Tablet αντι laptop

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

spmk

Established Member
25 October 2009
281
Mπορω να χρησιμοποιησω tablet android για να ακουσω τα αρχεια που εχω σε εξωτερικο σκληρο δισκο? Το tablet εχει ενα mini usb.Αν παρω ενα hub με τροφοδοσια θα μπορω να ριξω επανω του και τον σκληρο και το dragonfly ?
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Θεωρητικά ναι αλλά ξέρεις ότι το android είναι λίγο περίεργο.
Υποστηρίζει usb otg η συσκευή σου;
Εγώ το πρώτο σκέλος το έχω κάνει με επιτυχία.
Δηλαδή βλέπει εξωτερικό σκληρό με powered usb hub και διαβάζει τα αρχεία.
Υπόψη ενδέχεται να μην δουλεύουν όλα τα hub.
Εγώ χρησιμοποιώ με επιτυχία αυτό
https://www.banggood.com/Acasis-H02...Tablet-Phone-Charging-and-Data-p-1051277.html
Το οποίο μάλιστα όταν δουλεύει με την εξωτερική τροφοδοσία δεν ξοδεύει την μπαταρία του android.
 

spmk

Established Member
25 October 2009
281
Ευχαριστω για την απαντηση.Συμφωνα με την εφαρμογη usb otg check η συσκευη το υποστηριζει. Το θεμα ειναι οτι θελω σαν εξοδο ηχου το mini usb.Δηλαδη και να διαβαζει τον σκληρο αλλα να παιζει κιολας απ την ιδια πορτα.Δεν θελω να παρω απ την εξοδο των ακουστικων.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Ναι το κατάλαβα.
Σου έγραψα ότι εν μέρει δουλεύει με επιτυχία. Δεν έχεις παρά να βάλεις επάνω και το dragonfly να δοκιμάσεις αν το αναγνωρίζει.
 

spmk

Established Member
25 October 2009
281
Γινεται. Μονο με hibymusic. Δεν ξερω αν παιζει ρολο η ποιοτητα του tablet.Το δικο μου ειναι ενα φτηνο MLS.
 

algedan

AVClub Addicted Member
9 October 2008
1,589
Κάπως άσχετο και συγγνώμη για τυχόν offtopic αλλά αφορά tablet with windows 10 και είναι ενημερωτικό το ποστ γιατί δουλεύει κανονικά σε μένα.
Λοιπόν το tablet είναι αυτό:

https://www.e-shop.gr/tablet-archos...ore-32gb-wifi-bt-window-10-black-p-PER.920512

είναι συνδεδεμένο με usb hub που έχει δικιά του τροφοδοσία. Σε αυτό έχω συνδέσει το ifi idsd nano και έναν 3,5 εξωτερικό σκληρό 3ΤΒ (ο οποίος όμως έχει δικιά του τροφοδοσία). Διάλεξα σκληρό δίσκο με δικιά του τροφοδοσία μήπως τυχόν φτάσω στα όρια του την τροφοδοσία του hub και χάνω σε απόδοση. Μπορεί να δουλεύει και με 2,5 σκληρό δίσκο, δεν το δοκίμασα.
Λοιπόν, με το jriver 21 παίζω dsf, dsd αρχεία , sacd isos, flac 24/192 και κατώτερα, wav, mp3 κλπ άνετα. Επίσης spotify premium , web radio με το v-radio και γενικά δεν έχω μέχρι στιγμής κάποιο πρόβλημα. Χρησιμοποιώ το wifi του και δεν θέλω να κοτσάρω κανένα usb to lan adapter στο usb hub.

Αυτά, συγγνώμη αν έγινα κουραστικός ή εκτός θέματος. Να τονίσω κάτι τελευταίο - επειδή το ταμπλετάκι το χρησιμοποιώ μόνο για μουσική δεν κάνω άλλη εργασία σε αυτό όταν παίζει. Δεν ξέρω τι θα κάνει σε απόδοση αν το βάλω να κάνει και κάτι άλλο ταυτόχρονα. Σκέτο, παίζει νεράκι.
 

spmk

Established Member
25 October 2009
281
Το hub που πηρα εχει δικια του τροφοδοσια,το ιδιο και ο σκληρος.Απο κει και περα το θεμα ειναι οτι δεν μπορω να εχω απομακρυσμενο χειρισμο και οτι δεν καταφερα να στειλω ηχο στο usb παρα μονο απ το hiby. Δηλαδη you tube η internet radio ο ηχος παει στ ακουστικα.Και καλα το you tube δεν με πολυκαιει αλλα το αλλο....
 

dipsa

Established Member
10 October 2006
275
Αθήνα
Απάντηση: Re: Tablet αντι laptop

Το hub που πηρα εχει δικια του τροφοδοσια,το ιδιο και ο σκληρος.Απο κει και περα το θεμα ειναι οτι δεν μπορω να εχω απομακρυσμενο χειρισμο και οτι δεν καταφερα να στειλω ηχο στο usb παρα μονο απ το hiby. Δηλαδη you tube η internet radio ο ηχος παει στ ακουστικα.Και καλα το you tube δεν με πολυκαιει αλλα το αλλο....


Δοκίμασες το Dragonfly μόνο του αν σου δουλεύει (παίζει όλους τους ήχους του tablet) ? ….χωρίς το USB hub, χωρίς ειδικές εφαρμογές που βάζουν προσωρινά drivers (πχ Hiby Music, USB audio Player Pro) απλά με έναν adaptora . Αν δεν.., υπάρχει θέμα με την έκδοση android που έχει το tablet σου.
Στο tablet νά tτσεκάρεις κ στις ρυθμίσεις , developer options, enable USB audio routing (δεν είναι σίγουρο ότι θα υπάρχει)
 

dipsa

Established Member
10 October 2006
275
Αθήνα
Απάντηση: Re: Tablet αντι laptop

Και σαν τελευταία λύση, εάν έχεις ένα από τα τελευταία Dragonfly (Black / Red) αναβάθμισε το firmware στην τελευταία έκδοσή τους , v.1.07 από το site τους.
 

dipsa

Established Member
10 October 2006
275
Αθήνα
Απάντηση: Re: Tablet αντι laptop

Εχουν γινει ολα αυτα φιλε μου....

Άρα δεν παίζει natively παρά μόνο με ειδικό apk (Hiby Music/ Usb Audio player pro)…. Αυτά έχει ο κατακερματισμός του Android..
Σε αυτή την περίπτωση, θα google άριζα ''μοντελο tablet'' and ''Dragonfly τάδε'' no usb audio......Δεν μπορεί, κάποιο τζιμάνι θα έχει βρεί λύση. Μπορεί να χρειαστεί να περάσεις άλλη ROM... άστα, βράστα δηλ.
 

dipsa

Established Member
10 October 2006
275
Αθήνα
Απάντηση: Re: Tablet αντι laptop

Γενικά το android και το usb audio είναι πονεμένη ιστορία, ακόμη και σήμερα.
Έχω 2 Tablets, (ένα Nexus παλιό κ ένα Lenovo καινούργιο) με όσο το δυνατόν stock android.
Έχω επίσης κ 4 usb dac ( 2 dragonfly και 2 Hifimediy)

Με το Nexus παίζουν μόνο τα 2 Hifimediy….(natively)
Με το Lenovo παίζουν μόνο τα 2 Dragonfly...(natevily)

Τί να πείς ? Λαχείο..
 

spmk

Established Member
25 October 2009
281
Αυτο το αστα βραστα ειναι το ζουμι.Απλα εμεινα απο λαπτοπ και ειπα μηπως γλυτωσουμε τα εξοδα. Τωρα σκεφτομαι μηπως δοκιμασω rasberry....