B&W DM 602.5 S3 νεκρό

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Χριστός Ανέστη και Χρόνια πολλά σε όλους !

Θα ήθελα μια γνώμη σχετικά με έναι πρόβλημα που μου παρουσιάστηκε την προηγούμενη εβδομάδα. Εχω δυο ηχεία B&W DM 602.5 S3 (δεκαπενταετίας) σαν front speakers στο συστηματάκι μου. Ξαφνικά το δεξί ηχείο σταμάτησε τελείως να παίζει. Αρχικά θεώρησα οτι μπορεί να φταίει ο ενισχυτής αλλά κάνοντας μια προσωρινή αλλαγή με το αριστερό ηχείο διαπιστώθηκε ότι το πρόβλημα τελικά δεν είναι στον ενισχυτή

Ξέρει κανείς τι θα μπορούσε να φταίει ; Γνωρίζω ότι τα συγκεκριμένα ηχεία όπως και κάμποσα B&W εχουν ευαίσθητα twitters που συχνά αστοχούν και θελουν αντικατάσταση αλλά εδώ έχουμε ολική «σιγή». Να τονίζω ότι η χρήση τους ήταν πολύ προσεκτική όλα αυτά τα χρόνια καθότι είμαι γενικά ψείρας με τα πραγματά μου. Ομολογώ βέβαια ότι εχουν γράψει χιλιάδες ώρες αναπαραγωγής μουσικής και ταινιών. Σκέπτομαι να τα αντικαταστήσω αλλά θα ήθελα παράλληλα να δω αν μπορούν να επιδιορθωθούν με λογικό κόστος ώστε να τα μεταφέρω στο εξοχικό.

Γνωρίζουμε κάποιο ηλεκτρονικό με εμπειρία σε παρόμοια ηχεία (με PM) ή να απευθυνθώ στην αντιπροσωπεία ;

Ευχαριστώ
Γιώργος
 

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Εχω πολύμετρο και εμπειρία σε χρήση του για επισκευή Η/Υ , laptops αλλά από ηχεία δεν ξέρω τι ακριβώς να ψάξω