περι media players vs htpc και αλλα...

Status
Not open for further replies.

FINIX

AVClub Fanatic
22 November 2010
11,667
Το Apple ΤV 4K παίζει ριπαρισμενα δισκάκια bluray/uhd με εξωτερικούς υπότιτλους..?
Έχω μείνει πολύ πίσω...
Πλάκα θα έχει να κατεβάζει αυτόματα και external srt και πληροφορίες/poster κτλ..

Θα δω και το αντίστοιχο νήμα..

Γιατι δεν στηνεις ενα μινι htpc η ενα nuc να γλιτωσεις τους περιορισμους και τα bugs απο τα μαραφετια?
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,436
Μεταμορφωση
Re: Dune HD 2018 Media Player Lineup

Γιατι δεν στηνεις ενα μινι htpc η ενα nuc να γλιτωσεις τους περιορισμους και τα bugs απο τα μαραφετια?

Τι κόστος θα έχει ένα mini pc που θα παίζει 4K και HDR?
 

FINIX

AVClub Fanatic
22 November 2010
11,667
Re: Dune HD 2018 Media Player Lineup

H 1030 τα υποστηριζει αυτα και κανει 70 ευρω, μαλιστα δεν χρειαζεται ισχυρο επεξεργαστη,γιατι αναλαμβανει μονη της,φτανει μεχρι 8κ,επαιζα με υπολογιστη 7 ετιας pentium ετσι μεχρι πριν λιγο καιρο, μετα εφτιαξα ενα λιγο δυνατοτερο μεταχειρισμενο με λιγα σχετικα χρηματα για να εχω madvr svp που δεν τα κανουν αυτα τα box
ενα παρει την 1030 και ενα μινι pc μεταχειρισμενο αναλογα τι θα παρει, μπορει να δωσει κατω απο 400..
μαλιστα νομιζω οτι μπορει να βγαλει ηχο απο την dvi για να χει 2 εξοδο που θελει,
το βοχ που θελει να παρει κανει σχεδον τα ιδια λεφτα και δεν εχει της δυνατοτητες ενος pc ,συν τα χρηματα που εχει δωσει για αλλα πιο πριν..
 
Last edited:

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Re: Dune HD 2018 Media Player Lineup

H 1030 τα υποστηριζει αυτα και κανει 70 ευρω, μαλιστα δεν χρειαζεται ισχυρο επεξεργαστη,επαιζα με υπολογιστη 7 ετιας pentium ετσι μεχρι πριν λιγο καιρο, μετα εφτιαξα ενα λιγο δυνατοτερο μεταχειρισμενο με λιγα σχετικα χρηματα για να εχω madvr svp που δεν τα κανουν αυτα τα box
ενα παρει την 1030 και ενα μινι pc μεταχειρισμενο αναλογα τι θα παρει, μπορει να δωσει κατω απο 400..
μαλιστα νομιζω οτι μπορει να βγαλει ηχο απο την dvi για να χει 2 εξοδο που θελει,
το βοχ που θελει να παρει κανει σχεδον τα ιδια λεφτα και δεν εχει της δυνατοτητες ενος pc ,συν τα χρηματα που εχει δωσει για αλλα πιο πριν..
Αν μου το φέρεις έτοιμο να παίζει όπως ένα media player και έχει παραπλήσιο κόστος, δεν κάνει θόρυβο και δεν πιάνει πολύ χώρο είμαι μέσα.. Αλλά όπως τα θύμαμαι ήταν διαδικασία μεγάλη.. Συν τα bugs, updates, πληκτρολόγιο και ποντίκι.. Υπάρχει λύση με τηλεκοντρόλ;
Θέλω να έχει και full bluray μενού, και να συγχρονίζει εύκολα ο εξωτερικός υπότιτλος βάζοντας /βγάζοντας μερικά δευτερόλεπτα.

Όσο μεγαλώνουμε θέλουμε απλά να το βάζουμε ατην πρίζα και να παίζει. Make it simple.
 

FINIX

AVClub Fanatic
22 November 2010
11,667
Re: Dune HD 2018 Media Player Lineup

πιο ευκολο ειναι ενα ασυρματο ποντικι bluetooth μεσα στα σκοταδια,πηρα ενα μεταχειρισμενο logitech anyware που ποιανει μεχρι σε γυαλι,πληκτρολογιο δεν χρειαζεται, της οθονης ,οπως αλλωστε στα box,υπαρχουν τηλεκοντρολ αλλα δεν εχω δοκιμασει,
bugs πιο πολλα απο adroid box αποκλειεται,εγω ειμαι πιο μεγαλος απο σενα γι αυτο φτιαξτο μονος σου :aetsch:
 

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Απάντηση: Re: Dune HD 2018 Media Player Lineup

Αν μου το φέρεις έτοιμο να παίζει όπως ένα media player και έχει παραπλήσιο κόστος, δεν κάνει θόρυβο και δεν πιάνει πολύ χώρο είμαι μέσα.. Αλλά όπως τα θύμαμαι ήταν διαδικασία μεγάλη.. Συν τα bugs, updates, πληκτρολόγιο και ποντίκι.. Υπάρχει λύση με τηλεκοντρόλ;
Θέλω να έχει και full bluray μενού, και να συγχρονίζει εύκολα ο εξωτερικός υπότιτλος βάζοντας /βγάζοντας μερικά δευτερόλεπτα.

Όσο μεγαλώνουμε θέλουμε απλά να το βάζουμε ατην πρίζα και να παίζει. Make it simple.

Στα Nuc υπαρχει εφαρμογη που κανεις το κινητο ποντικι και πληκτρολογιο με 350 στηνεις το NUC7i3 που παιζει ανετα τα παντα.
Υπαρχει ενα bug με το HDR αλλα οπως διαβασα το διορθωνει η Microsoft με το νεο μεγαλο update που ειναι να βγει σε λιγο καιρο.
 

FINIX

AVClub Fanatic
22 November 2010
11,667
Re: Dune HD 2018 Media Player Lineup

Αν μου το φέρεις έτοιμο να παίζει όπως ένα media player και έχει παραπλήσιο κόστος, δεν κάνει θόρυβο και δεν πιάνει πολύ χώρο είμαι μέσα.. Αλλά όπως τα θύμαμαι ήταν διαδικασία μεγάλη.. Συν τα bugs, updates, πληκτρολόγιο και ποντίκι.. Υπάρχει λύση με τηλεκοντρόλ;
Θέλω να έχει και full bluray μενού, και να συγχρονίζει εύκολα ο εξωτερικός υπότιτλος βάζοντας /βγάζοντας μερικά δευτερόλεπτα.

Όσο μεγαλώνουμε θέλουμε απλά να το βάζουμε ατην πρίζα και να παίζει. Make it simple.

Κλεβω απο διπλανο νημα το set up σου..popcorn hour a300 για bluray
mi box για netflix/youtube και πλεον και UHD bluray
συν αυτο που θα παρεις τωρα,
ποσα χρηματα εδωσες ,ποσα καλωδια εχεις ποσα φωτακια και ποσα τηλεκοντρολ,αυτο ειναι ευκολια?ολα αυτα τα κανεις με ενα μινι pc..και με ενα ποντικι..
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Re: Dune HD 2018 Media Player Lineup

Κλεβω απο διπλανο νημα το set up σου..popcorn hour a300 για bluray
mi box για netflix/youtube και πλεον και UHD bluray
συν αυτο που θα παρεις τωρα,
ποσα χρηματα εδωσες ,ποσα καλωδια εχεις ποσα φωτακια και ποσα τηλεκοντρολ,αυτο ειναι ευκολια?ολα αυτα τα κανεις με ενα μινι pc..και με ενα ποντικι..
~250 , 60 έχει το mibox, στα φωτάκια έχω dimlights. Καλώδια αυτά που είχαν.
Το mibox μόνο για την φωνητική εντολή για youtube που δεν γράφεις και το εύκολο και ωραία UI του netflix με το χειριστήριο, αξίζει την αγορά του. To kodi σε όσους τους βολεύει οκ, εμένα δεν με βόλεψε, ειδικά με το μινιμαλιστικο χειριστήριο του mi box.


Θόρυβο μηδέν. Στο pc μόνο οι noctua έχουν κανα 30 και στο τροφοδοτικό δεν γνωρίζω αν γίνεται να είναι αθόρυβο (αυτό τον nuc)
 
Last edited:

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,604
Αθήνα
Απάντηση: Dune HD 2018 Media Player Lineup

Τόσα χρόνια έχουμε ρίξει πολλά χιλιάρικα σε HTPC και η αλήθεια είναι οτι σπάνια έπαιζαν σωστά. Κι όταν τα καταφέρναμε κράταγε μέχρι το επόμενο update. Καλά, για καταναλώσεις και θόρυβο ούτε λόγος...
Τώρα πλέον μόνο Κινεζοκουτάκια... Αρκετά τα πλήρωσα τα κολλήματά μου.
 

FINIX

AVClub Fanatic
22 November 2010
11,667
Re: Dune HD 2018 Media Player Lineup

Συν 200+300 εαν παρεις αυτο που λες, συν το uhd br ποσο το πηρες?με ενα lg drive κατω απο 70 οχι μονο κανεις την δουλεια σου αλα ριπαρεις τα δισκακια σου αρχειο και τα στελνεις στο nas,με τοσα χρηματα αγοραζεις μουγγοθοδωρο:jester: και το ελαχιστο θορυβο εαν κανει, δεν τον ακους στα 3 μετρα..
σε βαζω στην πριζα αλλα ετσι και αλλιως με γραφεις
 

FINIX

AVClub Fanatic
22 November 2010
11,667
Re: Απάντηση: Dune HD 2018 Media Player Lineup

Τόσα χρόνια έχουμε ρίξει πολλά χιλιάρικα σε HTPC και η αλήθεια είναι οτι σπάνια έπαιζαν σωστά. Κι όταν τα καταφέρναμε κράταγε μέχρι το επόμενο update. Καλά, για καταναλώσεις και θόρυβο ούτε λόγος...
Τώρα πλέον μόνο Κινεζοκουτάκια... Αρκετά τα πλήρωσα τα κολλήματά μου.

δεν αντιλεγω απλα εχουν αλλαξει και εδω τα πραγματα,γιατι ολοι πια παιζουν και στα πισι τους τετοια αρχεια,οποτε επεσε αναλογο ενδιαφερον,η 1030 δεν εχει καν ανεμιστηρα και ελαχιστη καταναλωση,και γω για βοχακι πηγαινα και διαβαζοντας τοσα προβληματα σε καθε νημα,δεν συνεχισα..πρωτα ηθελαν και ρυθμισεις τα player τωρα το vlc και το mphc παιζουν τα παντα χωρις ρυθμισεις και προσθετα..
 

nektar

Supreme Member
4 January 2007
4,326
Μελίσσια
Απάντηση: Dune HD 2018 Media Player Lineup

HDR έχουμε στα PC?

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Απάντηση: Dune HD 2018 Media Player Lineup

HDR έχουμε στα PC?

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εγω ειχα κανονικα στο NUC7i3 (δεν το εχω πλεον το εδωσα) απλα στις ρυθμισεις της καρτας γραφικων δεν ενεργοποιεις την επιλογη HDR το ενεργοποιει αυτοματα μονο του οταν το βιντεο εχει HDR
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Re: Dune HD 2018 Media Player Lineup

Συν 200+300 εαν παρεις αυτο που λες, συν το uhd br ποσο το πηρες?με ενα lg drive κατω απο 70 οχι μονο κανεις την δουλεια σου αλα ριπαρεις τα δισκακια σου αρχειο και τα στελνεις στο nas,με τοσα χρηματα αγοραζεις μουγγοθοδωρο:jester: και το ελαχιστο θορυβο εαν κανει, δεν τον ακους στα 3 μετρα..
σε βαζω στην πριζα αλλα ετσι και αλλιως με γραφεις

Uhd player είναι το mi box, όχι τίποτα ιδιαίτερο έχει βασικές έλλειψης όπως auto frame rate. φυσικά δισκάκια δεν κάνω αναπαραγωγή, έχω μερικά criterion και απλά βλέπω τα εξώφυλλα τους. Στα άυλα βάζεις και ότι υπότιτλους θέλεις.
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,604
Αθήνα
Απάντηση: Re: Απάντηση: Dune HD 2018 Media Player Lineup

...τωρα το vlc και το mphc παιζουν τα παντα χωρις ρυθμισεις και προσθετα..


Εγώ, επειδή το HTPC μου ζεί και βασιλεύει βέβαια, με Mpc-HC παίζω τα πάντα και μάλιστα άψογα. Ακόμα και την εικόνα μετακινώ πανεύκολα στα 235:1 ώστε να μασκάρω μόνο την πάνω πλευρά της οθόνης.
Δεν το συζητάω δηλαδή, σαφώς είναι η κορυφαία επιλογή.
Απλά, τώρα πλέον που έχω ψιλο-κουραστεί με όλα αυτά, προτιμώ την ευκολία μου και την ηρεμία μου, έστω κι αν το HTPC μου δίνει κάτι παραπάνω.
 

nektar

Supreme Member
4 January 2007
4,326
Μελίσσια
Απάντηση: Re: Απάντηση: Dune HD 2018 Media Player Lineup

Εγώ, επειδή το HTPC ζεί και βασιλεύει βέβαια, με Mpc-HC παίζω τα πάντα και μάλιστα άψογα. Ακόμα και την εικόνα μετακινώ πανεύκολα στα 235:1 ωλστε να μασκάρω μόνο την πάνω πλευρά της οθόνης.
Δεν το συζητάω δηλαδή, σαφώς ειλναι η κορυφαία επιλογή.
Απλά, τώρα πλέον που έχω ψιλο-κουραστεί με όλα αυτά, προτιμώ την ευκολία μου και την ηρεμία μου, έστω κι αν το HTPC μου δίνει κάτι παραπάνω.
Μπάμπη στα πάντα όλα να φανταστώ δεν περιλαμβάνεις 4κ και hdr.
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι τα πάντα όλα για τον καθένα είναι διαφορετικά, αλλα υπάρχουν και τα αντικειμενικά τα πάντα όλα που πλέον τα media players τα κάνουν και τα κάνουν και φτηνά.
Υπάρχουν μηχανάκια των 50 ευρω που παίζουν 4Κ HDR και Netflix hd.
Κακά τα ψέματα htpc is dead. Σε λιγο τα PC θα χάσουν την δόξα τους και σαν παιχνιδομηχανες καθώς οι καλές κάρτες γραφικών κάνουν μια περιουσία.
Δεν είναι κακό να πηγαίνουμε παρακάτω. Έτσι είναι η τεχνολογία.

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,604
Αθήνα
Απάντηση: Dune HD 2018 Media Player Lineup

Αυτό λέω ρε Νεκ, οτι πλέον έχω καταλήξει σε Κινεζοκούτια.
Όσο για τα 4Κ και HDR τι εννοείς; Τι πρόβλημα έχει το HTPC; Πρώτα τα HTPC έπαιξαν 4Κ.
Όταν ήρθαν οι πρώτοι προβολείς JVC που δέχονταν σήμα 4Κ με ένα Nuc του Χρήστου (Browser) κάναμε τις δοκιμές, δεν θυμάμαι να υπήρχε κανένα player τότε που να μπορούσε να παίξει 4Κ. Εκτός απ´ το dedicated της SONY βέβαια που δεν υπήρχε πουθενά.
 

nektar

Supreme Member
4 January 2007
4,326
Μελίσσια
Απάντηση: Dune HD 2018 Media Player Lineup

Αυτό λέω ρε Νεκ, οτι πλέον έχω καταλήξει σε Κινεζοκούτια.
Όσο για τα 4Κ και HDR τι εννοείς; Τι πρόβλημα έχει το HTPC; Πρώτα τα HTPC έπαιξαν 4Κ.
Όταν ήρθαν οι πρώτοι προβολείς JVC που δέχονταν σήμα 4Κ με ένα Nuc του Χρήστου (Browser) κάναμε τις δοκιμές, δεν θυμάμαι να υπήρχε κανένα player τότε που να μπορούσε να παίξει 4Κ. Εκτός απ´ το dedicated της SONY βέβαια που δεν υπήρχε πουθενά.
Καλά τότε δεν υπήρχαν ριπαρισμενα UHD δισκάκια αλλά μόνο demo αρχεία.

Εγώ αμφιβάλω ότι το PC σου μπορεί να παίξει 4Κ ταινίες γι αυτό και πήρες το zidoo.

Με λίγα λόγια συμφωνούμε

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

FINIX

AVClub Fanatic
22 November 2010
11,667
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Dune HD 2018 Media Player Lineup

Μπάμπη στα πάντα όλα να φανταστώ δεν περιλαμβάνεις 4κ και hdr.
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι τα πάντα όλα για τον καθένα είναι διαφορετικά, αλλα υπάρχουν και τα αντικειμενικά τα πάντα όλα που πλέον τα media players τα κάνουν και τα κάνουν και φτηνά.
Υπάρχουν μηχανάκια των 50 ευρω που παίζουν 4Κ HDR και Netflix hd.
Κακά τα ψέματα htpc is dead. Σε λιγο τα PC θα χάσουν την δόξα τους και σαν παιχνιδομηχανες καθώς οι καλές κάρτες γραφικών κάνουν μια περιουσία.
Δεν είναι κακό να πηγαίνουμε παρακάτω. Έτσι είναι η τεχνολογία.

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Αυτο ειναι το μελλον οπως λες ,αλλα δεν ξερω εαν ειναι το παρον γιατι στα φορουμ βλεπω πολλους χρηστες να περιμενουν ποτε θα εδεησει να κανει ο κινεζος αναβαθμιση για να φτιαξει κατι,στο pc το φτιαχνεις μονος σου,hdr δεν παιζω και ουτε θελω σε προβολεα,ο Λευτερης λεει οτι παιζει,το 4κ μια χαρα απροβληματιστα παιζει σε υπολογιστη.,madvr παιζoυν τα boxakia? svp?
plex και kodi, που να δουλευει απροβληματιστα?
στο pc αναβαθμιζεις οτι θες οποτε θες..
4Κ επαιζα με υπολογιστη πεντιουμ 7ετιας ..αλλαζοντας την καρτα γραφικων με 70ευρω,χωρις κιχ..ουτε ενα κολλημα..
 
Last edited:

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,604
Αθήνα
Απάντηση: Dune HD 2018 Media Player Lineup

Το HTPC μου δεν είναι σύγχρονο, κι επειδή δεν έχω σκοπό να ρίξω ξανά λεφτά σε βαρέλι δίχως πάτο, πήρα το zidoo γιατί στοιχίζει πιο φτηνά από μια κάρτα γραφικών 4Κ.
Άλλο αυτό όμως κι άλλο τα HTPC δεν παίζουν 4Κ.
 
Status
Not open for further replies.