Ασυρματος ηχος για το σπιτι....

kospap

Supreme Member
31 July 2009
8,181
καλημερα σε ολους. ελπιζω να βαζω το ερωτημα στο σωστο σημειο.

Λοιπον...τον τελευταιο καιρο ακουω πολλα πραγματα απο τον ΗΥ, ειδικα απο το Youtube.
Το ζητημα ειναι οτι οι ασχολιες/δουλειες μου γινονται σε ολο το σπιτι, και δεν γινεται να βαζω τσιτα τον ηχο
(ο ΗΥ ειναι συνδεδεμενος με τον ραδιοενισχυτη, αλλα και του περισσευει μια εξοδος ακουστικων)

Θυμαμαι οτι καποιο καιρο υπηρχαν καποια ασυρματα ηχεια αλλα δεν μπορεσα να εντοπισω καποια στην διεθνη αγορα (κυρiως ebay).

Μια αλλη λυση που σκεφτομαι ειναι να παρω εναν ανταπτορα αυτοκινητου που στελνει τον ηχο μεσω ραδιοφωνικου σηματος στο ραδιο του αυτοκινητου.
(τυχαινει να εχω ενα φορητο σετ ηχειων με εισοδο audio και ραδιοφωνο)

Τι αλλη Οικονομικη λυση μου προτεινετε?
 

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
4,010
Καλυτερα να πας σε κατι πιο επωνυμο ή τουλάχιστον δοκιμασμενο.
Ειχα αγορασει ένα τετοιο, μπορεί και το ίδιο, δεν θυμαμαι, για να κάνω wireless κάτι ακουστικά.
Ο ήχος δεν ακουγόταν. Σκέτο πρίμα ήταν. Ουτε για τηλεφωνικές κλήσεις δεν έκανε.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,675
Αθήνα
Η ενδεδειγμένη λύση για ασύρματο ήχο στο σπίτι δεν είναι το bluetooth, αλλά το WiFi που επιτρέπει μεγαλύτερη κάλυψη και multiroom.

Αν ωστόσο επιμένεις στο Bluetooth, τότε απέφυγε αντάπτορες σαν αυτόν που είδες και ψάξε για USB Bluetooth transmitter κατά προτίμηση με υποστήριξη aptX.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,419
Θεσσαλονίκη
Η έξοδος ακουστικων δε φέρνει mute στα ηχεια;
Παντως οι λύσεις που ξέρω προσωπικά είναι αρκετά αλμυρές. Σε σημείο που δεν ξέρω αν αξίζει.
Τύπου Sonos, miracast από Yamaha και heos από denon.
Ας πούμε κάτι τέτοιο με τετοια
 
Last edited:

kospap

Supreme Member
31 July 2009
8,181
πολυ ενδιοαφερον ηταν ενα λινκ για το καταλ´ληλο πρωτοκολλο για μεταδοση μουσικης.
Αλαλ τα συστηματα που ειδα ειναι πολυ πανω απο το μπατζετ μου....ειδικα για να ακουω συνεντευξεις και podcast