Κατασκευή Κοσμημάτων. Τεχνοτροπίες και υλικά.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,351
Βριλήσσια
Επειδη ολο και περισσοτεροι ανθρωποι ασχολουνται με την κατασκευη χειροποιητων κοσμηματων, νομιζω οτι ειναι επικαιρο να ανοιξουμε ενα αναλογο νημα ωστε να επεκτεινουμε την υπαρχουσα θεματολογια των κατασκευων μας σε εναν ενδιαφεροντα τομεα πολυ δημιουργικο και ραγδαια ανερχομενο παγκοσμιως.

Η πληθωρα των υλικων, οι σχετικα φθηνες πρωτες υλες, οσο και η τεραστια βοηθεια του διαδικτυου σε θεματα ιδεων και τροπου κατασκευης, μπορει να κανει την ενασχοληση με το κοσμημα ενα εξαιρετικα δημιουργικο και ευχαριστο χομπυ. Ηδη καποια μελη μας εχουν παρουσιασει τις δημιουργιες τους σε αλλα νηματα αλλα μπορουν καλλιστα να τις ξαναπαρουσιασουν εδω, εαν θελουν.

Μεσα στον τιτλο εχω προσθεσει και το υγρο γυαλι, πρωτον επειδη αρχιζει και χρησιμοποιειται κατα κορον στις κατασκευες κοσμηματων αλλα και επειδη μπορει να σταθει απο μονο του σαν τεχνοτροπια διακοσμητικων μικροκατασκευων.

Η ιδεα λοιπον ειναι να παρουσιαζουμε τις ιδιαιτερες αυτες κατασκευες μας, ει δυνατον σε ολα τα σταδια της.
Πληροφοριες για την προμηθεια υλικων/εργαλειων (ντοπια και ξενα μαγαζια), λινκς για ιδεες και ιδιαιτερα το know how και η μεταδοση γνωσης/τεχνης, θα ειναι ιδιαιτερα ευπροσδεκτες.

Σε λιγες μερες θα εχω ολοκληρωσει καποιες παραλαβες σχετικα με το υγρο γυαλι (ρητινες, βιβλια, καλουπια, αναλωσιμα) και θα αναφερθω εκτενως στις εντυπωσεις και παρατηρησεις μου απο τις πρωτες προσπαθειες με το νεο αυτο υλικο.

Οσοι απο τους αγαπητους αναγνωστες ασχολουνται (και) με το χειροποιητο κοσμημα, ιδου η ευκαιρια να γνωρισουμε εσας, την δουλεια σας και να μοιραστουμε μαζι ιδεες και γνωσεις!
 
Last edited:

G.Red

Senior Member
24 November 2014
469
Re: Κατασκευή Κοσμημάτων. Τεχνοτροπίες, υγρό γυαλί και υλικά.

Να βάλω μερικές φωτογραφίες εγώ και μερικά ακόμα άτομα που έχουμε φτιάξει παλιότερα κοσμήματα ? ????
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,351
Βριλήσσια
Re: Κατασκευή Κοσμημάτων. Τεχνοτροπίες, υγρό γυαλί και υλικά.

Με μεγαλη χαρα Γιωργο!
Αν μπορεις να τις διανθισεις και με δυο λογια για την κατασκευη, ακομα καλυτερα.
 

costas1965

AVClub Fanatic
19 March 2016
13,709
ΠΑΤΡΑ
Απάντηση: Χόμπυ Ξυλογλυπτική & μικροξυλοκατασκευές! Ιδέες, κατασκευές και εργαλεία.

Καλησπέρα & ...καλή βραδιά !!!

Σκουλαρίκια από Οξυά

Εξωτερική διάμετρος 60 mm, εσωτερική διάμετρος 42 mm, πάχος 3 mm.

Αύριο που θα ανοίξουν τα μαγαζιά θα μπουν τα κατάλληλα κοκοψίνια από την ιδιοκτήτρια.

Είχανε & αυτά τον κόπο τους.
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,486
Αθήνα
Απάντηση: Χόμπυ Ξυλογλυπτική & μικροξυλοκατασκευές! Ιδέες, κατασκευές και εργαλεία.

Πάρα πολύ ωραία μάστορα... Έγιναν καλύτερα απ´ ότι περίμενα.
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,351
Βριλήσσια
Re: Χόμπυ Ξυλογλυπτική & μικροξυλοκατασκευές! Ιδέες, κατασκευές και εργαλεία.

Nαι, πολυ ωραια εγιναν! Και η αποχρωση πολυ καλη!

Θα τα βαλουμε στο νημα 'κατασκευη κοσμηματων'.
 

costas1965

AVClub Fanatic
19 March 2016
13,709
ΠΑΤΡΑ
Απάντηση: Χόμπυ Ξυλογλυπτική & μικροξυλοκατασκευές! Ιδέες, κατασκευές και εργαλεία.

Πάρα πολύ ωραία μάστορα... Έγιναν καλύτερα απ´ ότι περίμενα.

Ξέχασα να γράψω ότι τα έχω κάνε "πομπέ" στην άκρη τους & η τρύπα για το κρικάκι είναι 3 mm.

Αφού πήραν "Έγκριση Τύπου" είμαστε μια χαρά.

..............Δίνει & κάποιες όμορφες στιγμές το χόμπι μας τελικά !!!
 

costas1965

AVClub Fanatic
19 March 2016
13,709
ΠΑΤΡΑ
Απάντηση: Re: Χόμπυ Ξυλογλυπτική & μικροξυλοκατασκευές! Ιδέες, κατασκευές και εργαλεί

Nαι, πολυ ωραια εγιναν! Και η αποχρωση πολυ καλη!

Θα τα βαλουμε στο νημα 'κατασκευη κοσμηματων'.

:a0210:
Να σαι καλά Αρχηγέ.
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,470
Θεσσαλονικη
Καλό θα ήταν τα κουμπώματα των σκουλαρικιών να είναι κατάλληλα επεξεργασμένα και από κατάλληλο μέταλλο ,γιατί μπορεί να υπάρξουν μολύνσεις .
 
Last edited:

costas1965

AVClub Fanatic
19 March 2016
13,709
ΠΑΤΡΑ
Ας βάλω μερικά ακόμα από προηγούμενες κατασκευές μου.


Να "χωράνε" άραγε να μπουν εδώ μαζεμένα & τα bandsaw box - κοσμηματοθήκες που έχω φτιάξει παλιότερα ?

Πάλι πλήρωσε ο Παππούς.


Στέκονται άνετα στο handrahome της είπαν οπότε με άρχισε & για το πότε θα γίνουν τα επόμενα.
 
Last edited by a moderator:

costas1965

AVClub Fanatic
19 March 2016
13,709
ΠΑΤΡΑ
Το πάω για σετάκι (necklace today) !

Είναι πολύ πιο δύσκολο με το να αλλάξεις τα κέντρα στον τόρνο αλλά & να κρατήσεις την συμμετρία στο υπό κατεργασία κομμάτι στις επιθυμητές διαστάσεις.
 

Nektarios2015

AVClub Fanatic
4 March 2015
10,367
Παππου, σε νησι να το ανοιξεις. Μυκονο, Ιο ή Σαντορινι! Θα χστς στο ταλαρο!
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,351
Βριλήσσια
Πολυ ομορφα βγηκαν τα ασυμμετρα!!
Με τι ειδος χρωμα περνας την οξια, οπως στα πρωτα σκουλαρικια?
 

costas1965

AVClub Fanatic
19 March 2016
13,709
ΠΑΤΡΑ
Τρίψιμο μέχρι 400 γυαλόχαρτο. Μετά με τις 2 κρέμες που φαίνονται στις φωτογραφίες την μια μετά την άλλη. Τις κρέμες τις εφαρμόζω με χαρτοπετσέτα κ με αρκετή πίεση μέχρι να ζεσταθεί πολύ το χέρι μου επάνω στο κομμάτι.
Αφήνω 5 λεπτά να "ξεκουραστεί" το κομμάτι κ μετά το δροσιζω
με έναν ψεκασμό με πόσιμο παραφινελαιο κ το σκουπιζω απαλα με ενα καθαρό βαμβακερό πανάκι στο τέλος.


Όσο πιο πολύ κ παραπάνω ώρα πιέσεις την χαρτοπετσέτα με τις κρέμες πάνω στο αντικείμενο τόσο πιο πολύ αυτό σκουραινει (ανάβει το ξύλο).
 

costas1965

AVClub Fanatic
19 March 2016
13,709
ΠΑΤΡΑ
Για να υπάρχουν κάπου μαζεμένες βάζω εδώ & τις τελικές φωτο από την κατασκευή κοσμηματοθηκών που έχω κατά καιρούς δημιουργήσει, γιατί κάπου πρέπει να τα αποθηκεύουμε τα κοσμήματα της (μας) !