Εξωτερικός σκληρός δίσκος με υποδοχή sd

cantona

AVClub Enthusiast
8 September 2008
821
Λούτσα
Ψάχνω μια λύση για "ξεφόρτωμα" των καρτών μνήμης από φωτογραφική και action cam,on the go,χωρίς την χρήση υπολογιστή.
Η λύση που βρήκα είναι κάτι τέτοιο https://www.e-shop.gr/exoterikos-sk...0010bbk-my-passport-wireless-1tb-p-PER.303116 και ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος τον έχει ή έχει χρησιμοποιήσει κάτι παρόμοιο;
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
έχει νόημα για back up μέχρι να πάει κανείς σπίτι
(να υπάρχουν τα δεδομένα σε δύο φυσικά μέσα και ενδεχομένως σε δύο διαφορετικά μέρη)

και ειδικά αν έχουν μεγάλο όγκο και το backup σε κινητό είναι αδύνατο ή αργό ή όχι βολικό λόγω μπαταρίας


(είχα αγοράσει το 2012, σκληρό δίσκο στο εξωτερικό, για να στείλω καμμιά 300 GB σπίτι με το ταχυδρομείο, σημαντικών δεδομένων που δεν ήθελα να ρισκάρω να χαθούν, για οποιοδήποτε λόγο,
όταν θα επέστρεφα αεροπορικώς, προφανώς η επιστροφή μου ήταν αφότου έφτασε ο σκληρός με τα δεδομένα πρώτα)
 

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
Αρκεί η λογική να μην είναι "δε μου φτάνει η χωρητικότητα των δύο καρτών 32gb που έχω και αντί να πάρω μεγαλύτερες κάρτες ας πάρω έναν εξωτερικό δίσκο να τις αδειάζω τις κάρτες και να τις ξαναγράφω".

Το αποτέλεσμα θα είναι να μείνεις με ένα spinning drive με όλα σου τα δεδομένα ευπαθή.

Εκτός και αν αντιγράφεις σε πολλαπλούς δίσκους ssd για backup.
Π.χ. με τροποποίηση του WD My Passport Wireless, ώστε να εναλλάσσονται οι δίσκοι:
http://www.instructables.com/id/Unlimited-SD-Card-Backup-in-the-Field-Hard-Drive-H/
 

cantona

AVClub Enthusiast
8 September 2008
821
Λούτσα
Απάντηση: Re: Εξωτερικός σκληρός δίσκος με υποδοχή sd

Με τη Sandisk Extreme Pro 256GB στο κατοστάρικο, τι θέλεις και μπλέκεις με δίσκους;
Καλή λύση..... αλλά δεν είναι μόνο μία συσκευή.
Είναι 2 action cameras και μια φωτογραφική τουλάχιστον, γι'αυτό ψάχνω κάτι σαν κι αυτό που έβαλα.
Απλά δεν ξέρω από θέμα αξιοπιστίας και ταχύτητας αντιγραφής που θα τα πάει.

Sent from my Samsung Note 8
 

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Re: Εξωτερικός σκληρός δίσκος με υποδοχή sd

Με πόσα GB επιστρέφεις από την εξόρμησή σου ανά συσκευή;

Για backup σκέφτεσαι δίσκο, ή για εξασφάλιση ότι δεν θα ξεμείνεις από αποθηκευτικό χώρο;
 

cantona

AVClub Enthusiast
8 September 2008
821
Λούτσα
Όταν φεύγω ταξίδι με την μηχανή φεύγω για μέρες, και συνήθως κάθε μέρα είμαι σε διαφορετική πόλη ή χωριό εκτός Ελλάδος.
Μέχρι τώρα είχα ένα netbook και έναν εξωτερικό μαζί και ξεφορτωνα τα πάντα (και της παρέας πολλές φορές) στον σκληρό.
Το netbook τώρα δεν υπάρχει και ο χώρος στην μηχανή πάντα είναι περιορισμένος για μεγάλα ταξίδια!
Όταν γυρνάμε στην βάση μας τότε μοιράζω τα αρχεία.
Με 200-300 gb το πολύ, επιστρέφουμε.


Sent from my Samsung Note 8
 

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Εξωτερικός σκληρός δίσκος με υποδοχή sd

...ο χώρος στην μηχανή πάντα είναι περιορισμένος για μεγάλα ταξίδια!...

Γιατί να είναι πάντα περιορισμένος ο χώρος σε κάθε μηχανή δεν κατάλαβα.

Κάθε μηχανή μπορεί να έχει μια 128άρα μέσα της και θα είσαι άνετος. Ένα πενηντάρικο κάνει μια 128άρα Sandisk Extreme Pro.

Aπό κει και πέρα, τον εξωτερικό δίσκο θα τον πάρεις για backup και για να έχεις συγκεντρωμένα όλα τα αρχεία της παρέας.
Οι κάρτες θα παραμένουν στις μηχανές, χωρίς να διαγράφονται.
 

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Εξωτερικός σκληρός δίσκος με υποδοχή sd

Σωστά, μοτό θα εννοεί ο φίλος.
Ένας λόγος παραπάνω για μεγάλης χωρητικότητας κάρτες μνήμης.
1000 λεπτά τραβάει σε 1080 HQ η X3000R action cam που έχω, με 128άρα miniSD, δηλ. κάπου 16 ώρες.
Εκτός κι αν ο δίσκος είναι για να αντιγράφονται οι POV λήψεις των άλλων αναβατών πριν την επιστροφή.
 

cantona

AVClub Enthusiast
8 September 2008
821
Λούτσα
Ναι συγνώμη.....για την μοτοσυκλέτα εννοούσα περιορισμένο χώρο :laugh:
Οκ μάλλον έχεις δίκιο όμως για τις κάρτες μνήμης,μιας που υπάρχουν πολύ καλές τιμές πλέον κι από ότι καταλαβαίνω από τα reviews που έψαξα για την λύση που πρότεινα στην αρχή,δεν δείχνουν να έχουν μεγάλη επιτυχία-απήχηση.
Ίσως γιατί οι ταχύτητες αντιγραφής να είναι μικρές και αν δεν έχεις την δυνατότητα να βλέπεις αμέσως μετά αν έχουν μεταφερθεί σωστά όλα τα αρχεία,δεν είσαι σίγουρος μετά για να μπορέσεις να σβήσεις την κάρτα.
Τελικά αφού έχω ήδη 2 sandisk 32gb στις κάμερες και μια 64αρα στην φωτογραφική , θα πάω για 2-3 ακόμα μεγαλύτερες 128αρες μάλλον.
Θα έχω τον passport μαζί μου κι ένα sd hub.....ε,όλο κι ένα :computer: θα υπάρχει στην reception κάποιου από όλα τα ξενοδοχεία για να κάνω κανένα ξεφόρτωμα.
 

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Εξωτερικός σκληρός δίσκος με υποδοχή sd

Να το πάρεις το passport. Το backup των αρχείων κατά τη διάρκεια του ταξιδιού καλό είναι φυσικά. Κι αν γίνεται κάθε βράδυ ακόμη καλύτερα.
Αλλά κάρτες μη σβήνεις. Αν σβήνεις κάρτες αυξάνεις κατακόρυφα τον κίνδυνο να χάσεις όλα σου τα αρχεία μαζί.

Ως πρώτο βήμα πάρε μεγάλης χωρητικότητας κάρτες για τις action cams σου να μη σε αγχώνει το θέμα χωρητικότητας και μετά αν θέλεις αγοράζεις το passport για backup και αντιγραφές των αρχείων των φίλων σου. Τις δύο 32άρες σου να τις έχεις μαζί σου για ρεζέρβα για σένα ή αν τις χρειαστεί φίλος σου.
 

cantona

AVClub Enthusiast
8 September 2008
821
Λούτσα
Για τον passport λέω αυτόν που έχω ήδη και χρησιμοποιώ για τέτοιες περιπτώσεις.
Αφού καταλήγουμε να πάρω μεγάλης χωρητικότητας κάρτες, τον wireless passport με την sd τον βγάζουμε από την εξίσωση της αγοράς, αφού έτσι θα ανεβει πολύ και το κόστος.
Όταν γεμίζουν ή έστω πλησιάζουν στο να γεμίσουν, είπα πως θα κάνω το άδειασμα τους στον δίσκο που ήδη έχω,με κάποιο πισι σε ξενοδοχείο.
Από την στιγμή λοιπόν που θα έχω την δυνατότητα να τσεκαρω τι έχω πάρει backup στον σκληρό, γιατί λες να μην σβήνω τις κάρτες;

Sent from my Samsung Note 8
 

nicksoti

AVClub Addicted Member
14 April 2013
1,911
Πολύ καλή λύση για backup φαίνεται.
Το μόνο που δεν ξέρω είναι αν λειτουργεί αυτόνομα - δηλ πατάς ένα πλήκτρο και αντιγράφει - ή απαιτεί ασύρματο έλεγχο από κινητό.
Την 2η περίπτωση δεν θα την εμπιστευόμουν από πλευράς ταχύτητας και αξιοπιστίας.
Πάντως η λογική του δεν είναι να καταργήσουμε τις κάρτες. Για backup είναι, είτε έχεις 8gb ή 256gb κάρτα.
 

kostis

AVClub Enthusiast
26 January 2007
876
Κόρινθος
Άλλον ένα σκληρό πάρε και άδειαζε τις κάρτες κάθε βράδυ και στους 2σκληρους σε κοινόχρηστο pc στο hotel.
 

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Εξωτερικός σκληρός δίσκος με υποδοχή sd

Από την στιγμή λοιπόν που θα έχω την δυνατότητα να τσεκαρω τι έχω πάρει backup στον σκληρό, γιατί λες να μην σβήνω τις κάρτες;

Το αποτέλεσμα θα είναι να μείνεις με ένα spinning drive με όλα σου τα δεδομένα ευπαθή.

Backup δεν είναι αν σβήνεις τις κάρτες, είναι απλά μεταφορά των αρχείων σε ένα και μοναδικό ευπαθές μέσο.
Πες ότι o δίσκος σου πέφτει, σπάει, χαλάει, κολλάει, τον χάνεις, στον κλέβουν κτλ, θα χάσεις όλα σου μαζί τα δεδομένα.

Κάρτες ποτέ δεν σβήνουμε χωρίς να έχουμε κάνει πρώτα διπλό και τριπλό backup.

Και με μεγάλη κάρτα εντός μηχανής χωρίς καθημερινό backup έχεις αυξημένο κίνδυνο για απώλεια δεδομένων, αλλά η πιθανότητα είναι πολύ μικρότερη να χαλάσει η κάρτα παρά εξωτερικός σκληρός δίσκος με κινούμενα μέρη.

Με την κάρτα εντός μηχανής ο μεγαλύτερος κίνδυνος είναι η απώλεια ολόκληρης της μηχανής. Γι' αυτό και κάποιοι προτιμούν να δουλεύουν με πολλαπλές μικρές. Π.χ. κάθε μέρα άλλη κάρτα. Έτσι αν χάσουν τη μηχανή, θα έχουν χάσει τα δεδομένα μόνο μιας ημέρας.

Προσωπικά προτιμώ μεγάλη κάρτα και να παραμένει εντός μηχανής.
Σε μηχανή με διπλό καρτοδέκτη, έχω μιας τεράστιας χωρητικότητας στον δεύτερο καρτοδέκτη που δεν βγαίνει ποτέ από τη μηχανή και λειτουργεί ως backup, ακόμη κι όταν αδειάζω την πρώτη κάρτα σε δυο-τρεις σκληρούς.
 
Last edited:

cantona

AVClub Enthusiast
8 September 2008
821
Λούτσα
Απάντηση: Re: Εξωτερικός σκληρός δίσκος με υποδοχή sd

Πολύ καλή λύση για backup φαίνεται.
Το μόνο που δεν ξέρω είναι αν λειτουργεί αυτόνομα - δηλ πατάς ένα πλήκτρο και αντιγράφει - ή απαιτεί ασύρματο έλεγχο από κινητό.
Την 2η περίπτωση δεν θα την εμπιστευόμουν από πλευράς ταχύτητας και αξιοπιστίας.
Πάντως η λογική του δεν είναι να καταργήσουμε τις κάρτες. Για backup είναι, είτε έχεις 8gb ή 256gb κάρτα.
Αυτόνομα δουλεύει,δεν χρειάζεται ούτε κουμπί να πατήσεις. Μόλις μπει η κάρτα μέσα αρχίζει την αντιγραφή ή την μεταφορά και διαγραφή μετά των της κάρτας. Ανάλογα τι θα του έχεις ορίσει εσύ από το interface του. Το οποίο μπορείς να το κάνεις έχοντας τον πλήρη έλεγχο των ρυθμίσεων του, είτε από USB 3.0 σε πισι , είτε με εφαρμογή από το κινητό και βλέπεις τι έχει μέσα μετά. Είδα κάποια βίντεο στο YouTube.
@tzo καταλαβαίνω το σκεπτικό σου στο θέμα της απώλειας-κλοπής ή ζημιάς του σκληρού, αλλά είναι και κάποια ρίσκα που πρέπει να πάρουμε για να μην ανέβει το κόστος στα ύψη.
Πέντε χρόνια στα ταξίδια, με το netbook κι ένα σκληρό μαζί, άδειαζα όλα τα αρχεία μου και τα διέγραφα μετά από τις κάρτες για να είναι έτοιμες για την επόμενη μέρα. Δεν λέω ότι δεν μπορεί να γίνει η στραβή..... αλλά ζω με αυτό όλα αυτά τα χρόνια.
Μέσα από την συζήτηση, τώρα που το σκέφτομαι καλύτερα,θα μπορούσα να αγοράσω μόνο τον σκληρό με την sd που έβαλα πιο πάνω,να κάνω την μεταφορά μου και όταν βρίσκω πισι σε ξενοδοχείο να παίρνω και δεύτερο backup σε έναν άλλο passport απλό που έχω.
Έτσι θα τα έχω όλα σε 2 backup μέχρι να επιστρέψω και ο μόνος κίνδυνος ή μάλλον το μεγαλύτερο ρίσκο,θα είναι η κλοπή όλου του εξοπλισμού μου, αλλά αν φτάσουμε εκεί.........δεν θα είναι το μόνο που θα με απασχολεί!

Sent from my Samsung Note 8
 

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Re: Εξωτερικός σκληρός δίσκος με υποδοχή sd

Zήσε πρώτα με την άνεση του να έχεις μεγάλες κάρτες και κανένα απολύτως θέμα χωρητικότητας και μου λες μετά αν έχεις διάθεση να κουβαλάς έναν και δεύτερο σκληρό στα ταξίδια σου και με το διαρκές και καθημερινό άγχος των αντιγραφών.

Έτσι όπως τα γράφεις, το θέμα σου βλέπω ότι είναι η έλλειψη χωρητικότητας, παρά η ασφάλεια των δεδομένων.
Δηλαδη ουσιαστικά χρειάζεσαι δυο κάρτες 128άρες στις δύο action cam σου ως αναβάθμιση των δύο 32GB που χρησιμοποιείς τώρα.

Κι αφού μιλάμε για ταξίδια με μοτοσυκλέτα, δεν νομίζω πως υπάρχει σοβαρός λόγος να κουβαλάς εξωτερικούς σκληρούς από τη στιγμή που μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου με μεγαλύτερες κάρτες.

Για να συγκεντρώνεις το υλικό από τρεις μηχανές + τις μηχανές των φίλων ανά ημερομηνία, και να χαζεύεις το υλικό στην οθόνη του κινητού σου, + το σημαντικό όφελος του backup (χωρίς format των καρτών), ναι, έχει λογική ο σκληρός με καρτοδέκτη. Αλλά ως δεύτερο, προαιρετικό βήμα, όχι για να μην αγοράσεις τις δυο μεγαλύτερες κάρτες που ούτως ή άλλως χρειάζεσαι.
 
Last edited:

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
Backup σε ένα copy είναι backup.
Copy και μετά format είναι απλή μεταφορά.
Χειρότερη πρακτική και από το να μη γινόταν καν copy, αφού αυξάνονται οι πιθανότητες να πάει κάτι στραβά.
Το format κάνει τη ζημιά, που είναι και η μόνη σίγουρη αν γίνουν επανεγγραφές στο ίδιο μέσο. Τα υπόλοιπα είναι κίνδυνοι.