Ποιον ενισχυτη;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

montevoutsas

New member
26 March 2018
15
Γεια σας παιδια...

Εχω αυτο εδω το Ηχειο που αυτονισχυομενο με μπαταρια

https://m.ebay.com/itm/New-Pyle-PPHP...ner=1#shpCntId

Το ηχειο χαλασε δεν αναβε καθολου και το.πηγα σε τεχνικο και μου ειπε οτι εκαψε.ολες τις πλακετες που ειχε μεσα,απο το τροφοδοτικο ξεκινησε,και μου ειπε οτι πρεπει να αλαχτουν ολες οι πλακετες ...Μιλησα με την εταιρια και μου ειπε οτι μπορει μονο να μου στειλει πλακετες ,που θα εχει καποιο κοστος.Αξιζει να τις αλλαξω η να το συνδεσω με εξωτερικο ενισχυτη και να μην ειναι πλεον με μπαταρια;

Πειτε μου ποιον ενισχυτη προτινετε Καλο και φτηνο (και μαγαζι που να το βρω φτηνα)ετσι ωστε να παιζει Πολυ καλα (οσο παει)το ηχειο και χωρις προβληματα...Αργοτερα μαλλον θα παρω και αλλο ηχειο να το συνδεσω να τα εχω σετ δλδ...αν και δεν ξερω τι.

Γενικα δεν γνωριζω τιποτα ας το πω απο ηχο ενυσχιτες κτλπ...δεν ξερω τι αλλα χρειαζονται..
το ηχειο θελω να συνδεεται με λαπτοπ
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Ή το φτιάχνεις αν είναι λογικό το κόστος, ή το πετάς. Οι άλλες επιλογές που αναφέρεις δεν υφίστανται. Ούτε να το συνδέσεις σε κανονικό ενισχυτή γίνεται γιατί έχει δικό του (οι πλακέτες που σου είπαν ότι χάλασαν) ούτε να το ζευγαρώσεις προφανώς. Πλην της περίπτωσης Daisy chain με ένα άλλο κι αυτό αφού το φτιάξεις.

Εγώ δεν θα ασχολιόμουν καθόλου και θα κοιτούσα να θέσω ένα budget για καινούργιο ηχοσύστημα. Αλλιώς, αν θέλεις φορητό μεγάλο με μπαταρία για gig και όχι σοβαρό HiFi, δες εδώ ένα αντίστοιχο με αυτό που σου κάηκε:

http://www.metroaudiosystems.gr/products/epagelmatikos-ihos/iheia/es15a-detail
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,738
Βόλος
Το οποίο (Metro Audio Systems) το έχω χρησιμοποιήσει και είναι καλό για τη δουλειά που προορίζεται. Αλλά δεν νομίζω να έχει μπαταρία!
 

montevoutsas

New member
26 March 2018
15
Το ηχειο (αυτο που βγαζει τον ηχο) θα συνδεσω με εναν ενυσχιτη , ο αλλος ο ενυσχιτης δεν θα χρεισημοποιηθει. Οι πλακετες δεν χρειαζονται απο την στιγμη που θα συνδεθει μονο το Ηχειο με τον Ενισχυτη .

Ο τεχνικος μου ειπε οτι γινετε η συνδεσμολογια με ενα ενυσχιτη , απλα μου ειπε να ψαξω μονος να βρω ,γιαυτο και ρωταω ποιον θα προτινατε και μπορει να συνδεθει με αυτον .
 

montevoutsas

New member
26 March 2018
15
Απάντηση: Re: Ποιον ενισχυτη;

αρα τι παιζει παιδια; δεν γινετε να συνδεθει με ενυσχιτη το ηχειο; Πειτε μου για να ξερω τι παιζει...και τι μου λεει οτι τεχνικος κτλπ ;

Δηλαδη εκεινο το ηχειο μεσα που ειναι συνδεμενο με ολες τις πλακετες δεν μπορει να συνδεθει , πως μπορει ο τεχνικος να το ειπε αυτο τοτε;