Budget 500E max.

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Καλησπέρα σας!

ΜΕ βάση το ανωτέρω budget, εχω βρεί αυτή την τηλεόραση:

https://www.kotsovolos.gr/site/sound-vision/televisions/led-lcd/172848-lg-43uj701v-43

Υπάρχει κάτι καλύτερο σε αυτά τα χρηματα;

έχω πολύ καιρό να ασχοληθώ με τις τηλεοράσεις, με ενδιαφέρει πρωτίστως η ποιότητα της εικόνας, smart ευκολίες δεν με ενδιαφέρουν. Η προηγούμενή μου τηλεόραση είναι Pioneer Kuro 500A, χρήση για κρεβατοκάμαρα
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Αν εννοείς ότι είχες στο υπνοδωμάτιο μια kuro 50’ και θες να βάλεις στη θέση της αυτή ή μια παρόμοιων χαρακτηρηστικών τηλεόραση, η απάντηση είναι «σε καμία περίπτωση»

Σε περίπτωση που η θέαση γίνει με σβηστά φώτα, η εμπειρία θα είναι αποκαρδιωτική λόγω της μεγάλης διαφοράς σε αντίθεση και απόδοση του μαύρου.

Με αυτό το budget, μια Samsung 50mu6XXX θα είναι μια αποδεκτή αντικαταστάτρια. Μήν κοιτάξεις τις 49 καθώς έχουν panel παρομοιας τεχνολογίας με την LG.
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Η τηλεόραση δεν θα αντικαταστήσει την Kuro σε καμία περίπτωση. Απλά θέλω κάτι ποιοτικό μέχρι να βρεθεί ο κατάλληλος αντικαταστάτης, OLΕD ή προβολέας
 

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Το "χρηση σε κρεβατοκαμαρα" δεν μας λει κατι γιατι και εγω ψαχνω για το σαλονι και η γειτονισα διπλα μου ειπε αφου σου εδωσαν καινουρια 40αρα γιατι δεν την βαζεις εκει;
Οταν της ειπα την εβαλα στην κρεβατοκαμαρα με κοιτουσε σαν χαζη. Οποτε πρεπει να μας πεις αποσταση η μαλλον καλυτερα ποσες ιντσες ψαχνεις.

Αυτη που κοιτας να την ξεχασεις να δεις μονο σε VA πανελ οχι IPS και πιστευω οτι η 40αρα που εχω εγω και η 43αρα που κοιτας ειναι μεγαλες για κρεβατοκαμαρα που θελεις το βραδυ να χαλαρωσεις να δεις μια ταινια.
Εγω αν τελικα δωσω την δικια μου θα παω σε αυτη που ειναι 32αρα με VA πανελ https://www.skroutz.gr/s/9384881/Samsung-T32E310EX.html

Προσεξε μονο γιατι υπαρχει και η EW που δεν εχει DVB-T2

Φυσικα αυτα στα γραφω βαση του οτι εγω την τηλεοραση την εχω ακριβως στην ακρη του κρεβατιου λογω του χωρου εσυ μπορει να την εχεις και δυο μετρα μακρια απο το κρεβατι οποτε σε αυτη την περιπτωση δεν κοιτας την 32αρα που λεω αλλα πας σε 40αρα αλλα παντα σε VA οχι IPS
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Re: Απάντηση: Budget 500E max.

Αυτη που κοιτας να την ξεχασεις να δεις μονο σε VA πανελ οχι IPS και πιστευω οτι η 40αρα που εχω εγω και η 43αρα που κοιτας ειναι μεγαλες για κρεβατοκαμαρα που θελεις το βραδυ να χαλαρωσεις να δεις μια ταινια.
Εγω αν τελικα δωσω την δικια μου θα παω σε αυτη που ειναι 32αρα με VA πανελ https://www.skroutz.gr/s/9384881/Samsung-T32E310EX.html

Προσεξε μονο γιατι υπαρχει και η EW που δεν εχει DVB-T2

Κοίτα το panel απο κοντά πριν την πάρεις γιατί κυκλοφορεί και με pls
 

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Απάντηση: Re: Απάντηση: Budget 500E max.

Κοίτα το panel απο κοντά πριν την πάρεις γιατί κυκλοφορεί και με pls

Ναι εχεις δικιο με τις Samsung ποτε δεν μπορεις να εισαι σιγουρος τι panel τελικα εχουν.
 

pettros

Established Member
26 September 2006
176
Κρητη
Πηρα την τηλεοραση που λες (LG 43UJ701V) σε 49" για το υπνοδωματιο.
Αντικατεστησε την Samsung F6400 40" κυριως λογω ελλειψης bluetooth που μου ειναι απαραιτητο και λογω Netflix. Στην αρχη απογοητευτικα προσπαθωντας να φερω την εικονα σε ικανοποιητικο επιπεδο.. Ψαχνοντας βρηκα καποιες ρυθμισεις απο παραπλησιο μοντελο και η εικονα πλεον ειναι ακρως ικανοποιητικη!
Στο σαλονι εχω μια 65" Panasonic VT60 οποτε σε γενικες γραμμες εχω αποψη σχετικα με τι ειναι "καλη εικονα" .

Κατα τη γνωμη μου για υπνοδωματιο και Netflix ειναι μια καλη επιλογη στα χρηματα αυτα. Επισης το Magic Remote μολις το συνηθισεις θα δεις οτι ειναι πολυ βολικο!
 

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Εγω ειχα την GT30 και πολλες φορες δεν αντεχα το μαυρο των VA panel που ειχα στην κρεβατοκαμαρα και ενω ειχα ξαπλωσει να δω μια ταινια στο κρεβατι στο τελος την εβλεπα στο σαλονι.
Εσυ με την VT60 πως αντεχεις και βλεπεις σε αλλη τηλεοραση; Και ειδικα με IPS panel που ουτε για οθονη υπολογιστη δεν τις θελω ποια.
 

pettros

Established Member
26 September 2006
176
Κρητη
Εσυ με την VT60 πως αντεχεις και βλεπεις σε αλλη τηλεοραση; Και ειδικα με IPS panel που ουτε για οθονη υπολογιστη δεν τις θελω ποια.

Αυτο απλα λεγεται προσαρμοστικοτητα!! ;)
 

nikx

Senior Member
12 January 2013
468
Την πηρα και εγω του τιτλου την LG στα 469 το Μεγαλο Σαββατο απο τον κοτσο,βλεπω ανεβηκε η τιμη..
 
Last edited:

nikx

Senior Member
12 January 2013
468
Eχεις δοκιμασει να κανεις εγγραφη σε καναλι στην LG σου,βλεπω δεν μπορεις να αλλαξεις κανενα καναλι περα απο το να βλεπεις αυτο που γραφεις,μια Samsung και τα κουτια που εχω σε αφηνουν τουλαχιστον να πας σε 2-3 καναλια που ειναι στις ιδιες "θεσεις"..
 

pettros

Established Member
26 September 2006
176
Κρητη
Eχεις δοκιμασει να κανεις εγγραφη σε καναλι στην LG σου,βλεπω δεν μπορεις να αλλαξεις κανενα καναλι περα απο το να βλεπεις αυτο που γραφεις,μια Samsung και τα κουτια που εχω σε αφηνουν τουλαχιστον να πας σε 2-3 καναλια που ειναι στις ιδιες "θεσεις"..

Δυστυχως δεν εχω συνδεσει καποιο αποθηκευτικο χωρο μια και δεν μου χρειαζεται η λειτουργια της εγραφης. Και την εχω κρεμασει στον τοιχο οποτε δυσκολο να κανω δοκιμες..