Καλώς ήρθατε στο AVClub.
Σελίδα 4 απο 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 31 έως 40 από 52
    Supreme Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006
    Περιοχή
    Π. Φάληρο, Αθήνα

Απάντηση: Audio Grade Ethernet Switches

Ο θόρυβος (EMI/RFI) των ενεργών συσκευών δικτύου προέρχεται κυρίως από τον ενδογενή θόρυβο της ίδιας της τροφοδοσίας τους, καθώς και από τα ρολόγια χρονισμού όταν δεν υπάρχει επαρκής απομόνωση μεταξύ των διαφορετικών σταδίων.
    Ο θόρυβος μεταφέρεται μέσω του καλωδίου ρεύματος -φτηνού και μαύρου- πίσω στο πολύπριζο απ΄όπου τροφοδοτούνται και τα υπόλοιπα μηχανήματα του ηχητικού μας συστήματος. Τα τροφοδοτικά όλων των συσκευών μας επί τους ουσίας είναι παράλληλα συνδεδεμένα μεταξύ τους, από το πολύπριζο και μετά , γιατί πριν από αυτό υπάρχει μία dedicated line μέχρι τον ηλεκτρολογικό μας πίνακα (ελπίζω) ή ακόμα καλύτερα δύο dedicated lines, μία για τα αναλογικά και μία για τα ψηφιακά μας.
    Όποιος δεν έχει τουλάχιστον μία dedicated line είναι άξιος της μοίρας του.

AVClub Fanatic

Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006

Re: Audio Grade Ethernet Switches

εγώ πάντως είμαι με τα δένδρα...
    .

Supreme Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006
    Περιοχή
    Π. Φάληρο, Αθήνα

Απάντηση: Re: Audio Grade Ethernet Switches

Απόσπασμα Αρχική Δημοσίευση από supersonic Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγώ πάντως είμαι με τα δένδρα...
    Αν ήσουν με τα δένδρα θα είχες τουλάχιστον ένα μπομπινόφωνο. Εγώ είμαι οικολόγος και έχω αποκτήσει τρία, δύο ΑΚΑΙ και ένα Grundig.
    Μου πήρε βέβαια 2 μήνες να τα φέρω σε λογαριασμό , γιατί τα περισσότερα έχουν κρυφές βλάβες που εμφανίζονται σταδιακά. Μιλάμε για τεχνολογία της δεκαετίας 70 & 80.

AVClub Fanatic
    Ημερομηνία εγγραφής
    Oct 2007
    Περιοχή
    Μεσευρώπη

Re: Απάντηση: Audio Grade Ethernet Switches

Απόσπασμα Αρχική Δημοσίευση από Internet King Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όποιος δεν έχει τουλάχιστον μία dedicated line είναι άξιος της μοίρας του.
    Ή μένει στο νοίκι.

Supreme Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Jul 2006
    Περιοχή
    Αθήνα

Re: Απάντηση: Audio Grade Ethernet Switches

Απόσπασμα Αρχική Δημοσίευση από Δημήτρης Δημητρακούδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω 2-3 ξεμεινεμένα μικρά χιλιάρια switches.. Ρε λες;

Αν "βελτιώσω" κάποιο από αυτά, δέχεται κανείς να γίνει πειραματόζωο σε double blind?
    Απόσπασμα Αρχική Δημοσίευση από Λάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
    σε μουα!
    Μι του..

AVClub Fanatic

Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006

Re: Απάντηση: Re: Audio Grade Ethernet Switches

Απόσπασμα Αρχική Δημοσίευση από Internet King Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ήσουν με τα δένδρα θα είχες τουλάχιστον ένα μπομπινόφωνο. Εγώ είμαι οικολόγος και έχω αποκτήσει τρία, δύο ΑΚΑΙ και ένα Grundig.
    Μου πήρε βέβαια 2 μήνες να τα φέρω σε λογαριασμό , γιατί τα περισσότερα έχουν κρυφές βλάβες που εμφανίζονται σταδιακά. Μιλάμε για τεχνολογία της δεκαετίας 70 & 80.
    Ασε... Έχω απ τ αλλα...
    .

Administration Team
    Ημερομηνία εγγραφής
    Aug 2006
    Περιοχή
    Γέρακας

Απόσπασμα Αρχική Δημοσίευση από Δημήτρης Δημητρακούδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλα αυτά τα ξέρω ρε συ.. Εννοείται ότι δεν μιλάμε για αλλαγές στον ήχο που προέρχονται από αλλαγές στα data που μεταδίδονται. Προέρχονται από ελάχιστες διαφορές στο noise signature του όλου συστήματος, δηλαδή από καθαρά αναλογικό φαινόμενο.

Θα περίμενε κανείς τα (τουλάχιστον σοβαρά) dacs να είναι immune σε τέτοιες μικροαλλαγές σε θορύβους, αλλά απ' ότι φαίνεται ακόμα δεν.. και στην προκειμένη περίπτωση μιλάμε για αρκετά ακριβό dac (>5K).

Το noise signature τελικά είναι ο νούμερο ένα παράγοντας στα ψηφιακά. Είναι αυτό που αλλάζει όταν αλλάζεις και τροφοδοτικό στο RPi σου και ακούς ξεκάθαρη διαφορά από το USB DAC που έχεις συνδεδεμένο πάνω του. Δεν αλλάζουν τα data.. bit perfect είναι όλα αυτά που συζητάμε.
    Το ξέρω βρε Δημήτρη οτι τα ξέρεις και πολύ καλύτερα απο εμενα! Τα γράφω για να τα διαβάσουν και οι συμφορουμήτες.

Απλα με ανησυχησε λιγο το "Από τότε που άκουσα διαφορές σε δυο διαφορετικά καλώδια δικτύου (μεταξύ RPi και router) έχω γίνει πολύ λιγότερο δύσπιστος σε τέτοιες συσκευές"
    Sakis

AVClub Fanatic
    Ημερομηνία εγγραφής
    Aug 2006

Η τεχνολογια έχει πολλές παραμέτρους, ειδικά όσον αφορα το audio, τις οποίες ελάχιστοι γνωρίζουν σε πλήρη ανάλυση (καθώς συνήθως κάτι τέτοιο, πέραν των θεωρητικών γνώσεων, απαιτεί και πρακτική τριβή με το αντικείμενο και μάλιστα σε υψηλό επίπεδο το οποίο ειναι εφικτό συνήθως σε επαγγελματικό επίπεδο).

Κι εγώ ήμουν πχ δύσπιστος σε τέτοια θέματα μέχρι που άκουσα μεγάλες διάφορες με usb καλώδια πχ.

Όποτε, ας είμαστε λίγο ανοικτοί σε κάποια πράγματα

Administration Team
    Ημερομηνία εγγραφής
    Aug 2006
    Περιοχή
    Γέρακας

Απόσπασμα Αρχική Δημοσίευση από spcav Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η τεχνολογια έχει πολλές παραμέτρους, ειδικά όσον αφορα το audio, τις οποίες ελάχιστοι γνωρίζουν σε πλήρη ανάλυση (καθώς συνήθως κάτι τέτοιο, πέραν των θεωρητικών γνώσεων, απαιτεί και πρακτική τριβή με το αντικείμενο και μάλιστα σε υψηλό επίπεδο το οποίο ειναι εφικτό συνήθως σε επαγγελματικό επίπεδο).

Κι εγώ ήμουν πχ δύσπιστος σε τέτοια θέματα μέχρι που άκουσα μεγάλες διάφορες με usb καλώδια πχ.

Όποτε, ας είμαστε λίγο ανοικτοί σε κάποια πράγματα
    Εχει πολλές παραμέτρους αλλα υπαρχουν και καποια βασικά principles. Επισης, αλλο το USB αλλο το ethernet. Δουλεύουν με τελείως διαφορετικο τρόπο.

Το USB σε ενα καλοσχεδιασμένο μηχάνημα, οντως μπορει να εχει διαφορα στον ηχο. Και εγω (οπως και ο Δημήτρης) επαγγελματίες είμαστε και υποθέτω και ο Δημήτρης εχει πρακτική τριβή με τα δίκτυα τουλαχιστον πανω απο μια δεκαετία, αν οχι δυο :)
    Sakis

Supreme Member

Ημερομηνία εγγραφής
    Jun 2006
    Περιοχή
    Νεο Ψυχικο

Η δουλειά του μέλλοντος είναι audio grade πάροχος internet για κατέβασμα μουσικών αρχείων.

Σελίδα 4 απο 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίαΤελευταία

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Αυτή τη στιγμή διαβάζουν την κατηγορία 1 χρήστες. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Bookmarks

Κανόνες καταχώρησης