Opel Corsa OPC Νεα Συνθεση

copy

New member
4 April 2018
3
Χαιρετω τη παρεα,μολις εγινε μελος στο forum.
Εχω ενα Opel Corsa OPC και θα ηθελα να το βαλω πανω καποια πραγματα.
Ασχετος εντελως απο sound car, πρωτη φορα ασχολουμαι
Budget: 800,900 ευρο.(τα πανελ θα γινουν free απο ενα φιλαρακι)

Τα πραγματα που σκεφτομαι
Πηγη: DEH-S6010BS (3RCA 4V) αν υπαρχει καλυτερη επιλογη δεκτη.
Πορτες απο δυο 10 ιντσα hertz h beyma και απο μια κορνα hertz h beyma (θα γινουν πανελ)
Ενισχυτης: Δεν εχω ιδεα


Τα πραγματα που υπαρχουν (απο ενα φιλαρακι) ειναι:
Sony XS-NW1202E
Felix FX
-4410

Ο Felix θα ειναι Μονο για το Sony XS-NW1202E. Ο ενισχυτης που θα αγοραστει θα ειναι για τις μπροστινες μοναδες

Θελω να μου πειτε γνωμες για αυτην την συνθεση και αν εχετε να προτεινετε κατι αλλο,και τι αλλο θα χρειαστω πχ :καλωδιωσεις,crossover,μπαταρια,και οτιδιποτε αλλο χρειαζετε.Σκοπος να παιζει Δυνατα Καθαρα και Ποιοτικα
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,471
Πειραιάς
Καλώς ήρθες στην παρέα μας !!
Από τα σχέδια που έχεις, παρατηρώ ότι σε ενδιαφέρει αρκετά η ένταση, οπότε έναν πυκνωτή πιθανότατα να τον χρειαστείς.
Μπαταρία 2η δεν ξέρω αν θα χρειαστείς, πιθανότατα όχι, απλά θα πρέπει όταν γίνει η όλη εγκατάσταση (πρόχειρα πρώτα), να μετρήσεις την μπαταρία του αυτοκινήτου.
Προφανώς θες crossovers για τον διαχωρισμό μεταξύ midbass και tweeter.
Θα πρέπει να είναι της ίδιας εταιρείας, για καλύτερο matching.
Και εννοείται ότι θες καλώδια ρεύματος για τον ενισχυτή, καλωδιώσεις rca για σύνδεση πηγής με ενισχυτή/ες και καλώδια ηχείων από ενισχυτή προς ηχεία.
Το θέμα επιλογής κόρνας ή tweeter είναι προσωπικά και δεν ταιριάζει σε όλους τους ανθρώπους...ίσως να πρέπει να το ακούσεις στο αμάξι σου έστω και πρόχειρα, πριν γίνουν τα πάνελ, για να έχεις άποψη.
Σημαντικό είναι ότι παίζει ρόλο ο χώρος του κάθε αμαξιού αλλά και η σωστή τοποθέτηση στα πάνελ, τις πόρτες κτλ.
 

copy

New member
4 April 2018
3
Λεω για Hertz 10ιντσα αλλα να ειναι midrange και κορνες hertz.μπορεις να δωσεις λινκ για crossover(και πως ρυθμιζονται),πυκνωτη,kit καλωδιων;;
Και απο ενισχυτη τι μου προτεινεις για να σηκωνει τα 10ιντσα και τις κορνες;;Η πηγη που διαλεξα αξιζει η να ανεβω λιγο τιμη για κατι καλυτερο;;
 

Μιχάλης Κορ.

Moderator
Staff member
18 June 2006
21,471
Πειραιάς
Τα crossover θα πρέπει να είναι σετ με τα ηχεία. Αν δεν είναι τότε θα πρέπει να δεις τι συχνότητες καλύπτουν τα mid & tweeter και ανάλογα να αγοράσεις συσκευή.
Στην ουσία το crossover μοιράζει συχνότητες στα ηχεία, οπότε πρέπει να ξέρεις τα χαρακτηριστικά τους.
Ρύθμισης δεν γίνεται από κάποιον, είναι από το εργοστάσιο, εκτός αν πας σε ρυθμιζόμενα crossover, κάτι που είναι αρκετά ακριβό κ σπάνιο.
Καλώδια, υποθέτω ότι θα επιλέξεις ότι σου πει ο εγκαταστάτης σου, εκτός αν η δουλειά γίνει από εσένα.
Σίγουρα θες χοντρό καλό καλώδιο ρεύματος, ασφαλειοθήκη με ασφάλεια 16 ή 20 αμπέρ, και μετά θες καλώδια ηχείων και rca καλώδια για σύνδεση πηγής με ενισχυτή.