Σύστημα 5,1 μέχρι 800

nikos16717

New member
8 December 2013
10
Καλησπέρα σε όλους,
θα ήθελα να φτιάξω ένα πολύ οικονομικό ας πούμε home theater, μέχρι τα 800
δεν έχω ούτε παλιά ηχεία, ούτε τπτ...
Με βάση αυτό το budget μπορώ να κάνω κάτι αξιόλογο, ή πρέπει να ανέβω πολύ στο οικονομικό?
Δυστυχώς δε μπορώ να διαθέσω περισσότερα..
Σαν πηγή θα χρησιμοποιηθεί υπολογιστής και ο χώρος είναι 25 τ.μ. (τετράγωνος, αν παίζει κανένα ρόλο)
Αν έχετε να μου προτείνετε κάτι,είμαι όλος αυτιά

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,581
Αθήνα
Ακολούθησε τον κανόνα 3x3x3. Δηλαδή περίπου 300 ευρώ για έναν ενισχυτή 5.1, άλλα τόσα για ένα αξιοπρεπές subwoofer και άλλα τόσα για κάποια οικονομική πεντάδα ηχείων. Θα βάλεις ένα κατοστάρικο ακόμα αλλά θα έχεις κάτι πολύ καλύτερο από ετοιματζίδικες λύσεις όλα σε ένα.

Χωρίς μηχάνημα εικόνας στο budget εννοείται.
 

nikos16717

New member
8 December 2013
10
Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση
Mηχάνημα εικόνας έχω, τηλεόραση.
Όσον αφορά τον ενισχυτή μπορείς να μου προτείνεις κάποιον μέχρι τα 300 ?
Μιας και από αυτόν πρέπει να ξεκινήσει το στήσιμο, σωστά?
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,581
Αθήνα
Denon AVR-X540BT ή Yamaha RX-V383. Σε αυτή την κατηγορία αυτοί οι δυο ξεχωρίζουν με σοβαρό(τερο) ήχο σε σχέση με τα μοντέλα της Pio-onkyo.

Μην πάρεις μικρότερο sub από 10ιντσο. Και σετ ηχείων θα βρεις που δεν είναι μικροσκοπικοί δορυφόροι.

Υπολογίζω ότι θα τα καταφέρεις με περίπου 900 ευρώ στο σύνολο. Μιλάμε για το απόλυτο budget σύστημα. Πιο κάτω σε χρήματα, δύσκολα μπορείς να το πεις Home Cinema (που δεν το λες).
 

nikos16717

New member
8 December 2013
10
Tελικά, διάβασα και άλλα θέματα και είδα ότι προτείνετε συχνά σαν πολύ καλή επιλογή τον Denon AVRX1400H, και είπα να ανέβω στο ποσό του ενισχυτή λιγάκι και τον αγόρασα.
Σε πρώτο στάδιο, λόγω του ότι ανέβηκα στο budget, θα στήσω ένα 2,1 και σε λίγο καιρό θα γίνει 5,1 και κάποια στιγμή ίσως 7,1...
Για μπροστινά ηχεία 'εχεις να μου προτείνεις ένα ζευγάρι μέχρι 150-200 ?
 

venom7

New member
20 July 2015
51
Tελικά, διάβασα και άλλα θέματα και είδα ότι προτείνετε συχνά σαν πολύ καλή επιλογή τον Denon AVRX1400H, και είπα να ανέβω στο ποσό του ενισχυτή λιγάκι και τον αγόρασα.
Σε πρώτο στάδιο, λόγω του ότι ανέβηκα στο budget, θα στήσω ένα 2,1 και σε λίγο καιρό θα γίνει 5,1 και κάποια στιγμή ίσως 7,1...
Για μπροστινά ηχεία 'εχεις να μου προτείνεις ένα ζευγάρι μέχρι 150-200 ?
Καλησπέρα φίλε, τη καλύτερη δουλειά έκανες που πήγες στον denon, άλλη κατηγορία από αυτούς που κοιτούσες αρχικά. Πριν κάποιους μήνες ήμουν στη θέση σου με παρόμοιο budget. Επέλεξα για μπροστά τα taga harmony 506 v2 F (https://www.skroutz.gr/s/5071875/Taga-Harmony-TAV-506F-V2.html) στα 190 ευρώ. Τα οδηγεί ο yamaha rxv 581 και έχω ένα πολύ καλό αποτέλεσμα με λεπτομερή και αρκετά δυναμικό ήχο για τα χρήματα που έδωσα. Μπορείς να δεις και τα 606 F με ένα πενηντάρικο πάνω ή να πας σε ολοκληρωμένο set με 300-350 ευρώ. Το ξαναλέω για τα λεφτά τους τα taga έχουν εξαιρετικό ήχο και είναι διαθέσιμα για ακρόαση σε γνωστό κατάστημα της Αθήνας.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
α) CAMBRIDGE AUDIO SX50 ουδέτερος ήχος κι ευκολοδήγητο για τον ενισχυτή.
β) POLK AUDIO T15 κερδίζει έδαφος τα τελευταία χρόνια η εν λόγω εταιρία, το ίδιο ευκολοδήγητο είναι μία πολύ καλή επιλογή.
γ) MAGNAT MONITOR-SUPREME-202 λίγο πιο απαιτητικό σε ισχύ απ τον ενισχυτή αλλά με το υπογούφερ αυτό δεν θα πρέπει να σ ανησυχεί, πολύ καλή επιλογή.
 

nikos16717

New member
8 December 2013
10
α) CAMBRIDGE AUDIO SX50 ουδέτερος ήχος κι ευκολοδήγητο για τον ενισχυτή.
β) POLK AUDIO T15 κερδίζει έδαφος τα τελευταία χρόνια η εν λόγω εταιρία, το ίδιο ευκολοδήγητο είναι μία πολύ καλή επιλογή.
γ) MAGNAT MONITOR-SUPREME-202 λίγο πιο απαιτητικό σε ισχύ απ τον ενισχυτή αλλά με το υπογούφερ αυτό δεν θα πρέπει να σ ανησυχεί, πολύ καλή επιλογή.

Τα CAMBRIDGE AUDIO SX60 που τα εχει σε πρροσφορά το e-shop στα 219 αξίζουν περισσότερο από αυτά που μου προτείνεις ?
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,581
Αθήνα
Όλα αξίζουν περισσότερο από τα άλλα. :)

Εγώ προτείνω, αφού θα το "χτίσεις" και λες ότι από 2.1 θα γίνει 5.1 και μπορεί και 7.1 (και γιατί όχι 24.4.10) να κοιτάξεις να πάρεις ποιοτικά ηχεία για να μπορέσουν να σταθούν μαζί με τα υπόλοιπα, όταν με το καλό φτάσεις να έχεις Home Cinema.
Να αποφύγεις δηλαδή λογικές σούπερ μάρκετ του στυλ, μπήκα να αγοράσω μπύρα και πατατάκια για να συνοδέψω τη μπύρα, αποφάσισα να πάρω τα τάδε πατατάκια που είναι πιο ακριβά και τώρα ποια μπύρα είναι καλύτερη με τα λεφτά που μου περισσεύουν; :rolleyes:
 

nikos16717

New member
8 December 2013
10
Όλα αξίζουν περισσότερο από τα άλλα. :)

Εγώ προτείνω, αφού θα το "χτίσεις" και λες ότι από 2.1 θα γίνει 5.1 και μπορεί και 7.1 (και γιατί όχι 24.4.10) να κοιτάξεις να πάρεις ποιοτικά ηχεία για να μπορέσουν να σταθούν μαζί με τα υπόλοιπα, όταν με το καλό φτάσεις να έχεις Home Cinema.
Να αποφύγεις δηλαδή λογικές σούπερ μάρκετ του στυλ, μπήκα να αγοράσω μπύρα και πατατάκια για να συνοδέψω τη μπύρα, αποφάσισα να πάρω τα τάδε πατατάκια που είναι πιο ακριβά και τώρα ποια μπύρα είναι καλύτερη με τα λεφτά που μου περισσεύουν; :rolleyes:
Μα συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Γιατο και ειπα να παρω ένα καλύτερο ενισχυτή από αυτούς που κοίταζα αρχικά.
Εσύ σαν καλα ηχεία δλδ ποια θα μου πρότεινες ;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,581
Αθήνα
Συμφωνείς με αυτό που λέω αλλά δεν συμφωνείς; Πωτσ γκένεν αφτό;

Δες πρώτα καλύτερα ηχεία και κατόπιν αποφασίζεις ποιον ενισχυτή θα πάρεις. Μην το πας ανάποδα. Ποιος σου είπε ότι ανεβάζοντας αριθμό καναλιών μπορείς να πέσεις σε ποιότητα ηχείων; Ή θέσε προτεραιότητες. Θέλεις να έχεις atmos στο μέλλον; Τότε το budget δεν φτάνει ούτε για ζήτω.

Έβαλες ένα budget 800 ευρώ. Εγώ σου είπα ότι με 900 κάτι γίνεται για 5.1 που να μην είναι της πυρκαγιάς. Τώρα το budget για να έχεις ουσιαστική διαφορά και να έχει και νόημα, θα πρέπει να πάει παραπάνω. Υπολόγισε 1300 και βλέπουμε.
 

nikos16717

New member
8 December 2013
10
Μάλιστα, όπως καταλαβαίνετε δεν το έχω καθόλου.Πρώτη φορά προσπαθώ να στήσω ένα "home cinema" και θέλω να είναι όσο πιο αξιοπρεπές γίνεται.
Το atmos δε με ενδιαφέρει, απλά είπα να πάω σε ένα ενισχυτή με αυτή τη δυνατότητα για να έχει περισσότερες δυνατότητες και να είναι και πιο future proof ας πούμε.
Καταρχήν ακύρωσα την παραγγελία του denon, για να το κάνω όπως λέει και ο Pleo.
Ένα σύστημα 5.1 με ενδιαφέρει.
Οπότε ξεκινώντας από τα ηχεία (μέχρι 600 ), εκτός από ενισχυτή και woofer, ποια θα μου προτείνατε?
Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια, και συγνώμη αν σας κουράζω (μάλλον φταίει ότι δεν είχα σκεφτεί σωστά κάποια πράγματα).
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,581
Αθήνα
Δώσε προτεραιότητα σε ένα καλό sub κατ' αρχήν. Κατόπιν μπορείς να ψάξεις ηχεία - που να είναι ηχεία και όχι χαρτόκουτα με φίλτρα crossover αναλόγως της χούφτας εξαρτημάτων που έπιασε ο κινέζος εκείνη τη στιγμή και αυτό σε περίπτωση που έχει ξυπνήσει καλά.

Γιατί αν πάμε σε λογικές, και τώρα τι βάζουμε (?), τότε δεν χρειάζεται πολλά πολλά. Κοιτάς ό,τι πιο οικονομικό μπορείς να βρεις και με τα ρέστα πας και Πασχαλινές διακοπές.

https://www.skroutz.gr/s/10865846/Koda-AV-707-MKII.html

https://www.skroutz.gr/s/10865852/Koda-SW-1000-MKII.html

Τα παραπάνω ηχεία θεωρείς ότι είναι καλύτερα από ένα σετ ηχείων βάσης γνωστών εταιριών που ασχολούνται με το άθλημα, σε ίδιες τιμές; Η απάντηση είναι προφανώς όχι. Ψάξε Dali, Mission, Wharfedale (έστω), JBL, Q Acoustics κλπ. Καλά ηχεία υπάρχουν.

Από αυτά που σου προτάθηκαν, τα Polk Τ15 ΔΕΝ κάνουν για κύρια ηχεία (λόγω διαθέσιμου εύρους πρόσληψης ισχύος), αλλά για ηχεία που θα συμπλήρωναν ένα σετ 5.1 με τα T50 για κύρια ηχεία μαζί με το κεντρικό Τ30. Όμως όπως καταλαβαίνεις, μαζί με ένα σοβαρό subwoofer το κόστος ανεβαίνει αρκετά ψηλότερα.

Σε ό,τι αφορά τα υπόλοιπα, SX60, Magnat, Taga ή ό,τι άλλο, repeat step #1 και ξαναδές τα Koda.
 

nikos16717

New member
8 December 2013
10
Τελικά, μετά και από τη βοήθεια του Λεωνίδα (τον ευχαριστώ για τις προτάσεις του και γενικότερα για τη βοήθειά του) κατέληξα στα εξής:
ενισχυτής: Denon 540BT
Κεντρικό ηχείο: Polk Audio T30
Κύρια ηχεία: Polk Audio T50
Περιφερειακά: Polk Audio T15
subwoofer: Polk Audio PSW110
Μόλις παραλάβω, και προσπαθήσω να στήσω θα σας μεταφέρω και εντυπώσεις - ερωτήσεις!
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,581
Αθήνα
Tα μυστικά του σετ που του δίνουν το edge στο value for money είναι τα εμπρός ηχεία και το sub (ίσως και το κεντρικό που έχει σεβαστό μέγεθος) αλλά κυρίως τα πρώτα. Ο X540BT είναι οριακά καλύτερος ηχητικά από τον RX-V383 σε συνθήκες 5.1, εξαρτάται περισσότερο από το πόσο θα έβαζε κάποιος προτεραιότητα στα περισσότερα προγράμματα επεξεργασίας του Yamaha, τα οποία δεν έχουν σχέση με τα μεγαλύτερα μοντέλα ως προς το εύρος ρύθμισης που επιτρέπουν.

Με γειά!
 

nikos16717

New member
8 December 2013
10
Μόλις κατάφερα και το έστησα. Η αρχική μου εντύπωση είναι πάρα πολύ καλή (χωρίς να έχω καμία εμπειρία παλιότερα με ένα αντίστοιχο σύστημα)
Ευχαριστώ πολύ και πάλι για τη βοήθειά σας.
Τρείς ερωτήσεις μόνο.
Για να συνδέσω τον τπολογιστή με τον ενισχυστή να χρησιμοποιήσω καλώδιο TOSLINK ?
Τα surround ηχεία είναι καλύτερο να τοποθετηθούν σε επιδαπέδια βάση , ή να βιδωθούν στον τοίχο? Ή είναι καθαρά αισθητικό,το κομμάτι αυτό?
Το "στρώσιμο" πρέπει να είναι τουλάχιστον 100 ώρες απότι δίάβασα. Κατά τα πρώτα στάδια του στρωσίματος σε τι ένταση πρέπει να είναι ο ενισχυτής ? μέχρι το 50?