Το παράδοξο του χρωματικού τροχού...

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Σπάω το κεφάλι μου πως μπορεί να συμβαίνει αυτό αλλά λογική εξήγηση δεν...

Δεδομένα
Χρωματικός τροχός optoma hd141x με πάνω από 2000 ώρες λειτουργίας
Εχει γίνει χάλια, πολύ χάλια, δεν είναι πλέον διάφανος, ΑΛΛΑ ένα segment είναι πεντακάθαρο χωρίς ίχνος σκόνης ή θαμπάδας!
Υπόψιν, ο προβολέας ανοίχτηκε πρώτη φορά από εμένα

Δείτε φωτογραφίες, αν σκεφτούμε ότι το υλικό είναι ίδιο για όλα τα segments, ο τροχός γυρνάει, ΠΩΣ είναι δυνατόν να συμβαίνει αυτό??

20180402_122237.jpg

20180402_122249.jpg

20180402_122256.jpg




είμαι όλος αυτιά.. :ears:
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,548
Μηπως το χρωμα με το οποίο είναι «βαμμένο» το συγκεκριμένο segment είναι διαφορετικού τύπου από τα αλλά και λειτουργεί ως «αντιστατικο»;
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Κάπου "σκουπίστηκε" στην αποσυναρμολόγηση, έχει καθαρίσει και το πορτοκαλί λίγο... :p
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Και έλεγα δεν θα το προσέξει κανείς :grinning-smiley-043
Οχι, το πορτοκαλί το σκούπισα εγώ λίγο απλά για να διαπιστώσω ότι όντως είναι βρωμιά και όχι το υλικό του χρωματικού έτσι θολό, το καθαρό κρύσταλλο ήταν πεντακάθαρο από άκρη σε άκρη, σαν να είχε αλλαχτεί με καινούργιο ένα πράμα. Το έκανε θέμα γιατί ειλικρινά είχα κάτσει αρκετά λεπτά προσπαθώντας να δώσω μια πιθανή εξήγηση μέσα μου, άλλα τζίφος.
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Μηπως το χρωμα με το οποίο είναι «βαμμένο» το συγκεκριμένο segment είναι διαφορετικού τύπου από τα αλλά και λειτουργεί ως «αντιστατικο»;

Είναι μακράν το πιθανότερο σενάριο, άλλα συνήθως είναι ακριβώς το ίδιο υλικό, δεν μου έχει ξανατύχει ποτέ κάτι παρόμοιο...