να αγορασω προβολεα;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
γεια σας και χαρα σας.

Τα δεδομενα ειναι τα εξης!
η οθονη προβολης μαξ να ειναι 160cm και 70cm απο το πατωμα.
αποσταση θεασης απο τοιχο 3,20m με 3,30....εκτος εαν μπει κανενα σταντ μπροστα απο το ρακ τοτε 2,5m.

o προβολεας μπορει να ναι σε αποσταση με τον τοιχο απο 60cm εως 1,90m (δεν θα τον βαλω στο ταβανι αλλα εμπρος μου οποτε τον χρησιμοποιω και υστερα ξανα στην ακρη).


budget ως 1000 ευρω.θα ηθελα τις γνωμες σας. απαραιτητη προυποθεση να ναι 1080p

γινεται κατι τετοιο ή υπαρχει πρακτικο προβλημα ;

Ευχαριστω
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Γεια και χαρά φίλε
Και βέβαια γίνεται. Θα κοιτάξεις για κάποιο DLP short throw μοντέλο (benq w1210st π.χ). Επίσης οθόνη στο μέγεθος που θέλεις άλλα αποκλειστικά γκρι χρώματος με gain 0.6-0.8.
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
να με συγχωρειται....ξαναμετρησα και δεν με πειραζει να ειναι μεχρι 180cm....οποτε και οι 80 ειναι οκ.

φιλος απο εδω μου εχει προτεινει τον viewsonic pro7827hd οπου εχει ενα feature για το φως κατω απο τις 100ιντσες.ποιο να προτιμησω;

επισης πως μπορω να μαθω τι υψος προβαλει ο καθε προβολεας οταν ειναι στο πατωμα;
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
επισης κατι αλλο που σκεφτηκα.....

μηπως θα ηταν καλυτερα να προβαλω απο τον τερμα πισω τοιχο ; αλλα παλι σε δαπεδια βαση;
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Nickvas19 μπορείς να κατεβάσεις το manual του προβολέα που σε ενδιαφέρει από το internet και εκεί θα γράφει αναλυτικά το πόσες διαστάσεις εικονα θα παρεις αναλογα με την απόσταση τοποθέτησης.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
επισης κατι αλλο που σκεφτηκα.....

μηπως θα ηταν καλυτερα να προβαλω απο τον τερμα πισω τοιχο ; αλλα παλι σε δαπεδια βαση;

Καλο ειναι να καταληξεις αρχικα στο που θα ειναι το πανι και τι μεγεθος θα εχει αυτο. Απο κει και περα βλεπεις ποιον προβολέα θα πάρεις και που μπορείς να τον βάλεις.
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
ναι απλα δεν γνωριζω τα βασικα....πχ πειραζει να εχει κλιση ;δλδ να μην ειναι τελειως οριζοντιο;

απο εκει και περα να προτιμησω μπροστα μου ή στον τερμα πισω τοιχο με βαση δαπεδου οτι υψους χρειαστει;
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Μπροστα σου τον προβολέα καλο ειναι να μην το βαλεις αν ειναι να τον μαζεύεις συχνά. Για πρακτικούς λόγους κάλο είναι να το βάλεις κάπου και να τον αφήσεις εκεί. Διαφορετικά θα πρέπει κάθε φορά να τον ρυθμίζεις για να ρθει σωστά η εικόνα στο πανί και κάποια στιγμη θα σου σπάσει τα νεύρα. Ασε που θα πρεπει να περιμενεις να κρυώσει η λαμπα πριν τον κουνήσεις καθε φορά κτλ.

Για να βγαλεις μια άκρη, ξεκίνα απο το πανί. Σιγουρέψου αρχικά για τις διαστάσεις που μπορείς να βάλεις στον χώρο σου και μετα θε ειναι πολύ πιο εύκολο να διαλέξεις και μηχάνημα και να ορίσεις την θέση τοποθέτησής του εκάστοτε προβολέα.

Τωρα για να απαντήσω σε αυτό που ρωτάς....αν χρησιμοποιήσεις τα lens shift και keystone του εκάστοτε προβολέα εχεις αρκετές επιλογές στην τοποθέτηση. Ωστόσο το keystone καλό είναι να το αποφύγεις γιατι θα χάσεις πολύ σε ευκρίνεια εικόνας.
 
19 June 2006
35,671
Η θέση του προβολέα (τουλάχιστον σε όσους δεν διαθέτουν μετακίνηση φακού) είναι μία και μοναδική. Αφ' ενός, απέναντι από το κέντρο το πανιού και καθ' ύψος μερικούς πόντους κάτω ή πάνω από το πανί σου (αν τον ταβανώσεις).
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Κλιση οχι το αποφευγουμε γιατι θα πρεπει να κανεις χρηση της ψηφιακης διορθωσης (digital keystone) κατι που κανει κακο στην εικονα. Ο viewsonic οντως εχει ενα mode srgb λεγεται με χαμηλοτερη φωτεινοτητα για εως 100 ιντζες. Μπες στο projector calculator και δες το offset δηλαδη απ το κεντρο του φακου ποσο πανω ξεκιναει η εικονα σε δεδομενη αποσταση. Αμα σου αρεσε η εικονα οταν ειχες ερθει σπιτι απο αποψης κοντραστ και φωτεινοτητας θα παρεις καλυτερη εικονα απο ευκρινεια ισαξια ισως ενα κλικ πιο κατω λογω καλυτερου φακου αν κι αυτο δυσκολα θα το καταλαβεις. Επισης benq 1100 κι ο καινουριος epson ισως να σου κανουν αλλα πρεπει σ ολους να δουμε τα μεγεθη στη δεδομενη αποσταση. Εχε υποψιν σου στο 1000αρικο θα πρεπει να υπολογισεις και πανι οποτε πας για μηχανημα των 800 ευρω.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
κωστα εαν ειναι κατι καλο ας δωσω 1000 για προβολεα....δεν δεσμευομαι τοσο σε αυτο.

Ο viewsonic βρηκα ενα calculator δειχνει σε ευθεια απο οτι βλεπω...ή λαθος;

οι ιντσες ειναι 80 τελικα....δλδ 180cm μηκος. μενει τωρα να δουμε που να μπει διοτι αμα θελει κρυωματα και τετοια ειναι θεμα...
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
κωστα εαν ειναι κατι καλο ας δωσω 1000 για προβολεα....δεν δεσμευομαι τοσο σε αυτο.

Ο viewsonic βρηκα ενα calculator δειχνει σε ευθεια απο οτι βλεπω...ή λαθος;

οι ιντσες ειναι 80 τελικα....δλδ 180cm μηκος. μενει τωρα να δουμε που να μπαινει διοτι αμα θελει κρυωματα και τετοια ειναι θεμα...

Ωχ δυστυχώς ναι έχεις δίκιο κάτι που σημαίνει ότι θα πρέπει υποχρεωτικά να είναι από πίσω σου και σε ύψος κάπου στο ένα μέτρο για να πάρεις τη διάσταση που θες και στο ύψος που θες, δεν ξέρω αν έχεις αυτό το χώρο και τη δυνατότητα.

Υ.Γ. Νίκο ή κάτι συμβαίνει με το projector calculator ή όλα έχουν γίνει flat, δοκίμασα 3 διαφορετικά μοντέλα και μου τα δείχνει στη μέση, για παράδειγμα έτσι μου δείχνει τον benq 1110 αλλά στο site της benq δεν τον δείχνει να παίζει στο κέντρο, δεν ξέρω τι συμβαίνει.
 
Last edited:

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
πισω μου ακριβως,κολλητα με τον καναπε δεν θα ακουω την φασαρια απο το μηχανημα; ενοχλητικο θα ναι νομιζω.

Τωρα εαν μπει τερμα πισω στον τοιχο μου στο ενα μετρο ειναι οριακα....διοτι εγω ειμαι στο ενα μετρο οσο καθομαι.αρα πρεπει να παει τουλαχιστον στο 120 σωστα;μην ερθει κανας ψηλος και βλεπω κεφαλια.
αλλα ο συγκεκριμενος εαν μπει πισω μου στα 4,5 αποσταση θα δειξει 135 ιντσες χωρις ζζουμ....
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Λοιπόν μπήκα στης εταιρίας το υπολογηστήρι κι είσαι οκ, με ύψος του προτζέκτορα στα 70 εκατοστά στα 70 ξεκινάει κι η εικόνα, στο 1,85 απόσταση με το ζουμ πάνω απ τη μέση σου βγάζει 72 ίντζες, καλά δεν είναι; Πόσο ύψος έχει ο χώρος;
https://www.viewsonic.com/us/distance-calculator

dIn5zeP.png
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
κωστα μπερδευτηκαμε :)

εγω ελεγα οτι ο viewsonic ριχνει σε ευθεια...αυτο ειναι σωστο ή λαθος;

ο benq 1210st που ειπε ο φιλος πιο πριν στα 4 στελνει στον θεο.και αμα το βαλω στο 1,5μετρο (δλδ η πλατη του να ειναι στο 1,9μ) δειχνει ψηλα νομιζω.1,2 υψος....και ιντσες νομιζω εαν καταλαβαινω καλα απο 85 ως 128.https://projectorcalculator.benq.com/

ο viewsonic το βαζω εδω https://www.viewsonic.com/us/distance-calculator και λεει οτι δειχνει ευθεια.κανει λαθος το σαιτ της εταιρειας;

μαζι γραφαμε κωστα το υψος δωματιου ειναι 310.το 1,90μ που εδωσα ειναι για την πλατη του μηχανηματος(σας δυσκολευω ε; )
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
κωστα μπερδευτηκαμε :)

εγω ελεγα οτι ο viewsonic ριχνει σε ευθεια...αυτο ειναι σωστο ή λαθος;

ο benq 1210st που ειπε ο φιλος πιο πριν στα 4 στελνει στον θεο.και αμα το βαλω στο 1,5μετρο (δλδ η πλατη του να ειναι στο 1,9μ) δειχνει ψηλα νομιζω.1,2 υψος....και ιντσες νομιζω εαν καταλαβαινω καλα απο 85 ως 128.https://projectorcalculator.benq.com/

ο viewsonic το βαζω εδω https://www.viewsonic.com/us/distance-calculator και λεει οτι δειχνει ευθεια.κανει λαθος το σαιτ της εταιρειας;

Δες τη φωτό που πόσταρα πιο πάνω, δεν δείχνει στο κέντρο αλλά το κέντρο του φακού στο κάτω μέρος της εικόνας. Distance from floor 70cm, bottom of screen 72cm.
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
αυτο που λες δειχνει το κεντρο δεν επιασα.

Εγω εβαλα 70 ποντους απο εδαφος. 1,5μ ωστε η πλατη να παει στο 1,9μ και εβαλα το ζουμ και βγαζει 58 ιντσες.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Λέει ο προτζέκτορας απόσταση απ το έδαφος 70 εκατοστά, το κάτω μέρος της εικόνας στα 72εκ. πλάτος εικόνας 1,61μ. ύψος εικόνας 0,91μ. και διαγώνιος 76 ίντζες όλα αυτά σε απόσταση 1,85 μέτρα τον προτζέκτορα απ το πανί.
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
ναι ωραια.και εγω ετσι το εβαλα....

1,85 ο φακος λογικα ετσι; οποτε πρεπει να τραβαω και καναπε 20εκ.και παλι ειναι πολυ οριακα ολο.επισης καπου διαβασα οτι κανει πολυ φασαρια το ανεμηστηρακι και οτι δεν χει καλο κονστραστ...και οτι εχει lag σε γρηγορες κινησεις απο τον ανταγωνισμο!
ωστοσο με τερμα ζουμ δεν φτανουμε τις 80 ιντσες.μετρησα και ειδα οτι τελικα με περνει να παει και παραπανω(στις 80).εσυ τι λες;
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
ναι ωραια.και εγω ετσι το εβαλα....

1,85 ο φακος λογικα ετσι; οποτε πρεπει να τραβαω και καναπε 20εκ.και παλι ειναι πολυ οριακα ολο.επισης καπου διαβασα οτι κανει πολυ φασαρια το ανεμηστηρακι και οτι δεν χει καλο κονστραστ...και οτι εχει lag σε γρηγορες κινησεις απο τον ανταγωνισμο!
ωστοσο με τερμα ζουμ δεν φτανουμε τις 80 ιντσες.μετρησα και ειδα οτι τελικα με περνει να παει και παραπανω.εσυ τι λες;

Πάντα εννοούν το φακό. Αυτό με το ανεμιστηράκι λίγο πολύ το έχουν όλα τα προβόλια και είναι ακόμα χειρότερο αν το έχεις μπροστά σου κι όχι κρεμασμένο, για το κοντράστ δεν το ξέρω εγώ σε review έχω διαβάσει καλές κριτικές σ αυτό τον τομέα για τα λεφτά του πάντα μιλάμε έτσι; Διάβασε εδώ θα σου λυθούν αρκετές απορίες. Οντως ο θόρυβός του είναι ένα θέμα, αυτό είναι κάτι που θα πρέπει να τον δεις από κοντά και να το αποφασίσεις αν σ ενοχλεί ή όχι. Για το μέγεθος τι να σου πω, σ αυτές τις περιπτώσεις όσο μεγαλύτερο τόσο καλύτερο για να τιθασεύσεις και την περισσεια φωτεινότητα αλλά πρέπει πρώτα απ όλα να δεις την απόσταση προβολής ώστε να ταιριάζει στο χώρο σου, παίξε με το υπολογιστήρι και μέτρα το χώρο σου ξανά και ξανά και δες αν αυτό είναι εφικτό.