Θέματα ήχου σε win7

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,335
έχω ένα μικρό πισάκι gigabyte brix που τρέχει 7άρια.
Είναι ένα νέο configuration που αντικατέστησε ένα άλλο παρόμοιο που πάλι έτρεχε 7άρια, Το νέο έχει πιό γρήγορο επεξεργαστή, όχι τίποτα ιδιαίτερο έναν celeron 3160 αλλά κάνει αυτό που θέλω πιό άνετα, που είναι η ηχογράφηση μέσω ενός daw (digital audio workstation).
Για τη δουλειά αυτή χρησιμοποιώ την focusrite 6i6.

Τα προβλήματα που έχουν ανακύψει είναι τα εξής:
1.Ενώ η κάρτα έχει τα δικά της asio drivers και έχω απενεργοποιήσει την κάρτα realtek που έχει το μηχανάκι, ακούω στο υπόβαθρο ήχους κατα το φόρτωμα αρχείων από τους δίσκους, από το άνοιγμα παραθύρων...Κανονικό εργοστάσιο...


2. Το πιό σημαντικό πρόβλημα.
Κατα την αναπαραγωγή ήχου είτε από το daw (που είναι το cubase), είτε από το youtube, είτε από ένα mp3, ΑΛΛΑ μεχρι τώρα ΠΟΤΕ από το squeezebox που επίσης είναι πάνω στο brix μετά από αναπαραγωγή λίγων λεπτών πχ 10, 20...30...που δεν έχω καταλάβει γιατί αλλάζει ο ήχος χάνεται.

όταν λέμε χάνεται, σταματάει η αναπαραγωγή και στο μεν cubase ή το πρόγραμμα που παίζει το audio (μπορεί να είναι ο player των 7 ή ο player του chrome πχ) ο δείκτης συνεχίζει και προχωράει, στο δε youtube παγώνει και η αναπαραγωγή του βίντεο και βγαίνει το death wheel...
Για να ξεκολλήσει πρέπει, σε πρόγραμμα όπως το cubase να ανοίξεις το menu του device και να κάνεις reset το device (την κάρτα δηλαδή).
Σε άλλα προγράμματα που δεν έχουν τέτοιες επιλογές μενού πρέπει είτε να βγάλεις το usb και να το ξαναβάλεις ή να ανοιγοκλείσεις την focusrite ή να ξαναφορτώσεις το βίντεο ή το αρχείο.

Εχω δοκιμάσει διάφορα και έχω μιλήσει με διάφορους στόκους στο τεχνικό τμήμα της focusrite αλλά ξεκινάνε από θέματα "είναι το καλώδιο στο ρεύμα" μέχρι σε πολύ προχωρημένα, πχ να τρέξω ένα latency monitor που κατά τη γνώμη μου είναι πολύ μέτρια εφαρμογή που σχεδόν μονίμως δείχνει ότι έχω θέματα latency ενώ όλα τα βίντεο τρέχουν απρόσκοπτα και με υψηλή ανάλυση και σωστή αναπαραγωγή ήχου μέχρι να συμβεί το πρόβλημα. Η δε focusrite δείχνει ελάχιστο latency μέχρι και 3-5 ms άνετα και αναπαράγει projects με πολλά audio και midi tracks ταυτόχρονα χωρίς θέμα.

το μηχανάκι έχει 4 gb ram και ssd και συνήθως το task manager δείχνει από 5-50% cpu και 3.κάτι ram όταν πχ τρέχει cubase.

Μόλις τώρα ανακάλυψα ένα άλλο παράξενο...
μπορεί να τρέχει η αναπαραγωγή ενός audio mp3 κανονικά, ενώ να έχει ήδη κοπεί το audio στο cubase.
Δηλαδή η διακοπή του audio απλώς, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ γενική. (κάτι που για μένα σημαίνει ότι δεν είναι σίγουρα latency).

αυτή τη στιγμή μάλιστα που γράφω, έχω ξεκινήσει την αναπαραγωγή στο cubase ενώ σταμάτησε στο mp3 μέσα στο chrome.... (με 22% cpu και 3.11 ram...)

για...δωστε τα φώτα σας....