Σωστή σύνδεση ηχείων και ενισχυτή

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

steliosb81

New member
24 March 2018
34
Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα να που πείτε πως να συνδέσω σωστά τα ηχεία μου με τον ενισχυτή μου μιας και νέος σχετικά στο θέμα
Ο ενισχυτής μου είναι ένας yamaha as501 και τα ηχεία μου klipsch r24f πιο κάτω θα βάλω και εικονες η απορία μου είναι η εξής τα ηχεία έχουν 4 εξόδους η πάνω γραφη hf και κάτω lf να πω επίσης πως τα ηχεία είναι 8 ohm που πρέπει να βάλω τα βισματα επίσης πια είναι η σωστή σειρά στον ενισχυτή επίσης βλέπω ένα κουμπί στον ενισχυτή που βάζεις 4η8 ohm η 6η12 ohm που πρέπει να το ρυθμισω?
Ευχαριστώ
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,470
Θεσσαλονικη
Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα να που πείτε πως να συνδέσω σωστά τα ηχεία μου με τον ενισχυτή μου μιας και νέος σχετικά στο θέμα
Ο ενισχυτής μου είναι ένας yamaha as501 και τα ηχεία μου klipsch r24f πιο κάτω θα βάλω και εικονες η απορία μου είναι η εξής τα ηχεία έχουν 4 εξόδους η πάνω γραφη hf και κάτω lf να πω επίσης πως τα ηχεία είναι 8 ohm που πρέπει να βάλω τα βισματα επίσης πια είναι η σωστή σειρά στον ενισχυτή επίσης βλέπω ένα κουμπί στον ενισχυτή που βάζεις 4η8 ohm η 6η12 ohm που πρέπει να το ρυθμισω?
Ευχαριστώ

Οι μπόρνες εισόδου των ηχείων πρέπει λογικά να έχουν βραχυκυκλωτήρες οπότε τα συνδέεις κανονικά .
Επιλέγεις τα 4-8 ωμ
 

steliosb81

New member
24 March 2018
34
Τα ηχεία έχουν βραχυκυκλωτηρες
Τα συνδεω όλα στο Α ?
Γιατί βλέπω ότι στην επιλογή του impedance selector λέει για 8ohm Α+Β
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Αν έχεις καλώδια κατάλληλα,δηλαδή να καταλήγουν σε 4 μπανάνες,αφαιρείς τους βραχυκυκλωτήρες και τα συνδέεις
Αν έχεις το κανονικό καλώδιο,συνδέεις όπως θέλεις,ή στην πάνω μεριά ή στην κάτω
Ρυθμίζεις 4-8 ωμ
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,388
Πειραιας
Παντως αν εχεις καλωδια που εχουν τεσσερις αποληξεις το καθενα, δοκιμασε και την λεγομενη διπλοκαλωδιωση.
Δυο στο lf και δυο hf.
Καμμια φορα παιζουν καλυτερα ετσι.
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
H μπορείς με το ιδιο καλωδιο να το ξεγυμνωσεις πιο πολυ κ απο lf να παει και στο hf.

Δεν ξερω εαν θα ναι καλυτερα... Καπου το χω δει.... Δοκιμασε.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
H μπορείς με το ιδιο καλωδιο να το ξεγυμνωσεις πιο πολυ κ απο lf να παει και στο hf.

Δεν ξερω εαν θα ναι καλυτερα... Καπου το χω δει.... Δοκιμασε.
Εγω το χω κανει και το συνιστω αλλα θελει προσοχη και νοικοκυρεμενη δουλια.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Πάνε τα ηχεία καπούτ!
Ας προσέχουμε τι γράφουμε όταν δίνουμε συμβουλές σε κόσμο που δεν γνωρίζει.
Τι εννοεις πανε τα ηχεια;

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Το βραχυκύκλωμα καραδοκεί όταν κάποιος νέος δεν ξέρει τι και πως να το κάνει.
Θα συνδεσει πρωτα τα ηχεια και μετα τον ενισχυτη, δε βλεπω καποια δυσκολια, εγω παντως το κανα με το καλωδιο συνδεδεμενο στον ενισχυτη.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Ερώτηση -
Αυτό το κάνετε στην μία έξοδο του ηχείου πχ Α
και λογικά όχι στην επιλογή Α+Β - biwiring?
Εννοω οτι το καλωδιο παιζει το ρολο του βραχυκυκλωτηρα, το ξεγυμνωσα 8 εκατοστα και πιανει και τον υψηλης και τον χαμηλης ακροδεκτη και καταργεις εντελως τους βραχυκυκλωτηρες.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Ωραία τώρα κατάλαβα.
Γιατί προς στιγμή νόμισα κάτι άλλο και για αυτό μίλησα για βραχυκύκλωμα κλπ. :2thumb22sup:
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Ωραία τώρα κατάλαβα.
Γιατί προς στιγμή νόμισα κάτι άλλο και για αυτό μίλησα για βραχυκύκλωμα κλπ. :2thumb22sup:
Προς στιγμην με τρομαξατε και τα χω δυο χρονια ετσι, ανακουφιστηκα.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Να συμπληρωσω πως στο κενο που μεσολαβει αναμεσα στους ακροδεκτες εχω "ντυσει" το γυμνο καλωδιο με θερμοσυστελλομενο κοκκινου και μαυρου χρωματος ν αναλογει στο χρωμα καθε ακροδεκτη για ασφαλεια, ομορφια και προστασια του χαλκου.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
το ιδιο εννοουσα και γω.
https://www.avforums.com/threads/bi-wired-speakers.1556323/
εαν προχωρησεις κατω εχει εικονα να δεις.

επισης εχω δει και διαχωρισμο των μισων κλονων του καλωδιου στο hf και αλλα στο lf.
δεν ξερω ομως εαν ειναι καλο ή κακο ή απαγορευτικο.

οι περισσοτεροι κοβουν ενα κομματι απο καθε ακρη 3-5εκ αναλογα του καλωδιου των ηχειων και το κανουν ετσι.
https://www.whathifi.com/forum/your-system/what-do-you-think-my-system-0

απλα αυτα που ερχονται απο ενισχυτη βαλτα στο lf.οχι το ενα πανω το αλλο κατω οπως στην φωτο.
εσυ δες στην φωτο πως ειναι η συνδεση lf με hf και τα αλλα βαλτα στο lf.
 
Last edited: