Ideon Audio 3R USB Renaissance - Παρουσίαση από το avclub.gr και GIVEAWAY

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Ideon Audio 3R USB Renaissance
"Μην πιστεύεις... Ερεύνα..."
Τιμή: 289 ευρώ

Kατασκευαστής: http://www.ideonaudio.com/index.php/products/3r-usb-renaissance

Bίντεο Παρουσίαση
https://www.youtube.com/watch?v=8RJW4uoax_8


Ιntro

Το 3R της Ideon τα θελε η τύχη και έφτασε στα χέρια μου χάρις στην 4η Πανελλήνια Έκθεση Ακουστικών. Και θα είμαι ξεκάθαρος από την αρχή. Καλώς ή κακώς είμαι αρνητικά προδιαθετημένος για τέτοιου είδους συσκευές. Οι λόγοι για τον σκεπτικισμό γνωστοί και αρκετά διαδεδομένοι στο χώρο. Είμαι σίγουρος ότι διαβάζοντας τα απανταχού forum ή συνομιλώντας με έταιρους χομπίστες σίγουρα θα έχετε συναντήσει εκφράσεις του τύπου "μιλάμε για ψηφιακό σήμα, 0 και 1, τέτοιες συσκευές και καλώδια Usb δεν επιφέρουν καμία βελτίωση" κτλπ κτλπ.
Διατηρώντας όμως πάντα ανοιχτό μυαλό, μπήκα τελικά στην διαδικάσια να το δοκιμάσω. Μπορεί τελικά το 3R να μου αλλάξει γνώμη? Aυτή η παρουσίαση θα είναι λιτή και εστιασμένη στα λίγα συγκεκριμένα πράγματα που μπορώ να πω με σιγουριά.
*Αν θέλετε μετρήσεις και τεχνικές πληροφορίες για το πως λειτουργεί το 3R προτείνω να διαβάσετε την παρουσίαση του avmentor.


Accessories/Hardware/Software
"Compact"

Mαζί με την συσκευή στο κουτί θα βρείτε ένα εξωτερικό τροφοδοτικό (7.5V/1A) και την χαρτούρα (User Guide και μεταφερόμενη στον επόμενο κάτοχο εγγύηση 2 ετών)




Πρόκειται μία αρκετά μικρή συσκευή σε μέγεθος και βάρος η οποία όμως φαίνεται προσεγμένη με σασί αλουμίνιο και όμορφα τυπωμένο branding.


Στο πίσω μέρος έχουμε είσοδο USB τύπου Β και υποδοχή για την σύνδεση με το εξωτερικό τροφοδοτικό που παρέχεται με την συσκευή .


Στο μπροστινό μέρος έχουμε έξοδο usb τύπου Α και δύο LEDs. Ενα μέ ένδειξη PW (Power) πράσινου χρώματος που ανάβει όταν η συσκευή τροφοδοτηθεί με ρεύμα και ένα με ένδειξη USB πορτοκαλί χρώματος που ανάβει όταν κλειδώσει η σύνδεση USB.


Συνδεσιμότητα/Features
"Plug n' Play"
Oπως βλέπετε δεν υπάρχει κάποιο κουμπί, κάποιος επιλογέας, δεν χρειάζεται να κάνετε κάτι, όταν συνδεθεί η συσκευή απλά δουλεύει.
Πως γίνεται η σύνδεση? Καλώδιο USB (Type A to Β) από το PC/Laptop/Streamer σας στην πίσω υποδοχή του 3R και από εκεί αντίστοιχo καλώδιο USB από την μπροστινή έξοδο του 3R στο Dac σας. Drivers δεν χρειάζονται τα πάντα λειτουργούν όπως πριν. Δυσκολίες αναγνώρισης του Dac αφού μπήκε το 3R στην αλυσίδα δεν αντιμετώπισα. Αυτό που μου έτυχε ήταν κάποια random drop outs δηλαδή περιστασιακές απώλειες της σύνδεσης usb που επανέρχονταν μετά από λίγα δευτερόλεπτα. Κάτι αντίστοιχο είχα αντιμετωπίσει με το προηγούμενο dac μου που ήταν usb powered και γνωρίζω ότι είναι θέμα δικό μου.
Σαν επιπλεόν επιλογές/features για αυτούς που επιθυμούν το κάτι παραπάνω είναι η δυνατότητα χρήσης του γραμμικού τροφοδοτικού της εταιρείας ή ακόμα και την χρήση δύο ή και παραπάνω 3R ταυτόχρονα στην αλυσίδα. Αλλά πριν πάμε στα 2 και στα 3 ας δούμε αν τελικά δουλεύει το 1...


Απόδοση:
Τι είναι λοιπόν το 3R με απλά λόγια? Είναι ουσιαστικά ένα usb hub που υπόσχεται ότι επιφέρει βελτιώση στην τελική ηχητική απόδοση των μετατροπέων (dac) που συνδεόνται μέσω usb. Eστιάζει δηλαδή στις συνθήκες μεταφοράς των δεδομένων από το pc σας στο dac σας όπου και γίνεται η μετατροπή. Πως? "Re-Drive", "Re-Clock", "Re-Generate" λέει η εταιρεία. "Πάμε να δούμε τι γίνεται στην πράξη" λέω εγώ..


Το σύστημα που έγινε η δοκιμή είναι το RME ADI-2 Pro με ηχεία τα Focal Alpha 50 και πλειάδα ακουστικών με βασική επιλογή τα Sennheiser HD650.
Τo ΑDI-2 Pro σύμφωνα με αυτά που λέγονται (υποτίθεται ότι..) έχει μια καλή υλοποίηση usb που δεν πολυκαταλαβαίνει από συσκευές τέτοιου τύπου. Το αποτέλεσμα? Κατάλαβε..

Σίγουρα το άμεσο A/B Τesting είναι αδύνατο και το placebo effect πιθανά υπαρκτό αλλά για μένα που μπήκα αρνητικά προδιαθετημένος σε αυτή τη διαδικάσια η επίδραση του 3R δεν ήταν αμελητέα όπως την περίμενα.
Με το 3R μία από τις βασικότερες αλλαγές που παρατήρησα ήταν ότι η μουσική σκηνή άνοιξε. Κάποιος θα μπορούσε να πει ότι απέκτησε μεγαλύτερο εύρος, άλλος ότι τα όργανα απέκτησαν πιο σαφείς απόστάσεις μεταξύ τους όπως και να χει το αποτέλεσμα είναι λιγότερο συμπιεσμένο και κλειστοφοβικό. Δεύτερη εμφανής αλλάγή είναι τα μεγαλύτερα σώματα. Κυρίως στο μπάσο που έγινε περισσότερο επιβλητικό χωρίς, στο δικό μου σύστημα τουλάχιστον, να χαλαρώσει ενώ και οι φωνές ήρθαν ελαφρώς πιο μπροστά αποκτώντας μεγαλύτερο όγκο. Γενικά ο ήχος έγινε πιο ογκώδης, δυναμικός, με λίγα λόγια πιο αληθοφανής.. Οπότε ναι το μηχανάκι επιφέρει αλλαγές που είναι εμφανείς. Πόσο εμφανείς? Αυτό θα το κρίνει ο καθένας για τον εαυτό του και το σύστημα του, εγώ (όσο και αν δεν περίμενα ποτέ ότι θα το πω αυτό) θα πω ότι από την στιγμή που έφυγε το 3R από το σύστημα μου νοιώθω ότι έχασα κάποια από την ευχαρίστηση που (είτε νομίζω είτε όντως) απέκτησα οπότε μάλλον θα είμαι ο επόμενος "άπιστος" αγοραστής..


Value και Συνοψη
Συνοψίζοντας, ιδιαίτερα αν έχετε κάποιο dac μεσαίου ή υψηλότερου κόστους προτείνω να το ακούσετε, ελληνική εταιρεία είναι δυνατότητες ακρόασης θα υπάρξουν πολλές. Αλλά δεν έχει να κάνει με την ελληνικότητα της εταιρείας, το μηχάνημα δουλεύει, επιφέρει αλλαγές, το κατά πόσο αυτές οι αλλαγές κρίνονται ως βελτιώσεις που αντιστοιχούν στο κόστος αυτό ξαναλέω εξαρτάται από εσάς και το σύστημα σας. Για μένα η απόφαση έχει ληφθεί. Ο άπιστος επείσθη.
approved_7.png

Που θα το βρείτε: http://ideonaudio.com/store/index.php?route=product/category&path=61

Ευχαριστίες: Το δείγμα ήρθε από σπόντα στα χέρια μου για μία εβδομάδα περίπου. Καί είναι από τις ευχάριστες σπόντες καθώς έχει φύγει από μένα για να παραχωρήθεί σαν giveaway στο φόρουμ. Γράψτε από κάτω τα σχόλια σας, τις απόψεις και τις εμπειρίες σας. Όποιος συμμετέχει θα είναι υποψήφιος νικητής στην κλήρωση που θα γίνει. Ευχαριστούμε θερμά την Ideon Audio και ευχόμαστε καλή τύχη στους συμμετέχοντες.
 

Internet King

Supreme Member
24 June 2006
4,763
Π. Φάληρο, Αθήνα
Πολύ καλή η παρουσίαση.

Για να μπορέσουμε και εμείς να αξιολογήσουμε τη επίδραση που έχει το 3R στον ήχο , μπορείς αν δεν σου κάνει κόπο, να ηχογραφήσεις με το RME κάποιο γνωστό μουσικό θέμα και στη συνέχεια να το αναρτήσεις προς ακρόαση. Θα κάνεις την ηχογράφηση με δύο τρόπους. Την πρώτη φορά με το 3R μεταξύ του Η/Υ και του RME και τη δεύτερη χωρίς να παρεμβάλεται το 3R.
Θεωρώ ότι και κατά την ηχογράφηση η ύπαρξη του 3R επηρεάζει την ροη των δεδομένων, όπου σε κάθε περίπτωση τα δεδομένα διέρχονται από τον H/Y το 3R και το RME.
 

Gal'en

Supreme Member
2 July 2012
8,613
Αθηνα
Απάντηση: Re: Ideon Audio 3R USB Renaissance - Παρουσίαση από το avclub.gr και GIVEAW

Άντε να πειθεστε ένας ένας... Μανο κανένα usb καλώδιο ποτε θα δοκιμασεις; :p

Tι?
Πειστηκες κι εσυ? Ποτε εγινε αυτο?
Καιρος ηταν...:ernaehrung004:
(καλλιο αργα παρα ποτε:p)
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,470
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: Ideon Audio 3R USB Renaissance - Παρουσίαση από το avclub.gr και GIVEAW

Άντε να πειθεστε ένας ένας... Μανο κανένα usb καλώδιο ποτε θα δοκιμασεις; :p

Θανάση ,όσο πιο φροντισμένη είναι η τροφοδοσία της usb τόσο μικρότερες διαφορές υπάρχουν.
Χωρίς να έχω δοκιμάσει το 3R αλλά τα παρόμοια ifi iusb power και πρόσφατα το ifi iusb3 ,υπάρχουν διαφορές που είναι σε συνάρτηση με τη καλή τροφοδοσία -απομόνωση της υλοποιήσης της usb και βέβαια στη δυνατότητα της υπόλοιπης αλυσίδας να αναδείξει τις διαφορές .
 

SpyNet

AVClub Enthusiast
5 June 2011
922
Κερατσίνι
Μια Ελληνική συσκευή διεθνούς αναγνώρισης!!!
Συγχαρητήρια στον Βασίλη και στα παιδιά της IDEON
 

sportteo

AVClub Addicted Member
19 December 2007
2,811
Θεσσαλονίκη
Μάνο, ξανά σε ευχαριστούμε ! περάσαμε πλέον στο ΜΚΙΙ μοντέλο ,άντε να δούμε πότε θ' αξιωθώ να τ' ακούσω .
 

sportteo

AVClub Addicted Member
19 December 2007
2,811
Θεσσαλονίκη
Απ' όσο θυμάμαι Έκτωρ 199 ήταν η τιμή του.
Πάντως αυτό που γράφει ο Μάνος πως οι φωνές έρχονται λίγο μπροστά με προβληματίζει λίγο ....επιβάλλεται ακρόαση ξεχωριστά στο σετ απ μας για να καταλήξει ο κάθε ένας μας νομίζω.
Αλήθεια; πως το κερδίζουμε Πέτρο;:idea:
 
Last edited:

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
όσοι το έχουν και έχουν ακούσει διαφορές,

αν μπορούν ας απαντήσουν στο αν υπάρχουν διαφορές σε υλικό ανάλυσης CD ή αφορά μόνο αρχεία υψηλής ανάλυσης ;
 
Απάντηση: Re: Ideon Audio 3R USB Renaissance - Παρουσίαση από το avclub.gr και GIVEAW

Απ' όσο θυμάμαι Έκτωρ 199 ήταν η τιμή του.
Πάντως αυτό που γράφει ο Μάνος πως οι φωνές έρχονται λίγο μπροστά με προβληματίζει λίγο ....επιβάλλεται ακρόαση ξεχωριστά στο σετ απ μας για να καταλήξει ο κάθε ένας μας νομίζω.
Αλήθεια; πως το κερδίζουμε Πέτρο;:idea:

Όποτε θέλεις, πες μου να στο δώσω για δοκιμή (την πρώτη έκδοση).

Πάντως δεν φαίνεται ξεκάθαρα αν το μηχάνημα της δοκιμής ήταν η πρώτη έκδοση ή η δεύτερη.
 

Gal'en

Supreme Member
2 July 2012
8,613
Αθηνα
Απάντηση: Re: Ideon Audio 3R USB Renaissance - Παρουσίαση από το avclub.gr και GIVEAW

όσοι το έχουν και έχουν ακούσει διαφορές,

αν μπορούν ας απαντήσουν στο αν υπάρχουν διαφορές σε υλικό ανάλυσης CD ή αφορά μόνο αρχεία υψηλής ανάλυσης ;

Ξεκαθαρα ναι.
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
οποιος ειναι αθηνα το δινω και γω για δοκιμη.

Παντως αναρωτιεμαι εαν οσοι λενε οτι παιζει καλα εχουν δοκιμασει το ιφι.
 

sportteo

AVClub Addicted Member
19 December 2007
2,811
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Re: Ideon Audio 3R USB Renaissance - Παρουσίαση από το avclub.gr και GI

Ευχαριστώ Έκτωρ, ελπίζω να βρεθούμε στην έκθεση να τα πούμε από κοντά!