Καινουργιος ενισχυτης ή οχι;

billpsil

New member
20 February 2016
33
Καλημερα παιδια και χρονια πολλα σε ολους.

Ειναι η πρωτη φορα που γραφω στο φορουμ του ηχου οποτε συγχωρεστε με για μία σχετικη αγνοια..

Εχω ενα συστηματακι 5.1 στο καθιστικο-σαλονι-play room-κουζινα του σπιτιου και με ενδιαφερει να το κανω λιγο καλυτερο με μικρο σχετικα κοστος ή το ιδιο να αποδιδει πιο ικανοποιητικα..
Ο χωρος ειναι τετραγωνισμενος 5x6 τμ με τα μηχανηματα τοποθετημενα περιπου στο κεντρο του χωρου θεασης.Στην προεκταση του ιδιου τοιχου ακολουθει η εξωπορτα και κατοπιν ο διαδρομος που οδηγει στους υπολοιπους χωρους.

Το συστημα ειναι το εξης.
Ενισχυτης,ο Yamaha HTR 267.Αγορασμενος περσι,δευτερο χερι αλλα με εγγυηση και αχρησιμοποιητος,με τα πλαστικα του ακομη,γιατι ο πρωτος αγοραστης εκανε λαθος επιλογη.

Ηχεια,τα Crystal Audio PLASMA.Επισης απο αγγελία και τοποθετημενα στις 4 γωνίες αν και οχι με τις καλυτερες συνθηκες λογω της εργονομιας του χωρου.Τα surround ειναι σχετικα κρυμενα πισω απο τραπεζαρια και γραφειο υπολογιστη,σε αντιθεση με τα δυο μπροστινα που δεν περιοριζονται.Το δε κεντρικο,λογω του συνθετου επιπλου τοποθετηθηκε ανωθεν της τηλεορασης,σε υψος 2 μετρων περιπου.

Subwoofer,ενα μικρο της Yamaha,το SW-P130.Και αυτο δευτερο χερι.Το προφανως καλυτερο γουφερ που εδιναν τα Crystal Audio πολυ απλα δεν χωρουσε στον χωρο.

Πηγες διαφορες.Netflix,Kodi,Spotify,Plex,τηλεοραση η SONY KD-49XD8005,δορυφορικος δεκτης και ενας ιπ δεκτης,ενα bd,το Samsung BD-f5500,PS4.Αρα το συστημα χρησιμοποιειται και για ταινιες και για μουσικη και για video games.Μια απ' ολα δηλαδη..

Ξερω οτι το πιο αδυναμο κομματι ειναι το γουφερ.Λογω χωρου ομως,ειναι υποχρεωτικο αυτο να ειναι παραλληλογραμμο και οχι τετραγωνισμενο.Το εχω τοποθετημενο διπλα στο αριστερο μπροστινο,σε μια μικρη εσοχη διπλα στο συνθετο επιπλο που αποτελει και το μετρο ολου του δωματιου.
Ξερω οτι τα surround ηχεια δεν θα πρεπει να εχουν μπροστα τους σε αποσταση 20 ποντων επιπλα.Εχουν γιατι δεν γινεται αλλιως.
Ξερω οτι τα συγκεκριμενα ηχεια δεν ειναι μουσικα.Δεν ηταν ποτε,ουτε ως καινουργιο μοντελο στην αγορα.Με εξυπηρετουν ομως λογω του μεγεθους τους και του ογκου τους.

Τί δεν ξερω.Τα γουφερ που κυκλοφορουν στην αγορα σε παραλληλογραμμο σχημα και τα αντεχει η τσεπη μου,το Pioneer S-21W π.χ. ή το Eltax Experience SW 8,ποσο δυνατοτερα σε ηχο και ποιοτικοτερα ειναι απο αυτο το μικρο που χρησιμοποιω τωρα;
Ο ενισχυτης,με τα περιορισμενα χαρακτηριστικα του,σε συγκριση με τον Denon AVR-X540BT ας πουμε,ποσο υποδεεστερος ειναι υπο τις δικες μου συνθηκες;Αξιζει τον κοπο να μπω στην διαδικασια αλλαγης;
Υπαρχει κατι που να με βοηθουσε ηχητικα με το συστημα που εχω τωρα,εκτος φυσικα απο το μετακομισω ή ν' αλλαξω συνθετο;

Αν καποιος βρεθει να το διαβασει και δωσει μια απαντηση,τον ευχαριστω εκ των προτερων.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,675
Αθήνα
Καλησπέρα και χρόνια πολλά. Κράτα τον ενισχυτή σου και όποιος σου πει να τον αλλάξεις για να λύσεις τα θέματα της τοποθέτησης των ηχείων και την αδυναμία του sub, πεσ' του χρόνια πολλά κι εκείνου :p

Ό,τι καλύτερο μπορείς να κάνεις είναι να εστιάσεις στα ηχεία και κυρίως στην αλλαγή του subwoofer, με άλλη τοποθέτηση αν γίνεται. Με 6,5άρι μεγάφωνο και ισχύ 50W που έχει το subwoofer της Yamaha, δεν πας μακριά.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Συμφωνώ απόλυτα με τον Pleo, είκοσι χιλλιάδες ευρώ να δώσεις το ίδιο και χειρότερα θ ακουστεί, όντως το μόνο κομμάτι που μπορεί να αναβαθμιστεί είναι το υπογούφερ ώστε να χεις περισσότερο όγκο κι έκταση στα χαμηλής συχνότητας εφέ, αν αυτό σε καλύπτει κι έχεις αποδεχτεί τα άλλα θέματα τοποθέτησης τότε δεν χρειάζεται κάτι άλλο. Πάντως βάλε και μία πρόχειρη κάτοψη, δεν έχεις κάτι να χάσεις και μπορεί να κάτσει και καμία καλή ιδέα που να σου λύσει τα προβλήματα, ποτέ δεν ξέρεις.
 

billpsil

New member
20 February 2016
33
Ευχαριστω για τις απαντησεις και χρονια πολλα σε ολους.
Το ξερω οτι το γουφερακι της Yamaha ειναι μικρο.Ως συμμαζεμενο-τακτοποιημενο και χωραει στην θεση του ,το αγορασα κιολας.Αλλιως η συζυγος δεν πειθονταν για την χρησιμοτητα του αφου ο ηχος την αφηνει αδιαφορη.
Αν μπορεσω,θα σηκωσω και μια κατοψη εντος των ημερων για να πειτε καποια ιδεα για πιο αποδοτικοτερη τοποθετηση ενος γουφερ.
Να πω μονο οτι τον Denon AVR-X540BT ή καποιον αντιστοιχο τον ανεφερα οχι ως λυση για την αποδοση των ηχειων,οπου δυσκολα μπορει να βοηθησει ο ενισχυτης ,αλλα γιατι εχω την απορια αν θα μου προσφερει κατι παραπανω απο αυτον που εχω ηδη.