5.1 + ενισχυτή εως 2000

ChickenDinner

New member
8 April 2018
24
Καλησπέρα και χρόνια πολλά παιδιά, καινούριος στο forum. Μπήκα κι εγω να πάρω τη γνώμη σας.

Με λίγα λόγια θέλω ένα σύστημα για 80% μουσική και 20% ταινία.

Μένω σε γκαρσονιέρα 35τμ, το σαλόνι είναι μικρό τετράγωνο σαν δωμάτιο. Βέβαια δε θα είμαι μια ζωη εδώ, θέλω κάτι να το χω και για το επόμενο σαλόνι που σίγουρα θα είναι μεγαλύτερο.

Γνώμη για 5.1 της Magnat?

Γνώμη για ηχεία Klipsch?

Υ.γ: Είμαι λάτρης της έντασης

Υ.γ2: Μήπως να μην επέλεγα 5.1 λόγου του οτι το θέλω πιο πολύ για μουσική και οχι για ταινία;

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Last edited:

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Καλώς ήρθες στο φόρουμ, χρόνια πολλά με υγεία κι ό,τι επιθυμείς.
Στο θέμα μας τώρα, τα πράγματα έτσι όπως τα θέτεις είναι μπέρδεμα, με 80% προτίμηση στη μουσική είσαι για δικάναλο σύστημα, αυτό το 20% που ρίχνεις μέσα για ταινίες όμως σε υποχρεώνει να πας σε πολυκάναλο ενισχυτή κι ανάλογο αριθμό ηχείων. Ολα εξαρτώνται απ την εμπειρία σου στη μουσική ακρόαση, δλδ. τι ακούσματα έχεις κι αν έχεις απαιτήσεις υψηλού επιπέδου. Αν έχεις ακούσει μουσική από πολυκάναλο σύστημα κι έμεινες ευχαριστημένος τα πράγματα είναι απλά και δεν θα υπάρξει πρόβλημα. Αν όμως είσαι απ αυτούς που έχεις ακούσει και δικάναλο και πολυκάναλο και προτιμούσες τη μουσική απ το αμιγώς δικάναλο τότε για να πάρεις αυτή την ποιότητα ήχου από πολυκάναλο θα πρέπει να ανεβάσεις κατά πολύ το μπάτζετ. Για τα Klipsch έχω προσωπική εμπειρία μιας κι ήμουν κάποτε στο τσακ να τα αγοράσω, όμως οι πολλές ακροάσεις και δοκιμές με τα εν λόγω ηχεία τελικά με απέτρεψαν απ την αγορά τους, είναι ηχεία με ιδιαίτερο χαρακτήρα κι έχουν φανατικούς θαυμαστές αλλά κι εχθρούς. Σε κινηματογραφικό υλικό δεν τα έχω ακούσει, λένε ότι είναι μανούλα, στη μουσική όμως σε πολύωρη ακρόαση θα κουράσουν και μιας και λες ότι είσαι της έντασης αυτό είναι ένα θέμα που θα πρέπει μάλλον να το αποφασίσεις από μόνος σου με προσωπική ακρόαση και για αρκετή ώρα. Απ την άλλη το πλεονέκτημά τους είναι ότι λόγω της μεγάλης τους ευαισθησίας θα καλύψουν χώρους πιο μεγάλους χωρίς να χρειάζονται τέρατα ισχύος να τα οδηγήσουν. Τι μουσική ακούς αν επιτρέπεται; Για το 5.1 της Magnat η μόνη εμπειρία που έχω ακουστικά είναι απ το σπίτι φίλου, εντελώς διαφορετικά απ τα klipsch και θέλουν και ενισχυτή να έχει επάρκεια ρευμάτων να τα οδηγήσει σε χώρο μεγαλύτερο από 35 τ.μ., όπως και με τα Klipsch κι όλα βέβαια τα ηχεία θα πρέπει να τα ακούσεις αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα. Για το τελευταίο ερώτημά σου θα πρέπει μόνος σου να απαντήσεις, δηλαδή να αποφασίσεις τι τελικά θες, αν δεν σε πειράζει να ακούς ταινίες από σύστημα 2.1 ή 2.0 αν δεν θες υπογούφερ (που μάλλον όμως για μεγαλύτερο χώρο θα χρειαστεί) τότε πας σε αμιγώς δικάναλο σύστημα, αν η μουσική αναπαραγωγή από πολυκάναλο ενισχυτή σε καλύπτει ακουστικά σε μουσικό πρόγραμμα τότε πας για πολυκάναλο.
 

ChickenDinner

New member
8 April 2018
24
Απάντηση: Re: 5.1 + ενισχυτή εως 2000

Καλώς ήρθες στο φόρουμ, χρόνια πολλά με υγεία κι ό,τι επιθυμείς.
Στο θέμα μας τώρα, τα πράγματα έτσι όπως τα θέτεις είναι μπέρδεμα, με 80% προτίμηση στη μουσική είσαι για δικάναλο σύστημα, αυτό το 20% που ρίχνεις μέσα για ταινίες όμως σε υποχρεώνει να πας σε πολυκάναλο ενισχυτή κι ανάλογο αριθμό ηχείων. Ολα εξαρτώνται απ την εμπειρία σου στη μουσική ακρόαση, δλδ. τι ακούσματα έχεις κι αν έχεις απαιτήσεις υψηλού επιπέδου. Αν έχεις ακούσει μουσική από πολυκάναλο σύστημα κι έμεινες ευχαριστημένος τα πράγματα είναι απλά και δεν θα υπάρξει πρόβλημα. Αν όμως είσαι απ αυτούς που έχεις ακούσει και δικάναλο και πολυκάναλο και προτιμούσες τη μουσική απ το αμιγώς δικάναλο τότε για να πάρεις αυτή την ποιότητα ήχου από πολυκάναλο θα πρέπει να ανεβάσεις κατά πολύ το μπάτζετ. Για τα Klipsch έχω προσωπική εμπειρία μιας κι ήμουν κάποτε στο τσακ να τα αγοράσω, όμως οι πολλές ακροάσεις και δοκιμές με τα εν λόγω ηχεία τελικά με απέτρεψαν απ την αγορά τους, είναι ηχεία με ιδιαίτερο χαρακτήρα κι έχουν φανατικούς θαυμαστές αλλά κι εχθρούς. Σε κινηματογραφικό υλικό δεν τα έχω ακούσει, λένε ότι είναι μανούλα, στη μουσική όμως σε πολύωρη ακρόαση θα κουράσουν και μιας και λες ότι είσαι της έντασης αυτό είναι ένα θέμα που θα πρέπει μάλλον να το αποφασίσεις από μόνος σου με προσωπική ακρόαση και για αρκετή ώρα. Απ την άλλη το πλεονέκτημά τους είναι ότι λόγω της μεγάλης τους ευαισθησίας θα καλύψουν χώρους πιο μεγάλους χωρίς να χρειάζονται τέρατα ισχύος να τα οδηγήσουν. Τι μουσική ακούς αν επιτρέπεται; Για το 5.1 της Magnat η μόνη εμπειρία που έχω ακουστικά είναι απ το σπίτι φίλου, εντελώς διαφορετικά απ τα klipsch και θέλουν και ενισχυτή να έχει επάρκεια ρευμάτων να τα οδηγήσει σε χώρο μεγαλύτερο από 35 τ.μ., όπως και με τα Klipsch κι όλα βέβαια τα ηχεία θα πρέπει να τα ακούσεις αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα. Για το τελευταίο ερώτημά σου θα πρέπει μόνος σου να απαντήσεις, δηλαδή να αποφασίσεις τι τελικά θες, αν δεν σε πειράζει να ακούς ταινίες από σύστημα 2.1 ή 2.0 αν δεν θες υπογούφερ (που μάλλον όμως για μεγαλύτερο χώρο θα χρειαστεί) τότε πας σε αμιγώς δικάναλο σύστημα, αν η μουσική αναπαραγωγή από πολυκάναλο ενισχυτή σε καλύπτει ακουστικά σε μουσικό πρόγραμμα τότε πας για πολυκάναλο.

Μουσική ακούω απ’ολα, εκτος απο Ελληνικά, Κλασσική και Μέταλ. Έχω ακούσει μουσική απο πολυκάναλο σε φίλο και έμεινα πολυ ευχαριστημένος. Συγκεκριμένα, είχε ενισχυτή της Pioneer τον vsx-929 με 4 κολώνες της LTC και 2x 2.1 της Bose (Acoustimas 3) απανω, με λίγα λόγια 8.2 Δυνατός ήχος, ολοκληρομένος μιας και οι χαμηλές και οι ψυλές καλυπτώντουσαν απ τη Bose και οι μεσαιες απ τα LTC (κινεζιές). Βέβαια θα θελα πιο ποιοτικό μπάσο να χει καλή απόδοση στις χαμηλές. Στις ταινίες το θεώρησα τέλειο. Απ’οτι κατάλαβες συνονόματε δε ψάχνω κάτι Hi-End.

Σ ευχαριστώ για τον χρόνο και θα θελα να μου προτείνεις 5.1 κάποιας εταιρίας που εσύ πιστεύεις θα με κάλυπτε. Το Subwoofer ας είναι κι αλλης εταιριας δε με πειράζει (svs, klipsch, polk audio, monitor audio, dali etc.). Για ενισχυτή κοιτούσα Denon(ως 600 ) μιας και ο 5.1 της Pionner vsx-329 που χω δε με καλύπτει καθόλου.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,654
Αθήνα
Αν είναι όντως έτσι όπως περιγράφεις το σύστημα που άκουσες, τελείως λάθος δηλαδή, τότε μπορείς να πετύχεις σαφώς ανώτερο αποτέλεσμα με το budget που έχεις θέσει.

Βέβαια, μην περιμένεις να σου πούμε όλες τις γνώμες για όλες αυτές τις μάρκες που ρωτάς, αποφεύγοντας την σουπερμαρκετοποίηση του θέματος.

Αν έχω καταλάβει καλά, ψάχνεις κατ' αρχήν κάτι που να έχει καλό χαμηλό. Εκεί θα σε βοηθήσει ένα καλό subwoofer. Σε ενισχυτή σε αυτά τα χρήματα που λες ότι θα διαθέσεις, εγώ θα κοιτούσα κάτι μεταξύ Denon AVR-X2400H ή τον Marantz SR5012 μια και η τιμή του είναι σε πτώση.

Από κει και πέρα, ηχεία υπάρχουν αρκετά. Πολύ ενδιαφέροντα, καλά και φρέσκα ηχεία είναι τα Polk της σειράς Signature, μια και τα ανέφερες μεταξύ άλλων.
 

ChickenDinner

New member
8 April 2018
24
Απάντηση: Re: 5.1 + ενισχυτή εως 2000

Αν είναι όντως έτσι όπως περιγράφεις το σύστημα που άκουσες, τελείως λάθος δηλαδή, τότε μπορείς να πετύχεις σαφώς ανώτερο αποτέλεσμα με το budget που έχεις θέσει.

Βέβαια, μην περιμένεις να σου πούμε όλες τις γνώμες για όλες αυτές τις μάρκες που ρωτάς, αποφεύγοντας την σουπερμαρκετοποίηση του θέματος.

Αν έχω καταλάβει καλά, ψάχνεις κατ' αρχήν κάτι που να έχει καλό χαμηλό. Εκεί θα σε βοηθήσει ένα καλό subwoofer. Σε ενισχυτή σε αυτά τα χρήματα που λες ότι θα διαθέσεις, εγώ θα κοιτούσα κάτι μεταξύ Denon AVR-X2400H ή τον Marantz SR5012 μια και η τιμή του είναι σε πτώση.

Από έκει και πέρα, ηχεία υπάρχουν αρκετά. Πολύ ενδιαφέροντα, καλά και φρέσκα ηχεία είναι τα Polk της σειράς Signature, μια και τα ανέφερες μεταξύ άλλων.

Είδα τα s50, θα με καλύψουν απο θέμα έντασης, γιατί μετά τα s60 πάνε στη διπλάσια τιμή (550 τμχ)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

ChickenDinner

New member
8 April 2018
24
Απάντηση: Re: 5.1 + ενισχυτή εως 2000

Αν είναι όντως έτσι όπως περιγράφεις το σύστημα που άκουσες, τελείως λάθος δηλαδή, τότε μπορείς να πετύχεις σαφώς ανώτερο αποτέλεσμα με το budget που έχεις θέσει.

Βέβαια, μην περιμένεις να σου πούμε όλες τις γνώμες για όλες αυτές τις μάρκες που ρωτάς, αποφεύγοντας την σουπερμαρκετοποίηση του θέματος.

Αν έχω καταλάβει καλά, ψάχνεις κατ' αρχήν κάτι που να έχει καλό χαμηλό. Εκεί θα σε βοηθήσει ένα καλό subwoofer. Σε ενισχυτή σε αυτά τα χρήματα που λες ότι θα διαθέσεις, εγώ θα κοιτούσα κάτι μεταξύ Denon AVR-X2400H ή τον Marantz SR5012 μια και η τιμή του είναι σε πτώση.

Από κει και πέρα, ηχεία υπάρχουν αρκετά. Πολύ ενδιαφέροντα, καλά και φρέσκα ηχεία είναι τα Polk της σειράς Signature, μια και τα ανέφερες μεταξύ άλλων.

Βασικά ερώτηση ηταν.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,654
Αθήνα
Σε περίπτωση που δεν σου βγαίνει το budget, μπορείς να αποφύγεις τα εμπρός δαπέδου. Δεν υπάρχει λόγος, εκτός αν θες να ακούς λίγο καλύτερα σε 2.0, όπου πάλι δεν υπάρχει λόγος. :)
 

ChickenDinner

New member
8 April 2018
24
Απάντηση: Re: 5.1 + ενισχυτή εως 2000

Σε περίπτωση που δεν σου βγαίνει το budget, μπορείς να αποφύγεις τα εμπρός δαπέδου. Δεν υπάρχει λόγος, εκτός αν θες να ακούς λίγο καλύτερα σε 2.0, όπου πάλι δεν υπάρχει λόγος. :)

Και τι να επιλέξω;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,654
Αθήνα
Όπως σου είπα, δώσε προτεραιότητα σε ένα καλό sub κατ' αρχήν. Θα σου δώσει άλλο αέρα σε ταινίες και μουσική. Από κει και πέρα ο χαρακτήρας των ηχείων δεν χάνεται αν πρόκειται για την ίδια σειρά σε δαπέδου ή βάσης. Δες το budget σου και προχώρα.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
15,041
Αγιοι Αναργυροι
σε μεταχειρισμενα μηχανηματα δεν Θα`ναι πολυ δυσκολο να πετυχει το αποτελεσμα που Θελει μεσα στο budget. ισωs και με παντρεμα av με τελικο. τι λετε??
καλωs ηρΘεs στο φορουμ και καλη διαμονη-bye-
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Απ τις προτάσεις του Pleo κοίτα τον Marantz, θεωρούνται καλύτεροι όσον αφορά τη μουσική, για υπογούφερ τα τελευταία χρόνια η svs δείχνει το δρόμο και φαίνεται να ασχολείται σοβαρά με το αντικείμενο οπότε αυτές θα ήταν οι πρώτες μου επιλογές. Για ηχεία θα κοιτάξεις κάτι πιο οικονομικό ώστε να συμπληρώσεις το μπάτζετ απ ό,τι μείνει για υπογούφερ κι ενισχυτή, στη θέση σου θα συμφωνήσω με τον vlad θα πήγαινα για μεταχερισμένα αν και δύσκολο για 5 ηχεία εντούτοις όχι κι απίθανο απλά θα πρέπει να κάνεις υπομονή ειδάλλως εκτός των polk θα κοίταγα πολύ σοβαρά τα DALI ZENSOR-3 για μπροστά, τα DALI ZENSOR-1 για πίσω, το DALI ZENSOR-VOKAL BLACK για κεντρικό για τους διαλόγους, με τον Marantz θα φτάσεις στα 1700 ευρώ οπότε όπως καταλαβαίνεις θα πρέπει να ανέβεις λίγο για το υπογούφερ για το οποίο ίσως ένα κλειστού τύπου μιας κι είσαι της μουσικής ίσως να ήταν καλύτερη επιλογή αλλά αυτή τη στιγμή δεν μου ρχεται κάτι στο μυαλό, τα υπόλοιπα μέλη σίγουρα κάτι θα βρουν να σου προτείνουν.
 

quartzj

New member
6 June 2012
55
Αυτή τη στιγμή εκτός από τον VSX 329 της Pioneer, ποια ηχεία έχεις; Λέω μιας και ακούς όπως λες 80% μουσική και 20% ταινίες, μήπως είναι καλύτερα να πας για 2.0 και stereo amp, να το συνδυάσεις με αυτά που έχεις, και αργότερα να βελτιώσεις κομμάτι-κομμάτι. Επίσης, το σαλόνι είναι 35 τ.μ.;
 

ChickenDinner

New member
8 April 2018
24
Απάντηση: Re: 5.1 + ενισχυτή εως 2000

Αυτή τη στιγμή εκτός από τον VSX 329 της Pioneer, ποια ηχεία έχεις; Λέω μιας και ακούς όπως λες 80% μουσική και 20% ταινίες, μήπως είναι καλύτερα να πας για 2.0 και stereo amp, να το συνδυάσεις με αυτά που έχεις, και αργότερα να βελτιώσεις κομμάτι-κομμάτι. Επίσης, το σαλόνι είναι 35 τ.μ.;

Οχι, ολο το σπιτι ειναι 35τμ Ηχεία έχω 4 κολώνες και 2x12” της Rockford. Οι κολώνες είναι 2 spectrum electronics τα οποια πανω εχουν το καθενα 2x8” της Eminence και 1 beyma Ph-35. Οι αλλες 2 πισω κολωνες ειναι της LTC με αλλαγμενο tweeter παλι τα PH-35. Απ οτι καταλαβες θελουν αλλαγή!
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,654
Αθήνα
Έτσι εξηγείται γιατί ο ενισχυτής δεν σε καλύπτει, και γιατί θα χρειαστεί να επενδύσεις σε ένα καλό sub.
 

ChickenDinner

New member
8 April 2018
24
Απάντηση: Re: 5.1 + ενισχυτή εως 2000

Έτσι εξηγείται γιατί ο ενισχυτής δεν σε καλύπτει, και γιατί θα χρειαστεί να επενδύσεις σε ένα καλό sub.

Πρώτη επιλογή είναι ενισχυτής, δεύτερη sw, τρίτη front, τέταρτη center και τελευταία τα back. Τον άλλο μήνα θα’σου έρθω απ’το μαγαζί!
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,654
Αθήνα
Και τον ίδιο ενισχυτή να κρατήσεις, μεγαλύτερη διαφορά θα πάρεις από τα ηχεία. Βέβαια χρειάζεται και ένας ενισχυτής που να έχει μια κάποια ισχύ και να υποστηρίζει τα νέα κόλπα και να βοηθά ο καλύτερος ήχος που θα πάρεις από αυτόν.
Θα άλλαζα με λίγα λόγια σειρά προτίμησης.