Φρεσκαρισμα ενισχυτη στη Θεσσαλονικη

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

nontasms

Established Member
3 November 2007
131
Γεια σας, εχω εναν ενισχυτη marantz pm 410 απο το 1982, τον οποιο αγαπω. Δεν παρουσιαζει προβληματα στον ηχο, παρα μονο στον διακοπτη επιλογης πηγης (source<-->tape) οπου καποιες φορες χανεται ο ηχος στο ενα ηχειο και με λιγο παιξιμο επανερχεται. Νομιζω ωστοσο οτι χρειαζεται λογω ηλικιας μια περιποιηση (αλλαγη πυκνωτων ισως???). Ποια ειναι η δικη σας γνωμη??? Εχουμε καποιον αξιολογο, αλλα και οικονομικο μαστορα στη Σαλονικη???
 

nontasms

Established Member
3 November 2007
131
Μα καλα δεν υπαρχει κανενας στη Θεσσαλονικη που να ασχολειται με σερβις hifi? Στην Αθηνα μηπως? Δωστε λιγο τα φωτα σας!...
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,335
σε πρώτη φάση πήγαινε πάρε ένα contact spray ανοιξέ τον και ψέκασε τον μεταγωγό του (ή τους πιεστικούς διακόπτες - δεν ξέρω τι έχει).
Μετά βλέπεις τι γίνεται.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,335
μεταγωγό επιλογέα έχει.
τώρα είδα τη φωτό.
Ωραίο μηχανάκι.
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,470
Θεσσαλονικη
Οντως ωραίο μηχανάκι .

Μήτσε, χθές μιλούσα με ένα παλληκάρι [στη Θεσ/νικη]που επίσης έχει ωραία μηχανάκια εκείνης της εποχής .
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,335
Re: Απάντηση: Φρεσκαρισμα ενισχυτη στη Θεσσαλονικη

Οντως ωραίο μηχανάκι .

Μήτσε, χθές μιλούσα με ένα παλληκάρι [στη Θεσ/νικη]που επίσης έχει ωραία μηχανάκια εκείνης της εποχής .

Να τον γνωρίσουμε Πέτρο!

Φιλε Νώντα, πολύ ευχαρίστως αν θέλεις μια (βολική) μέρα και κερνάς καφέ να σου φέρω εγώ spray και να στο φτιάξω τουλάχιστον για το θέμα του επιλογέα.
(εννοείται ...δωρεάν... :music-smiley-005:)
 

nontasms

Established Member
3 November 2007
131
Re: Απάντηση: Φρεσκαρισμα ενισχυτη στη Θεσσαλονικη

Κουκλι ειναι! Αλλα θα ηθελα τη γνωμη σας για το αν χρειαζεται αλλαγη πυκνωτων ντε και καλα μετα απο τοσα χρονια. Ξαναλεω οτι ηχητικα δεν εντοπιζω καποιο προβλημα (αντιθετως μου αρεσει πολυ ο ηχος του), αλλα θα ηθελα να ξερω αν μπορω να περιμενω καποια αισθητη βελτιωση με την αντικατασταση των πυκνωτων. Εκει θελω τη γνωμη των εμπειροτερων.
http://www.mtk-physio.de/Marantz/Marantz_Post_1980/Late_Marantz_Vintage_Amps/Marantz_PM_410/Marantz_PM_410_Details/marantz_pm_410_details.html
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,335
θεωρητικά ναι.
βέβαια δεν είναι φτηνό Project η αντικατάσταση των πυκνωτών.

Μπορεί βέβαια να μη σου αρέσει μετά ο ήχος, καθώς μετά από σχεδόν 40 χρόνια τον έχεις συνηθίσει όπως είναι.
 

nontasms

Established Member
3 November 2007
131
Re: Απάντηση: Φρεσκαρισμα ενισχυτη στη Θεσσαλονικη

Να τον γνωρίσουμε Πέτρο!

Φιλε Νώντα, πολύ ευχαρίστως αν θέλεις μια (βολική) μέρα και κερνάς καφέ να σου φέρω εγώ spray και να στο φτιάξω τουλάχιστον για το θέμα του επιλογέα.
(εννοείται ...δωρεάν... :music-smiley-005:)

Τελεια θα ηταν φιλε μου, καφεδες οσους θες, αλλα θα επρεπε να ερθεις μεχρι Κοζανη, εκει μενω, απλα ψαχνω Θεσσαλονικη λογω εγγυτητας ;)
 
Last edited:

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,470
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: Φρεσκαρισμα ενισχυτη στη Θεσσαλονικη

θεωρητικά ναι.
βέβαια δεν είναι φτηνό Project η αντικατάσταση των πυκνωτών.

Μπορεί βέβαια να μη σου αρέσει μετά ο ήχος, καθώς μετά από σχεδόν 40 χρόνια τον έχεις συνηθίσει όπως είναι.

Δεν μπορεί να είναι ακριβοί ,να έχουν 10.000 -12.000 χωρητικότητα ο καθένας ,οπότε αφού είναι μόνο δύο θα έχουν λογικό κόστος .Πρίν λίγες μέρες κοίταζα για τν δικό μου τον hitachi 6500 που έχει 2 τεμ των 10.000 .Το κόστος πολύ λογικό .
 

nontasms

Established Member
3 November 2007
131
Re: Απάντηση: Re: Φρεσκαρισμα ενισχυτη στη Θεσσαλονικη

Δεν μπορεί να είναι ακριβοί ,να έχουν 10.000 -12.000 χωρητικότητα ο καθένας ,οπότε αφού είναι μόνο δύο θα έχουν λογικό κόστος .Πρίν λίγες μέρες κοίταζα για τν δικό μου τον hitachi 6500 που έχει 2 τεμ των 10.000 .Το κόστος πολύ λογικό .

θεωρητικά ναι.
βέβαια δεν είναι φτηνό Project η αντικατάσταση των πυκνωτών.

Μπορεί βέβαια να μη σου αρέσει μετά ο ήχος, καθώς μετά από σχεδόν 40 χρόνια τον έχεις συνηθίσει όπως είναι.

Πετρο Θεσσαλονικη εισαι βλεπω, για πες τιμουλα και μαστορα!! Το αποτελεσμα πως σου φανηκε?
 

nontasms

Established Member
3 November 2007
131
Re: Απάντηση: Re: Φρεσκαρισμα ενισχυτη στη Θεσσαλονικη

Δεν μπορεί να είναι ακριβοί ,να έχουν 10.000 -12.000 χωρητικότητα ο καθένας ,οπότε αφού είναι μόνο δύο θα έχουν λογικό κόστος .Πρίν λίγες μέρες κοίταζα για τν δικό μου τον hitachi 6500 που έχει 2 τεμ των 10.000 .Το κόστος πολύ λογικό .

θεωρητικά ναι.
βέβαια δεν είναι φτηνό Project η αντικατάσταση των πυκνωτών.

Μπορεί βέβαια να μη σου αρέσει μετά ο ήχος, καθώς μετά από σχεδόν 40 χρόνια τον έχεις συνηθίσει όπως είναι.

Πετρο Θεσσαλονικη εισαι βλεπω, για πες τιμουλα και μαστορα!! Το αποτελεσμα πως σου φανηκε?

Επισης supersonic το θεμα της πιθανης αλλαγης ηχητικου χαρακτηρα ειναι κατι που περναει απ´το μυαλο μου και με προβληματιζει...
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Απάντηση: Re: Φρεσκαρισμα ενισχυτη στη Θεσσαλονικη

θεωρητικά ναι.
βέβαια δεν είναι φτηνό Project η αντικατάσταση των πυκνωτών.

Μπορεί βέβαια να μη σου αρέσει μετά ο ήχος, καθώς μετά από σχεδόν 40 χρόνια τον έχεις συνηθίσει όπως είναι.

Αθήνα κάτω από 100 ευρώ
 

nontasms

Established Member
3 November 2007
131
Re: Απάντηση: Re: Φρεσκαρισμα ενισχυτη στη Θεσσαλονικη

Δεν μπορεί να είναι ακριβοί ,να έχουν 10.000 -12.000 χωρητικότητα ο καθένας ,οπότε αφού είναι μόνο δύο θα έχουν λογικό κόστος .Πρίν λίγες μέρες κοίταζα για τν δικό μου τον hitachi 6500 που έχει 2 τεμ των 10.000 .Το κόστος πολύ λογικό .

θεωρητικά ναι.
βέβαια δεν είναι φτηνό Project η αντικατάσταση των πυκνωτών.

Μπορεί βέβαια να μη σου αρέσει μετά ο ήχος, καθώς μετά από σχεδόν 40 χρόνια τον έχεις συνηθίσει όπως είναι.

Αθήνα κάτω από 100 ευρώ

Θα δω βελτιωση? Μηπως ο ηχητικος χαρακτηρας αλλοιωθει και εχουμε δραματα φοβαμαι...
 

nontasms

Established Member
3 November 2007
131
Re: Απάντηση: Re: Φρεσκαρισμα ενισχυτη στη Θεσσαλονικη

Δεν μπορεί να είναι ακριβοί ,να έχουν 10.000 -12.000 χωρητικότητα ο καθένας ,οπότε αφού είναι μόνο δύο θα έχουν λογικό κόστος .Πρίν λίγες μέρες κοίταζα για τν δικό μου τον hitachi 6500 που έχει 2 τεμ των 10.000 .Το κόστος πολύ λογικό .

θεωρητικά ναι.
βέβαια δεν είναι φτηνό Project η αντικατάσταση των πυκνωτών.

Μπορεί βέβαια να μη σου αρέσει μετά ο ήχος, καθώς μετά από σχεδόν 40 χρόνια τον έχεις συνηθίσει όπως είναι.

Αθήνα κάτω από 100 ευρώ

Μιλας για ολο το πακετο φανταζομαι. Ονοματα και διευθυνσεις λεμε?
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,335
Ο Πέτρος τους πήγε σε φίλο (που τον έχει ...ταράξει στην υποχρέωση)

αλλά ξαναλέω.
δεν λύνεις το πρόβλημα μόνο με τους τροφοδοσίας
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Φρεσκαρισμα ενισχυτη στη Θεσσαλονικη

Μιλας για ολο το πακετο φανταζομαι. Ονοματα και διευθυνσεις λεμε?

Ναι,για όλο το πακέτο,θα δεις μεγάλη διαφορά προς το καλύτερο
Εγώ τους δικούς μου τους έχω φτιάξει όλους και δεν το μετανοιώνω
 

nontasms

Established Member
3 November 2007
131
Δεν μπορεί να είναι ακριβοί ,να έχουν 10.000 -12.000 χωρητικότητα ο καθένας ,οπότε αφού είναι μόνο δύο θα έχουν λογικό κόστος .Πρίν λίγες μέρες κοίταζα για τν δικό μου τον hitachi 6500 που έχει 2 τεμ των 10.000 .Το κόστος πολύ λογικό .

θεωρητικά ναι.
βέβαια δεν είναι φτηνό Project η αντικατάσταση των πυκνωτών.

Μπορεί βέβαια να μη σου αρέσει μετά ο ήχος, καθώς μετά από σχεδόν 40 χρόνια τον έχεις συνηθίσει όπως είναι.

Ο Πέτρος τους πήγε σε φίλο (που τον έχει ...ταράξει στην υποχρέωση)

αλλά ξαναλέω.
δεν λύνεις το πρόβλημα μόνο με τους τροφοδοσίας

Α μαλιστα, οποτε το θεμα του μαστορα στη Σαλονικη δεν το λυσαμε! Οσο για τον marantz, δεν εχει προβλημα (που εγω να εντοπιζω) :) Θελω να ξερω ομως αν μετα 35 χρονια χρειαζονται αλλαγες λογω αορατης φθορας (και αρα πτωσης της ποιοτητας του ηχου) απ´το περασμα τοσων χρονων ;)
 

Oracle

Established Member
29 October 2010
112
Καλημερα και απο εμενα, να σε ρωτησω αν εχεις ακουσει τα ηχεια σου με αλλον ενισχυτη. Μπορει το αποτελεσμα να σε ωθησει να μην κανεις καμια αλλαγη στον ενισχυτη σου