MQA For All - iFi

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Λάβαμε ενημέρωση ότι η iFi προχώρησε σε έκδοση νέου firmware βάση του οποίου πλέον όλες της οι συσκεύες που κυκλοφόρησαν από το 2013 και μετά (ουσιαστικά όλες) θα έχουν υποστήριξη ΜQA.

https://www.youtube.com/watch?v=_-rMsoORSbw

Mπορείτε να κατεβάσετε το firmware από εδώ
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,672
Μεσευρώπη
Who cares? Δεν έχω ούτε ένα αρχείο MQA, και νομίζω δεν είμαι ο μόνος. Μάνο εσύ καλά κάνεις και μας ενημερώνεις, αλλά νομίζω ότι κανείς δεν ασχολείται με το συγκεκριμένο φορμά. Κάνω λάθος;
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Κοίτα από την στιγμή που κάποιος έχει ήδη την συσκευή πρέπει να ενημερωθεί ότι πλέον η εταιρεία δίνει αυτή την δυνατότητα.
Το MQA αφορά κυρίως αυτούς που χρησιμοποιούν το Tidal.
Aπό εκεί και πέρα η χρησιμότητα του MQA σαν φορμά είναι ένα θέμα προς συζήτηση με υποστηρικές και μη υποστηρικτές αλλά αυτό είναι συζήτηση για άλλο νήμα.
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Καλησπέρα τι κάνετε?

Με την καραντίνα και τις άπειρες ελεύθερες ώρες έχω πάρει το Tidal παραμάζωμα και ακούω μουσική όλη μέρα. Έχω μπερδευτεί με τα mqa και δεν μπορώ να αποφασίσω εάν προσθέτουν ή αφαιρούν κάτι από το αποτέλεσμα. Έχετε εμπειρία εσείς με τα mqa αρχεία του tidal? Βλέπετε κάποια βελτίωση από τα 44.1 hifi tier αρχεία? Σε κάποιες περιπτώσεις το flac του tidal μου ακούγεται καλύτερο. Αν και η ένδειξη του ifi δείχνει ότι με το mqa το sample rate είναι όντος 96.000.
 

mariniam

New member
3 April 2020
1
Καλημέρα σε όλους, πρώτο μου ποστ !

Εγώ προσωπικά ακούω καλύτερο ήχο με ΜQA και το ifi hip-dac, σε σχέση με το chord mojo και Hi-Fi αρχεία. Αλλα είμαι σχετικά νέος στο Hobby και δεν έχω την εμπειρία να πω ότι γνωρίζω καλά τις διάφορες σε ήχο.

Απλα ξερω οτι χτες που έβαλα το νεο μου hip-dac με MQA έπαθα πλάκα!

Φιλικά
Μαρίνος