OPPO Digital To Gradually Stop Manufacturing New Products

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

vadergr

Super Moderator
Staff member
17 August 2007
27,411
Μεταμορφωση
Μακαρι να ηταν πρωταπριλιάτικο!

Φήμες έχουν την Oppo να δυσκολευόταν πολύ οικονομικά μιας και τα εξαρτήματα που χρησιμοποιούσαν γίνονταν ολοένα και πιο ακριβά από τους προμηθευτές τους.


Τα υφιστάμενα players θα συνεχίσουν να υποστηρίζονται πάντως.


Farewell
It has been 14 years since we established OPPO Digital in the United States, and with the support of our customers, technical partners, and movie/music studios, we produced many award-winning Hi-Fi audio products and universal disc players, spanning three generations from DVD, Blu-ray, to 4K UHD.

As our latest 4K UHD players reach the pinnacle of their performance, it is time to say goodbye. We are proud to have made such well-regarded products and to have served the enthusiast community. Without our customers' suggestions, encouragement, and support, we could not have accomplished these achievements.

Though OPPO Digital will gradually stop manufacturing new products, existing products will continue to be supported, warranties will still be valid, and both in-warranty and out-of-warranty repair services will continue to be available. Firmware will continue to be maintained and updates released from time to time. Customers can rest assured that they will continue to receive the high quality service and support that they have come to expect from OPPO Digital.

We greatly appreciate the opportunity to have developed such exciting products for our customers. It has been an honor.

Best regards,

All of us at OPPO Digital


Source

 
Last edited:

STELIOS

AVClub Addicted Member
27 August 2006
2,072
μια σοβαρη εταιρεια βαζει και αυτη τελος μεσα στον κοσμο της κινεζιας και του φθηνου player αμφιβολου ποιοτητας!
 

STELIOS

AVClub Addicted Member
27 August 2006
2,072
υπαρχουν κινεζικα και "κινεζικα" σε αυτο αναφερομαι!
 

koupa

AVClub Enthusiast
25 January 2014
1,090
Εμένα πάντως μου κάνει εντύπωση πως σταματάει τα πάντα. Να πω οκ τα Blu ray τα σκότωσε το streaming. Αλλά και το Dac; Εδώ άπαντες έχουν πέσει με τα μούτρα στο computer audio. Ούτε καν να αλλάξει προσανατολισμό προσφέροντας κάτι τέτοιο.
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,962
OPPO responds to future Dolby Vision & HDR10+ firmware updates...http://www.hdtvtest.co.uk/news/so-long-oppo-201804034553.htm


----------------------

We pay tribute to OPPO, after the revered AV brand announced that it is gradually stopping the manufacturing of new products from 2nd of April.

The company is well-known for its excellent DVD, Blu-ray and 4K Ultra HD Blu-ray players such as the UDP-203 and UDP-205, frequent meaningful firmware updates, & world-class customer service.

Moving forward, OPPO will still provide technical support and warranty claims through a third party. A Dolby Vision firmware update to enable HDMI compatibility with Sony TVs is currently under testing at Dolby Laboratories, and a company spokesperson also shed light on future HDR10+ support.


https://www.youtube.com/watch?v=QbUAE-mI6Lw
source video:[youtube.com - hdtvtest.co.uk]
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Την προσωπική μου άποψη γενικότερα για την Oppo την έχω πει κατά καιρούς .
Για μένα δεν μου φαίνεται παράξενο ότι τα παρατάει η ενασχόληση μου όλο αυτό το διάστημα αφού είμαι κάτοχος του 103 eu και τα συμπεράσματα που έβγαλα είναι ανάμεικτα ...
Στα θετικά η ποιότητα κατασκευής ήταν υπεράνω κριτικής όπως και η εικόνα που για να καταλάβεις τι έπαιζε θα έπρεπε να την δεις στις μεγάλες ίντσες με κανένα προβολέα ,είσοδος HDMI που έριχνες ένα φτηνό media player,nova,ΟΤΕ tv ,pc κτλ και η εικόνα απογειωνόταν ...Ακόμη στα θετικό του ότι μπορούσες να το δουλέψεις και σαν προενισχυτή με αρκετούς όμως περιορισμούς στην παραμετροποίηση όπως το πιο βασικό την ικανότητα της ισοστάθμισης.

Τι να την κανείς όμως την ποιότητα κατασκευής όταν υπάρχουν εταιρίες όπως η sony και η Panasonic με μεγάλη εμπειρία και τεχνογνωσία στην εικόνα τόσα χρόνια και μάλιστα με λιγότερα λεφτά αφού η τιμολογιακή συμπεριφορά της ήταν απαράδεκτη ,μιλάμε για μεγάλη διαφορά τιμή Ευρώπης και Αμερικής .
Τι να κανείς την ποιότητα κατασκευής όταν το λογισμικό σου είναι για τα πανηγύρια .
Τι να κανείς την ποιότητα κατασκευής όταν δεν υποστηρίζεις Ελληνικούς υπότιτλους στο Netflix.

Αυτός ήταν και ο λόγος που δεν προτίμησα το καινούργιο ...Πήγα στην λύση Xbox X .
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,673
Μεσευρώπη
Εν πολλοίς θα συμφωνήσω με τον MakisM. Η ποιότητα κατασκευής ήταν εξαιρετική, η ποιότητα εικόνας και ήχου το ίδιο, αλλά η τιμή υπερβολική. Χρησιμοποιώ το BDP-93 κυρίως πλέον σα media player. Πριν κάτι μήνες έκανα μια σύγκριση με ένα raspberry pi που έτρεχε libreelec. Η χρηστικότητα ήταν σε άλλο επίπεδο, καμια σχέση με το τελείως ξεπερασμένο interface του ΟΡΡΟ και την εκνευριστικά αργή ταχύτητα απόκρισης. Εγώ βέβαια επέστρεψα στο ΟΡΡΟ γιατί, ξέρετε, η ποιότητα της εικόνας...Οι περισσότεροι όμως δεν είναι διατεθειμένοι να δώσουν 650 ευρώ και βάλε παραπάνω για να πάρουν λίγο καλύτερη εικόνα.

Η ΟΡΡΟ έγινε γνωστή σαν εταιρεία που έφτιαχνε φτηνά και καλά disc player, τα πρώτα μοντέλα της έκαναν 149 δολλάρια ΗΠΑ. Τα τελευταία χρόνια τους έφαγε η γιγαντομανία, με όλο και πιο ακριβά μοντέλα. Γιατί δε φτιάχνουν ένα αξιοπρεπές media player ή dac, αδυνατώ να καταλάβω. Μάλλον είναι πολλά τα λεφτά στην αγορά των κινητών Άρη.
 

Portioli

Supreme Member
3 June 2007
3,837
Dystopia
Απάντηση: Re: OPPO Digital To Gradually Stop Manufacturing New Products

Είναι κρίμα όταν ένα ποιοτικό προϊόν φεύγει από την αγορά.
Πλέον βγάζουν πολλά λεφτά από τα κινητά.
Για αυτούς η εικόνα και ήχος μπορεί να ήταν πάρεργο.
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Εν πολλοίς θα συμφωνήσω με τον MakisM. Η ποιότητα κατασκευής ήταν εξαιρετική, η ποιότητα εικόνας και ήχου το ίδιο, αλλά η τιμή υπερβολική. Χρησιμοποιώ το BDP-93 κυρίως πλέον σα media player. Πριν κάτι μήνες έκανα μια σύγκριση με ένα raspberry pi που έτρεχε libreelec. Η χρηστικότητα ήταν σε άλλο επίπεδο, καμια σχέση με το τελείως ξεπερασμένο interface του ΟΡΡΟ και την εκνευριστικά αργή ταχύτητα απόκρισης. Εγώ βέβαια επέστρεψα στο ΟΡΡΟ γιατί, ξέρετε, η ποιότητα της εικόνας...Οι περισσότεροι όμως δεν είναι διατεθειμένοι να δώσουν 650 ευρώ και βάλε παραπάνω για να πάρουν λίγο καλύτερη εικόνα.

Η ΟΡΡΟ έγινε γνωστή σαν εταιρεία που έφτιαχνε φτηνά και καλά disc player, τα πρώτα μοντέλα της έκαναν 149 δολλάρια ΗΠΑ. Τα τελευταία χρόνια τους έφαγε η γιγαντομανία, με όλο και πιο ακριβά μοντέλα. Γιατί δε φτιάχνουν ένα αξιοπρεπές media player ή dac, αδυνατώ να καταλάβω. Μάλλον είναι πολλά τα λεφτά στην αγορά των κινητών Άρη.

σε εικόνα πάντως αν δεν κάνει upscale (δηλαδη αναπαραγωγή full bluray rip ή remux) δεν υπάρχουν διαφορές απο ενα dune/popcorn.
Δυστυχώς ηταν πάρα πολύ ακριβό και με ελλείψεις, για να το αγοράζε κάποιος μόνο ως media player για αναπαραγωγή αποκλειστικά άυλων.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Re: Απάντηση: OPPO Digital To Gradually Stop Manufacturing New Products

Εμένα πάντως μου κάνει εντύπωση πως σταματάει τα πάντα. Να πω οκ τα Blu ray τα σκότωσε το streaming. Αλλά και το Dac; Εδώ άπαντες έχουν πέσει με τα μούτρα στο computer audio. Ούτε καν να αλλάξει προσανατολισμό προσφέροντας κάτι τέτοιο.

Για καλό dac δεν αρκούν οι καλες προδιαγραφές, θέλει και το κάτι παραπάνω, την τεχνογνωσία που έχουν πχ εταιρίες με παράδοση στην μουσική αναπαραγωγή (και όχι η Oppo)
 

koupa

AVClub Enthusiast
25 January 2014
1,090
Χωρίς να έχω ασχοληθεί άκουγα καλά λόγια για τα μηχανήματά της. Αλλά από την άλλη ακούω επίσης καλά λόγια για τα διάφορα addons για το RPi. Δε θα μπορούσε να κάνει κάτι τέτοιο; Ή ένα εναλλακτικό ATV; Ειδικά τη σύγχρονη εποχή υπάρχουν πολλά πράγματα να γίνουν. Οι δικοί μας της Ideon Audio πως τα κατάφεραν και ακούγονται επίσης καλά λόγια;

Εμένα με προβληματίζει αυτό το ξαφνικό.
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,799
Αθήνα-Κέντρο
Μίλησα με το support της ΟΡΡO και μου είπαν οτι θα επικεντρωθούν στα κινητά πλέον.

Εγώ είμαι της παλιάς σχολής και αγόρασα το 203 (4Κ player) πέρσυ και δεν το μετάνοιωσα.(το πήρα γιατί έχει 2 HDMI εξόδους πράγμα που με βολεύει μιας και δεν πρόκειται να αγοράσω καινούριο ενισχυτή)

Αγοράζω (όχι πάντα) και δισκάκια και η ποιότητα του ήχου του και της εικόνας είναι ασύλληπτη.

Λυπάμαι που σταματούν την παραγωγή του πλέον,εχουν δώσει μεγάλη προσοχή στον audiophile χαρακτήρα τους.

Και φυσικά δεν είναι για κάποιον που βλέπει μόνο ματρόσκες με τον σωρό και ακούει άυλη μουσική...
 
17 June 2006
23,578
Αθήνα
Παιδιά από επιχειρηματικής άποψης είναι απόλυτα λογικό.

Τι πουλιέται πιό εύκολα; Ενα κινητό 700 ευρώ ή ένα media player 700 ευρώ;

Οταν πλέον οι 700άρες έχουν γίνει στάνταρ για καλά κινητά και πουλάνε σαν ζεστό ψωμάκι (μην κοιτάτε στο ελλαδιστάν που ψάχνουμε εκατό κινεζοσάιτ για 10 ευρώ φθηνότερα) λογικό είναi να ακολουθήσουν αυτή την μπίζνα. Και μπορεί να παίρνουν και τίποτα ποσοστά από την One Plus.
Επιπροσθέτως σίγουρα δεν θα απασχολεί τόσους ανθρώπινους πόρους και κυρίως δεν θα τους σπάνε τα νεύρα με τα media players με χιλιάδες email γιατί δεν παίζει το τάδε αρχείο, και βάλτε και 4Κ, και 8Κ και 16Κ και με HDR και Dolby vision, και εγώ θέλω με διπλή πίτα, εγώ χωρίς κρεμμύδι κλπ κλπ κλπ....

Και βέβαια είναι ακόμα μια απόδειξη πόσο ΦΟΥΣΚΑ και ΕΠΙΚΕΡΔΗΣ είναι η μπίζνα των κινητών.