Χάλασε ή όχι; Βλάβη ή ρύθμιση; Εκτίμηση προβλήματος.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

cool11

Established Member
23 August 2006
138
Εχω μια παλια canon s5 is. Την εχω πανω απο 10 χρονια, αλλα ηταν αξιολογη μηχανη και την ειχα βολευτει.
Με υπηρετησε πιστα με αξιολογες φωτογραφιες, δεν εχω παραπονο. Και καλες δυνατοτητες για τα χρηματα και την εποχη της.
Το μονο προβλημα ηταν παντα οτι 'ετρωγε' τις μπαταριες (battery leak), οποτε οταν δεν την χρησιμοποιουσα απλα τις εβγαζα.

Ομως, πλεον υπαρχει καποιο ιδιαιτερο προβλημα.
Ειχα να την χρησιμοποιησω κατι μηνες, και σημερα που την ανοιξα, αρχικα μου εβγαλε να ξαναορισω ημ/νια - ωρα.
Καταλαβα οτι ειναι θεμα της μικρης μπαταριας, κι ετσι αγορασα μια απο τον Γερμανο.
Το σοβαρο προβλημα ομως, ειναι οτι δεν μου κανει καλες ληψεις.
Πολυ 'ασπρες', υπερβολικα 'φωτισμενες' οτι mode κι αν διαλεξω, και και εσωτερικα στις φωτογραφιες πολλες 'γραμμες'!!!
Για να καταλαβετε τι εννοω επισυναπτω μερικες. Οπως ειπα, πειραματιστηκα με ολα τα mode, και δεν αλλαζει κατι. Και φυσικα, ουτε 'κουνημενες' ειναι, ουτε ευθυνομαι εγω. Απλα τραβαει πλεον χαλια.

Το ερωτημα μου ειναι αν μπορειτε να αξιολογησετε αν εχει καποια βλαβη, απλη ή σοβαρη, αν ειναι καποιο θεμα ρυθμισης, ή αν εχει κατι τοσο σοβαρο που μιλαμε για τελος της χρησιμης ζωης της. Τι νομιζετε οτι φταιει;
Αν θελετε καποια αλλη προσθετη πληροφορια πειτε μου να σας πω.
Μακαρι να ....μην εχει χαλασει!
Περιμενω τις αποψεις σας.

image.jpg


image.jpg


image.jpg


image.jpg
 

cacau

Moderator
Staff member
7 June 2008
20,264
Αθήνα
Ότι και να είναι, δεν αξίζει να την πας για επισκευή. Έχει πέσει πολλή εξέλιξη από το 2007...
 

cool11

Established Member
23 August 2006
138
Ότι και να είναι, δεν αξίζει να την πας για επισκευή. Έχει πέσει πολλή εξέλιξη από το 2007...

Σιγουρα, δεν αντιλεγω.

Απλα λεω μηπως ξερει κανεις τι μπορει να ειναι, βλεποντας αυτες τις φωτο, και οπως το περιεγραψα.
Ειναι βλαβη, ή ξερω 'γω κατι αλλο;
 
19 June 2006
4,594
Θεσσαλονίκη
Αποσταθεροποιήθηκε το καλιμπράρισμα του αισθητήρα/ADC .. με το που "τέλειωσε" η παλιά μπαταρία κάτι έγινε ..
Πολλές φορές οι μηχανές κάνουν αυτόματο καλιμπράρισμα για να ανταπεξέλθουν σε διαφορές στα παρεχόμενα volt .. κάτι τέτοιο υποψιάζομαι έκανε με την παλιά μπαταρία .. μετά έβαλες την καινούργια .. η οποία όμως είναι διαφορετική στην συμπεριφορά .. κανονικά έπρεπε να ξανακάνει καλιμπράρισμα και να είναι ΟΚ .. τώρα τί απέτυχε ?? ή δεν ξαναέκανε αυτο-καλιμπράρισμα ή η νεα μπαταρία είναι εκτός προδιαγραφών ..

Δοκίμασε να κάνεις μερικά "reset to factory defaults" .. μπας και στρώσει ..

Αν θές ανέβασε κανένα RAW απο αυτές .. και για πιο βαθύ έλεγχο μερικά
- Black frame (σε σκοτεινό χωρο με τον φακό καλυμμένο, κλειστό διαφραγμα και μεγαλη ταχύτητα κλείστρου ωστε να είναι μηδενικό το φως που θα προσλάβει ο αισθητήρας)
- White frame .. μια φλατ επιφάνεια καλοφωτισμένη και η λήψη με πολύ μεγάλη έκθεση (π.χ. +5 στοπ αποτι σου δίνει το auto exposure της μηχανής)
 

cool11

Established Member
23 August 2006
138
H νεα μπαταρια ειναι μαρκας renata απο το Γερμανο.

Θα δοκιμασω και factory reset, γιατι ετσι κι αλλιως εδω που εφτασε δεν εχω να χασω τιποτε.
Και ληψη με κλειστο κλειστρο.
Για να δουμε.
 

cool11

Established Member
23 August 2006
138
Δεν μπορεσα να κανω και πολλα.

Ληψη φωτο με κλειστο το κλειστρο, ειναι σχεδον αδυνατη, γιατι με το που ανοιγεις τη μηχανη σε θεση ληψης, εκτεινεται αυτοματα ο φακος και δεν μπαινει πλεον το κλειστρο!
Παρολα αυτα, τραβηξα 'μαυρη' φωτο κρατωντας με το χερι το κλειστρο μπροστα στο φακο, οπως μπορουσα.
Κανενα (θετικο) αποτελεσμα.

Επισης δοκιμασα ληψη σε επιφανεια με πολυ φως, και μεγαλη εκθεση. Κανενα αποτελεσμα επισης.

Μπαταριουλα, ειναι η πρωτη φορα που χρειαστηκε αλλαγη, στα οσα χρονια την εχω! Δεν ηξερα καν για το καλιμπραρισμα, και ισως αφου δεν εγινε και ποτε αλλαγη της εν λογω μπαταριας ισως και να μην χρειαστηκε ποτε να γινει;

Δεν μπορεσα να εντοπισω, καποιο factory reset, οσο και αν σκαλισα settings και menu. Το πιο σχετικο που βρηκα ηταν ενα reset all, σε μενου που ομως ειχε ρυθμισεις οπως γλωσσα, ημερομηνια, pal /ntsc και κατι τετοια...τιποτε βαθυτερο.

Τωρα με αυτο τον αισθητήρα/ADC, τι μπορει να γινει; Ετσι τα επαιξε ξαφνικα ενα πρωι; Και γενικοτερα ειμαι πολυ προσεκτικος με τα πραγματα μου, τουτεστιν ποτε καμία πτωση, παντα σε ειδικη θηκη για φωτογραφικη, διχως σκονη, κλπ
Μπορω να κανω κατι; Υπαρχει...ελπιδα;
 
19 June 2006
4,594
Θεσσαλονίκη
Αν είναι raw αυτο το blackframe και whiteframe ανεβασέ τα σε κάποιο cloud .. δεν είναι γιατρικό ;) για να γίνει έλεγχος το ζήτησα .. να δώ αν οι γραμμές υπάρχουν και στο black frame και σε τι ένταση ..

To αυτο-καλιμπράρισμα το κάνουν οι μηχανές μόνες τους π.χ. κάτα τακτά διαστήματα ή μετα απο τάδε λήψεις .. σε πολλές μπορεί και οχρήστης να το εξαναγκάσει .. έτσι διορθώνουν καμένα πίξελ κλπ.

Δεν εχω ελπίδες αλλά να .. για να μην λέμε οτι δεν το προσπαθήσαμε :(
 

cool11

Established Member
23 August 2006
138
Λοιπον, επαγγελματιας φωτογραφος δεν ειμαι, αλλα οτι μπορω κανω!

Raw δεν ξερω πως βγαζουν με αυτη τη μηχανη.
Αντι 'λευκης επιλογης' εβγαλα...την ντουλαπα μου! Εψαχνα ωρα να βρω που ρυθμιζεται το exposure αλλα δεν το βρηκα. Καπου το εχει, αλλα τωρα δεν το εντοπιζω. Μια απο τα ιδια δειχνει βεβαια.
Για 'μαυρο', πηγα σε ενα εντελως σκοτεινο δωματιο, και τραβηξα μια φωτο, με ρυθμιση sports, που ειναι η πιο γρηγορη που υπαρχει. Παραδοξως-για εμενα-φαινεται 'καθαρο' μαυρο. Τι να το κανω ομως, αφου οτιδηποτε αλλο ειναι με γραμμες...
Ανεβασα τα αρχεια εδω, για να τα δειτε ως αρχεια, ανεπαφα οπως τραβηχτηκαν. Δεν ξερω αν αυτα ειναι τα raw, αλλα πιστευω να καταλαβει κανεις τωρα κατι περισσοτερο....και να μου πει.
:(


https://www.sendspace.com/file/wy2u95