Turntable

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

tio4711

AVClub Addicted Member
24 October 2007
2,112
Εχοντας ακούσει τι ήχο μπορείς να πάρεις από LPs (να σαι καλα Πολύβιε), είπα να κοιτάξω την αγορά κάποιου. Θα ηθελα να είναι αξίας κάτω των 2κ, ώστε να μπορώ να πάρω και το ανάλογο προενισχυτή κεφαλής. Ψάχνοντας στο νετ είμαι μεταξύ εταιριών όπως η Linn και η Rega. Εχετε να προτείνετε ενα ολοκληρωμένο setup, με βραχίονα και κεφαλή, που να μου δώσει το γλυκό, ζωντανό ήχο που παράγουν οι δίσκοι? Εχω κι ένα phono της MF, το X-LPS v3, να το κρατήσω ή να κοιτάξω και για Phono?

Από ενισχυτικά έχω προενισχυτη και τελικό της Luxman, σειρα 700u, ενώ για ηχεία τα Chario Ursa Major.

Σας ευχαριστώ όλους και εύχομαι καλή Ανάσταση και καλό Πάσχα
 
Linn στα λεφτά αυτά; Δύσκολο. Ίσως σε μεταχειρισμένο, αλλά δεν το συνιστώ.

Γλυκό και ζωντανό ήχο δεν παράγουν όλοι οι δίσκοι.

Αν άκουσες πολλούς δίσκους και σου φάνηκαν πως έχουν όλοι γλυκό και ζωντανό ήχο, μάλλον άκουσες τον ήχο του πικάπ και (κυρίως) της κεφαλής.

Τώρα για προτάσεις στα λεφτά αυτά θα σου έλεγα (όσον αφορά σύστημα πλατώ βραχίονα) και με βάση αυτό που νομίζω πως προτιμάς εσύ:

Project Classic - πλησιάζει στο Linn οπτικά αλλά και σε κατασκευαστική λογική. Προσωπικά θα το προτιμούσα από το Linn ακόμη και αν το Linn στοίχιζε τα ίδια χρήματα.

Μια πιο αιρετική πρόταση: Well tempered Simplex.

Από κεφαλή: Πες μου τι κεφαλή είχε το σύστημα του Πολύβιου και θα σου πω :ears:

Να ρίξω και δύο προτάσεις σε πικάπ με βάση το προσωπικό μου γούστο: Clearaudio ή VPI

Ότι πιο αθόρυβο στα χρήματα αυτά.

Και επαναλαμβάνω: Ο τελικός ήχος είναι κατά τουλάχιστον 90% ο ήχος της κεφαλής.
 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
Θωμά, αντί να είσαι άπιστος, πείθεσαι με το παραμικρό βρε θηρίο... παρέες με τον Πολύβιο (σε αυτό το αντικείμενο) πρέπει να αποφεύγονται, καθώς πονάνε στην τσέπη ... δίσκους έχεις ή θα κάθεσαι να μαζεύεις στα γεράματα ?

Πάντως, έχω δει καταπληκτικά κομμάτια κατά καιρόν στις αγγελίες, οπότε θεωρώ πως πρέπει να αρχίσεις να κοιτάς προς τα εκεί ... Η Λινν είναι μεγάλο κεφάλαιο αλλά θεωρώ ότι μπορείς να πάρεις την ίδια απόδοση με φθηνότερες λύσεις, από μικρότερες πλην πολύ ψαγμένες εταιρείες ...

Καλό ταξίδι, γιατί περί τέτοιου πρόκειται ...
 

tio4711

AVClub Addicted Member
24 October 2007
2,112
Δίσκους έχω λίγους, αλλα θα έχω έναν λόγο να ξεκινήσω να μαζεύω. Ακούγοντας πάντως τον ίδιο δίσκο σε cd και lp, στο σύστημα του Πολυβιου με εξαιρετικό ψηφιακό σύστημα, η διαφορά ήταν χαώδης υπέρ του αναλογικού! Εξ ου και το ταξίδι..
 

tio4711

AVClub Addicted Member
24 October 2007
2,112
Re: Απάντηση: Turntable

Linn στα λεφτά αυτά; Δύσκολο. Ίσως σε μεταχειρισμένο, αλλά δεν το συνιστώ.

Γλυκό και ζωντανό ήχο δεν παράγουν όλοι οι δίσκοι.

Αν άκουσες πολλούς δίσκους και σου φάνηκαν πως έχουν όλοι γλυκό και ζωντανό ήχο, μάλλον άκουσες τον ήχο του πικάπ και (κυρίως) της κεφαλής.

Τώρα για προτάσεις στα λεφτά αυτά θα σου έλεγα (όσον αφορά σύστημα πλατώ βραχίονα) και με βάση αυτό που νομίζω πως προτιμάς εσύ:

Project Classic - πλησιάζει στο Linn οπτικά αλλά και σε κατασκευαστική λογική. Προσωπικά θα το προτιμούσα από το Linn ακόμη και αν το Linn στοίχιζε τα ίδια χρήματα.

Μια πιο αιρετική πρόταση: Well tempered Simplex.

Από κεφαλή: Πες μου τι κεφαλή είχε το σύστημα του Πολύβιου και θα σου πω :ears:

Να ρίξω και δύο προτάσεις σε πικάπ με βάση το προσωπικό μου γούστο: Clearaudio ή VPI

Ότι πιο αθόρυβο στα χρήματα αυτά.

Και επαναλαμβάνω: Ο τελικός ήχος είναι κατά τουλάχιστον 90% ο ήχος της κεφαλής.

Πολλές επιλογές..άντε να τ ακούσω όλα αυτά Χαχα
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Δίσκους έχω λίγους, αλλα θα έχω έναν λόγο να ξεκινήσω να μαζεύω. Ακούγοντας πάντως τον ίδιο δίσκο σε cd και lp, στο σύστημα του Πολυβιου με εξαιρετικό ψηφιακό σύστημα, η διαφορά ήταν χαώδης υπέρ του αναλογικού! Εξ ου και το ταξίδι..
What took you so long..... (?)
 
Απάντηση: Re: Turntable

Δίσκους έχω λίγους, αλλα θα έχω έναν λόγο να ξεκινήσω να μαζεύω. Ακούγοντας πάντως τον ίδιο δίσκο σε cd και lp, στο σύστημα του Πολυβιου με εξαιρετικό ψηφιακό σύστημα, η διαφορά ήταν χαώδης υπέρ του αναλογικού! Εξ ου και το ταξίδι..

Σε πόσες διαφορετικές περιπτώσεις σύγκρινες το ίδιο κομμάτι σε βινύλιο και cd και άκουσες το βινύλιο να παίζει καλύτερα;
 

tio4711

AVClub Addicted Member
24 October 2007
2,112
Κανονιζετε μαζωξεις και εμένα στην απέξω; ωραίοι συμφορουμιτες είστε!

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
χαχα καμία μάζωξη, απογευματινός καφές ν ακούσουμε αποκτήματα που μας χαϊδεύουν τα αυτιά:)

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 

tio4711

AVClub Addicted Member
24 October 2007
2,112
Re: Απάντηση: Re: Turntable

Σε πόσες διαφορετικές περιπτώσεις σύγκρινες το ίδιο κομμάτι σε βινύλιο και cd και άκουσες το βινύλιο να παίζει καλύτερα;
Ξέρω γω, αρκετες, σ όλες!!

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
χαχα καμία μάζωξη, απογευματινός καφές ν ακούσουμε αποκτήματα που μας χαϊδεύουν τα αυτιά:)

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
Πάντως όταν κοιτούσα για πικαπ, σε rega είχα καταλήξει, ασχέτως αν δεν προχώρησα σε Αγορά

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
μηπωs επειδη εισαι digital ενω αυτοι γυριζουν σε analog ??:flipout::flipout:
Αν δεν έρθω εγώ να σας πω ότι το σύστημα έχει κοκο και πως χάνει σε μικροδυναμικα λόγω θορύβου επιφανείας, ποιός περιμένετε να σας τα πει;

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

tio4711

AVClub Addicted Member
24 October 2007
2,112
Αν δεν έρθω εγώ να σας πω ότι το σύστημα έχει κοκο και πως χάνει σε μικροδυναμικα λόγω θορύβου επιφανείας, ποιός περιμένετε να σας τα πει;

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ελα ρε Φραγκ, αν άκουγες τα δυναμικά του lp θα σου έπεφταν τ αυτιά, άσε..

Το cd, που ήταν και SACD παρεμπιπτόντως, ήταν σαν ραδιοφωνακι ασθενικό..

Sent from my SM-G935F using Tapatalk
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Ελα ρε Φραγκ, αν άκουγες τα δυναμικά του lp θα σου έπεφταν τ αυτιά, άσε..

Το cd, που ήταν και SACD παρεμπιπτόντως, ήταν σαν ραδιοφωνακι ασθενικό..

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Δεν αντιλέγω. Όμως έπρεπε να.με καλουσατε. Τώρα θα γλιτώνατε την γκρίνια

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Turntable

Ξέρω γω, αρκετες, σ όλες!!

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Σε όλες;

Δηλαδή κάθε κομμάτι που άκουσες υπήρχε και σε βινύλιο και σε ψηφιακό; Πολύ αμφιβάλλω.

Γιατί τα ρωτάω αυτά;

Διότι κι εγώ έχω ένα καλούτσικο αναλογικό σύστημα και αντίστοιχα ψηφιακά (cd, sacd και άϋλα).

Στη δισκοθήκη μου έχω ίδια άλμπουμ και σε βινύλιο και σε ψηφιακή εκδοχή (οποιαδήποτε).

Ξέρω πως σε κάποιες περιπτώσεις δίσκων που έχω, η βινυλιακή εκδοχή υπερτερεί σημαντικά της ψηφιακής.

Σε κάποιες άλλες ισχύει το αντίθετο.

Οπότε, αν βάλω τις πρώτες περιπτώσεις, όποιος ακούει το βινύλιο "παθαίνει".

(Το περίεργο είναι πως κάποιες φορές ακόμη και αν βάλω για σύγκριση κομμάτι από την άλλη περίπτωση, ο ακροατής είναι τόσο "ψημένος" υπέρ του βινυλίου που -χωρίς να θεωρεί ότι υπερτερεί της ψηφιακής- την ακούει ευχάριστα. Μιλάω για παράδειγμα για το "The wall" των PF. Η βινυλιακή εκδοχή είναι ένα χιλιοπαιγμένο και "οργωμένο" από αμφιβόλου ποιότητας κεφαλές, Ελληνικής κοπής αντίγραφο που είχα αγοράσει όταν κυκλοφόρησε ο δίσκος το 1979. Το ψηφιακό είναι χρυσό της mofi...)
 

tio4711

AVClub Addicted Member
24 October 2007
2,112
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Turntable

Σε όλες;

Δηλαδή κάθε κομμάτι που άκουσες υπήρχε και σε βινύλιο και σε ψηφιακό; Πολύ αμφιβάλλω.

Γιατί τα ρωτάω αυτά;

Διότι κι εγώ έχω ένα καλούτσικο αναλογικό σύστημα και αντίστοιχα ψηφιακά (cd, sacd και άϋλα).

Στη δισκοθήκη μου έχω ίδια άλμπουμ και σε βινύλιο και σε ψηφιακή εκδοχή (οποιαδήποτε).

Ξέρω πως σε κάποιες περιπτώσεις δίσκων που έχω, η βινυλιακή εκδοχή υπερτερεί σημαντικά της ψηφιακής.

Σε κάποιες άλλες ισχύει το αντίθετο.

Οπότε, αν βάλω τις πρώτες περιπτώσεις, όποιος ακούει το βινύλιο "παθαίνει".

(Το περίεργο είναι πως κάποιες φορές ακόμη και αν βάλω για σύγκριση κομμάτι από την άλλη περίπτωση, ο ακροατής είναι τόσο "ψημένος" υπέρ του βινυλίου που -χωρίς να θεωρεί ότι υπερτερεί της ψηφιακής- την ακούει ευχάριστα. Μιλάω για παράδειγμα για το "The wall" των PF. Η βινυλιακή εκδοχή είναι ένα χιλιοπαιγμένο και "οργωμένο" από αμφιβόλου ποιότητας κεφαλές, Ελληνικής κοπής αντίγραφο που είχα αγοράσει όταν κυκλοφόρησε ο δίσκος το 1979. Το ψηφιακό είναι χρυσό της mofi...)
Αναφέρομαι σε ολόκληρους δίσκους που υπήρχαν και στις 2 μορφές και όχι μεμονωμένα tracks. Η διαφορά ήταν πάντα υπέρ του αναλογικού

Φυσικά αναφερόμαστε σε κορυφαία συστήματα που οι διαφορές αμβλυνονται στο έπακρον.

Ο τρόπος ομως που το αναλογικό σεταπ αναπαράγει την μουσική είναι τόσο αληθοφανής που λες τι άκουγα τόσο καιρό

Sent from my SM-G935F using Tapatalk