Διαγραφή αρχείων sd καρτας

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Καλημερα σας,
Προσπαθω να σβησω σε μια 32αρα καρτα sd οτι αρχεια εχει μεσα και μου ειναι αδυνατον.
Βρε τι διαμορφωση της κανω ,τι ενα ενα προσπαθω.....εκει αυτα....ακλονητα.
Υπαρχει τροπος να σβηστουν τα αρχεια που δεν τον ξερω?
Εχει κανεις καμμια εξηγηση γιατι μουλαρωσε???
Προκαταβολικες ευχαριστιες!
 

Music matters...

AVClub Enthusiast
9 March 2017
1,110
Καλημερα σας,
Προσπαθω να σβησω σε μια 32αρα καρτα sd οτι αρχεια εχει μεσα και μου ειναι αδυνατον.
Βρε τι διαμορφωση της κανω ,τι ενα ενα προσπαθω.....εκει αυτα....ακλονητα.
Υπαρχει τροπος να σβηστουν τα αρχεια που δεν τον ξερω?
Εχει κανεις καμμια εξηγηση γιατι μουλαρωσε???
Προκαταβολικες ευχαριστιες!

Καλημέρα, οι κάρτες αυτές έχουν μια προστασία διαγραφής (ενα σχεδόν αδιόρατο κουμπί στο πλάι της κάρτας...ψάξε θα το βρείς)...προφανώς είναι στην θέση όπου προστατεύει τα αρχεία από διαγραφή...πήγαινέ το στην αντίθετη κατεύθυνση και όλα Οκ...
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Την καρτα αυτη θελω να την δωσω πισω, για να μου την αντικαταστησουν με μια καινουργια.
Επομενως μου ειναι αρκετο να την καταστεψω με καποιον τροπο για να μην εχει ο καθενας τα αρχεια μου στη διαθεση του.
Μπορει να γινει αυτο με καποιον τροπο???
Καπως να την βραχυκυκλωσω ??
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Θα παω σε ενα ηλεκτρονικο να της ριξω ρευμα.
Αν συνεχισει να δουλευει ,θα την κρατησω σαν ...σπανια γαια!!:D
 

kostis22

AVClub Enthusiast
23 August 2007
751
Προσπάθησε και μέσω εντολών command στα windows(diskpart). Τσέκαρε αυτό το λινκ που περιγράφει κάπου στη μέση την διαδικασία.

Tσέκαρε και το SD memory formater μήπως σου δουλέψει.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,548
Δεν μας είπες τι ακριβως κανει και δεν σβήνει

Δοκιμασε με utility του κατασκευαστή της καρτας ή με αυτό https://rufus.akeo.ie (με καποιο μετρατροπεα σε usb, αν χρειαστει) ή format από το μεσο στο οποιο τη χρησιμοποιουσες (πχ φωτογραφική μηχανη)
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Παιδιά σας ευχαριστώ για τις συμβουλές, αλλά δεν χρειάστηκε τίποτα από αυτα.
Την πήγα σε ένα φίλο κομπιουτερα και αφού δεν μπόρεσε να κάνει τίποτα και αυτος, πήγαμε δίπλα, στον άλλο φίλο ηλεκτρονικο,τις έριξε μια τάση ξεγυρισμενη και την μπουρλοτιασαμε.
Αντρικιες εξηγησεις:flipout:
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
O κομπιουτερας φιλος μου ειπε και το εξης (η καρτα ειναι της αδελφης μου απο το κινητο της ,που ιδεα δεν εχει απο τετοια κολπα,γιαυτο την εδωσε σε μενα.....τον ειδικο:smash: )
Μερικα κινητα κρυπτογραφουν τις καρτες και μπορεις να τις διαχειριστεις ΜΟΝΟ απο το συγκεκριμενο κινητο.
Πραγμα που ΔΕΝ εγινε ,λογω ασχετοσύνης.
Το αναφερω απλα να υπαρχει.