Ρύθμιση woofer

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

azriel84

Established Member
17 September 2012
136
Επειδή η ασχετίλα είναι over 9000 και πρέπει κάποια στιγμή να το στήσω μια και καλή, λίγο την βοήθειά σας παρακαλώ. Έχω ένα από σετ ηχείων τα KEF 1005.1 με το KUBE 1 subwoofer πάνω στον Yamaha RX-V485. Το sub πίσω έχει επιλογές για 0-180 μοίρες (?), boost 0-6-12db, volume και crossover. Το επίσημο manual της KEF προτείνει ως default ρυθμίσεις τις 0 μοίρες (?), boost στο 0 και volume-crossover στο maximum. Σε διάφορα fora διαβάζω για volume στο μισό (12 o'clock) και crossover στο 80Hz (κάτι για default THX ρύθμιση). Αλλού είδα για volume 3 o'clock και crossover στα 120Hz.

Δεδομένου πως ο Yamaha με το YPAO θα κάνει την τελική ρύθμιση και πως το sub είναι τοποθετημένο κάτω και μπροστά από το μπροστά δεξί ηχείο (χωρίς περιορισμό τριγύρω) ποιες ρυθμίσεις πρέπει να βάλω στο sub πριν τρέξει το calibration o Yamaha; Να σημειώσω πως το θέλω το μπάσο μου και όσο μέτριο και αν είναι το sub θα ήθελα να δώσει ότι μπορεί να δώσει :twoguns: Ευχαριστώ εκ των προτέρων για απαντήσεις/συμβουλές!
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
O ενισχυτής σου είναι δυο γενιές μπροστά. :Banane0:

crossover στο maximum, phase στο 0. Αυτά επάνω στο sub. Άσε στο YPAO τα υπόλοιπα. Σε περίπτωση που δεν σου αρέσει το επιλεγμένο cross από το μενού του ενισχυτή κατόπιν της μέτρησης, μπορείς να παίξεις μέχρι του σημείου που δεν θα ακούγεται ακουστική τρύπα από τους δορυφόρους στο sub.

Ποντάρω ότι το YPAO θα το βάλει κάπου στα 120-160Hz.

To 12 η ώρα στο Volume είναι ένα σημείο για να ξεκινήσει κανείς. Αν είχες Audyssey, θα σου έλεγε σε πραγματικό χρόνο που να το αφήσεις, πριν ξεκινήσει η μέτρηση.
 

azriel84

Established Member
17 September 2012
136
Είσαι άρχοντας. Άρα phase 0, boost 0, crossover στο maximum, volume θα το βάλω και 12 και 3 και max και θα κάνω δοκιμές. Στον ενισχυτή ρυθμίζω κάτι άλλο πέρα από το YPAO;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Εγώ απλά θα επαναλάμβανα τη μέτρηση σε περίπτωση που έβλεπα τίποτε περίεργο, όπως υπερβολική μείωση ή αύξηση της στάθμης του sub.

Τι άλλο να ρυθμίσεις; Ο 475 δεν έχει και πολλά. Μια θέση μέτρησης, ένα κοινό σημείο cross για όλα τα ηχεία, αυτά.

Τα ηχεία σου έχουν κατώτερο όριο απόκρισης 120Hz-/+3dB. Στα 150-160Hz θα το βάλει το cross μάλλον το YPAO.
 

azriel84

Established Member
17 September 2012
136
Στα 200Hz το crossover. Κάνω κάτι λάθος;

DrPL1PA.jpg


PEsWllR.jpg


JEpDwSj.jpg
 

azriel84

Established Member
17 September 2012
136
Τελικα με volume 2 η ώρα, crossover στο maximum, phase και boost στο 0 πάνω στο sub και όλες τις ρυθμίσεις του ενισχυτή με το YPAO απείραχτες πλην του crossover πήρα το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα για εμένα τουλάχιστον. Με 200hz crossover είχα την εντύπωση πως μπουκώνει ο ήχος χωρια που ένιωθα πως πνίγει τα υπόλοιπα ηχεία. Το μείωσα στα 120hz και όλα ήταν καλύτερα. Τώρα αν έχω κάνει κάποιο λάθος ή υπάρχει κάποια άλλη σύσταση από κάποιον ποιο έμπειρο, θα χαρώ να την ακούσω.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Συνδυαστικά φταίει η τοποθέτηση των ηχείων και ίσως και κάποιο λαθάκι στη μέτρηση. Μην περιμένεις θαύματα από απλή ηλεκτρονική διόρθωση (ούτε με πιο πολύπλοκη απλά εκεί έχεις τον τρόπο να επέμβεις καλύτερα και τα φίλτρα είναι περισσότερα). Είναι πολύ φυσικό το "μπούκωμα" που ακούς όταν φτάνει το subάκι να παίζει μέχρι τα 200Hz.
Δεν έχει και τρόπο να δεις τα αποτελέσματα ο Yamahaς σου, να δεις τι απόκριση μέτρησε στα ηχεία. Μόνο αποστάσεις και levels δείχνει.

Στο συν δύο το ρυθμιστικό του sub με όλα τα βελτιωτικά στο off, μια χαρά μου φαίνεται. Ίσως τα 120Hz του (μονού) σημείου cross (που όμως δεν σε πολυενδιαφέρει γιατί είναι ίδια μεταξύ τους) για τα ηχεία να είναι οριακά για αυτά και να θέλει λίγο παραπάνω.

Κάπως έτσι θα το ρύθμιζα εγώ και αν ήθελα και λίγο τσίμπημα παραπάνω στο χαμηλό, θα άνοιγα το boost κατά περίπτωση δηλαδή σε χαμηλότερες στάθμες ακρόασης για να διατηρείται η παρουσία του χαμηλού.
 

azriel84

Established Member
17 September 2012
136
Όσον αφορά την τοποθέτηση, τα μπροστινά είναι στο μανίσιο stand στον τοίχο, λίγο ψηλότερα από το κεφάλι μου όταν κάθομαι στον καναπέ και με μια ελαφριά κλήση προς εμένα (δεν κοιτάνε ευθεία). Το woofer όπως προανέφερα είναι μπροστά από το δεξί ηχείο. Είχα την εντύπωση πως ήταν καλή τοποθέτηση, όχι ότι είχα και πολλές επιλογές :)

Σχετικά με το οριακό των ηχείων, εννοείς να το πάω στα 160hz που είναι το επόμενο βήμα ή να το χαμηλώσω στα 110 ή και 100? Έδιναν καλό αποτέλεσμα αλλά "σκότωναν" κάπως το μπάσο. Δεν ξέρω αν το Boost στα 6 ή στα 12db βοηθάει σ'αυτον τον τομέα. Σ' ευχαριστώ ξανά για την όλη βοήθεια!
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Έχει τόσο μεγάλο σκαλοπάτι στη ρύθμιση; Δεν έχει κάτι στα 140Hz ας πούμε; Γιατί πρόκειται για πολύ μικρό ηχείο που ήδη στα 120Hz έχει αρχίσει να χάνει 3dB. Αν μεταξύ του 120 και 160 σου φαίνεται καλύτερο το πρώτο, τότε άστο εκεί.

Σε ό,τι αφορά την αυτόματη ισοστάθμιση, εάν το μικρόφωνο είναι εκτός ακουστικού άξονα, θα ανιχνεύσει προφανώς άλλα πράγματα. Είναι ο λόγος που σε πολλούς ο ήχος κατόπιν της ισοστάθμισης προκύπτει "άδειος". Ένας άλλος λόγος είναι ότι δεν χρησιμοποιούν τρίποδο για το μικρόφωνο. Ένας τρίτος είναι ότι ακόμα και οι δονήσεις από τον καναπέ (που συνήθως ακουμπάνε οι περισσότεροι το μικρόφωνο) μεταφέρονται στο μικρόφωνο.

Πάντως όπως βλέπεις, για να έχεις και ηχεία μικρά με μεγαλύτερο εύρος απόκρισης συχνότητας, κυρίως στο κάτω μέρος του φάσματος, θα πρέπει να πληρώσεις αρκετά. Είναι ηλίου φαεινότερο ότι με πολύ λιγότερα χρήματα, το πετυχαίνεις αυτό (καλύτερα κι όλας) εάν αποφασίσεις να πας σε κανονικά ηχεία.
Αλλιώς η επιλογή ακριβότερου σετ δορυφόρων, γίνεται μονόδρομος.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Λεωνίδα πως θα γίνει να βάλουμε σε τρίποδο το μικρόφωνο αφού θα πρέπει να είναι στη θέση ακρόασης; Θα πρέπει να μετακινήσουμε τον καναπέ κάτι που σημαίνει ότι το μικρόφωνο θ ακούσει άλλο χώρο και θα ρυθμίσει ανάλογα. Εγώ για παράδειγμα βάζω το τρίποδο πάνω στον καναπέ στη θέση ακρόασης ώστε και τα έπιπλα να είναι στη θέση όπως θα ακούω αλλά και το μικρόφωνο να "ακούσει" εκεί που πρέπει, είναι λάθος αυτό;

MHWJuh8l.jpg
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Ιδανικά χρειάζεσαι ένα τρίποδο με εκτεινόμενο βραχίονα και ρύθμιση ύψους. Για να αποφύγεις την τοποθέτηση στον καναπέ. Ωστόσο ακόμα και χωρίς αυτό, είναι καλύτερα με απλό τρίποδο παρά χωρίς καθόλου τρίποδο.

Anthem-ARC-stand.png
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Αυτό είναι το τρίποδο και το μικρόφωνο που δίνει η Anthem στη συσκευασία με τους ενισχυτές που έχουν ARC. Και η Martin Logan σε όσα sub έχουν υποστηρίζουν το PBK (το ARC σε έκδοση ισοστάθμισης μόνο για sub) και η Paradigm επίσης.

Λογικό αφού αυτές οι τρεις μάρκες είναι η ίδια εταιρία.