Nad Bass Boost button

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους. Θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση, ακούω μουσική με τα dali zenaor 1 και ο ενισχυτής μου είναι ο Nad D 3020. Στο πίσω μέρος του ο nad έχει ένα eq button που προσφέρει όπως λέει στο site της nad «Boost overall bass response by at least 6dB.’ » .

Υπάρχει κάποια περίπτωση να κάνει αυτό ζημιά στα Dali? Με την μακροχρόνια ακρόαση ή τις υψηλές εντάσεις;

Ευχαριστώ προκαταβολικά για την βοήθεια σας.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Αν ακούς σε λογικές εντάσεις και μέχρι το σημείο που θα αρχίσεις να ακούς παραμόρφωση στα μπάσο δεν έχεις κάποιο πρόβλημα.
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Thanx για την απάντηση! Θα το δοκιμάσω τότε να δω πως ακούγεται γιατί τα dali χρυσά είναι αλλά στο μπάσο θέλουν το κάτι τους..
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Την ένταση σιγά σιγά έ μέχρι να δεις πως πάει.
Μην δώσεις γκάζια φουλ απότομα και έχουμε καμιά ιστορία :flipout:
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους. Θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση, ακούω μουσική με τα dali zenaor 1 και ο ενισχυτής μου είναι ο Nad D 3020. Στο πίσω μέρος του ο nad έχει ένα eq button που προσφέρει όπως λέει στο site της nad «Boost overall bass response by at least 6dB.’ » .

Υπάρχει κάποια περίπτωση να κάνει αυτό ζημιά στα Dali? Με την μακροχρόνια ακρόαση ή τις υψηλές εντάσεις;

Ευχαριστώ προκαταβολικά για την βοήθεια σας.

Έχει νόημα,πρωτίστως,να το ενεργοποιείς,όταν παίζεις σε χαμηλές στάθμες
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Με βλέπω η για sub ή για μεγαλύτερα ηχεία πάντως, μου λείπει το “impact” των z 5500 χεχε ✌