Αναβάθμιση ηχείων

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

azriel84

Established Member
17 September 2012
136
Καλημέρα σε όλους,

Θα ήθελα τις προτάσεις σας για αλλαγή ηχείων. Το τωρινό μου setup αποτελείται από το Nvidia SHIELD TV για τοπικό streaming ταινιών (από απλά rips μέχρι REMUX μέσω KODI με audio passthrough), την SONY 55" 55W905 η οποία έχει αποδειχθεί σκυλί για Full HD, έναν ενισχυτή Yamaha RX-V475 που καλύπτει με το παραπάνω τις ανάγκες μου και σαν ηχεία είχα επιλέξει τα KEF KHT 1005.2. O χώρος μου είναι ένα σχεδόν τετράγωνο σαλόνι 20-25 τετραγωνικά και η απόσταση του καναπέ από την τηλεόραση και τα μπροστινά ηχεία περίπου 3-3.5 μέτρα. Λόγω ιδιομορφίας χώρου, δεν μπορώ να τοποθετήσω ηχεία με μεγάλο βάθος παρά μόνο compact ηχεία αντίστοιχου μεγέθους με τα τωρινά KEF. Έχω δει τα Dali Fazon SAT 5.1-1 που ανταποκρίνονται στις ανάγκες μου και οι απορίες μου είναι οι εξής:

1: Θα υπάρχει σημαντική αλλαγή στην ποιότητα του ήχου σε σχέση με το τωρινό setup καθώς και με μελλοντική αναβάθμιση ενισχυτή (κάποιον 4Κ capable με Atmos, DTX:X κλτ); Αλλαγή που μέτα την πώληση των KEF, να δικαιολογεί το ποσό των 900-1000 που ζητάνε τα Dali;
2: Υπάρχει κάποια άλλη παρόμοια λύση, καλύτερη από τα KEF αλλά ποιο οικονομική από τα Dali; Κάτι με tweeter που ίσως κάνει αισθητή την διαφορά σε σχέση με τα KEF που δεν έχουν;

Κάθε βοήθεια, ευπρόσδεκτη :) Ευχαριστώ!
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Αν δεν υφίσταται κάποιο αισθητικό θέμα, καλό είναι να αποφύγεις ηχεία που σου ζητάνε επιπλέον χρήματα για λόγους αισθητικής. Είναι μακράν καλύτερη λύση να δεις μικρά ηχεία βάσης και ένα sub αντί για αυτά που βλέπεις.
Καλύτερος ήχος στα ίδια ή καμιά φορά και με λιγότερα χρήματα. Για να έχει και νόημα η αναβάθμιση από ηχεία δορυφόρους + sub σε κανονικά ηχεία.

P.S. Τα KEF έχουν tweeter.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Θα σου λεγα να βάλεις μια φωτό και ένα σχέδιο κάτοψης του χώρου, που ξέρεις, μπορεί κάποια ιδέα να σε βολέψει και για κανονικά ηχεία.
 

azriel84

Established Member
17 September 2012
136
Καταρχάς ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Ηχεία βάσης ακόμα και με μικρό βάθος (20εκ πχ) δυστυχώς και αισθητικά και χωροταξικά δεν χωράνε, χώρια που υπάρχει κίνδυνος ελέω μικρού παιδιού στην θέση που είναι. Γι' αυτό περισσότερο σκέφτομαι αν υπάρχει κάτι σε compact μέγεθος σαν τα KEF (10εκ βάθος το πολύ) αλλά με απόδοση ηχείων βάσης και αν αξίζει αυτή η αλλαγή την επένδυση ενός σεβαστού ποσού λόγω σημαντικής διαφοράς στην απόδοση. Στην περίπτωση μου τα satellite ηχεία μάλλον δεν τα γλιτώνω, θέλω να δω αν μπορώ και πόσο να τα βελτιώσω. Ή τουλάχιστον να αφήσω τα satellite και να επενδύσω σε καλύτερο woofer και κεντρικό ηχείο;
 
Last edited:

fotis1976

AVClub Enthusiast
6 February 2014
812
Χανιά
φιλε μου παρόμοιο σαλονι και διαστάσεις έχω και παρομοιο σεταπ , μπορεί αισθητικά να μη θέλεις να βάλεις μεγαλύτερα ηχεία αλλα´όχι οτι δεν χωράνε κιόλας, Εντωμεταξύ τι ηχητική διαφορα μπορει να εχεις αν δε βάλεις μια καλή(τερη) τριαδα ηχεια μπροστα τύπου zensor 3, bronze 2 ή και πιο πάνω.Μια μόνο λύση που θα μπορούσες να κοιτάξεις απόσο μπορώ να σκεφτώ , είναι in wall ηχεία από καμιά καλή σειρά ωστε να συνδιάσεις αισθητικό και ηχητικό αποτελεσμα.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Δεν θα έχεις σημαντική διαφορά. Κάποια διαφορά θα πάρεις σε σχέση με τα KEF προς το καλύτερο, αλλά σημαντική διαφορά όχι. Προσωπικά έχω δοκιμάσει το σετ των Fazon Mikro με το Fazon Sub 1. Ωραίο μεν, αλλά όχι για την αναβάθμιση στο βαθμό που ψάχνεις. Συν το ότι το sub θέλει υποχρεωτικά τοποθέτηση σε γωνία για να δουλέψει σωστά.
 

azriel84

Established Member
17 September 2012
136
Λοιπόν, για να μιλάμε με εικόνες, το σαλόνι:

MJTMwR4.jpg


Αριστερά υπάρχει μικρή απόσταση ανάμεσα σε έπιπλο και καναπέ οπότε ένα ηχείο με μεγάλο βάθος, μεγαλύτερο των 10 εκατοστών πχ προεξέχει αρκετά σε έναν περιορισμένο χώρο που περνάμε (και τρέχουμε ενίοτε) καθημερινά πολλές φορές, χώρια όπως ξέρω τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας, δεν προβλέπω να αντέξει για πολύ στην θέση του, θα γίνει η μ@λ@κία κάποια στιγμή αναπόφευκτα και θα κλαίω. Στα δεξιά, ο χώρος είναι ήδη μικρός (στην φωτό φαίνεται μεγαλύτερος trustme) οπότε ένα μεγαλύτερο ηχείο βάσης σαν τα Dali Spector προκαλεί αισθητικό θέμα και έχω αντιδράσεις από το έτερο ήμισυ...

Ένα ημίμετρο που σκέφτηκα, αν δεν υπάρχει κάποια πολύ καλή all around λύση σε compact μορφή, είναι να αφήσω τα 4 περιφερειακά ηχεία ως έχουν και να επενδύσω σε ένα καλό κεντρικό ηχείο καθώς και σε ένα καλύτερο woofer μιας και αυτά μας καίνε περισσότερο σε ένα home cinema. Τα θέματα που έχει αυτή η προσέγγιση:

1: Η απόσταση από το έπιπλο ως την τηλεόραση είναι μόλις 11 εκατοστά. Ακόμα και στον χώρο ακριβώς από κάτω, το ύψος είναι είναι 14 εκατοστά και χωρίς να είμαι σίγουρος πως είναι ιδανικό το σημείο για κεντρικό ηχείο. Πολύ θα ήθελα ένα Dali Spector Vocal αλλά θα κρύβει την τηλεόραση... Υπάρχει κάτι πιο αξιοπρεπές από τα KEF με max 10-11 εκατοστά ύψος;

2: Το Woofer όπως βλέπετε είναι κλεισμένο μέσα στο έπιπλο. Σε σοβαρές προβολές όμως έχω την επιλογή και εύκολα το τραβάω έξω για να το "απελευθερώσω". Ένα woofer γύρω στα 500 θα έδινε το απαραίτητο boost στο όλο σύστημα;

3: Σε περίπτωση που δεν υπάρχει κάτι σωστό σε αυτό το ύψος για κεντρικό ηχείο, σκέφτομαι την υπέρβαση και ένα SVS SB2000 για woofer. Αφού οι δορυφόροι μείνουν ως έχουν και αναπόφευκτα το κεντρικό το ίδιο, ας γίνει μεγάλη και σωστή επένδυση για το woofer.

Θέτω πολλές παραμέτρους και περιορισμούς το ξέρω, οπότε ότι καλύτερο προκύψει εφόσον αξίζει η αλλαγή, καλοδεχούμενο :eek:perator:
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Η μπροστινή τριάδα θα πρέπει να είναι από... την ίδια σοδειά με τα L-R. Το υπόλοιπο σκεπτικό δεν είναι απαγορευτικό. Αν είχες και χώρο αριστερά θα έκανες πολύ ωραίο bass shaker με τον καναπέ.

Το μεγαλύτερο "θέμα" στις προϋποθέσεις είναι ότι υπάρχει αισθητική απαγόρευση για το βάθος των L-R.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Πόσο είναι το βάθος του επίπλου; Εγώ το βλέπω για κοντά στα 40 εκατοστά, αν πάρεις ηχεία βάσης με την οπή bass reflex μπροστά μπορείς να τα βάλεις στη θέση που έχεις τώρα τα Kef με διαφορετικές βέβαια βάσεις, το πάχος του επίπλου εμποδίζει κάποιον περνώντας από κει να ακουμπήσει στα ηχεία, όσον αφορά τη θέση του κεντρικού αν η τηλεόραση είναι σε βάση τοίχου (δεν βλέπω πόδια να πατάνε πάνω στο έπιπλο) δεν μπορείς να τη σηκώσεις ώστε να χωρέσει; Αν τίποτα δεν γίνεται απ όλα αυτά τότε η πρότασή σου για καλύτερο υπογούφερ με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο. Μία κάτοψη με τις διαστάσεις χώρου και επίπλων θα βοηθούσε καλύτερα να καταλάβω το χώρο.
 

azriel84

Established Member
17 September 2012
136
Το έπιπλο είναι στα 40 περίπου εκατοστά όπως λες αλλά επειδή μεταφέρουμε συνεχεία πράγματα με πλάτος από εκείνο το σημείο, ειλικρινά είναι θέμα χρόνου πριν το πάρει το ηχείο κάποιος παραμαζωμα. Η τηλεόραση είναι στον τοίχο και μπορώ να την σηκώσω θεωρητικά αλλά πρέπει να έρθει πρώτα μαραγκός να σηκώσει και το έπιπλο απο πάνω αλλιώς δεν χωράει, οπότε το έχω σαν τελική επιλογή αν δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο. Προσωπικά με όσα έχουμε πει ως τώρα (που ξέρετε και απείρως περισσότερα από μένα στο θέμα) με βλέπω να επενδύω τα χρήματα καλύτερα σε ένα δυνατό woofer και να αφήνω τα άλλα ίδια...για κάτοψη θα προσπαθήσω να κάνω κάτι οσο πιάνει το χέρι μου :)
 

azriel84

Established Member
17 September 2012
136
Χεχε τον ξέρω τον κύριο, κουνιαδος μου είναι :) αλλά ο NiKa είχε και τον χώρο και τα για το θηρίο που έστησε, εγώ ψιλοπάσχω :)
 

nickefor

New member
21 August 2010
44
ΑΘΗΝΑ
Λοιπόν, για να μιλάμε με εικόνες, το σαλόνι:

MJTMwR4.jpg

Καλησπέρα, διαβάζοντας το thread πήρε το μάτι μου το όμορφο κουτάκι hue στα δεξιά της φωτό (αν δεν κάνω λάθος).

Καθότι φαν των hue εδώ και χρόνια, ήδη από το 1st generation, ήθελα να ρωτήσω αν έχεις δοκιμάσει το νέο hue sync για συγχρονισμό των λαμπών/strip με ταινίες, καθώς αν βλέπω καλά έχεις 2ης γενιάς bridge. https://www.youtube.com/watch?v=ESA9bnU_zcs

Επιπλέον, παραθέτω αυτό το link για οικονομική προσθήκη led strip

Σορρυ για το οφτόπικ