Mecool M8S Pro L

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

nektar

Supreme Member
4 January 2007
4,326
Μελίσσια
Παιδιά έχει κανείς αυτό το μηχανάκι?

Παρέλαβα 2 χθες από geekbuying Ιταλίας με 32GB ROM

Με στοκ firmware, δεν μπορούσαμε να δούμε τίποτα. Το Netflix συνέχεια σπασίματα στην κίνηση ότι ανάλυση κι αν δοκιμάσαμε. Ακόμη και στα 60 που υποτίθεται ότι γίνεται pulldown αυτό δεν δούλευε και είχαμε πάλι σπασίματα. Γνωρίζω πολύ καλά πως δουλεύει το pulldown στα μάτια μου, οπότε με σιγουριά λέω ότι εδώ υπάρχει πρόβλημα. Πολύ απλά δεν μπορείς να δεις τίποτα.
Περάσαμε και Kodi και δοκιμάσαμε να παίξουμε απλές ματρόσκες 1080p. Κι εκεί ακριβώς τα ίδια. Καλά όταν έβαλα την ανάλυση του box στα 1080p24hz εκεί έγινε χαμός κυρίου. Λες και το box δεν ξέρει τι πάει να πει 24hz.

Ακολούθησα τη συμβουλή του vadergr από άλλο νήμα και πέρασα την τελευταία android tv rom από το freaktab.
Καμία βελτίωση.

Και ερωτώ λοιπόν. Είναι δυνατόν να είναι χαλασμένα και τα 2 μηχανάκια που μας ήρθαν? Είναι δυνατόν από την άλλη, τόσοι πολλοί χρήστες εδώ (από τα pro και pro+) και στα ξένα forums να μην βλέπουν το πρόβλημα?

Για πείτε καμιά ιδέα. Τι μπορεί να φταίει?

Ευχαριστώ.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Μετα την custom rom, κανε του και ενα factory reset.
Δοκιμαστικά, μπορείς να το εχεις με καποιο ενεμιστηράκι να το φυσάει?
 

nektar

Supreme Member
4 January 2007
4,326
Μελίσσια
Απάντηση: Re: Mecool M8S Pro L

Μετα την custom rom, κανε του και ενα factory reset.
Δοκιμαστικά, μπορείς να το εχεις με καποιο ενεμιστηράκι να το φυσάει?

Έκανα. Τα ίδια.

Δεν νομίζω ότι είναι θέμα θερμοκρασίας. Μιλάμε το ξεκινάω εντελώς κρύο και αμέσως του βάζω κάτι από Netflix.

Είναι δυνατόν να είναι και τα 2 μηχανάκια προβληματικά? Χρήστο που βόσκεις :p να σου δώσω το ένα να το δεις? Παίζει να τα επιστρέψουμε?
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Μου φαινεται παραξενο που ειναι και τα δύο ετσι.

Ηρθε και το δικο μου αλλα ειχα τρεξιματα και ουτε που εχει βγει απο κουτί.
Δοκίμασε να ανοιξεις ticket. Μπορει να βοηθησει και αν ανεβασεις βιντεο στο youtube που θα δουν οτι εχει προβλημα.

Μη θεωρείς απιθανο να εχει φυγει η ψυκτρα απο τη θέση της. Εστω το ενα απο τα δυο θα το ανοιγα.
 

nektar

Supreme Member
4 January 2007
4,326
Μελίσσια
Απάντηση: Re: Mecool M8S Pro L

Μου φαινεται παραξενο που ειναι και τα δύο ετσι.

Ηρθε και το δικο μου αλλα ειχα τρεξιματα και ουτε που εχει βγει απο κουτί.
Δοκίμασε να ανοιξεις ticket. Μπορει να βοηθησει και αν ανεβασεις βιντεο στο youtube που θα δουν οτι εχει προβλημα.

Μη θεωρείς απιθανο να εχει φυγει η ψυκτρα απο τη θέση της. Εστω το ενα απο τα δυο θα το ανοιγα.

Χρήστο. Το μηχανάκι πετάει στα μενού κλπ ακόμη και στο kodi. Αν είχε πρόβλημα θερμοκρασίας θα είχα σκαλώματα παντού.
Εδώ φαίνεται να έχει καθαρά πρόβλημα ο επεξεργαστής να παίξει στα σωστά Hz. Το πρόβλημα είναι καθαρά θέμα συγχρονισμού. Για να καταλάβεις ενώ μια σκηνή μπορεί να ρολάρει κανονικά, οι άνθρωποι όταν μιλούν ή όταν κινούνται είναι σα να τους πιάνει Πάρκινσον ή να χορεύουν break dance.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Re: Απάντηση: Re: Mecool M8S Pro L

Χρήστο. Το μηχανάκι πετάει στα μενού κλπ ακόμη και στο kodi. Αν είχε πρόβλημα θερμοκρασίας θα είχα σκαλώματα παντού.
Εδώ φαίνεται να έχει καθαρά πρόβλημα ο επεξεργαστής να παίξει στα σωστά Hz. Το πρόβλημα είναι καθαρά θέμα συγχρονισμού. Για να καταλάβεις ενώ μια σκηνή μπορεί να ρολάρει κανονικά, οι άνθρωποι όταν μιλούν ή όταν κινούνται είναι σα να τους πιάνει Πάρκινσον ή να χορεύουν break dance.

Ισως οχι απαραίτητα.

Δεν ειναι ιδιο το φορτιο σε idle (menu κλπ) και σε load/decoding. To s912 φοράει, δεν νομιζω να εχει βγει ειδκο rev για το pro L και μιλάμε για δυο κομμάτια και οχι απλά ενα.
Σου λέω σφάξε το ένα!
 

nektar

Supreme Member
4 January 2007
4,326
Μελίσσια
Αν το σφαξω δεν θα το παίρνουν πίσω. Έστειλα support ticket να δω τι θα απαντήσουν.

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

nektar

Supreme Member
4 January 2007
4,326
Μελίσσια
Απάντηση: Re: Mecool M8S Pro L

Αλλο καλώδιο HDMI εχεις δοκιμάσει?

3!!!

Και το δικό του και άλλα 2 δοκιμασμένα που παίζω και 4Κ με άλλο box και σε 3 τηλεοράσεις!

Θα προσπαθήσω να ανεβάσω βίντεο στο youtube με ρύθμιση οθόνης στα 24hz και αναπαραγωγή αρχείου 23,976 να γελάσουμε.
 

nektar

Supreme Member
4 January 2007
4,326
Μελίσσια
Απάντηση: Re: Mecool M8S Pro L

Στο freaktab μπηκες να δεις αν αναφέρεται κατι η αν εχει βγει νεα rom?

Την τελευταία έβαλα. Αλλά όπως σου είπα τα ίδια έκανε και με την stock rom που ήρθε.

Μιλάμε είναι χειρότερο από ένα m8s II που έχω πάρει με 30 ευρώ.
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Να μου ελεγες οτι ειχες πάρει την τελευταια voice εκδοση και να το ριχναμε στο λειτουργικο να το καταλαβαινα. Αλλα την απλή έκδοση την εχω δοκιμάσει προσωπικά και δεν είχε καμμια σχέση με αυτο που περιγράφεις.
 

nektar

Supreme Member
4 January 2007
4,326
Μελίσσια

nakata

Moderator
Staff member
11 June 2007
2,218
var/etc/home
Σε μενα δουλευει (Mecool M8S PRO L with Voice Control) και μαλιστα επειδη τα ειχε φτυσει εβαλα ρομ του δικου σου και συγκεκριμενα αυτην εδω (M8S_PRO-V0928_TVStock-20180310) αλλα επειδη δεν θυμαμαι απο που την κατεβασα εαν δεν την βρεις πεσ"μου να την ανεβασω.