4Κ Netflix σε pc , laptop

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Ένα θέμα που παιδεύτηκα τελευταία ήταν να πιάσω 4Κ Netflix σε pc , laptop.
Ξεκίνησα με το pc με επεξεργαστή i5 και στη συνέχεια με το laptop που έχει i7 .
Δεν μπόρεσα να πιάσω 4Κ Netflix και από ότι διάβασα ήθελε επεξεργαστή 7ης γενιάς, εμένα και στα δυο ήταν 6ης .

Πήρα πρόσφατα το Nuc7i5BNH που έχει επεξεργαστή 7ης γενιάς, όμως και εκεί δεν ήταν εύκολα τα πράγματα .
Οι προϋποθέσεις είναι :
1) λογαριασμό Netflx 4K
2)ταχύτητα πάνω από 25 mbps
3) επεξεργαστή 7ης γενιάς
4)ενσωματωμένη κάρτα πάνω από την 620 (το Nuc έχει 640) ή GTX 1050 με 3gb (ή ανώτερη)
5)tv που υποστηρίζει hdcp 2.2
6) καλώδιο hdmi v2.0

Και παρόλο τα είχα τα παραπάνω δεν μου έβγαζε ανάλυση 4Κ στην Netflix.
Είχα πρόβλημα με τον ήχο σε 4Κ .mkv ταινίες και κατέβασα και εγκατέστησα τα τελευταία K-Lite Codec και τότε μόνο μου έβγαλε ανάλυση 4Κ στη Netflix.

Και ένα πίνακας που λέει τις προϋποθέσεις :

attachment.php
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
δεν γνωρίζω να βοηθήσω, αλλα ενα φθηνό (~60 ) mp που παίζει 4K netflix ειναι το mi box με πολύ καλο UI στο netflix app, εύχρηστο remote control για netflix, ενω έχει και φωνητική αναζήτηση (πολύ εύχρηστο για youtube κτλ δεν χρειάζεσαι πληκτρολόγιο)

μονο για 4Κ netflix και youtube να το παρεις αξίζει. ετσι το χρησιμοποιώ και εγω.

ισως υπάρχουν και άλλα, φθηνότερα, καλύτερα mp με υποστήριξη netflix 4K..
 

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Έπιασα 4Κ Netflix , απλά γράφω τις προϋποθέσεις για κάποιον άλλον που θα το προσπαθήσει .

Το έχω το mi box , όπως και το Xbox One S για 4Κ Netflix.
Απλά πριν τα πάρω το έψαξα πολύ σε pc ή laptop που τα έχεις συνδεμένα σε tv πως μπορείς να δεις 4Κ Netflix .
Ύστερα δεν με ενθουσίασε και η ποιότητα εικόνας στο mi box για αυτό και έψαξα άλλους τρόπους .
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Re: Απάντηση: 4Κ Netflix σε pc , laptop

Έπιασα 4Κ Netflix , απλά γράφω τις προϋποθέσεις για κάποιον άλλον που θα το προσπαθήσει .

Το έχω το mi box , όπως και το Xbox One S για 4Κ Netflix.
Απλά πριν τα πάρω το έψαξα πολύ σε pc ή laptop που τα έχεις συνδεμένα σε tv πως μπορείς να δεις 4Κ Netflix .
Ύστερα δεν με ενθουσίασε και η ποιότητα εικόνας στο mi box για αυτό και έψαξα άλλους τρόπους .

ειδες διαφορά σε ποιότητα εικόνας 4K netflix απο το mi box και 4K netflix απο το pc/xbox?
 

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Απάντηση: Re: Απάντηση: 4Κ Netflix σε pc , laptop

ειδες διαφορά σε ποιότητα εικόνας 4K netflix απο το mi box και 4K netflix απο το pc/xbox?
Το xbox είχε εμφανώς καλύτερη ποιότητα εικόνας από το mi box και το pc ελαφρώς καλύτερη από το xbox.
Μιλάω για το Nuc7i5BNH (με καλύτερη κάρτα γραφικών θα είχε ακόμη καλύτερη εικόνα και διαφορές μεγαλύτερες) αν έβαζα θεωρητικό βαθμό στο Nuc (10) , στο xbox ( 9,5) και στο mi box ( 8) .
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Ενδιαφέρων ...Φίλος και συνάδελφος μου είπε τα καλύτερα για για τα μικρά κουτιά της intel,ίσως να μας δείχνει και το μέλλον .
Θα είχε ενδιαφέρων να το κοντράρουμε για την ποιότητα της εικόνας πάντα για το Netflix με το Xbox X όχι με το S.
 

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Πριν από λίγο ξανά κοίταξα τις ρυθμίσεις εικόνας στις δυο συσκευές ,μετά τις αλλαγές στις ρυθμίσεις είδα ότι το Xbox One S έχει τουλάχιστον ισάξια ποιότητα εικόνας με το mini pc .
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Παιδιά μην ξεχνάμε κάτι πέρα από τις ρυθμίσεις,όσο μεγαλώνει η εικόνα τόσο πιο αποκαλυπτική γίνετε ...
Εγώ βάζω στο παιχνίδι ακόμη και το καινούργιο Apple TV με το τρία που είχα είχε πολύ καλή εικόνα το Netflix.
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Re: Απάντηση: 4Κ Netflix σε pc , laptop

Πριν από λίγο ξανά κοίταξα τις ρυθμίσεις εικόνας στις δυο συσκευές ,μετά τις αλλαγές στις ρυθμίσεις είδα ότι το Xbox One S έχει τουλάχιστον ισάξια ποιότητα εικόνας με το mini pc .

μήπως αν πειράξεις και το mi box παιζει ίδια με xbox/pc?
λογικά αν δεν βάζεις φίλτρα τυπου madvr κτλ θα εχουν παραπλήσια εικόνα.
 

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Απάντηση: Re: Απάντηση: 4Κ Netflix σε pc , laptop

μήπως αν πειράξεις και το mi box παιζει ίδια με xbox/pc?
λογικά αν δεν βάζεις φίλτρα τυπου madvr κτλ θα εχουν παραπλήσια εικόνα.
Όχι η διαφορά των δυο άλλων με το mi box είναι σημαντική .
Άλλωστε το mi box δεν έχει πολλές ρυθμίσεις ώστε να αλλάξει κάτι δραματικά .
Το Xbox One S το πήρα πρόσφατα και δεν είχα κοιτάξει τις ρυθμίσεις ,θα δω το κοιτάξω πιο ύστερα .

Καλή Ανάσταση !
 

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Απάντηση: Re: 4Κ Netflix σε pc , laptop

Ενδιαφέρων ...Φίλος και συνάδελφος μου είπε τα καλύτερα για για τα μικρά κουτιά της intel,ίσως να μας δείχνει και το μέλλον .
Θα είχε ενδιαφέρων να το κοντράρουμε για την ποιότητα της εικόνας πάντα για το Netflix με το Xbox X όχι με το S.
Κρίνοντας τώρα που τα έχω δει και τα δυο περισσότερο καιρό , θα έλεγα ότι η ποιότητα της εικόνας στο Xbox S είναι πιο έντονη(πιο κινηματογραφική) , αλλάζοντας τις ρυθμίσεις του Nuc7i5BNH μπορείς να την φέρεις στα ίδια επίπεδα .
 

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Βλέπω όταν ανοίγω το mini pc όταν μπαίνω για πρώτη φορά στο Netflix μου βγάζει HD ανάλυση(σε σειρές που είναι 4Κ) ,αν βγω από την εφαρμογή και ξανα μπω αλλάζει και γίνεται η ανάλυση 4Κ.
Δεν ξέρω αν είναι θέμα του mini pc (το πιο πιθανον) ή της Netflix.
 

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Πρόβλημα είχα με pc με gtx 1060 6gb ,που είχε όλες τις προδιαγραφές να παίξει 4Κ Netflix και ότι να έκανα δεν έπαιζε .
Για πολύ καιρό παιδεύτηκα με τις ρυθμίσεις και το έψαχνα συνέχεια στο internet .
Τελικά σήμερα βρήκα ένα ποστ κάποιου που είχε το ίδιο πρόβλημα και μετά που βρήκε τη λύση την πόσταρε .
Η λύση ήταν η αγορά από το store του HEVC Media Extension για 0,99 ευρώ .
Μόλις τους έκανα εγκατάσταση το πρόβλημα λύθηκε .
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Πρόβλημα είχα με pc με gtx 1060 6gb ,που είχε όλες τις προδιαγραφές να παίξει 4Κ Netflix και ότι να έκανα δεν έπαιζε .
Για πολύ καιρό παιδεύτηκα με τις ρυθμίσεις και το έψαχνα συνέχεια στο internet .
Τελικά σήμερα βρήκα ένα ποστ κάποιου που είχε το ίδιο πρόβλημα και μετά που βρήκε τη λύση την πόσταρε .
Η λύση ήταν η αγορά από το store του HEVC Media Extension για 0,99 ευρώ .
Μόλις τους έκανα εγκατάσταση το πρόβλημα λύθηκε .

Γιατι 0.99 ? Απο εδω το τεσταρα τωρα και εκανε ληψη και εγκατασταση δωρεαν.

https://www.microsoft.com/el-gr/p/hevc-video-extensions-from-device-manufacturer/9n4wgh0z6vhq?irgwc=1&OCID=AID681541_aff_7593_159229&tduid=%28ir_wJC0gNTClQca0BAzqwxkEXPhUkjTGXQhW1412Y0%29%287593%29%28159229%29%28%29%28UUwpUdUnU56397YYwYd%29&irclickid=wJC0gNTClQca0BAzqwxkEXPhUkjTGXQhW1412Y0&activetab=pivot:eek:verviewtab
 

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Στο store των windows μου έβγαλε τιμή 0,99 .
Δοκίμασα και το link ,δεν μου έβγαλε ότι ήμουν κάτοχος και το έκανα εγκατάσταση και από εκεί .
Δεν ξέρω τι παίζει .

Υ.Γ:Όμως έχω κολληματάκια κατά την αναπαραγωγή .
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Στο store των windows μου έβγαλε τιμή 0,99 .
Δοκίμασα και το link ,δεν μου έβγαλε ότι ήμουν κάτοχος και το έκανα εγκατάσταση και από εκεί .
Δεν ξέρω τι παίζει .

Υ.Γ:Όμως έχω κολληματάκια κατά την αναπαραγωγή .

παιζεις μεσω Browser ή μεσω netflix app. ? (δοκιμασε και τα δυο)
Eπισης, πριν την αναπαραγωγη, φροντισες να γυρισεις την καρτα γραφικων στα 23Hz ωστε να αναπαραξει σωστα το 24p. ?
Η cpu/gpu ποσο επι τοις % ανεβαινει κατα την αναπαραγωγη. ? (μηπως καποια απο τις δυο τερματιζει)

Eγω για παραδειγμα δοκιμαζω τωρα απο youtube 4Κ 60fps HEVC υλικο και τρεχει κανονικα στην δικη μου gtx 1060.
Ομως η cpu βλεπω πως ανεβαινει αρκετα στο 65% περιπου (I7 oc 3.8Ghz)
 

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Χρησιμοποιώ το netflix app.
Πριν που ήταν HD το
netflix δεν είχα κολληματάκια .
Το είχα στο
60Hz ,όταν έκανε κολληματάκια το έβαλα και στο 23Hz .
Δεν είδα
ποσο επι τοις % ανεβαινει κατα την αναπαραγωγη ,θα το κοιτάξω .
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Χρησιμοποιώ το netflix app.
Πριν που ήταν HD το
netflix δεν είχα κολληματάκια .
Το είχα στο
60Hz ,όταν έκανε κολληματάκια το έβαλα και στο 23Hz .
Δεν είδα
ποσο επι τοις % ανεβαινει κατα την αναπαραγωγη ,θα το κοιτάξω .

Οταν θα αναπαραγεις απο pc/laptop υλικο 24p (23.976 καρε/sec) θα φροντιζεις να γυρισεις και την καρτα γραφικων στα 23hz μεσα απο το nvidia panel, για να μην εχεις judder. Οταν θα τελειωνεις την αναπαραγωγη θα ξανα γυρνας στα 60Hz την καρτα ξανα.
Αυτο για να αναπαραγεται σωστα το 24p υλικο, ειτε απο netflix, ειτε απο καποιον player (π.χ. mpc-hc κλπ)

Στο θεμα των κολληματων τωρα, δεν ξερω αν οφειλεται στο οτι η cpu ανεβαινει σχεδον στο 100% και κολλαει, ή ειναι θεμα hevc extention ή θεμα μνημης ή κατι αλλο.

Aν δεν ειναι πανω απο 80% η cpu σου ή δεν εχει χρησιμοποιηθει ολη η μνημη ram, δοκιμασε και το δωρεαν extention που δοκιμασα κι εγω αφου πρωτα απεγκαταστησεις το επι πληρωμη και κανεις μια επανεκκινηση)
(θεωρω οτι θα μπορεις να ξανα εγκαταστησεις ξανα το επι πληρωμη ετσι. ? )

Ξεχασα, δεν ξερω αν τα κολληματα που αναφερεις ειναι στιγμιαια επειδη το streaming ειναι αργο και δεν επαρκει το buffer. Θεωρω οτι εχεις καποια γραμμη VDSL για παρακολουθηση 4Κ.
 

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Έχω VDSL 50 ,δεν έχω αλλού τα κολληματάκια σε 4Κ Netflix(Xbox One Χ ή στην εφαρμογή στη TV ).
Το γύρισα στο 23Hz πάλι κάνει κολληματάκια .
Μνήμη έχω 4x4=16gb .
Εσένα παίζει το 4Κ Netflix χωρίς προβλήματα με την gtx 1060 ;
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Εσένα παίζει το 4Κ Netflix χωρίς προβλήματα με την gtx 1060 ;

Μονο σε youtube μπορω να το δοκιμασω, μιας και η Tv ειναι 1080p, οποτε δεν κλειδωνει το netflix σε 4Κ.
Στο youtube μπορω ομως να επιλεξω ενα αρχειο hevc 4κ 60fps, ομως υστερα η καρτα θα το υποβιβασει σε αναλυση πριν το παραδωσει.
Για αυτο σε ρωτησα ποσο ψηλά ανεβαινει η cpu σου. Ενδεχεται εσενα χωρις downscaling να παραφορτωνεται η cpu. (η gpu μιας και υποστηριζει hardware acceleration σε hevc, λογικα δεν θα εχει προβλημα.

Αν η cpu σου δεν υπερβαινει το 80% και τα σκαλωματα συνεχιζονται, δοκιμασε και τον extender που που εβαλα στο link , μηπως ειναι θεμα Bug του επι πληρωμη extender.

Διαθετω και 4Κ TV που ομως παιζει netflix απο το δικο της app και δυστυχως δεν εχω pc επανω της για να τεσταρω σε αυτη.


Κατι πολυ σημαντικο που ξεχασα να αναφερω:

Υπ'οψιν πως τα δοκιμαστικα Hevc αρχεια απο το youtube που τεσταρω, παιζουν και χωρις κανενα extention απροβληματιστα. Το δωρεαν extention το εγκατεστησα μονο για δοκιμη ωστε να δω τι θα συμβει. (κι αν εγκαθισταται ως δωρεαν)