Πρόταση για μουσικό Sub μέχρι 500 ;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Τι subακι προτείνετε για χρήση κυρίως μουσικής, που να συνοδεύει τα elac iw 1230 του πολυκάναλου συστήματος του σαλονιού;
Ο χώρος είναι περίπου 60 τμ και δεν θα ήθελα να ξεπεράσω τα 500 ευρω, νέο ή μεταχειρισμένο.

Thanks!
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Εγω εχω ενα rel 8" που ειναι αρκετά μουσικο. Αλλα εχω 3 φορες μικρότερο χωρο και παλι δεν φτάνει....και ειναι ακριβά τα sealed που να παρει. Θελω και γω να παρω κατι καλυτερο (π.χ 10" με παραπανω watt αλλα δεν εχω το χρημα)
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Εγώ εχω το quake που είναι πολύ παλιό μοντέλο, 8" downfiring. Όταν το είχα πάρει εμένα σε σπιτι όπου το setup μου το είχα στημένο σε ένα μικρο χώρο 16τμ. Τώρα που είμαι σε χώρο 23τμ είναι πολύ μικρο και σχεδόν δεν το ακούς.

Για τώρα κοιτάω / αποταμιεύω για αυτό. https://rel.net/shop/subwoofers/serie-s/s5/

Για να μην σε πάρω στο λαιμό μου, περίμενε να απάντηση και κανένας γνώστης του θέματος. Εγώ πάντα είχα το σύστημα στημένο σε μικρομεσαία δωμάτια, για τα 60 τμ δεν ξέρω τι παιζει από απαιτήσεις και φοβάμαι μην σου πω βλακεία.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,396
Αθήνα
Άσχετο-σχετικό, αλλά ο τύπος της REL λέει κάτι που θα έπρεπε να είναι το ευαγγέλιο στην προσθήκη ενός sub. Να δώσει τη σωστή διάσταση στις θεμελιώδεις συχνότητες που λείπουν έτσι ώστε ολόκληρο το φάσμα να απογειωθεί.

Σωστός. Αυτή τη "μαγεία" πρέπει να προσθέτει το sub.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,548
Για το χώρο σου θες κανονικά (καλό) 15αρι

Αλλά δεν έχεις ούτε το μπατζετ ούτε θέση τοποθέτησης (αν θυμάμαι καλά που ήταν το παλιο) / άσε που νομίζω δεν θες να τρίζει και όλο το σπίτι

Επίσης τα 500 είναι πολύ λίγα γι αυτά που θες (χώρο, ποιότητα, μουσικότητα)

Η ιδανική λύση είναι αυτό https://www.elac.com/product/sub-2070/, το οποίο έχει 2 10αρια και παίζει ακριβώς όπως θες (δυνατά και πολύ μουσικά) και είναι και Elac, πανέμορφο, με DSP και με μικρό μέγεθος / είχε και EISA award)

Αλλά παίζει στα 1.500 περίπου / τα οποία θεωρώ ότι είναι το μπατζετ που πρέπει να κινηθείς για τα ζητούμενα
 
Last edited:

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Ιδανικά όντως θα χρειαζόμουν 15αρι, απλά ουσιαστικά ψάχνω ένα γρήγορο 10 ιντσο subακι να συνοδεύει τα elac για χρήση μουσικής κυρίως μιας που το παλιό μου Yamaha αποδήμησε εις Κύριον.
Ίσως ανέβω λίγο στο budget αν βρω κάτι που να ταιριάζει. Το elac φαίνεται καλό.
Διαβάζω καλά λόγια και για το SVS-SB2000.
Το έχει ακούσει κανεις;
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,548
Το SVS είναι πιο homecinemaδικο, χωρίς DSP και γενικά μια χαρά για αυτά που ζητάει.

Το Elac είναι σαφώς καλύτερο γι αυτό που θες (αλλά και κανα 500αρικο πιο ακριβο)

Δεδομένου πάντως ότι ζούσες με το Yamaha τόσα χρόνια και τα 2 αποτελούν αναβάθμιση.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Εχω ενα 10αρι κλειστο Martin Logan, το ειχα παρει ακριβως για τον ιδιο λογο και καλυψε 40 τ.μ. χωρο επαρκεστατα αλλα απο τοτε που μετακομισα σε μικροτερο χωρο το χρησιμοποιω μονο για ταινιες αν θες να το παρεις να το δοκιμασεις ευχαριστως να το κρατησεις απο Κυριακη εως Παρασκευη ωστε Σαββατο να δω την καθιερωμενη μου ταινια ωστε να δεις πανω κατω που θα κινηθεις.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Το SVS είναι πιο homecinemaδικο, χωρίς DSP και γενικά μια χαρά για αυτά που ζητάει.

Το Elac είναι σαφώς καλύτερο γι αυτό που θες (αλλά και κανα 500αρικο πιο ακριβο)

Δεδομένου πάντως ότι ζούσες με το Yamaha τόσα χρόνια και τα 2 αποτελούν αναβάθμιση.

Το τελευταίο, σίγουρα...
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Απάντηση: Re: Πρόταση για μουσικό Sub μέχρι 500 ;

Εχω ενα 10αρι κλειστο Martin Logan, το ειχα παρει ακριβως για τον ιδιο λογο και καλυψε 40 τ.μ. χωρο επαρκεστατα αλλα απο τοτε που μετακομισα σε μικροτερο χωρο το χρησιμοποιω μονο για ταινιες αν θες να το παρεις να το δοκιμασεις ευχαριστως να το κρατησεις απο Κυριακη εως Παρασκευη ωστε Σαββατο να δω την καθιερωμενη μου ταινια ωστε να δεις πανω κατω που θα κινηθεις.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Σε ευχαριστώ για την προσφορά!
Ποιο μοντέλο έχεις;
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
δεν ξερω κατα ποσο θα σε καλυψει ενα 12αρι sunfire .
διπλο 12ιντσο με πολλα αποθεματα ρευματος και βεβαια επωνυμη εταιρια και δυνατη στον χωρο των subwoofers.
εγω και ο αδερφος μου εχουμε το 10αρι σε 25 και 35 τμ αντιστοιχα.
οσο αναφορα την δυναμη και την εκταση των χαμηλων του και για τους 2 χωρους ειναι κατι παραπανω απο επαρκης.
ενδεικτικα να σου αναφερω,οτι μετα την ρυθμιση YPAO το sub παιζει μεσα απο το eq στο -1,5db,το ποντεσιομετρο του ειναι στην μεση και το εχω τριμαρι και εγω στο -3..
απο ποιοτητα ειμαι πολυ ικανοποιημενος και παροτι ποτε δεν ημουν της αποψης sub με μουσικη το sunfire με εχει κανει να αναθεωρησω..
βαση του μπατζετ σου εγω βλεπω το 12αρι της sunfire ή το svs που ανεφερες,το οποιο δεν το εχω ακουσει,αλλα διαβαζω πολυ καλες κριτικες.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Δημητρη μ ενδιαφερει και μενα μια αποψη για τα sunfire γιατι καποια στιγμη πρεπει ν αναβαθμιστω σε κινηματογραφικο υπογουφερ ανοιχτου τυπου, τι τιμη παιζουν τα συγκεκριμενα 12ιντζα; Απο αξιοπιστια, ποιοτητα καυασκευης;

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
400 ευρω το 10αρι,γυρω στα 550 ευρω το 12αρι.
δυνατο και ποιοτικο με πολλα ρευματα και πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης.
επισης ειναι πολυ μαζεμενο και κομψο και δεν σου γεμιζει το ματι.οταν το ακουσεις πως παιζει δεν πιστευεις οτι αυτο που ακους βγαινει απο αυτο το..κουτακι..!!
για εμενα σε αυτην την κατηγορια,δυσκολα βρισκεις κατι καλυτερο.