Αγορά τηλεόρασης 55”

xaotikos

New member
28 September 2007
49
Καλησπέρα
Ψάχνομαι να πάρω μια 55αρα για να αντικαταστήσει την Panasonic 42px70 που έχω κοντά 11 χρόνια και η οποία θα πάει στο εξοχικό.

Τα δεδομένα:
budget κοντά στα 1000 βαριά 1200
Απόσταση θέασης 1,5/3m (πολυθρόνα/καναπές)
Υλικό: otetv/digea (αθλητικά κυρίως) 60% ταινίες/σειρές από PC, Kodi ή media player40%

Ψάχνω λοιπόν σε αυτό το budget tv που θα εχει καλό μαύρο (προερχόμενος από plasma) και αντίθεση, φυσικά χρώματα, καλή κίνηση χωρίς artifacts και καλή διαχείριση εισόδου χαμηλής ποιότητας (ote/Digea). Το Android μου κάνει σαν θετικό αλλά δεν έχω δουλέψει αλλά λειτουργικά για να συγκρίνω.

Με βάση τα reviews που είδα και διάβασα με τράβηξε η Sony:
Αρχικά με την 55xe8596 που τώρα βγαίνει στα 1000 , μετά σκέφτηκα να περιμένω λίγο να φτάσω την 55xe9005 και από χθες μου κόλλησε η 55xe9305 που έβγαλαν σε εκθεσιακα κάποιες αλυσίδες αλλά δεν θέλω να ρισκάρω με εκθεσιακό κομμάτι σε tv και ας δίνουν και επέκταση εγγύησης.

Οι ερωτήσεις μου:
-Θεωρείτε πως θα πέσει η τιμή της 55xe9305 κοντά στο budget μου και αξίζει να περιμένω ή θα εξαφανιστεί από το στοκ πριν πέσει (βάση εμπειρίας);
-Η διαφορά μεταξύ των 3 παραπάνω από τη στιγμή που δεν σκέφτομαι τα επόμενα χρόνια για console gaming ή κάτι τέτοιο (αυτά κυρίως παίζουν με HDR σωστά;) είναι μεγάλη για αυτά που ζητάω;
- κάποια άλλη πρόταση;

Thanks
 

sdaoulas

Established Member
15 May 2012
166
Θεσσαλονίκη
Είχε μέχρι χθες δεν ξέρω αν ισχυει ακόμα τημ samsung 55mu9000 το κορυφαίο της μοντελο πριν τις QLED στα 1099 το mediamarkt.

Στάλθηκε από το LEX722 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

xaotikos

New member
28 September 2007
49
Ευχαριστώ. Σε reviews που διαβάζω πάντως η σειρά MU7/8/9 υπολείπεται των παραπάνω Sony και γενικότερα έχω στο μυαλό μου πως η Samsung βγάζει πιο κορεσμένα/έντονα χρώματα που δεν ειναι του γούστου μου. Στα ίδια λεφτά έχω δει και QLED αλλά η αληθεια ειναι πως δεν με εχει πείσει η τεχνολογια.

Σκέφτομαι λοιπόν αν περιμένοντας μπορώ να βρω την 9305 ή έστω την 9005 στα λεφτά μου ή αν αξίζει να περιμένω λίγο ακομα (καλοκαίρι πχ) για να πάω σε κάποια OLED και φυσικά αν προτείνετε καποια αντίστοιχων χαρακτηριστικών.
 

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Δεν ξερω ποσο μπορει να πεσει αργοτερα η 9005 αλλα τωρα εχει 1380 και με 1500 αγοραζεις την oled της LG με δωρο το xbox one 500gb
Αν βιαζεσαι καλη επιλογη ειναι στα 999 η KD-55XE85XX
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
αν κάνεις ένα βασικό καλιμπράρισμα μόνος σου (ουσιαστικά να βάλεις ένα cinema mode) όλες οι τηλεοράσεις πάνω κάτω το ίδιο είναι.
οι samsung έχουν κορεσμένα χρώματα σε κάποια προφιλ που έχει προ ρυθμισμένα, αλλά και ποιος κατασκευαστής δε το κάνει αυτό. ειναι για να σου τραβήξει το βλέμα στο μαγαζί και να την αγοράσεις και τίποτα άλλο.
το αν είναι καλύτερη ή όχι η sony μπορεί να οφείλεται σε άλλα πράγματα άλλα όχι στην χρωματική πιστότητα.
 

SoCiaL

AVClub Enthusiast
26 September 2007
1,174
Πάντως χτες έβλεπα την Ρεάλ σε φίλο που έχει την Samsung 7000 και μου έκανε καλή εντύπωση και στα μαύρα της και στην κίνηση.
Και με την τιμή της στα 900 κάτι θα έλεγα είναι μια καλή επιλογή.



Sent from my iPhone 7 using Tapatalk
 

xaotikos

New member
28 September 2007
49
Σχετικά με την Sony κλείνω και λόγω των καλών κριτικών για το upscaling που κανει σε μέτρια εικονα (ote/Κεραία). Η αληθεια ειναι πως δεν εχω δει πολλες απο κοντα, τη Sony την ειδα αλλα φυσικά όλες παιζουν HD ή 4K υλικό και εκει φαινονται όλες καλές (σε σχεση με την plasma που εχω).Δεν βιάζομαι οποτε ψάχνω το best vfm.
Ποια OLED 55” π.χ θα προτείνατε αντίστοιχης ποιότητας/χαρακτηριστικών της 9305 αν πούμε πως περιμένω λιγο για καμια ευκαιρία?
Thanks
 

Lef7234

Inactive User
5 May 2007
6,504
Απάντηση: Re: Αγορά τηλεόρασης 55”

Σχετικά με την Sony κλείνω και λόγω των καλών κριτικών για το upscaling που κανει σε μέτρια εικονα (ote/Κεραία). Η αληθεια ειναι πως δεν εχω δει πολλες απο κοντα, τη Sony την ειδα αλλα φυσικά όλες παιζουν HD ή 4K υλικό και εκει φαινονται όλες καλές (σε σχεση με την plasma που εχω).Δεν βιάζομαι οποτε ψάχνω το best vfm.
Ποια OLED 55” π.χ θα προτείνατε αντίστοιχης ποιότητας/χαρακτηριστικών της 9305 αν πούμε πως περιμένω λιγο για καμια ευκαιρία?
Thanks

Την B7 εχει τωρα μεχρι τελος του μηνα 1499 και δινουν δωρο η LG το δινει Xbox one 500GB
 

xaotikos

New member
28 September 2007
49
Τελικά νομιζω άξιζε να περιμενω!!

Την παρασκευή είδα στον Ασλανίδη την B7V με 1399 αλλά μπορούσε μονο 5 ατοκες. Το Σάββατο βράδυ είπα να δοκιμασω την τύχη μου και έστειλα στις υπηρεσίες messenger των γνωστων αλυσίδων αν μπορούν να ανταγωνιστούν την τιμή αυτή και μου απαντησαν όλοι πως θα επικοινωνήσουν μαζί μου.

Τελικά σήμερα plaisio και mediamarkt την έβγαλαν στα 1399 (τυχαίο? Πολύ πιθανόν) οποτε την τσιμπησα απο media με επιστροφη 20% σε yellow δηλαδή χονδρικά στα 1110 !!



Στάλθηκε από το 6045Y μου χρησιμοποιώντας Tapatalk