Subwoofer σε hi fi

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

steliosb81

New member
24 March 2018
34
Καλησπέρα παιδιά και χρόνια πολλά
Μιας και σχετικά άσχετος θα ήθελα να μάθω αν χρειάζεται να βάλω subwoofer στο ηχοσύστημα μου το οποίο είναι στο δωμάτιο μου 18τκ ο ενισχυτής μου είναι ένας yamaha a-s501 και τα ηχεία μου τα klipsch r24f κυρίως ακούω ροκ και μέταλ μουσική
Ευχαριστώ
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,398
Αθήνα
Εννοείται πως ναι.
Υπάρχει όμως ένα θεματάκι με τον ενισχυτή σου καθώς για το ιδανικό αποτέλεσμα θα έπρεπε να υπάρχει τρόπος εκτός από το βαθυπερατό φίλτρο που έχει στην έξοδο (καρφωτό στα 90Hz) να δέχεται και υψιπερατό σήμα από κάποιο subwoofer με τη δυνατότητα αυτή.
Τέτοια subwoofer υπάρχουν όμως ο ενισχυτής σου δεν έχει τη δυνατότητα επιστροφής σήματος στα τελικά του στάδια, επομένως θα πρέπει να συμβιβαστείς με τη σύνδεση sub out και την κοινή αναπαραγωγή σε ένα εύρος συχνοτήτων των ηχείων και του sub.
Κοινώς θα πρέπει να πέσει αρκετό ψάξιμο στο σημείο cross και το αποτέλεσμα ενδέχεται να είναι αμφιλεγόμενο.
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,469
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: Subwoofer σε hi fi

Να ρωτησω.. με 2 woofers των 8` , εχειs ανεπαρκεια χαμηλου??

Προφανώς ο φίλος δεν φχαριστιεται τις ροκιές και θέλει κάτι παραπάνω .
Θέλει πολύ προσοχή και ψάξιμο γιατί μπορεί με την προσθήκη του sub να έχει ανεπιθύμητο ακουστικό αποτέλεσμα .
 

steliosb81

New member
24 March 2018
34
Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος τύπος που πρέπει να προσέξω δηλαδή?
Υπάρχει κάποιο που μπορείς να μου προτείνεις ?
Σκεφτόμουν για το klipsch r10sw
Βέβαια όπως είπα είμαι λίγο άσχετος
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Θα σου προτεινα να μαs περιγραψειs τον χωρο ακροασηs, την τοποΘετηση των ηχειων, αποστασειs απο τοιχουs κλπ
καΘωs και τιs πηγεs απο τιs οποιεs ακουs
 

steliosb81

New member
24 March 2018
34
Το δωμάτιο είναι 18τκ
Τα ηχεία τα έχω ένα δεξιά ένα αριστερά από το ηχοσύστημα η απόσταση από τον τοίχο είναι περίπου 40 πόντους τα χαρακτηριστικά των ηχείων είναι τα εξής
Απόκριση συχνότητας: 45 - 24k +-3dB.
• Ευσαισθησία: 95dB @ 2.83V / 1m.
• Ισχύς: 75W RMS / 300W (μέγιστη).
• Ονομαστική αντίσταση: 8 Ohms.
• Κόρνα υψηλών συχνοτήτων: 90? x 90? Tractrix κόρνα.
• Οδηγός χαμηλών συχνοτήτων: 2 IMG woofer 4.5’’ (25.4cm).
• Συχνότητα Crossover: 1600Hz.
• Τύπος ηχείων: Bass-reflex μέσω μπροστινού firing port.
• Τύπος εισόδου: Διπλά Binding Posts / bi-wire / bi-amp.
• Διαστάσεις (με πόδια και γρίλια): 88.2 x 16.5 x 25.4 cm.
• Βάρος: 11.34 kg.
Ο ενισχυτής όπως είπα yamaha as501
Τα ηχεία είναι κανονικά συνδεμένα με διχάλα στα ηχεία και μπανάνες στον ενισχυτή
Η απόσταση που ακούω μουσική είναι περίπου στα 3 μέτρα
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Ωπα..!! απο λαΘοs ειδα τα 28 που εχουν 8αρια woofers. τα δικα σου ειναι 4,5 ..η αλλαζειs ηχεια, η προχωραs σε αγορα sub.
προσωπικα, Θα αλλαζα τα ηχεια...
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,398
Αθήνα
Θα βρει όμως σαν τα κλιπς που να παίζουν εύκολα ροκιές; Θέλω να πω, αν έχουν ένα πλεονέκτημα τα κλιπς είναι αυτό. Ότι είναι το γκάζι του λαού. :)

Sub στην έξοδο του Yamaha που στέλνει σήμα από 90Hz και κάτω, αλλά δεν "κόβει" τα ηχεία από κει και πάνω. Αναγκαστικός συμβιβασμός.
 

steliosb81

New member
24 March 2018
34
Μπα να τα αλλάξω όχι παιδιά μου αρέσει πολύ ο ήχος τους έχει ο αδερφός μου στο δωμάτιο του που είναι πάνω κάτω το ίδιο με το δικό μου κάτι magnat και προσωπικά δε μου αρέσουν σαν τα klipsch μάλλον θα πάρω sub η σωστή τοποθέτηση του είναι πίσω και κάτω αριστερά από το ηχείο?
 

steliosb81

New member
24 March 2018
34
Για αυτό τι λέτε ρε παιδιά
The R-10SW subwoofer is the ideal companion whether you're looking to achieve a 5.1 system or a 5.1 on the Richter scale. The high performance subwoofer provides deep bass and placement flexibility thanks to its front firing driver and all digital amplifier.

Powerful 10" copper-spun front-firing woofer
All-digital amplifier delivers 300 watts of dynamic power
Equally impressive with music and movies
Low pass crossover and phase control
Line/LFE inputs for compatibility with most receivers
Dimensions: 14" H x 12.5" W x 15.7" D
Brushed black polymer veneer cabinet
FREQUENCY RESPONSE: 32Hz-120Hz +/-3dB
MAXIMUM ACOUSTIC OUTPUT: 112dB
AMPLIFIER: All digital
AMPLIFIER POWER: 150W / 300W
DRIVE COMPONENTS: 10" (25.4cm) high excursion, IMG, front-firing woofer
ENCLOSURE MATERIAL: MDF
ENCLOSURE TYPE: Bass Reflex
INPUTS: Line level/LFE RCA jacks
HEIGHT: 14" / 35.56 cm (14.5" with feet)
WIDTH: 12.5" / 31.75 cm
DEPTH: 15.7" / 39.8 cm (16.4" with grille)
WEIGHT: 25.5 lbs (11.6 kg)
FINISHES: Brushed Black Polymer Veneer
FEATURES: Volume, Lowpass, Phase, Auto Power
PHASE: Switchable 0-180 degrees
BUILT FROM: 2014
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Θα βρει όμως σαν τα κλιπς που να παίζουν εύκολα ροκιές; Θέλω να πω, αν έχουν ένα πλεονέκτημα τα κλιπς είναι αυτό. Ότι είναι το γκάζι του λαού. :)

Sub στην έξοδο του Yamaha που στέλνει σήμα από 90Hz και κάτω, αλλά δεν "κόβει" τα ηχεία από κει και πάνω. Αναγκαστικός συμβιβασμός.
Ναι Θα βρει. Πιο μεγαλα Klipsch.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,398
Αθήνα
Με ποιο τρόπο θα κροσαριστούν τα ηχεία από το high input/output? Την έχουν τη δυνατότητα αυτή τα συγκεκριμένα sub? το έχετε ψάξει?
 

Voltes V

New member
22 November 2018
13
Απάντηση: Re: Subwoofer σε hi fi

Αν έχεις όρεξη να ασχοληθείς σοβαρά με το χαμηλό σου, εννοείται αγόραζες sub.
Αν σκέφτεσαι ότι απλά θα το πετάξεις σε μια γωνία και ο ήχος μαγικά θα αναβαθμιστεί, ξανασκέψου το.
Για μουσική και ειδικά rock, metal που έχουν γρήγορα μεταβατικά στις χαμηλές και δικασίδια, πας σε sub κλειστού τύπου. Αν σε παίρνει το budget, ψάχνεις για ένα με servo-έλεγχο...