Ποιοτικός ενισχυτής και ποιός ;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

pkiriakos2

New member
20 August 2017
67
Θεσσαλονίκη
Φίλοι μου γεια σας.Ενδιαφέρομαι να αγοράσω εναν ποιοτικό ενισχυτή και μπορώ να διαθέσω μέχρι 1000 (αντε πολύ δύσκολα 1200) ευρώ.Πολλά,πολλά απο ωμ και αρ εμ ες δεν γνωρίζω οπως οι περισσότεροι στο φόρουμ.Επιπλέον βρίσκομαι σε αναπηρικό αμαξίδιο τα τελευταία 4 ετη και δεν εχω την πολυτέλεια εύκολης μετακίνησης ώστε να πραγματοποιήσω έρευνα αγοράς με φυσική παρουσία..Θα ήθελα λοιπόν να με βοηθήσετε με τις γνώσεις σας ώστε να επιλέξω εναν ενισχυτή στα μέτρα μου.Να πω οτι το είδος μουσικής που ακούω τα τελευταία 35 χρόνια είναι ροκ,χάρντ ρόκ,χεβυ μέταλ,προγκρεσιβ ρόκ,ποπ,ντίσκο,ηλεκτρονική μουσική και έχω στην κατοχή μου μια πολύ καλή σε αριθμό δισκοθήκη.Εδώ και 15 χρόνια ακουγα με εναν προενισχυτή και τελικό της ρότελ.Ο ήχος όμως με κούρασε.Δεν είναι αυτό που θέλω.Αγόρασα λοιπόν απο φίλο εναν μεταχειρισμένο ολοκληρωμένο της ντενον (denon avr 1803) και 2 ηχεία της yamaha ns f 160.Απο cd player παίζω με ενα marantz 6006.Πάλι όμως δεν είμαι 100% ευχαριστημένος.Ούτε μπασσο,ούτε ένταση ούτε γλυκός και καθαρός ήχος.Γνωρίζω οτι ολα είναι υποκειμενικά.Ο ήχος για τον καθένα είναι.....................Ωστόσο πιστεύω οτι με τα λιγοστά στοιχεία που δίνω ως προς τα θέλω μου αλλά και με τα χρήματα που διαθέτω κάποιος θα καταλάβει περίπου τι ζητάνε τα αυτιά μου ώστε να βοηθήσει στην επιλογή ενός κατάλληλου και αξιοπρεπή ενισχυτή ως προς τον ήχο.Αναμένω τις προτάσεις σας.Ευχαριστώ.

Υ.γ Να σας πώ οτι ενδιαφέρομαι μόνο για ενισχυτή ήχου και οχι home theater,ραδιόφωνο και πολλά περισσότερα μπλιμπλίκια.
 
Last edited:

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα Κυριάκο, Νομίζω ότι πολύ περισσότερο θα αλλάξει ο ήχος σου αλλάζοντας ηχεία παρά ενισχυτή. Αν όμως τα yamaha είναι μονόδρομος δώσε μια ευκαιρία και στους Marantz.
Στο παρελθόν είχα yamaha και rotel ενισχυτές (που η αλήθεια είναι οτι δεν φημίζονται για την γλύκα τους).
Αν μιλάμε για stereo πχ κάτι σαν αυτό ενδεχομένως...https://www.athensproaudio.gr/el/marantz-pm8005-black.html
Η marantz είναι καλή επιλογή για γλυκό ήχο. Θεωρώ οτι σου λείπουν τα watt και κυρίως δεν σου ταιριάζουν τα ηχεία που εχεις
Περίμενε όμως να σου απαντήσουν και πιο έμπειρα μέλη.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Σε ενισχυτικό / προ επίπεδο ο Denon είναι σίγουρα πολύ χειρότερος από αυτά που ειχες πριν και σίγουρα όχι κάτι πάνω στο οποίο μπορείς να στήσεις ένα σοβαρό stereo σύστημα

Επίσης δεν έχει pre out για stereo όποτε δεν μπορείς να τον συνδυάσεις με τελικό

Όποτε, με βάσει το μπατζετ σου, πας σε κάποιον ολοκληρωμένο στέρεο

Η Marantz είναι σίγουρα γλυκοηχη πάντως
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Το νήμα μεταφέρθηκε στην σωστη κατηγορία του φορουμ.
Θα πρεπει προτιστως να μας πεις ποια ηχεία θα κληθεί να οδηγήσει ο ενισχυτής. Αν αναφέρεται στα yamaha, ίσως είναι καλό να σκεφτείς και την αντικατασταση αυτών με κάποια ίσως της chario. Και γενικά ο χώρος πως είναι; Αποστάσεις; Στήσιμο;
 

sportteo

AVClub Addicted Member
19 December 2007
2,811
Θεσσαλονίκη
Για εν/τη αν κρατήσεις τα ηχεία σου που θέλουν και ικανή οδήγηση,εκτός του maratz υπάρχουν και οι Nad C-356BEE with DAC, Cambridge Audio CXA80με επάρκια στα βατ και ευκολίες όπως dac,sub out, έξοδο για τελικό.
Δες ωστόσο εδώ ένα review για τα ηχεία σου θα καταλάβεις αρκετά http://www.hifi-review.com/152838-yamaha-ns-f160.html
 
Last edited:

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,470
Θεσσαλονικη
Εμένα η ένσταση μου αφορά τα ηχεία πρωτίστως και προσωπικά θα επέλεγα να διαλέξω κάποια άλλα ηχεία και να κρατήσω πρός το παρόν τα ενισχυτικά μου ,μεχρι να βρεθούν χρήματα για την αντικατάσταση και των ενισχυτικών
 

sportteo

AVClub Addicted Member
19 December 2007
2,811
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Ποιοτικός ενισχυτής και ποιός ;

Εμένα η ένσταση μου αφορά τα ηχεία πρωτίστως και προσωπικά θα επέλεγα να διαλέξω κάποια άλλα ηχεία και να κρατήσω πρός το παρόν τα ενισχυτικά μου ,μεχρι να βρεθούν χρήματα για την αντικατάσταση και των ενισχυτικών

Ακριβώς Πέτρο +1 για αυτό έβαλα το review όπου ξεκάθαρα αναφέρει πως τα ηχεία έχουν προσανατολισμό AV με έντονα πρίμα και δεν κατεβαίνουν ιδιαίτερα χαμηλά.
 

pkiriakos2

New member
20 August 2017
67
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Ποιοτικός ενισχυτής και ποιός ;

Ευχαριστώ φίλοι για τις απαντήσεις σας.Απ οτι κατάλαβα μάλλον εκανα βλακεία αγοράζοντας αυτά τα ηχεία.Ετσι δεν είναι ;Δυστυχώς εχει λίγο καιρό που τα αγόρασα απο τον Νάκα.Δύσκολο το βλέπω να τα αντικαταστήσω.Ποιός να τ αγοράσει ;Ας πούμε λοιπόν οτι τα ηχεία είναι μονόδρομος.Τι και ποιόν ενιχυτή μπορώ να αγοράσω για να πετύχω το βέλτιστο και με προοπτική ώστε αργότερα να αλλάξω ηχεία.Ισως αν αγοράσω εναν αξιόλογο ενισχυτή να ξαναζητήσω την άποψη σας για νέα ηχεία που να ταιριάζουν με τον ενισχυτή που θα προτείνεται.Ο χώρος που ακούω μουσική είναι η κρεββατοκάμαρα (ο μόνος διαθέσιμος εξαιτίας τριών ζωηρών αγοριών που αλωνίζουν).Περίπου 20 με 25 τετραγωνικά και τα ηχεία αποσταση απο εμένα 2 μέτρα.
 

pkiriakos2

New member
20 August 2017
67
Θεσσαλονίκη
Ο χώρος σου και η απόσταση των ηχείων είναι οκ .Για μεταχειρισμένα ηχεία το σκέφτεσαι καθόλου;
Είμαι θετικός ακόμη και για ενισχυτή μεταχειρισμένο.Αρκεί κάποιος να προτείνει.Το κακό είναι οτι αυτήν την στιγμή δεν έχω χρήματα.Περιμένω σε κάποιο χρονικό διάστημα.
 

yiannis36

New member
28 November 2009
6
Θα πρότεινα Chario Syntar 520 (500 e) ή 516 (420e) + (τι καλά θα ήταν αν είχες τα rotel), Marantz pm 6006 (470e) ή nad 326bee (570e) + 150-200 e για βάσεις και ν´αφήσεις-πουλήσεις denon κ Yamaha , εκτός αν όντως θέλεις εξ' αρχής κάτι καλύτερο , οπότε οι προταθέντες Nad , Cambridge Audio, αλλά και ο Marantz pm8006 είναι εξαιρετικές λύσεις . Συμφωνώ όμως ότι δε θα αλλάξουν και πολύ τον ηχητικό χαρακτήρα των Yamaha αλλά κάτι καλύτερο θα ακούσεις σε σχέση με τον DENON.
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
για τον nad 356bee με dac στα 1300ε ενω χωρις πας στα 900ε. νομιζω δεν αξιζει....παιρνεις εσυ ενα dac με τα 400ε.
επισης εχε κατα νου οτι ο nad δινει ιδια watt στα 8ohm και στα 4οhm.

εαν κρατησεις κρατησεις τα ηχεια σου....ειναι λιγα τα watt. ο κατασκευαστης λεει για 6ohm και 300 watt με 87db...θες εναν ενισχυτη στα 150-200watt που να διπλασιαζει στα 4οhm.εαν δεν μπορεις να αγορασεις τετοιον ενισχυτη...τουλαχιστον να διπλασιαζει στα 4οhm (οχι nad) για να εχεις καλυτερη οδηγηση.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Θεσσαλονίκη δε χάνεις και τπτ να περάσεις μια βόλτα απο τον Ορφέα να ακούσεις κανένα densen ή και κανένα naim. Όλο και κάτι θα υπάρχει σε demo ή απο τραμπα.
 
Last edited:

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
Επισης καλη περιπτωση σε nad...... Εαν σου αρεσει βεβαια ειναι ο υβριδικος καπου στο 1100ε 240w με dac.
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
Θα γινω αιρετικος και θα σου προτεινω το εξης.

Crown xls 1502 με προ τσακιριδηςαλεξαντερ ή σοφια (οτι αντεχει η τσεπη σου) (περιμενω να με κραξουν καποιοι)

Περα την πλακα δεν νομιζω να βρεις καλυτερη οδηγηση σε αυτα τα χρηματα με ενα πολυ μικρο κοστος στην ποιοτητα.
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,470
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: Ποιοτικός ενισχυτής και ποιός ;

Θεσσαλονίκη δε χάνεις και τπτ να περάσεις μια βόλτα απο τον Ορφέα να ακούσεις κανένα densen ή και κανένα naim. Όλο και κάτι θα υπάρχει σε demo ή απο τραμπα.

Η μπορεί και από τον Βασίλη ,μπορεί να του ετοιμάσει κάποια πρόταση .
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,470
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: Ποιοτικός ενισχυτής και ποιός ;

Θα γινω αιρετικος και θα σου προτεινω το εξης.

Crown xls 1502 με προ τσακιριδηςαλεξαντερ ή σοφια (οτι αντεχει η τσεπη σου) (περιμενω να με κραξουν καποιοι)

Περα την πλακα δεν νομιζω να βρεις καλυτερη οδηγηση σε αυτα τα χρηματα με ενα πολυ μικρο κοστος στην ποιοτητα.

Τους αιρετικούς ξέρεις τι τους έκανε η Ιερα Εξέταση .....
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
Και ο ιησους στην εποχη του αιρετικος ηταν. Και σταυρωθηκε.

Το οτι επαθαν κάτι δεν σημαινει απαραίτητα πως ηταν και λαθος.
 

Music matters...

AVClub Enthusiast
9 March 2017
1,111
Φίλοι μου γεια σας.Ενδιαφέρομαι να αγοράσω εναν ποιοτικό ενισχυτή και μπορώ να διαθέσω μέχρι 1000 (αντε πολύ δύσκολα 1200) ευρώ.Πολλά,πολλά απο ωμ και αρ εμ ες δεν γνωρίζω οπως οι περισσότεροι στο φόρουμ.Επιπλέον βρίσκομαι σε αναπηρικό αμαξίδιο τα τελευταία 4 ετη και δεν εχω την πολυτέλεια εύκολης μετακίνησης ώστε να πραγματοποιήσω έρευνα αγοράς με φυσική παρουσία..Θα ήθελα λοιπόν να με βοηθήσετε με τις γνώσεις σας ώστε να επιλέξω εναν ενισχυτή στα μέτρα μου.Να πω οτι το είδος μουσικής που ακούω τα τελευταία 35 χρόνια είναι ροκ,χάρντ ρόκ,χεβυ μέταλ,προγκρεσιβ ρόκ,ποπ,ντίσκο,ηλεκτρονική μουσική και έχω στην κατοχή μου μια πολύ καλή σε αριθμό δισκοθήκη.Εδώ και 15 χρόνια ακουγα με εναν προενισχυτή και τελικό της ρότελ.Ο ήχος όμως με κούρασε.Δεν είναι αυτό που θέλω.Αγόρασα λοιπόν απο φίλο εναν μεταχειρισμένο ολοκληρωμένο της ντενον (denon avr 1803) και 2 ηχεία της yamaha ns f 160.Απο cd player παίζω με ενα marantz 6006.Πάλι όμως δεν είμαι 100% ευχαριστημένος.Ούτε μπασσο,ούτε ένταση ούτε γλυκός και καθαρός ήχος.Γνωρίζω οτι ολα είναι υποκειμενικά.Ο ήχος για τον καθένα είναι.....................Ωστόσο πιστεύω οτι με τα λιγοστά στοιχεία που δίνω ως προς τα θέλω μου αλλά και με τα χρήματα που διαθέτω κάποιος θα καταλάβει περίπου τι ζητάνε τα αυτιά μου ώστε να βοηθήσει στην επιλογή ενός κατάλληλου και αξιοπρεπή ενισχυτή ως προς τον ήχο.Αναμένω τις προτάσεις σας.Ευχαριστώ.

Υ.γ Να σας πώ οτι ενδιαφέρομαι μόνο για ενισχυτή ήχου και οχι home theater,ραδιόφωνο και πολλά περισσότερα μπλιμπλίκια.

Καλησπέρα φίλε μου. Λοιπόν τα ηχειάκια σου δεν τα έχω ακούσει αλλά οι προδιαγραφές που δίνει η εταιρεία δείχνουν απόκριση συχνότητας από 30Hz που αν είναι στα -3dB είναι μια χαρά για αναπαραγωγή χαμηλών..θεωρητικά λοιπόν τα ηχεία σου κατεβαίνουν χαμηλά και το γεγονός ότι έχουν μπροστά την οπή βολεύει για μια πιο κοντινή τοποθέτηση στον πίσω τοίχο. Επομένως η προβληματική, όπως φαίνεται, αναπαραγωγή οφείλεται στην ανεπαρκή τους οδήγηση από τον AV ενισχυτή που έχεις και ως εκ τούτου σωστά σκέφτεσαι να αλλάξεις σε δικάναλο.
Το πρόβλημα και αυτό που πρέπει να εξετάσεις προσεκτικά είναι ότι ο ενισχυτής που θα πάρεις, για να οδηγεί σωστά τα ηχεία σου (που φαίνονται λίγο δύσκολα εκ των προδιαγραφών τους), πρέπει να δίνει μια ισχύ-κατά την προσωπική μου άποψη-τουλάχιστον 200W στα 6Ω (μην σου πω και παραπάνω, αλλά θα αρχίσουν τα όργανα!!). Αυτός ο ενισχυτής θα σου δώσει πολύ καλό έως τέλειο έλεγχο των γούφερ, οπότε και καλύτερη αναπαραγωγή των χαμηλών αλλά θα είναι σταθερή αξία σε ενδεχόμενη μελλοντική αλλαγήξ των ηχείων σου.
Τώρα προτάσεις στα 1000-1200 ευρώ δεν νομίζω ότι υπάρχουν σε καινούργιο. Η μόνη λύση είναι είτε κάποιος δεύτερο χέρι σε καλή κατάσταση είτε η λύση του τελικού Crown+pro που έχει ήδη προταθεί. Καλή περίπτωση επίσης είναι ο Anthem 225 αν βρεις κανένα demo κομάτι στα 1200 ευρώ και οριακά ο Cambridge Audio Azur 851A και αυτός βέβαια demo.... και από εκεί και μετά ψάξε σε αγγελίες στα φόρουμ και με υπομονή όλο και κάτι θα βρεθεί...απλά θυμίσου 200W περίπου στα 6Ω (που σημαίνει δηλαδή >150W στα 8Ω).
Από μια πρόχειρη π.χ ματιά που έριξα να ένα ενδιαφέρον Hypex Ncore σετ μονο-μπλόκ https://avclub.gr/forum/showthread.php/160333-Hypex-Ucd400-Hxr στα 500 ευρώ + αυτό https://avclub.gr/forum/showthread.php/161825-Teac-ud-503-dac-pro το Dac/Pro στα 600 ευρώ.....
 
Last edited:

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
Βρες κανενα προ λαμπιτσα και αμα θες ερχομαι αγκαλια με εναν κραουν για δουμε τι ψάρια θα πιασουμε.

Το teac εχει true balanced? Και παλι επιφυλασομαι. Τα dac δεν οδηγουν τους τελικους οπως οι προενισχυτες.

Συμφωνω οσα λεγονται για τα watt.
 
Last edited: