Επένδυση δερμάτινου τιμονιού σε Yaris...

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Δεν είμαι σίγουρος αν το βάζω στη σωστή κατηγορία, αν κρίνεται σκόπιμο να μεταφερθεί κάπου άλλου από τη διαχείριση, ελεύθερα... :smile:

Σε σχεδόν ενήλικο Yaris 1.3, έχει σκάσει η επένδυση στο άνω μέρος της στεφάνης του τιμονιού (λίγο τα νύχια σκυλίτσας, λίγο τα σχεδόν 18 έτη που το αυτοκίνητο είναι εκτεθειμένο στον ήλιο):

20180330_082947.jpg

Έχει κανείς εμπειρία με "restoration" τέτοιου τύπου (π.χ. αν υπάρχει πιθανότητα να βρεθεί ανταλλακτικό ή αν ασχολείται κανένας ταπετσέρης με τέτοια και να κάνει καλή δουλειά) και τί κόστος να υπολογίζω;
 

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,462
Μεταμορφωση
Εμενα παντα θα με απασχολουσε να δουλευει ο αερόσακος.
Μια γνωστη εταιρεια την λενε connely? Καπως ετσι...
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,647
Αθήνα
Αυτός είναι δίπλα στο σπίτι μου.
Δουλειά εξαιρετική, καλυτερα κι απο εργοστασιακό, αλλά και η τιμή είναι ανάλογη.
 

skysound

Supreme Member
28 January 2007
6,817
Θεσσαλονίκη
Οπως το βλεπω μου φαινεται οτι εχει απλως
φυγει το χρωμα και δεν εχει σκασει.

Αν ειναι οντως ετσι, βαφεται με tenax σπρευ.
Φυσικα αυτο θα γινει αφου τριφτει ελαφρως με γυαλοχαρτο
και αφου μασκαρεις τα παντα με εφημεριδες.

Αλλα πρεπει να πιανουν τα χερια σου και
να βρεις μπεζ και γκρι χρωμα σπρευ, που νομιζω οτι θα βρεις.

Προσωπικα αφου εντυσα παλαιοτερα το τιμονι με δερμα,
οταν γρατζουνιστηκε αρκετα, το εβαψα με αυτον τον τροπο.
(Σε μαυρο χρωμα ομως)

Ειναι λιγο φασαρια αλλα αξιζει τον κοπο λογω χαμηλου κοστους
αλλα και γιατι γινεται σαν καινουργιο.
 
Last edited:

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,597
Χωρίς να έχω πείρα από βάψιμο δέρματος, φοβάμαι οτι με την τριβή με τα χέρια κλπ το σπρευ χρωμα δεν θα αντέξει...

Υπάρχουν και καλύμματα για το τιμόνι (αλλά συνήθως είναι άσχημα)
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,435
Πειραιας
Απάντηση: Re: Επένδυση δερμάτινου τιμονιού σε Yaris...

Χωρίς να έχω πείρα από βάψιμο δέρματος, φοβάμαι οτι με την τριβή με τα χέρια κλπ το σπρευ χρωμα δεν θα αντέξει...

Και γω αυτον τον ενδοιασμο έχω.
Ο φίλος που το έκανε, μπορεί να μας πει για την αντοχή του?
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,419
Θεσσαλονίκη
Βρε πάρε καμια συμβατή "καποτα" για το στεφάνι να τελειώνεις... Δε χάνεις και να ρωτήσεις αλλα αν σου πουν κανένα κατοσταρι εκατόν πενηνταρι θα τα δώσεις; Μπορείς επίσης να πάρεις και γάντια :p
Θα εχεις πολύ γέλιο!
 

skysound

Supreme Member
28 January 2007
6,817
Θεσσαλονίκη
Για να ξεβαψει απο την επαφη των χεριων ουτε συζητηση, γιατι το εχω βαμενο απο το 2013
χωρις παρομοιο προβλημα.

Χρειαστηκε μονο μια φορα σχετικα προσφατα να το ξαναβαψω γιατι ειχε μερικες
βαθιες γρατζουνιες απο τα μεταλικα φερμουαρ των μπουφαν η απο το μπρασελε του ρολογιου.

Το ψιλο γιαλοχαρτο παντως ειναι απαραιτητο για λογους προσφυσης της βαφης.
Εαν βαψουμε επανω σε γυαλιστερη επιφανεια, το χρωμα πιανει και παλι αρκετα καλα,
αλλα υπαρχει πιθανοτητα να εχουμε κανενα μικροξεφλουδισμα σε σκληρες επαφες.

Πριν την επεξεργασια με το γιαλοχαρτο καλο ειναι να καθαριστουν ελαφρως οι βρωμιες
με ενα ελαφρυ καθαριστικο .

Πρεπει ομως να ειμαστε βεβαιοι οτι το υλικο ειναι γνησιο δερμα, και οχι κανενα συνθετικο
που θα διαλυθει απο τα καθαριστικα.

Επισης πρεπει να ειμαστε απολυτως βεβαιοι οτι κατα την εφαρμογη των σπρευ και των
καθαριστικων παιρνουμε τα καταλληλα προστατευτικα μετρα για την αναπνοη και τα ματια.

Και επαναλαμβανω: Μασκαρισμα των παντων με χαρτοταινια και εφημεριδες
για να μην γινει καμια ζημια.
 
Last edited:
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Βλεπωντας τις ραφες υποθέτω πως είναι δέρμα ( η τύπου δέρμα)
Αρκετοί ταπετσεριδες τουλάχιστον στην Θεσσαλονίκη ασχολούνται με το ξήλωμα του παλιού και το πέρασμα στο χέρι ( ράψιμο κόλλημα ) νέου δέρματος.
Η διαδικασία απαιτεί να αφήσεις το αυτοκίνητο τουλάχιστον μια μέρα και το κόστος ανάλογα το δέρμα που θα επιλέξεις ξεκινά από 120-150 .
Στην κάτω τούμπα δημοφιλής και ίσως από τους πρώτους που ασχολήθηκαν είναι ο Σοφοκλής ( google it).
Υπάρχουν όμως και στα δυτικά που ίσως σε εξυπηρετήσουν πιο γρήγορα.
Το αποτέλεσμα όπου και αν πας είναι επιπέδου εργοστασιακού
 

anderm

Γενικός Διαχειριστής
Staff member
1 August 2009
10,330
Αθήνα...
Υπάρχει κάποια λύση σχετικά με το να μείνει το δέρμα στο τιμόνι ματ και να μην γυαλίσει σταδιακά;

Είναι το μόνο θέμα στο αυτοκίνητο που με ενοχλεί πολύ. Προσπαθώ να μην το αφήνω στον ήλιο, και όταν τύχει, ηλιοπροστασία και το προστατευτικό του τιμονιού που ήρθε από το εργοστάσιο -τέτοια μανία. Επίσης ο λόγος που παρότι έβγαινε στον βασικό εξοπλισμό με αλκαντάρα στο τιμόνι, το πήρα με δέρμα, γνωρίζοντας ότι το αλκαντάρα στον χρόνο θα γίνει %@#$.
 
20 June 2006
9,533
Θεσσαλονίκη
Πιο πολύ τα χέρια σου ευθύνονται για την γυαλάδα του τιμονιού παρα ο ήλιος.
Δυστυχώς τα δερμάτινα τιμόνια είναι πιο ευαίσθητα απο τα παλιά και δεν μπορείς να κάνεις κάτι για να αποφύγεις την γρήγορη φθορά τους.
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Ευχαριστώ πολύ παίδες, θα εξετάσω όλες τις προτάσεις και θα επανέλθω... :smile:
 

vertical

Supreme Member
15 November 2011
3,337
Την Connolly την έχω χρησιμοποιήσει και είμαι ΥΠΕΡ ευχαριστημένος για τιμόνι. Αν θυμάμαι καλά, έχει κάνει και συμφωνία με την Toyota για να δένει με δέρμα τα οχήματα οπότε το Yaris θα το έχουν για πλάκα. Τιμή δεν θυμάμαι αλλά δεν ήταν και φθηνό.

Μια ακόμη αξιόπιστη εταιρεία είναι η Autoperfect στην αρχή της Πλακεντίας

https://www.facebook.com/autoperfectgr/