Μετά από plasma τι ?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

bujinkan

AVClub Addicted Member
24 March 2009
1,563
Καλησπέρα ,κάτοχος της panasonic tx42g10 πλέον αναζητώ μεγαλύτερη τηλεόραση .
Επειδή απέχω καιρό θέλω τη βοήθειά σας
Θέλω 65άρα για το σαλόνι μιας και οι 42 δεν με φτάνουν πια )την είχα στο υπνοδωμάτιο)
Ο προβληματισμός μου είναι αν κάποια 65αρα με ταβάνι τα 1100 ευρώ θα είναι εφάμιλλη της πανασονικ που εχω
Τι θα χάσω και τι θα κερδίσω και ποιες μου προτείνετε?
Ευχαριστώ

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Το να πάρεις led μετά απο plasma πιστεύω ότι θα σε απογοητεύσει.

Το θέμα είναι οτι με 1100ε oled 65" δεν παίρνεις.

Είσαι διατεθειμένος να συμβιβαστείς με led ξέροντας οτι η αντίθεση θα είναι πολύ μικρότερη και τα μαύρα θα είναι πλέον γκρι;
 

bujinkan

AVClub Addicted Member
24 March 2009
1,563
Το να πάρεις led μετά απο plasma πιστεύω ότι θα σε απογοητεύσει.

Το θέμα είναι οτι με 1100ε oled 65" δεν παίρνεις.

Είσαι διατεθειμένος να συμβιβαστείς με led ξέροντας οτι η αντίθεση θα είναι πολύ μικρότερη και τα μαύρα θα είναι πλέον γκρι;
Βασικά η.πλάσμα δουλεύει τέλεια απλά στα 4 μέτρα μου.φαίνεται μικρή ...λίγο και η ηλικία και η όραση καταλαβαίνεις
Από την άλλη η κρίση δεν αφήνει για περισσότερα χρήματα . Άντε να.περιμένω κάνα 2μήνο και να ανέβω ταβάνι στα 1400 παραπάνω δεν το βλέπω με τίποτα με τα σημερινά πάντα δεδομένα

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Τότε δυστυχώς οι 65" απορρίπτονται. Καλύτερα μικρότερη tv πάρα κακή tv.

Οι 55" oled 1080p που σου πρότεινα μπορεί να είναι λίγο μικρές για τα 4μ αλλά επειδή έρχεσαι από τις 42" το καλό είναι οτι θα την νιώσεις την αναβάθμιση.

Περίμενέ όμως να πάρεις και άλλες γνώμες.
 

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Μεγαλη η αποσταση σου εγω ειχα Plasma 50GT30 και ηταν μικρη για τα 3.30 σκεψου 42αρα στα 4 μετρα.
Η πας σε OLED 55 πιστευω οτι στο μουντιαλ θα βγουν προσφορες στα 1400 περιπου η βαζεις δοσεις η οτι αλλο μπορεις και πας σε καλη VA 65αρα.
 

bujinkan

AVClub Addicted Member
24 March 2009
1,563
Τότε δυστυχώς οι 65" απορρίπτονται. Καλύτερα μικρότερη tv πάρα κακή tv.

Οι 55" oled 1080p που σου πρότεινα μπορεί να είναι λίγο μικρές για τα 4μ αλλά επειδή έρχεσαι από τις 42" το καλό είναι οτι θα την νιώσεις την αναβάθμιση.

Περίμενέ όμως να πάρεις και άλλες γνώμες.
Θέλω το 4k όμως ... Ξέρω πολλά.Θέλω ..Θα δούμε μέχρι αρχές Ιουνίου μπας και μαζέψω.παραπάνω

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Τι να πω και εγω που θελω 3D και εχω μια και μοναδικη επιλογη.

Κανε υπομονη σιγουρα θα βρεις στα 1400 καμια 55αρα B7 LG
 

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Χμμμ καλη τιμη δινεις και την κονσολα σε αγγελια ανετα* 150 ευρω.

http://www.easlanidis.gr/tv-55-oled-oled55b7v-lg.html


* για το ανετα δεν ειμαι τοσο σιγουρος γιατι εβαλα μια εντελως σφραγισμενη Panasonic TX-40EX600E με 2 χρονια εγγυηση και απο 450 που εχει ειχα κατι pm τους στυλ φιλε δινω 300 κλπ.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Θέλω το 4k όμως ... Ξέρω πολλά.Θέλω ..Θα δούμε μέχρι αρχές Ιουνίου μπας και μαζέψω.παραπάνω

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Από αυτή την απόσταση έτσι κι αλλιώς δεν θα δεις διαφορά στο 4Κ ουτε καν στην 65"......οποτε μην σκας. Αν ειναι να θυσιασεις κατι....το 4Κ ειναι αυτο.....αφου στην περιπτωση σου δεν θα κανει καμια διαφορα.
 

georget

Supreme Member
31 March 2007
3,109
Λευκωσία
Εγώ νομίζω να περιμένεις. Έχω την εντύπωση ότι φέτος θα δούμε μεγάλες μειώσεις στις τιμές.
Οι 65αρες OLED που ανακοινώθηκαν είναι ήδη 1500 ευρώ κάτω από τις αντίστοιχες περσινές.
Η σειρά B της LG αναμένεται να είναι ακόμα πιο κάτω.
Η Samsung παρουσίασε σημαντικά βελτιωμένες QLED οποτε αυξάνεται ο ανταγωνισμός.
Δεν το αποκλείω μέχρι το τέλος τους χρόνου οι 55αρες OLED να είναι κάτω από 1000 και οι 65αρες κάτω από 2000!
 

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Ολοι λενε να περιμενουμε το μουντιαλ εγω εχω ακομα εναν λογο που με φρεναρει για τηλεοραση περιμενω το τριτο παιδι αρχες Ιουλη που θα προλαβω να δω ταινια; συν οτι εχω βολευτει να βλεπω στην 40αρα που εχω στην κρεβατοκαμαρα που την εχω τοσο κοντα που ειναι σαν σινεμας.

DSC01465.jpg.5d4d6fedd747a6396e8733aae9724c81.jpg
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Αν από τις 42 ίντσες που είσαι τώρα πας στις 65 ίντσες μιας απλής αλλά καλής samsung MU6 (αν δεν κάνω λάθος στις 65 είναι VA όλες) θα πεις ένα μεγάλο WOW!
είναι τόσο μεγάλη η διαφορά σε μέγεθος εικόνας που θα εντυπωσιαστείς και θα παραβλέψεις τις όποιες ατέλειες.
Για 55 ίντσες στα 4 μέτρα το θεωρώ κακή ιδέα γιατί πολλές ταινίες έχουν μαύρες μπάρες πάνω κάτω και ουσιαστικά καταλήγεις με μια 50ρα όταν βλέπεις τέτοιες ταινίες.
Για την διαφορά ποιότητας ανάμεσα σε OLED/LCD/plasma είναι γνωστά τα + και - της κάθε τεχνολογίας. Με 1000 ευρώ δε μπορείς να τα έχεις όλα όμως...
Επίσης για το 4Κ, τυπικά όλες οι τηλεοράσεις στην αγορά σήμερα έχουν 4Κ πανελ σε αυτές τις ίντσες.
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Καλησπέρα ,κάτοχος της panasonic tx42g10 πλέον αναζητώ μεγαλύτερη τηλεόραση .
Επειδή απέχω καιρό θέλω τη βοήθειά σας
Θέλω 65άρα για το σαλόνι μιας και οι 42 δεν με φτάνουν πια )την είχα στο υπνοδωμάτιο)
Ο προβληματισμός μου είναι αν κάποια 65αρα με ταβάνι τα 1100 ευρώ θα είναι εφάμιλλη της πανασονικ που εχω
Τι θα χάσω και τι θα κερδίσω και ποιες μου προτείνετε?
Ευχαριστώ

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Από την G10 μπορείς να πας με ασφάλεια σε VA LCD. Εκτός κι αν πέσεις σε κομμάτι με πολύ clouding, on-axis θα έχεις καλύτερη εικόνα από την G10...
 

tiniakos

AVClub Fanatic
7 August 2007
16,146
Τήνος / Ελλάς
Είχα την Panasonic 50st30 και πήγα σε 55CXM710 και δεν το μετάνιωσα ειδικά στα 699 ευρώ που την πήρα.
Η απόσταση που βλέπω είναι τα 3 μέτρα και είμαι μια χαρά ακόμη και στα 4 μέτρα αν πάω στην κουζίνα καλά βλέπω.
Θα μπορούσα να πάρω και μεγαλύτερη αλλά και πάλι ευχαριστημένος είμαι.
Έχω δει και πανάκριβες lcd tv και μπορώ να σου πω ότι ελάχιστα αξίζουν τα διπλάσια χρήματα τους.
Οι oled είναι πολύ καλύτερες αλλά τα 1500 ευρώ για tv που σε 1-2 χρόνια θα έχει απαξιωθεί τεχνολογικά και πιθανόν θα έχει χαλάσει σε 3-5 χρόνια
δεν τα δίνω. εγώ θεωρώ vfm αγορά για 55 tv 4k οποιαδήποτε μέχρι τα 800 ευρώ και για 65αρα τα 1000 ευρώ από εκεί και πάνω τα θεωρώ υπερβολή.
Αυτό δεν αναιρεί την επιθυμία κάποιου που έχει οικονομική άνεση να πάει και παραπάνω.
Στα δικά μου μάτια καμία σύγχρονη ακριβή tv δεν αξίζει τα χρήματα της , όσο παλαιότερα περιπτώσεις όπως οι kuro που ήταν σημείο αναφοράς.
Είμαι λάτρης της εικόνας,άλλαζα παλιά της tv σαν τα πουκάμισα, βλέπω και τραβάω και υλικό 4Κ αλλά το ξαναγράφω δεν αξίζουν πια να δαπανήσεις μεγάλο ποσό.