Αδυναμία αλλαγής αριθμού καναλιών σε Samsung UE32M5522

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

tarantules

Established Member
15 August 2007
297
Πήρα πρόσφατα μια Samsung UE32M5522 και αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα: Σκανάρει όλα τα κανάλια και τα καταχωρεί με τη σειρά που τα βρίσκει σε αντίστοιχους αριθμούς 1,2,3 κλπ.Όταν φτοιάχνω λίστα αγαπημένων και βάζω τα κανάλια που θέλω με τη σειρά που τα θέλω , μπορώ μεν να τα επιλέγω με το κουμπί Chan +/- του τηλεχειριστηρίου , αλλά δεν με αφήνει να αλλάξω τον αριθμό του κάθε καναλιού οπότε στο αιρμητικό πληκτρολόγιο του τηλεχειριστηρίου δεν μπορώ να βάλω τα κανάλια που θέλω.
Έψαξα μπας και έχει κάποιο καινούριο firmware να το διορθώνει αλλά δυστυχώς έχει ήδη το τελευταίο.
Σε παλαιότερο μοντέλο πάλι της Samsung , δεν είχα τέτοιο πρόβλημα.Υπάρχει κάποια λύση; Έχω εκνευριστεί αφάνταστα γιατί πήγα και έσκασα 400 ευρώ και δεν έχει το πιο βασικό.Η τηλεόραση είναι για τη μητέρα μου και ουσιαστικά αυτό το πρόβλημα την καθιστά άχρηστη τελείως.
Δεν θέλω να αναγκαστώ να τη στείλω πίσω ούτε να αγοράσω εξωτερικό δέκτη.Υπάρχει κάποια λύση;
 

budhas

Established Member
18 July 2012
115
Εαν θες να λειτουργει οπως λες θα πρεπει να κανεις ταξινομηση των καναλιων.
 

supacoopa

AVClub Addicted Member
19 June 2006
2,411
Athens
Θα πατησεις το κουμπι "Channel List" στο τηλεχειριστηριο και θα μπεις στην λιστα καναλιων.

Εκει θα επιλεξεις το καναλι που θελεις να αλλαξει αριθμο και θα πατησεις το κουμπι "Tools" στο τηλεχειριστηριο.
Θα σου βγαλει καποιες επιλογες (πιθανως να μην φαινονται ολες και να πρεπει να κανεις scroll στην λιστα με το πληκτρο "down") μεσα στις οποιες ειναι και η ταξινομηση/αλλαγη αριθμησης.
Δυστυχως θα πρεπει να κανεις την ιδια διαδικασια (με πατημα του κουμπιου "Tools" οταν εισαι στην λιστα καναλιων) για οσα καναλια θελεις να αλλαξουν αριθμο.
 

tarantules

Established Member
15 August 2007
297
Το κουμπί Tools στο τηλεχειριστήριο δεν υπάρχει πλέον στην συγκεκριμένη τηλεόραση και έχει αντικατασταθεί από το κουμπί Settings το οποίο πατώντας το δεν κάνει απολύτως τίποτα.
Επειδή είχα από την F5000 το παλιό τηλεχειριστήριο που έχει το κουμπί Tools πάνω , όταν το πάταγα δεν έκανε τίποτα στην καινούρια όταν επέλεγα κάποιο κανάλι για αλλαγή αρίθμησης.
Τελικά με τα πολλά , ψάχνοντας βρήκα τον τρόπο.Δυστυχώς έχει μπερδεμένο μενού αλλά τελικά τα κατάφερα.Πολύ στρυφνό αυτό το Tizen.
Το πρωί παιδευόμουν με ένα προγραμματιζόμενο τηλεχειριστήριο του Lidl να το προγραμματίσω με Macros αλλά δεν είχε παρά μόνο 6 θέσεις οπότε και δεν με κάλυψε.Με τσάντισε που είπα να κάνω άλλη μια προσπάθεια μήπως δεν είχα ψάξει καλά και δικαιώθηκα.Δεν μπορούσα να χωνέψω οτι έχουν αφαιρέσει μια τέτοια απλή ρύθμιση.
 

aikon

Banned
13 February 2014
2,031
Samsung. Σαν να λέμε Siemens στα ασύρματα τηλέφωνα. Interface φτιαγμένα λες και τα σχεδίασε άρρωστος. Ένα πράγμα θέλεις να κάνεις, 2 ώρες ψάχνεις. Αν βάλεις κάποιον που πιάνει το τηλεκοντρόλ για πρώτη φορά ίσως κάνει και 3 μέρες να κάνει τις ρυθμίσεις.
 

Ioanna27

New member
26 February 2019
1
Καλησπέρα σας. Πηρα μια Samsung ue32m5522
Όλα καλά μέχρι στιγμής εκτός ενός θέματος. Το εχω ψάξει κ δε βρήκα άκρη πως να συνδεσω τα ακουστικά. Αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει..
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

NetSurfer_g7

Established Member
2 September 2018
259
Αθήνα
Εχω την ue32m5502 που ειναι ακριβως η ιδια με την 5522,απλως διαθετει επιπλεον και φωνητικες εντολες.Εξοδο ηχου σε "καρφακι" για ακουστικα δεν εχει,παρα μονο οπτικη εξοδο για συνδεση με ηχοσυστημα.
 

skysound

Supreme Member
28 January 2007
6,787
Θεσσαλονίκη
Πραγματι και η 5522 εχει εξοδο οπτικη. Μεσω αυτης μπορει να παει σε ενα ηχοσυστημα (εαν υπαρχει)
και απο εκει να γινει χρηση ακουστικων (λογικα ενα ηχοσυστημα πρεπει να εχει εξοδο ακουστικων)