Sub???

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Θα ηθελα την βοηθεια σας. Μπορειτε να μου προτείνετε 2-3 επιλογες sub με τα εξής specs.


10"
XLR LFE input
Sealed cabin design
Δεν εχω συγκεκριμένο budget.

Ευχαριστω
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Τα svs εχουν 10" αλλα δεν εχει xlr lfe
Τα psa δεν εχουν 10"
Τα xtz δεν ειναι sealed.

Αν ηταν τοσο απλο δεν θα ανοιγα νημα. :Banane0:
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Οχι 10" φτανουν και περισσεύουν για μενα. Θελω ultra tight αποτέλεσμα. Δεν υπαρχει λογος να πληρωσω extra για κατι που δεν χρειάζομαι.
 

fotis1976

AVClub Enthusiast
6 February 2014
812
Χανιά
Το XTZ μπορεί να λειτουργήσει και ως sealed με τις παρεχόμενες ταπες και δινουν και τα ανάλογα διαγράμματα λειτουργίας.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Μακαρι αλλα δεν....
Κάνει μια διαφορά σίγουρα αλλά άλλο αφρολέξ τάπα και άλλο μασιφ ξύλο. ....και στα ηχεία το ίδιο ισχύει.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Καταπληκτικα αυτα τα sub-ακια simplektis!!! Αξιζει να τα μελετησουν ολοι οι μουσικοφιλοι. Μοιαζει σαν ενα relσε τιμη ευκαιριας.

Δυστυχώς δεν ειδα κάποιο να έχει xlr lfe input αλλιώς το παραγγέλνω σήμερα.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Sunfire XTEQ 10 ?

Τα μόνα review που βρίσκω είναι από μέτρια έως κακά....γιατί έτσι; Σύμφωνα με τα specs(και αν υπολογισεις και το κοστος) θα έπρεπε να ξεφτιλίζει πολλά αντίστοιχα. :frown:

Μάλλον θα πρέπει να βάλω νερό στο κρασί μου. Θα μελετήσω κι άλλο και θα επιστρέψω με απορίες.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Aν επιτρεπεται γιατι θες XLR. ?
Λογω των παραπανω +6db που θα δωσει επειδη χρειαζεσαι μεγαλο μηκος καλωδιου ή επειδη θεωρεις οτι το RCA θα ριξει την ποιοτητα σηματος σε σχεση με το XLR. ?

Μονο για μουσικη το ζητας. ? Γιατι 10" αν δεν εχει κανενα βαρβατο ενισχυτη (με ή χωρις dsp) δεν ξερω ποσο χαμηλα σε εκταση μπορει να κατεβει.
Αλλα sealed/xlr/10" για tight ηχο, για μουσικη μου ακουγεται η φαση. Τοσο χαλια ομως ειναι να πας σε ενα με rca αν δεν βρισκεις με xlr. ?
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Sub???

Aν επιτρεπεται γιατι θες XLR. ?
Λογω των παραπανω +6db που θα δωσει επειδη χρειαζεσαι μεγαλο μηκος καλωδιου ή επειδη θεωρεις οτι το RCA θα ριξει την ποιοτητα σηματος σε σχεση με το XLR. ?

Μονο για μουσικη το ζητας. ? Γιατι 10" αν δεν εχει κανενα βαρβατο ενισχυτη (με ή χωρις dsp) δεν ξερω ποσο χαμηλα σε εκταση μπορει να κατεβει.
Αλλα sealed/xlr/10" για tight ηχο, για μουσικη μου ακουγεται η φαση. Τοσο χαλια ομως ειναι να πας σε ενα με rca αν δεν βρισκεις με xlr. ?

To xlr δεν το θέλω για ψυχολογικούς λογους. Υπάρχει σοβαρή περίπτωση το sub να τοποθετηθεί συμμετρικά πίσω από την θέση ακρόασης. Επειδη τα μηχανήματα είναι στην άλλη άκρη μπροστά μου υπάρχει περίπτωση το μήκος του καλωδίου να υπερβαίνει τα 10μ.

Επίσης επειδή μου έχει τύχει να εχω θέματα θορύβου ακόμα και με μικρού μήκους rca και επειδή εχω AV processor που έχει xlr θα ήθελα να ακολουθήσω αυτήν την οδό.

Το Sub το θελω 50/50 και για μουσικη και για ταινιες. Ξερω φυσικα οτι δεν θα εχω chest thumping bass αλλα ειμαι διατεθειμενος να ζησω χωρις αυτο. Με λιγα λογια και για να το κανω λιανα θελω να ακουγεται ββββουουουουουου και όχι ππππππρρρρρρρρρρ

:flipout::flipout::flipout::flipout::flipout:
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Σε διπλανό φόρουμ ενα παλικάρι προτείνει αυτό (χωρίς να το έχει ακούσει)

Έχει κανείς καμιά εμπειρία με το συγκεκριμένο; Αν είναι καλό.....μάλλον για εκεί με βλέπω. Εκτός αν κάποιος έχει άλλη τεκμηριωμένη άποψη.

Απο τα specs εχει οτι θέλω and then some....

.....what say you?
https://www.paradigm.com/products-current/type=subwoofer/model=seismic-110/page=specs