιας τιμής.

Κατάλαβα. Δύσκολο να βγει το όλο εγχείρημα...

Ευχαριστώ.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Αν θέλεις αυτό τον ενισχυτή τότε ψάξε για ηχεία Klipsch με ευαισθησία στα 96 dB και θα είσαι εντάξει.
 

Music matters...

AVClub Enthusiast
9 March 2017
1,110
Για δες αυτό (Audio Spectrum Sirene v2) μήπως και κάνει καλύτερη τιμή (π.χ αν σου τα δώσει 250-300)...οπότε αν μπορούσες να δώσεις 350-400 ευρώ για ενισχυτή.....(κάτι θα βρεθεί με υπομονή) Υ.Γ: καμία σχέση δεν έχω με τον πωλητή!!!.. https://www.avsite.gr/forum/threads/audio-spectrum-sirene-v2.163370/.....
99049_08aee446d42faf6eab40e12ed7819775.jpg
 

Music matters...

AVClub Enthusiast
9 March 2017
1,110
Επίσης ένα τρομερό ηχείο (και Made in Greece), με ήχο που σου δίνει την εντύπωση ότι ακούς και sub...είναι αυτό στα 400 ευρώ (και μπορεί πολύ άνετα να οδηγηθεί από μικρής ισχύος ενισχυτές, σαν αυτόν που έχεις δει):Geometric Harmony Micro Πληροφορίες http://www.geometricharmony.com/Line1/

DSC_0333%20-%20Copy.JPG
 

dis83

Senior Member
22 September 2013
345
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες !!

Θα ρίξω μια ματιά μόλις έχω χρόνο και θα σας ενοχλήσω πάλι.