Τοποθέτηση plasma TV 50 ιντσών στον τοίχο

nxh1024

Established Member
20 March 2008
126
Όπως λέει και ο τίτλος, η τηλεόρασή μου είναι panasonic G10 50 ιντσών με βάρος περίπου 33 κιλά. Η βάση που έχω αγοράσει αναφέρει βάρη έως 45-50 κιλά και έχει μέσα όλα τα υλικά συναρμολόγησης (βίδες κλπ).
Η απορία μου είναι αν θα αντέξει ο τοίχος. Να μετρήσω το πάχος;
Είναι τοίχος που χωρίζει υπνοδωμάτιο με λουτρό.
 

savvas01

AVClub Enthusiast
15 February 2009
753
Γαλατσι
Όπως λέει και ο τίτλος, η τηλεόρασή μου είναι panasonic G10 50 ιντσών με βάρος περίπου 33 κιλά. Η βάση που έχω αγοράσει αναφέρει βάρη έως 45-50 κιλά και έχει μέσα όλα τα υλικά συναρμολόγησης (βίδες κλπ).
Η απορία μου είναι αν θα αντέξει ο τοίχος. Να μετρήσω το πάχος;
Είναι τοίχος που χωρίζει υπνοδωμάτιο με λουτρό.
Εχω κρεμασει παλαιοτερα 46αρα πλασμα σε απλο μεσοτοιχο πολυκατοικιας.παλιας κιολας,δεκαετιας 80
Μια χαρα ηταν για 5 χρονια μεχρι που την κατεβασα.κανενα προβλημα,ηταν κοντα στα 30 κιλα αν θυμαμαι καλα
 

nxh1024

Established Member
20 March 2008
126
Οπότε θα επιχειρήσω την τοποθέτηση. Όχι τίποτα άλλο αλλά προμηθεύτηκα chromecast (αντί για roku που το έβρισκα μόνο εξωτερικό), netflix, nas είχα από πριν και το μόνο που έμεινε είναι η οθόνη :eek:perator:.
 

nxh1024

Established Member
20 March 2008
126
Τελικά το πείραμα πέτυχε, η τηλεόραση τοποθετήθηκε στην θέση της. Και τώρα ανακάλυψα ότι φεγγίζει το πορτατίφ μέσα στην οθόνη, ακόμα κι αν το κρύψω πίσω από το κομοδίνο.
Καμμία ιδέα τι φωτισμό θα μπορούσα να βάλω που να είναι διακριτικός; Ο χώρος είναι υπνοδωμάτιο.
 

andre74

Banned
13 September 2008
5,733
ίσως θεωρηθεί μεγάλη δουλειά για να γίνει σε ένα σπίτι που ήδη κατοικείται, πιστεύω ότι ο καλύτερος φωτισμός για τέτοιους χώρους είναι ο έμμεσος, δηλαδή αυτό που συνήθως ξέρουμε ως "κρυφό φωτισμό" περιμετρικά ή σε κάποια πλευρά στο ταβάνι.
Η πιο φτηνή και άμεση εναλλακτική για κάτι τέτοιο είναι μια λάμπα δαπέδου που θα φωτίζει προς τα πάνω, χωρίς να είναι εμφανής η λυχνία της. Τέτοιες λάμπες βρίσκεις εύκολα στα ΙΚΕΑ κλπ.
Αν ασχολείσαι ή έχεις πρόσβαση και σε κάποιο εξεικευμένο κατάστημα, μια ιδέα που έχω δει με ωραίο αποτέλεσμα, είναι φωτισμός τύπου ledοταινίας στο κεφαλάρι του κρεβατιού.
 

nxh1024

Established Member
20 March 2008
126
Re: Απάντηση: Τοποθέτηση plasma TV 50 ιντσών στον τοίχο

Αν ασχολείσαι ή έχεις πρόσβαση και σε κάποιο εξεικευμένο κατάστημα, μια ιδέα που έχω δει με ωραίο αποτέλεσμα, είναι φωτισμός τύπου ledοταινίας στο κεφαλάρι του κρεβατιού.

Ωραία ιδέα, ευχαριστώ. Τις ledoταινίες θα τις βρω σε κατάστημα ηλεκτρικών ή μήπως ηλεκτρονικών;
 

andre74

Banned
13 September 2008
5,733
Απάντηση: Re: Απάντηση: Τοποθέτηση plasma TV 50 ιντσών στον τοίχο

Ωραία ιδέα, ευχαριστώ. Τις ledoταινίες θα τις βρω σε κατάστημα ηλεκτρικών ή μήπως ηλεκτρονικών;

Ηλεκτρολογικών κυρίως
 

andre74

Banned
13 September 2008
5,733
Και θα πρέπει να βρεις κάτι έτοιμο να στερεωθεί και να μπει στη μπρίζα, διαφορετικά θα πρέπει να επιληφθεί ηλεκτρολόγος αν πάρεις ledoταινία με το μέτρο κλπ.
 

tarantules

Senior Member
15 August 2007
300
Εγώ θα πρότεινα επίσης λεντοταινία αλλά να τοποθετηθεί περιμετρικά της τηλεόρασης.Στο κομοδίνο ή στο κεφαλάρι του κρεβατιού δεν έχει κάποιο νόημα.Ο λόγος είναι οτι το πορτατίφ που χρησιμοποιείς , φαντάζομαι , το έχεις όχι για διάβασμα αλλά για να υπάρχει συνεχής φωτισμός και να μην κουράζεται το μάτι όταν η τηλεόραση "αναβοσβήνει" πχ όταν αλλάζεις κανάλι ή όταν από μια σκηνή με έντονο φωτισμό πας σε σκηνή με πολύ σκούρα χρώματα.
Εγώ στη δική μου 50άρα πλάσμα έχω βάλει περιμετρικά λεντοταινία μόνο στο πάνω οριζόντιο μέρος της και είναι πραγματικά πολύ ξεκούραστη η θέαση σε σκοτάδι.
Αλλάζω και τα χρώματα εαν θέλω και ελέγχω τη λεντοταινία από το κινητό μου.
 

tarantules

Senior Member
15 August 2007
300
Καλά πως το κατάφερες αυτό;

Όλα αυτά τα LED κιτ που πουλάνε έρχονται με ένα μικρό τηλεκοντρόλ που μπορείς να αλλάζεις τα χρώματα μέσω υπέρυθρης.
Αν κατεβάσεις από το play store μια οποιαδήποτε εφαρμογή LED stripe remote , μπορείς αντί του κανονικου τηλεχειριστηρίου να κάνεις την ίδια δουλειά από το κινητό.Απλά προυποθέτει το κινητό να έχει IR blaster όπως το δικό μου Galaxy S4.
 

andre74

Banned
13 September 2008
5,733
Απάντηση: Re: Τοποθέτηση plasma TV 50 ιντσών στον τοίχο

Όλα αυτά τα LED κιτ που πουλάνε έρχονται με ένα μικρό τηλεκοντρόλ που μπορείς να αλλάζεις τα χρώματα μέσω υπέρυθρης.
Αν κατεβάσεις από το play store μια οποιαδήποτε εφαρμογή LED stripe remote , μπορείς αντί του κανονικου τηλεχειριστηρίου να κάνεις την ίδια δουλειά από το κινητό.Απλά προυποθέτει το κινητό να έχει IR blaster όπως το δικό μου Galaxy S4.

Είδες ευκολίες το να έχεις ακόμη ΚΙΤ ΚΑΤ! :)
 

tarantules

Senior Member
15 August 2007
300
Re: Απάντηση: Re: Τοποθέτηση plasma TV 50 ιντσών στον τοίχο

Είδες ευκολίες το να έχεις ακόμη ΚΙΤ ΚΑΤ! :)
Απόσο γνωρίζω δεν είναι θέμα τι έκδοση android έχεις αλλά εαν έχει IR blaster το κινητό σου.Ακόμα όμως και να μην έχει IR blaster μπορείς να αγοράσεις ένα από ebay που είναι σαν καρφί και το βάζεις στην υποδοχή ακουστικών.Κάτι σαν αυτό.
 

nxh1024

Established Member
20 March 2008
126
Έψαξα για το Xiaomi M1 A1 και λέει ότι έχει IR blaster. Στην πράξη θα δείξει όταν έρθει και η ledoταινία :eek:perator:.
 

nxh1024

Established Member
20 March 2008
126
Αγόρασα μία ledo-ταινία αλλά δεν την τοποθέτησα ακόμα.
Η απορία μου είναι πως θα καταλάβω αν την συνδέω σωστά με τον controller; Έχουν και τα δύο ένα βελάκι από τη μία μεριά.
Η ταινία είναι https://www.skroutz.gr/products/show/17591503
 

nxh1024

Established Member
20 March 2008
126
Thanks την τοποθέτησα και λειτουργεί καλά.
Τώρα σκέφτομαι να βάλω λίγη ταινία και στο σαλόνι, ελπίζω να μην έχω μουρμούρα, :D .