Λήψη 4Ε & Πειραϊκή εκκλησία στον Eurobird 9E

shack

New member
3 April 2018
2
Γεια σας,

έχω πάρει τον δέκτη: EDISION PROTON LED και έχω πιάσει τον δορυφόρο Eurobird 9E παράκεντρα μαζί με τον Astra 19,2. Το θέμα είναι ότι τα γερμανικά κανάλια τα πιάνω και στους δύο δορυφόρους, όμως το κανάλι 4Ε και την τον ραδιοφωνικό σταθμό Πειραϊκή εκκλησία δεν τα πιάνω, ξέρει κανείς τον λόγο; Να σημειώσω ότι τα προαναφερόμενα τα πιάνω κανονικά σε έναν δέκτη Edision Optimus Underline (στο οποία βέβαια έχω φορτώσει ένα firmware απο ich liebe TV).

Ευχαριστώ προκαταβολικά για οποιαδήποτε βοήθεια.
 

shack

New member
3 April 2018
2
Γεια σας,

έχω πάρει τον δέκτη: EDISION PROTON LED και έχω πιάσει τον δορυφόρο Eurobird 9E παράκεντρα μαζί με τον Astra 19,2. Το θέμα είναι ότι τα γερμανικά κανάλια τα πιάνω και στους δύο δορυφόρους, όμως το κανάλι 4Ε και την τον ραδιοφωνικό σταθμό Πειραϊκή εκκλησία δεν τα πιάνω, ξέρει κανείς τον λόγο; Να σημειώσω ότι τα προαναφερόμενα τα πιάνω κανονικά σε έναν δέκτη Edision Optimus Underline (στο οποία βέβαια έχω φορτώσει ένα firmware απο ich liebe TV).

Ευχαριστώ προκαταβολικά για οποιαδήποτε βοήθεια.

έκανα λάθος ρυθμίσεις στον δέκτη (ρύθμισα λάθος το diseqc), με την άψογη εξυπηρέτση της edision.gr το πρόβλημα λύθηκε.
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Δεν υπήρχε περίπτωση να το έπιανε ένας δέκτης και ένας άλλος όχι καθώς και οι δυο ειναι DVB-S2. Το φαντάστηκα όταν είδα το θέμα οτι κάτι δεν παει καλά αλλά δεν σου έγραψα γιατί δεν είχα σαφή εικόνα για τους δυο δέκτες. Τελος καλό όλα καλά.