Αξιόλογο HiFi για έναν λάτρη της μουσικής!

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

lybe

New member
30 September 2009
32
Καλησπέρα σας,
Θα ήθελα τη πολύτιμη βοήθειας σας για την αγορά ενός αξιόλογου HiFi (ενισχυτή-ηχεία).
Τα χαρακτηριστικά της περίπτωσης μου ειναι τα εξής
Budget :2500
Χώρος 35 τ.μ με τραπεζαρία (ενιαίος)
Αποστάσεις
Μεταξύ ηχείων : 2,5 με 3 m
Απο πίσω τοίχο : 0,5m
Απο τον ακροατή :2,5 με 3 m
Όπως έγραψα και στον τίτλο αγαπάω σχεδόν ολα τα είδη μουσικής αλλά μου αρέσει ιδιαίτερα η Rock - Blues (ακούω και Jazz βέβαια)
Μου αρέσει σαν ενισχυτής αρκετά ο aiolos plus του τσακιριδη , αλλά σαν ηχεία μέχρι στιγμής έχω ακούσει
-Audio physics (δεν θυμάμαι πια)
-Rois Status 8.4
-Focal Chorus 816V
Μου άρεσαν τα Focal περισσότερο.
Για αρχή θα παιζω απο laptop υψηλής ανάλυσης αρχεία και ύστερα σκέφτομαι να μπω στο χώρο του βινυλίου.
Θέλω να πάρω κάτι που θα ειμαι ευχαριστημενος απο την αρχή γιατί δεν διάθετω ούτε το αυτί (μουσικά εννοώ) ούτε και τα χρήματα να αλλάζω μηχανήματα συνεχώς.
Σας ευχαριστω για τον χρόνο σας και τις γνώμες σας!


Sent from my iPad using Tapatalk
 

spmk

Established Member
25 October 2009
281
Re: Αξιόλογο HiFi για έναν λάτρης της μουσικής!

Aν σου αρεσει ο Τσακιριδης κυττα τον θησεα. Μ ενα λιγο ευαισθητο δαπεδου θα κανεις δουλεια.
 

lybe

New member
30 September 2009
32
Re: Αξιόλογο HiFi για έναν λάτρης της μουσικής!

Aν σου αρεσει ο Τσακιριδης κυττα τον θησεα. Μ ενα λιγο ευαισθητο δαπεδου θα κανεις δουλεια.

Δεν έχω πρόβλημα να κοιτάξω και σε τρανζίστορ.Πιστευω οτι πριν κάνεις μια αγορα (ειδικά τετοιου κοςτους) πρέπει να έχεις σφαιρική άποψη των πραγμάτων ,όσο μπορείς βέβαια!


Sent from my iPad using Tapatalk
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,927
Καλημέρα, δες και τα KEF LD 50 wireless... Από ήχο θα διαλυσουν, οτιδήποτε στην κατηγορία... Απλά θα συνδέσεις πάνω τους την usb έξοδο του υπολογιστή σου...

Στάλθηκε από το Le X820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Καλημέρα, δες και τα KEF LD 50 wireless... Από ήχο θα διαλυσουν, οτιδήποτε στην κατηγορία... Απλά θα συνδέσεις πάνω τους την usb έξοδο του υπολογιστή σου...

Στάλθηκε από το Le X820 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Πολύ καλή πρόταση!
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Όντως τα kef θα τα εξέταζα σοβαρά.

Δες και τις καινούριες σειρές της ELAC από τον Andrew Jones.

Vienna Acoustics επίσης αν υπάρχει κάποιο στο budget σου που να είναι οκ για τον χώρο.
 

Music matters...

AVClub Enthusiast
9 March 2017
1,113
Καλησπέρα σας,
Θα ήθελα τη πολύτιμη βοήθειας σας για την αγορά ενός αξιόλογου HiFi (ενισχυτή-ηχεία).
Τα χαρακτηριστικά της περίπτωσης μου ειναι τα εξής
Budget :2500
Χώρος 35 τ.μ με τραπεζαρία (ενιαίος)
Αποστάσεις
Μεταξύ ηχείων : 2,5 με 3 m
Απο πίσω τοίχο : 0,5m
Απο τον ακροατή :2,5 με 3 m
Όπως έγραψα και στον τίτλο αγαπάω σχεδόν ολα τα είδη μουσικής αλλά μου αρέσει ιδιαίτερα η Rock - Blues (ακούω και Jazz βέβαια)
Μου αρέσει σαν ενισχυτής αρκετά ο aiolos plus του τσακιριδη , αλλά σαν ηχεία μέχρι στιγμής έχω ακούσει
-Audio physics (δεν θυμάμαι πια)
-Rois Status 8.4
-Focal Chorus 816V
Μου άρεσαν τα Focal περισσότερο.
Για αρχή θα παιζω απο laptop υψηλής ανάλυσης αρχεία και ύστερα σκέφτομαι να μπω στο χώρο του βινυλίου.
Θέλω να πάρω κάτι που θα ειμαι ευχαριστημενος απο την αρχή γιατί δεν διάθετω ούτε το αυτί (μουσικά εννοώ) ούτε και τα χρήματα να αλλάζω μηχανήματα συνεχώς.
Σας ευχαριστω για τον χρόνο σας και τις γνώμες σας!


Sent from my iPad using Tapatalk

Γαι τον χώρο που διασθέτεις και με την θέση ακρόασης που όπως λες μπορεί να είναι έως και 3 μέτρα από τα ηχεία δεν μπορείς να πάρεις τίποτε λιγότερο από ηχείο μεγάλου όγκου (δαπέδου) έτσι ώστε να έχεις ένα σωστό άκουσμα και σε χαμηλές συχνότητες. Από τα ηχεία που έχεις ως υποψήφια, σαφέστατα θα σου πρότεινα τα Rois Status....πολύ καλή ποιότητα κατασκευής και ήχος από παλιούς γνώστες του καλού ηχείου (βλέπε πρωην Roister) και καλή απόκριση στα χαμηλά, αλλά και πολύ καλή τιμή ώστε να περισέψουν και 1300-1400 ευρώ για ενισχυτή (ο οποίος πρέπει να είναι αρκετά ισχυρός για τα συγκεκριμένα ηχεία...τουλάχιστον σύμφωνα με το ρηβιου του Σταματάκου)....Για ενισχυτή: o Αίολος δεν νομίζω ότι με 2Χ45βατ θέλει αρκετά ευαίσθητο ηχείο.. θα σου πρότεινα (σε σχέση με το Rois): Primare I 22 περίπου 1200-1300 ευρώ και Yamaha AS-2000 (αν βρείς κανέναν demo σε καλή τιμή γύρω στα 1000 ευρώ) και
 

lybe

New member
30 September 2009
32
Τα kef σαν εικόνα είναι πανέμορφα αλλά δεν είναι λίγο μικρά,πιστεύω ότι τα δαπέδου θα μου ταιριάζουν καλύτερα.
Επίσης δεν είναι και φθηνά 2400 ,βέβαια δεν χρειάζεσαι ενισχυτή και dac με αυτά αλλά πάλι μου φαίνονται πολλά (ίσως λόγω όγκου).
Αν τα ακούσω και μείνω με το στόμα ανοικτό τότε θα παίξουν σοβαρά.Από βλάβες τι γίνεται με τα ενεργά?
 

lybe

New member
30 September 2009
32
Τα ηχεία που γράφω είναι τι έχω ακούσει μέχρι στιγμής,δεν προτείνω να μου πείτε πιο από τα 3 να πάρω.
Τα ROIS φίλε μου καλό ηχείο αλλά εμένα δεν με κέρδισε,άρα το έχω απορρίψει ήδη.
Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου και αν έχεις κάτι άλλο να μου προτείνεις με ευχαρίστηση να το δω.
 
Last edited:

lybe

New member
30 September 2009
32
Γαι τον χώρο που διασθέτεις και με την θέση ακρόασης που όπως λες μπορεί να είναι έως και 3 μέτρα από τα ηχεία δεν μπορείς να πάρεις τίποτε λιγότερο από ηχείο μεγάλου όγκου (δαπέδου) έτσι ώστε να έχεις ένα σωστό άκουσμα και σε χαμηλές συχνότητες. Από τα ηχεία που έχεις ως υποψήφια, σαφέστατα θα σου πρότεινα τα Rois Status....πολύ καλή ποιότητα κατασκευής και ήχος από παλιούς γνώστες του καλού ηχείου (βλέπε πρωην Roister) και καλή απόκριση στα χαμηλά, αλλά και πολύ καλή τιμή ώστε να περισέψουν και 1300-1400 ευρώ για ενισχυτή (ο οποίος πρέπει να είναι αρκετά ισχυρός για τα συγκεκριμένα ηχεία...τουλάχιστον σύμφωνα με το ρηβιου του Σταματάκου)....Για ενισχυτή: o Αίολος δεν νομίζω ότι με 2Χ45βατ θέλει αρκετά ευαίσθητο ηχείο.. θα σου πρότεινα (σε σχέση με το Rois): Primare I 22 περίπου 1200-1300 ευρώ και Yamaha AS-2000 (αν βρείς κανέναν demo σε καλή τιμή γύρω στα 1000 ευρώ) και

Τα ηχεία που γράφω είναι τι έχω ακούσει μέχρι στιγμής,δεν προτείνω να μου πείτε πιο από τα 3 να πάρω.
Τα ROIS φίλε μου καλό ηχείο αλλά εμένα δεν με κέρδισε,άρα το έχω απορρίψει ήδη.
Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου και αν έχεις κάτι άλλο να μου προτείνεις με ευχαρίστηση να το δω.
 

vsklav

AVClub Enthusiast
13 September 2012
1,052
Αθηνα, Κεραμεικος
Καλημέρα lybe.

Από προσωπική εμπειρία και όσον αφορά τα ακούσματα σου θα σου πρότεινα να άκουγες ηχεία Monitor Audio, την σειρά silver, μοντέλο 6 ή 8 και ενισχυτές Cambridge audio. Εχω τον cx a80 με monitor audio rx8 το παλιότερο μοντέλο και είμαι υπερευχαριστημένος.

Ο ήχος που βγαίνει από αυτές τις δυο εταιρείες μονιτορίζει να ξέρεις και γενικά δε στρογγυλεύει, αλλά αυτό κατ εμέ είναι προτέρημα. Εχουμε παραπλήσια ακούσματα, απλά εγώ πάω και extreme metal και τα ηχεία της εταιρείας αυτής για εμένα μέχρι τα 1000-1500 δεν έχουν αντίπαλο για τέτοια ακούσματα. Προσώπικη μου άποψη εννοείται, αλλά άκουσε οπωσδήποτε πριν πάρεις κάτι.

Τα κεφ τα ενεργά δεν τα έχω ακούσει (διαβάζω τα καλύτερα), αλλά τα αντίστοιχα δαπέδου κεφ που είχα ακούσει σε άμεση αντιπαραβολή με αυτά που πήρα δε με ικανοποιήσανε...σε μεταλ ειδικά ήταν σαν να κουκουλώνανε και θολώνανε τα πάντα.
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,927
Τα kef είναι μικρά μόνον στο μάτι ...

Επίσης μπορείς μελλοντικά να ενσωματώσεις και σαμπ, αφού έχει και ωραίο interface για ενσωμάτωση σαμπ...
 

lybe

New member
30 September 2009
32
Τα kef θα τα ακούσω οπωσδήποτε γιατί αρκεί να τα έχει κάποιος για ακρόαση!
Τα παθητικά kef ls50 τι λένε?
Άμα συνδυαστούν με καλό ενισχυτή δεν θα ακούγονται καλά λέτε?
Τα monitor audio τα σκεφτόμουνα και εγώ vsklav,θα ακούσω και αυτά.
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
Θα αναφερω καποια ηχεια που μου αρεσαν και ισως καλο θα ηταν να τα ακουγες.μπορει να σου αρεσουν.

Μοnitor audio silver 6 τα ειχα ακουσει με nad.
Eπισης τα neat μου αρεσαν....πολυ καθαρο ηχειο....καποιος ισως να ελεγε οτι του λειπει το σωμα. Τα ειχα ακουσει με arcam. Τοποθετουνται πανευκολα και εχει πολυ πολυ καλο headroom με την μια.
και τα dali η σειρα οpticon ειναι καλη περιπτωση. Τα εχω ακουσει με denon και με yamaha.

Bεβαια ολα αυτα σε διαφορετικους χωρους με διαφορετικες πηγες...οποτε δεν λεει στην ουσια κατι.

Ολα αυτα αποτελουν προσωπικη γνωμη. Και οπως ειπε ο κλιντ ισγουντ οι γνωμες ειναι σαν τις κ......ες, ο καθενας εχει και μια. Θα σου προτεινα και b&w που προσωπικα μ αρεσουν αλλα θελουν καλο φαι.

Οποτε για να πεις τρεχεις κα παιδευεσε καλο ειναι πρωτου ακουσεις να εχεις 5-6 σετακια(ενισχυτη ηχεια) κατα νου....ωστε να μην παιδευεσαι με ματσαρισματα και τα σχετικα.

καλη τυχη
 

lybe

New member
30 September 2009
32
Τα ηχεία που γράφω είναι τι έχω ακούσει μέχρι στιγμής,δεν προτείνω να μου πείτε πιο από τα 3 να πάρω.
Τα ROIS φίλε μου καλό ηχείο αλλά εμένα δεν με κέρδισε,άρα το έχω απορρίψει ήδη.
Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου και αν έχεις κάτι άλλο να μου προτείνεις με ευχαρίστηση να το δω.

τα ηχεια που σε κερδιζουν απο την 1η να τα φοβασαι.

Αυτό μου λέει και ένα φίλος!